abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:22 | Nová verze

    Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:11 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:44 | Komunita

    Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 23:55 | Zajímavý článek

    Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:55 | Nová verze

    Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Komunita

    Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Zajímavý software

    Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 02:22 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (54%)
     (31%)
     (8%)
     (3%)
     (0%)
     (0%)
     (4%)
    Celkem 133 hlasů
     Komentářů: 11, poslední dnes 15:10
    Rozcestník

    OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení

    12.2.2007 11:24 | Přečteno: 2469× | Za vším hledej Linux

    V posledních dnech jsem se trápil s takovou ptákovinou - číslování stránek. Ke svému úžasu jsem zjistil, že u nás běžně instalovaná verze OpenOffice.org neumožňuje normálním, jednoduchým způsobem upravit číslování stránek. Ta co jsem měl nainstalovanou já sice v parametrech pole měla kolonku pro nastavení odchylky, ale nějak ji nebrala kloudně v potaz. A v tomto buildu nejenže už číslování stránek funguje vcelku dle mé představy, ale zdá se že je zavedeno i řešení pro psaní samostatných oddílů - zde pod názvem sekce.

    Také jsem nabyl subjektivní pocit, že spouštění je značně svižnější, a to i bez toho že by byly preloadované nějaké knihovny. Klasickou brzdou je zpracování dokumentů formátu MS Word 2003 XML kde se pracuje s javou, ale i tak - tímto vzdávám hold všem co se podílejí na vývoji OpenOffice.org

    Nezbývá než si postesknout - kdyby tak také uživatelé kancelářských balíků krapet pracovali na své "štábní kultuře" a naučili se psát opravdu korektní dokumenty. Docela by mne zajímalo, zda existují nějaké testy, které by stanovovaly kvalitativní úroveň uživatelské zdatnosti - ovšem nejenom z hlediska vnější úpravy dokumentu, ale také jeho korektnosti z hlediska zdrojového textu. Tj. správné použití stylů, atp.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    12.2.2007 11:32 jantusla | Blansko
    Rozbalit Rozbalit vše Testy
    Myslim, že nějaký takkový testy jsou. Jmenuje se to ECDL nebo ICDL
    12.2.2007 11:50 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Testy
    Koukal jsem na to, ale nějak v tom jejich syllabu postrádám body věnované - vytvoření šablony dokumentu, úpravě existující šablony, a návrh konceptu šablony a stylů pro dokument. To co tam je teď, nijak "prasení" dokumentů neodnaučuje, spíš naopak.
    12.2.2007 13:36 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Testy
    Testy ECDL ale ani omylem netestují, zda je dokument vytvořen správně strukturovaně, formátován pomocí stylů atd. Jsou to jen takové testy uživatelské znalosti produktů MS (i když teď se snad někdo snaží je překlopit i na OOo/Linux).
    12.2.2007 11:41 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Nezbývá než si postesknout - kdyby tak také uživatelé kancelářských balíků krapet pracovali na své "štábní kultuře" a naučili se psát opravdu korektní dokumenty.
    Pro tohle jsou paradoxně vyspělé funkce textových procesorů spíš na škodu než k užitku. Např. ono zmíněné číslování stránek po "sekcích". Je pravda, že to člověk nezřídka chce, otázka druhá je, zda něco podobného má být výstupem textového procesoru, designovaného nikoliv k sazbě, ale k psaní dokumentů, "typoscritpů" apod.

    Osobně si myslím, že řada těchto "extra" funkcí by při lepším rozmyšlení formátu dokumentu neměla opodstatnění, protože tyto vychytávky často nejsou vůbec nutné. Jejich potřebu člověk pocítí až tehdy, když se snaží textovým procesorem suplovat program pro profesionální sazbu, což už je poněkud špatně. Např. ono číslování stránek - dokument se prostě čísluje průběžně včetně první stránky, protože čísla stránek mají praktickou, nikoliv dekorativní funkci.

    P.S. Já vím, že realita je jiná a že často po vás chce šéf či učitel (nebo dokonce předpisy) dokument, který by nebyl možný z mechanického psacího stroje. Cokoliv nadto, včetně možnosti formátování, je ale podle mě u textového procesoru bonus navíc, nikoliv nutnost.
    12.2.2007 11:53 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Otázka je, jestli ten nástroj pro sazbu supluje vždycky, a já si myslim, že ne. DTP programů už pro stařičký Windows 3.0 existovala hromada a stejně si některý funkce do kancelářskejch balíků cestu našly, protože je prostě pohodlnější napsat text do třiceti stránek v nějakym kancelářskym balíku, než ho vysázet v něčem, co jsem v životě nevidel a možná nikdy nebudu potřebovat.
    12.2.2007 12:20 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    je prostě pohodlnější napsat text do třiceti stránek v nějakym kancelářskym balíku, než ho vysázet v něčem, co jsem v životě nevidel a možná nikdy nebudu potřebovat.
    Správně, "napsat" a "vysázet" - dvě rozdílné činnosti, jejichž výstup by taky měl vypadat jinak. Bohužel lidi podléhají dojmu ze samotného faktu tisku a většinou si myslí, že je tisk jako tisk. Z toho pak vznikají DTP výrobky v MS Wordu, které se často v 90. letech dostávaly dokonce coby "knihy" do prodeje (mám podezření, že leckdy je to tak i dnes). Pokročilé DTP funkce moderních programů v tom člověka jakoby ještě utvrzují.

    Já např. pořád ještě postrádám textový procesor, který se soustřeďuje hlavně na proces psaní z hlediska pisatele a nikoliv na výstup - v pohodlnosti ovládání mají pořád ještě KWord či Abiword velké handicapy. Textové editory jako Kate či (g)Vim se také aspoň ve výchozí konfiguraci k psaní delších textů příliš nehodí, ačkoliv zvyknout si lze na všechno.

    Takže i přes všechna proti zůstává pro mě jako nejpoužitelnější nástroj OpenOffice.org, ačkoliv tak 80% funkcí vůbec nevyužiju a dle mé zkušenosti tyto pokročilejší kancelářské funkce používá také naprostá menšina uživatelů - spousta lidí tvoří dokumenty tak, že by pro ně byl notepad.exe + kontrola pravopisu úplně dostačující nástroj (těm možná stačí něco jako WordPad či Write, nevím, už jsem to dlouho neviděl).

    Těším se, že Abiword nebo KWord dojdou jednou do uživatelsky použitelného stavu, ale vypadá to, že namísto zlepšování pohodlí a stability spíš bobtnají "pokročilými" funkcemi.
    12.2.2007 17:04 tommy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    nas prednasajuci na Operacny Systemoch (UNIX,shell,strankovanie) vydal scripta napisane vo vorde vdaka tomu boli k dispozicii "uz" den pred terminom skusky.
    brozkeff avatar 13.2.2007 00:08 brozkeff | skóre: 13 | blog: Zpátky po 10 letech | Žďár nad Sázavou
    Rozbalit Rozbalit vše LyX
    Co třeba LyX? Já v tom teď dokončuju SOČku o cca 60 stránkách, a až na *drobné mouchy* (některé způsobeny tím, že jsem si usmyslel používat speciální fonty, že celý ten TeXový bastl provozuji na Win a tak, no :e)) to celkem ujde. Především co se týče kvality výstupu :-)
    13.2.2007 09:53 Michal Kašpar | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LyX
    No LyX bych teď (po zkušenosti dorovnávání diplomky v OOo) celkem rád předhodil přítelkyni na příští větší práci. Ale co jsem se na něj koukal, připadal mi (pro naprostého laika) příliš v zajetí LaTeXovské terminologie (výběr typu dokumentu, pojmenovávání sekcí, ...) a s poněkud archaickým ovládáním (nestavování, řada položek v menu, pod kterými jsem si nic nepředstavil).

    Jinak má ale styl použití, který mi připadá na psaní větších textů laikem ideální (tj. soustředit se na obsah a strukturu textu bez zbytečného otravování typu tady udělám 5 enterů a tady tři tučné podtržené mezery ve vložené tabulce).

    Jen se poněkud bojím toho UI. Možná by to chtělo, aby se ho chytil někdo z Gnome a přepracoval ho ve stylu jejich UI fašismu, přidělat pár šablon typu dopis, seminárka, diplomka a doktorantská práce a bylo by. Budu se na něj ještě muset podívat.

    Myslíte (po té zkušenosti), že je to vůbec reálné? Co třeba práce s obrázky a tabulkami (diplomku jsem psal před lety přímo v LaTeXu, takže mám jisté vzpomínky na různé konverze atp.)?
    14.2.2007 19:51 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Mě v OOo (2.0, 1.x) chybí možnost průběžného psaní "neutrálního" textu. Když se přepnu do průběžného režimu, tak OOo automaticky předpokládají, že chci mít výstup v HTML...
    12.2.2007 11:57 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Ano, tyto "vychytávky" mnohdy slouží spíš jako "ojebávky". V mém případě jde spíš o pomoc zoufalým uživatelům, na které šéf tlačí - tak to chci a ne jinak! Zrovna tuhle jsem narazil na něco podobného. Číslování stránek příloh hlavního dokumentu. Z mého pohledu naprostá kravina. Od toho se nazývají přílohy, že jsou přiloženy a mají vlastní číslování. Bohužel - marná sláva, kde rozhoduje hlupec, rozum pláče v koutě..
    12.2.2007 11:50 repli
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Když jsem tisknul z OO doc dokument divil jsem se proč když zadám stranu 30 nic neleze a pod Wordem jo... Word tiskne (když je) podle čísel stránek který jim dáte (dokument může mít pouze strany 1,2,30,35,29), OO podle stránek fyzických!
    Takovy jsem se dost divili proč při zadání 10 kopií vyleze jedna (v OO 2.1)
    12.2.2007 13:42 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Když jsem tisknul z OO doc dokument divil jsem se proč když zadám stranu 30 nic neleze a pod Wordem jo... Word tiskne (když je) podle čísel stránek který jim dáte (dokument může mít pouze strany 1,2,30,35,29)
    Což je obzvlášť zábavné, pokud se některá čísla stránek opakují (jako např. číslování od 1 v každé sekci). Které stránky tiskne Word v takovém případě se mi nikdy nepodařilo vysledovat.
    12.2.2007 12:08 Espinosa | skóre: 24 | blog: Espblog | London
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Mno, číslování stránek šlo nastavit přes styly stránek už tuším v 1.x verzích, tedy hodně dávno. Styly stránek jsou mocný nástroj, MSO 2003 něco takového nemá. Co přesně vám se stránkováním nešlo?

    Jen tak pro zajímavost jaký build OOo používáte? Oficiální, od Pana Janíka, go-ooo patchset, distribuční? Ona není OOo jako OOo :)

    Osobně jsem měl za to, že 2.1 vyšla relativně nedávno, patchsety teď 2.1 dotahují, o žádné 2.1.1 jsem nezaslechl a vy už máte 2.2.0.
    12.2.2007 12:14 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Původně jsem to chtěl vrazit hned do titulku, ale musel jsem ho zkrátit.. Přiznám se že nevím kdo ty buildy připravuje - bohužel mě se kompilovat OpenOffice.org na platformě adm64 stále nedaří. Takže tahám z ftp://ftp.linux.cz/pub/localization/OpenOffice.org/devel/680/ balík pro Debian x86_64 cs. Ta verze kterou zmiňuji je v buildu m6. (m7 nebyl v současné chvíli pro platformu x86_64)
    12.2.2007 15:39 Espinosa | skóre: 24 | blog: Espblog | London
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Tak to jsou buildy pan Janíka. To je dobrá volba, stabilní, spíše konzervativní, žádné extra patche, zato nabízí i vývojové a devel verze a milestony.

    http://blog.janik.cz/
    12.2.2007 12:44 Christof | skóre: 22 | Havířov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    zatím jsou to betaverze, 2.2 by měla vyjít na konci února
    12.2.2007 12:44 Christof | skóre: 22 | Havířov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    zatím jsou to betaverze, 2.2 by měla vyjít na konci února
    Adrin avatar 12.2.2007 22:07 Adrin | skóre: 13 | blog: kosmopako
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Číslování stránek v OO.org není moc uživatelsky dořešené :) Abych pravdu řekl, celý OO.org se snaží tvářit jako MS office a to se mi často velmi nelíbí, i když chápu, proč to tak je. Domyšleno do jistých důsledků by číslování stránek mělo být řešeno těsně před tiskem, tedy v okamžiku transformace dokumentu s použitím stylů a formátování do sázecího formátu.

    Nevím jak v 2.2, ale asi ve všech předchozích verzích se číslování řešilo vložením zalomení stránky s nastavením stylu stránky a přečíslováním počítadla na požadované číslo. Žádné sekce potřeba nebyly.
    12.2.2007 23:17 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    A kdo tady říkal že mají sekce něco společného s číslováním stránek? Jen jsem zmínil, že už jsou asi přidané.
    Adrin avatar 13.2.2007 13:25 Adrin | skóre: 13 | blog: kosmopako
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    OK. Já to tak původně pochopil :) Jinak to nastavování odchylky v číslování v poly mění jen výstup toho pole a nemění skutečnou hodnotu čísla stránky. Potom například vytvořený obsah bude odkazovat na špatné stránky. To jen tak pro úplnost.
    13.2.2007 14:20 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Hm.. zajímavé, až tak dalece jsem nad tím zatím nehloubal. Díky za upozornění.
    13.2.2007 00:06 User682 | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    zdravim,

    nevite nahodou, zda uz OO2 2.2.0 umi uz elektronicky podepisovat nejen ODT format ?

    zde mam na mysli word, excel, pdf.

    tohle je posledni vec, co mi do funkcionality chybi k dokonalosti.

    diky gf
    13.2.2007 09:06 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    Vyzkoušel jsem - ne.
    13.2.2007 14:47 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenOffice.org-2.2.0 - opravdu milé překvapení
    ODT je balik XML soubor. content.xml se podepisuje dle XMLSIG standardu. Takze je mozne ten podpis vlozit primo do XML souboru. U DOCU by bylo treba jej ulozit do externiho souboru, coz by uzivatele nepobrali.

    Spis by me zajimalo, jestli existuje nastroj, ktery by umel pracovat X.509 a PKCS z nejakeho standardizovaneho uloziste (napr. Netscape NSS uloziste, ktere pouziva i OOo) a podepisovat a overovat binarni soubory proti nemu.

    (openssl pokud vim, zadne uloziste krome CA nema.)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.