Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Podobně jako "omezujeme" prodejce zárukou, měli bychom je "omezovat" i povinností prodávat počítač bez OS. Tady může být "lassez faire" přístup dost školivý.Povinnou záruku považuji za dost škodlivou věc. Délka záruky se totiž odvíjí (za normálních podmínek) podle toho, jakou důvěru výrobce/prodejce v příslušnou věc má. I dnes je na řadu věcí delší záruka než určuje zákon (např. počítač, na kterém toto píšu, je složen téměř výhradně z komponent se zárukou 3 a více roků). Pokud minimální délku určuje zákon, pak tento parametr prakticky ztrácí vypovídací hodnotu (pokud záruka není delší než ta, kterou určuje zákon). Podobně je nesmysl, aby byla povinnost nabízet i počítač bez OS, a už jsem to tu opakoval několikrát.
a cez js to riesit nemienim, takze IE useri maju status line nahodne rozhadzany )
{ margin-left: auto; margin-right: auto; }
nebo { display: table-cell; }
.
Kromě toho (a to je horší), např. následující konstrukce většinou funguje, ale často (hlavně pro delší dokumenty) také blbne, a to nejen v MSIE, ale i ve FF: { position: absolute; left: 0px; bottom: 20px; }
Jo jo, ono by bývalo stačilo pro MSIE používat conditional comments, a ne nějaké podtržítkové hacky...To ano, ale leckdy je jednodušší napsat jedno podtržítko (pokud je třeba na celém webu jediné), než poněkud delší podmíněné komentáře.
CSS 3 není standardZatím není. Ale mnohé jeho části se už s největší pravděpodobností nijak měnit nebudou. A čekat dalších 5 let (na MSIE 8
její zrušení předpokládá 100% racionalitu zákazníků, jež nemůže nikdy nastatNemůže. Ale ze stejného důvodu může někdo navrhovat jednotné ceny, nivelizaci parametrů výrobků nebo služeb, omezování počtu podnikatelů (aby nebyl při nákupu výběr příliš složitý), stanovení povinného sortimentu apod. To všechno jsou věci, které snižují nároky na racionální rozhodování zákazníků a přesouvají rozhodování na "hlavu pomazanou". Děkuji, nechci. To už tady bylo a nevzpomíná se mi na to dobře.
Podobně i umožnění zákazníkovi nepřikoupit si k poči OS (tuto možnost sice de iure má, ale de facto to často nefunguje).Funguje velmi dobře. Většina obchodníků PC bez OS nabízí, stačí si vybrat. Anebo začít prodávat PC bez OS
zde by byl zisk ze schválení takového zákona velký.Byl by naopak záporný. Dopady na lidi, kteří byli současným stavem nějak postiženi, jsou nižší, než by byly dopady na podnikatele po schválení takového návrhu.
Nabízet počítač bez OS rozhodně není nesmysl - může to být "krok, s nímž někteří souhlasí a někteří ne".S tím souhlasím, nesmysl to není. Nesmysl však je, uzákonit to jako povinnost. Zhruba stejný, jako by byla povinnost prodávat kromě sycených minerálek vždy i nesycené.
Tiskni
Sdílej: