Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nedávno jsem kritizoval Google, tak ho dnes zase prozměnu pochválím. Sice to ještě není úplně dokonalé, ale je to na dobré cestě. Google zkrátka implementoval nové vyhledávací funkce.
Někdy v minulém týdnu jsem zkusil něco vyhledávat pomocí Google Image Search. Téměř jsem u toho zrudl zlostí, protože namísto dříve zmiňovaného "velkého množství málo relevantních odkazů" jsem civěl na prázdnou výsledkovou stránku. I další pokusy o vyhledávání nebyly o mnoho lepší, získal jsem nejvýše 10-20 obrázků.
Místo Googlu jsem tedy použil PicSearch, který bez problémů fungoval a narozdíl od Yahoo a dalších má aspoň rozumně relevantní výsledky (tuto databázi používá i Seznam, dává k tomu jen vlastní rozhraní). Google jsem chtěl již definitivně zatratit. Přesto jsem stále trochu věřil tomu, že jde o dočasný stav a vše se dá nějak do pořádku.
Následující den jsem Google Images zkusil použít znovu. Při té příležitosti jsem si všiml, že se v rozšířeném nastavení vyhledávání objevil řádek Typy obsahu a v něm položky jakýkoli obsah, obsah zpráv a obličeje. Zkusil jsem použít obě specifické volby, ale výsledky z toho nevypadly žádné. Co bylo ale pozitivnější, obyčejné hledání (jakýkoli obsah) už dávalo mnohem více odkazů než předchozího dne.
Takže je to téměř jisté - v tomto je onen zakopaný pes. Google totálně přepracovává databázi a zřejmě začíná od nuly. Všiml jsem si také, že začal od nejmenších obrázků a postupuje k větším (je to patrné na četnosti různých velikostí ve výsledcích). Má to logiku, malé obrázky jdou zpracovat rychleji.
Nyní ale k novým funkcím - jsou to skutečně pěkné hračky a dnes už dokonce vcelku obstojně fungují. První je hledání v obsahu zpráv. Google má zřejmě nějakou databázi (zjevně není totožná s Google News) zpravodajských serverů a hledají se obrázky vložené ve zprávách na těchto serverech. Tedy - napište do vyhledávacího pole název vaší oblíbené přírodní katastrofy nebo třeba jméno politika, a dostanete obrázky ze zpráv, kde se o nich píše.
Druhá funkce je ještě zábavnější. Jsou to obličeje. Není mi známo, jakým způsobem se vyhodnocuje "ksichtovost" obrázku, ale jde o vyhodnocení obdivuhodně kvalitní. Takže opět napište nejlépe přímo konkrétní jméno a můžete se kochat, případně válet smíchy pod stolem - podle toho, zda zvolíte svou oblíbenou zpěvačku/herečku/... nebo fotogenického politika (pro ukázku: najde to například tohle, tohle nebo tohle).
Přestože základní plnění databáze ještě zjevně neskončilo, jde o jednoznačně zajímavé vyhledávací funkce, které pomohou jak při hledání informací, tak i k mírnému odreagování. Račte experimentovat.
Tiskni
Sdílej: