Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Je to zcela prosté. Uzavřít výhodnou smlouvu s Ministerstvem Práce a sociálních věcí o dodávce software. Všechny obecní úřady dostanou do konce roku PC s Windows XP, zaplacené z fondů MPSV, protože parlament sice přijal zákon, kterým vynucuje zavedení nového systému vyplácení dávek hmotné houze, ale prachy už na to nedal. Bodejť. JENŽE. Dříve než stačí někdo celou tuhle záležitost nějakým způsobem stopnout, bude tady k 1.1.2007 otesánek lačný peněz ze státní kasy (licence za operační systémy, kancelářské balíky, servis) který už jen tak smést ze stolu nepůjde!
Ale budiž, pojdme nohama na zem. Smysl projektu v zásadě špatný není. Úřady dostanou zadara stroje na které jinak nemají a zároven se tím nastartuje proces centralizace správy dávek sociální péče. Co je na tom špatně je fakt že aplikace je ZATÍM platformně závislá, i když dle mého soudu by neměl být do budoucna problém vytvořit její verzi pro Linux, protože je postavená na javě. Jenže díky šibeničním termínů se tomu nikdo věnovat nebude a tak se do všech úřadů naočkují stroje s Windows XP.
Takže chytráci co se tady obouváte do adminů na úřadech zkuste dát podněty antimonopolnímu úřadu proti chování Microsoftu, dřív než tady zase někoho začnete osočovat za to že preferuje Windows XP!
P.S: Chybička se vloudí, opraveno a dík za upozornění
Tiskni
Sdílej: