Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Ve svém minulém příspěvku jsem se pokusil upozornit na možnost konverze postscriptových dokumentů do formátu DJVU a jen velice zběžně jej představil jako formát podobný co do funkčnosti formátu PDF. Shodou náhod kolega obdržel k připomínkování návrh direktivy o doporučených formátech pro výměnu dat, která doporučuje ODT formát pro dokumenty které nemají konečnou revizi a PDF pro dokumenty které jsou již uzavřené.
Vzhledem k tomu, že PDF dokumenty lze bez problému převést na DJVU vcelku o nic nejde, ale proč ještě převádět PDF do nějakého DJVU? Podotýkám že smyslem zápisu není pohanět formát PDF, spíše zdůraznit přednosti formátu DJVU tam, kde má PDF slabiny.
I když dva dělají totéž, není to totéž. Rozdíl mezi PDF a DJVU je kromě struktury dokumentu také v typu použité komprese. PDF má podobně jako postscript lineární zápis tj. prohlížeč čte dokument a postupně vykresluje objekty specifikované pomocí souřadnic a atributů na stránku. Text je renderován podle použité znakové sady a případných dalších nastavení. Ovšem obrázky jsou vloženy v kvalitě odpovídající určení dokumentu. Využívá se např. toho, že v případě dokumentu určeného pro čtení z monitoru je zbytečné pro ně nastavovat vyšší rozlišení než 100dpi. Vnitřní struktura PDF dokumentu se může lišit také v závislosti na tom jak byl vytvořen, přesto že na první pohled vypadá pokaždé v prohlížeči stejně.
Například dokument uložený přímo do PDF např. z OpenOffice, nebo vytištěný přes CUPS-PDF bude malý, protože text není uložen jako vyrenderovaný obrázek, ale přímo jako text. Má to však jeden háček. Pokud si tento dokument otevře na svém stroji někdo, kdo nemá nainstalované písmo, jaké bylo použito při generování PDF dokumentu, tak se může stát, že místo textu uvidí jen hromadu čtverečků. Tomu lze zabránit tím, že se do PDF dokumentu vloží i font. Ovšem tím jeho velikost poněkud nabobtná.
Další možností je, text renderovat jako grafiku, to má ale háček v tom, že jej nelze dále editovat, ani prohledávat. Poslední možností je vložit celý dokument do PDF jako obrázek. Casto se to tak dělá, pokud obsahuje nějaké podpisy, razítka, atp. soubor tím ale řádně nakyne - možnost jeho fulltextového prohledávání může být zachovaná pokud do něj OCR aplikace vloží rozpoznaný text. Možnost takto zpracovat PDF nabízí většina moderních OCR aplikací - bohužel většina z nich je "only for MS Windows"
V DJVU dokumentu je každá stránka samostatným objektem, který na rozdíl od PDF rovnou pracuje s několika vrstvami. Základem je obrazová vrstva, která je přítomna vždy. Kromě ní mohou být přítomny i další textové vrstvy s metadaty, hyperlinky, skrytým textem obsahu stránky a poznámkami. Díky wavelet kompresi je však taková stránka co do objemu dat vždy menší než u PDF. Naopak čím vyšší rozlišení měl výchozí dokument, o to lepší výsledek komprese.
Zatím co DJVU používá ke kompresi obrázků primárně vlastní wavelet kompresi IW44, Wavelet kompresi JPEG-2000 začalo do PDF Adobe implementovat až od Acrobata verze 6, ovšem kvůli zachování kompatibility se staršími prohlížeči se stejně používají u PDF dokumentů klasické komprese na bázi LZW a JPEG.
Vezměte prosím v úvahu, že toto téma zpracovávám z hlediska open source a Linuxu zvlášt, tudíž komerční aplikace pro jiné systémy zcela opomíjím. Ba troufám si říct, že v Linuxu lze kupříkladu pro práci s DJVU nalézt nástroje lepší. Pokud jde ale o možnost práce s poznámkami a textem ve vytvořeném PDF, tak mi to spíš připomínalo procházku slzavým údolím.
Už, už jsem se chystal naříkat, že žádná z volně dostupných aplikací pro linux neumožnuje u PDF práci s poznámkami a pak jsem ji našel! Multivalent ale má několik pih na kráse. Je napsán v Javě, tudíž vyžaduje nainstalovanou javu od Sunu a.. ..je pomalý jako všechny aplikace v javě. Prakticky totéž ovšem lze vytknout i čtečce djvu dokumentů Java DjVu Viewer. Výhodou je ale fakt, že je lze použít všude tam kde se dá java od Sunu nainstalovat. Druhou pihou na kráse je že nepracuje s unicode, takže na diakritiku s klidem zapomente, i když se domnívám že to bude spíš problém poznámek v PDF.
U DJVU dokumentů není problém k editaci textových údajů a poznámek použít nástroje které jsou součástí DjVuLibre, co bohužel prozatím schází je nějaký grafický nástroj, který by usnadnil orientaci v textové vrstvě a zjednodušil vkládání hypertextových odkazů a poznámek, ale třeba se toho někdo chytí jako zajímavého a užitečného projektu.
Pro vás, co máte hlubší zájem o srovnání možností formátu DJVU mám dva odkazy na práce Adolfa Knolla, obé ovšem v jazyce anglickém:
Efektivnost wavelet komprese
Testování nových obrazových formátů
Tiskni
Sdílej:
user@stroj:~/djvutesty$ ls -alh epilog* -rw-r--r-- 1 user users 157K 2006-07-19 17:48 epilogue.djvu -rw-r--r-- 1 user users 2,6M 2006-07-19 17:47 epilogue.ps -rw-r--r-- 1 user users 282K 2006-07-19 17:47 epilogue.pdfDo DJVU převedeno přes
djvudigital
včetně textové vrsty rovnou z postscriptu (Zkusil jsem namátkou první matematickou věc na kterou jsem narazil)
The association between mathematics and graphics is ancient. Indeed, as the scholar of Greek mathematics T. L. Heath has observed, the Greek root of the word 'graphics' seems to mean in places 'to prove'. But the association is far