Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Píšu o tom proto, že někteří lidé mají ve zvyku třeba baterii vyndavat, pokud mají notebook napájený síťovým adaptérem. To mělo možná smysl u Ni-Cd článků, al u tohoto typu baterií je to zcela zbytečné. U HP nx6125 je navíc baterie uchycena tak, že její vyjmutí za chodu hraničí s téměř akrobatický kouskem.
Kdysi jsem vyhrožoval, že zkusim přeložit následující a zatim nic ... , tak snad časem.
design capacity: 6000 mAh last full capacity: 2912 mAhZaujímavé je to, že zo začiatku vybitie zo 100% na 95% trvalo aj mesiac, teraz sa to podarí niekedy už za týždeň (keď notebook prenášam alebo zapínam/vypínam). Keď baterku nechám potom nabíjať (z tých 95%), tak niekedy signalizuje nabíjanie aj keď je už dávno 100% (aj po napr. 10 hodinách) -- preto ju po dosiahnutí 95% nechávam trochu vybiť.
cat /proc/acpi/battery/C171/info present: yes design capacity: 3495 mAh last full capacity: 3495 mAh battery technology: rechargeable design voltage: 10800 mV design capacity warning: 175 mAh design capacity low: 35 mAh capacity granularity 1: 100 mAh capacity granularity 2: 100 mAh model number: Primary serial number: 14039 2005/08/15 battery type: LIon OEM info: Hewlett-PackardTo je tak dobrá, že se nic nezměnilo?
design capacity: 51840 mWh last full capacity: 52820 mWhKdyž mi přišla, tak byla ve stavu:
last full capacity: 54000 mWhPředtím jsem měl slavnou nebezpečnou SONY baterii přibližně 9 měsíců jsem se ji snažil používat šetrně, vždy ukazovala minimálně 30% nabití (netuším jak se to měří). Za celou tu dobu kapacita klesla opravdu minimálně. Jakmile jsem si objednal náhradu a uvědomil jsem si, že tu baterii zlikvidují, tak jsem ve vlaku jel vždy do konce a za ty 2 měsíce poklesla kapacita skoro o 10%. Bohužel to tvrzení nemám podpořené čísly, nedávno jsem přišel o obsah disku.
Tiskni
Sdílej: