Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Tak jsem zvědav. Můj šéf se dostal do válečné nálady. Došla mu trpělivost a odeslal vyplněný formulář na ministerstvo ve formátu doporučeném Evropskou komisí. Něco o tom jak je to s jeho schválením na webu openoffice.cz
Někteří možná vědí, většina ale asi ne, že pracuji na úřadě co patří k největším v téhle republice a zároven je asi jediný co má Linux reálně nasazen na 95% desktopů. Na serverech je jeho zastoupení ve státní správě jistě vyšší, ale z uživatelského hlediska to nehraje takovou roli.
Mohl bych napsat romány o tom jak vypečené aplikace se pořizují a o pernamentních problémech s nimi, způsobených ojebávkami při programování, které vylézají teprve v atypickém nasazení. To však není terčem tohoto zápisu.
Hned úvodem jsem předeslal, že šéf formulář odeslal. E-mail se mu vrátil s tím, že "přílohu nelze otevřít, není tedy nějak poškozená?". Takže se chystá reagovat poněkud obšírnějším mailem s přiloženým linkem.
Možná jste zaznamenali informaci o tom že antimonopolní úřad zakázal ministerstvům uzavírat smlouvy se společností Telefonica, ale důsledek tohoto rozhodnutí už možná ne. Odkazuji proto na svůj předchozí zápis s dodatkem, že uvedený zákaz je těžká čára přes rozpočet těm co se snažili tento projekt rozjet k 1.1.2007
Vtip je v tom, že jeho součástí je dodávka kompletních počítačů s veškerým softem MS provenience. Přitom vlastní aplikace je v javě a nemusel by být problém ji portovat na jiné platformy. Na to však není čas. Takže se raději nalejou prachy z našich daní do MS, at má Bill na charitu a lepší image.
Tiskni
Sdílej:
o pernamentních problémech s nimi, způsobených ojebávkami při programováníPěkně řečeno
Jinak držím palce panu šéfovi..Já také!