Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nedávno jsem kritizoval Google, tak ho dnes zase prozměnu pochválím. Sice to ještě není úplně dokonalé, ale je to na dobré cestě. Google zkrátka implementoval nové vyhledávací funkce.
Někdy v minulém týdnu jsem zkusil něco vyhledávat pomocí Google Image Search. Téměř jsem u toho zrudl zlostí, protože namísto dříve zmiňovaného "velkého množství málo relevantních odkazů" jsem civěl na prázdnou výsledkovou stránku. I další pokusy o vyhledávání nebyly o mnoho lepší, získal jsem nejvýše 10-20 obrázků.
Místo Googlu jsem tedy použil PicSearch, který bez problémů fungoval a narozdíl od Yahoo a dalších má aspoň rozumně relevantní výsledky (tuto databázi používá i Seznam, dává k tomu jen vlastní rozhraní). Google jsem chtěl již definitivně zatratit. Přesto jsem stále trochu věřil tomu, že jde o dočasný stav a vše se dá nějak do pořádku.
Následující den jsem Google Images zkusil použít znovu. Při té příležitosti jsem si všiml, že se v rozšířeném nastavení vyhledávání objevil řádek Typy obsahu a v něm položky jakýkoli obsah, obsah zpráv a obličeje. Zkusil jsem použít obě specifické volby, ale výsledky z toho nevypadly žádné. Co bylo ale pozitivnější, obyčejné hledání (jakýkoli obsah) už dávalo mnohem více odkazů než předchozího dne.
Takže je to téměř jisté - v tomto je onen zakopaný pes. Google totálně přepracovává databázi a zřejmě začíná od nuly. Všiml jsem si také, že začal od nejmenších obrázků a postupuje k větším (je to patrné na četnosti různých velikostí ve výsledcích). Má to logiku, malé obrázky jdou zpracovat rychleji.
Nyní ale k novým funkcím - jsou to skutečně pěkné hračky a dnes už dokonce vcelku obstojně fungují. První je hledání v obsahu zpráv. Google má zřejmě nějakou databázi (zjevně není totožná s Google News) zpravodajských serverů a hledají se obrázky vložené ve zprávách na těchto serverech. Tedy - napište do vyhledávacího pole název vaší oblíbené přírodní katastrofy nebo třeba jméno politika, a dostanete obrázky ze zpráv, kde se o nich píše.
Druhá funkce je ještě zábavnější. Jsou to obličeje. Není mi známo, jakým způsobem se vyhodnocuje "ksichtovost" obrázku, ale jde o vyhodnocení obdivuhodně kvalitní. Takže opět napište nejlépe přímo konkrétní jméno a můžete se kochat, případně válet smíchy pod stolem - podle toho, zda zvolíte svou oblíbenou zpěvačku/herečku/... nebo fotogenického politika (pro ukázku: najde to například tohle, tohle nebo tohle).
Přestože základní plnění databáze ještě zjevně neskončilo, jde o jednoznačně zajímavé vyhledávací funkce, které pomohou jak při hledání informací, tak i k mírnému odreagování. Račte experimentovat.
Tiskni
Sdílej: