abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 522 hlasů
     Komentářů: 20, poslední dnes 00:19
    Rozcestník

    Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..

    17.4.2008 10:33 | Přečteno: 1903× | To jsem vážně jediný?

    Pořídil jsem nový 750GB disk. Plná spokojenost, ale jeho kontrola trvala tak dlouho, že ve mě začal opět hlodat červík, jestli by nestálo za to vyzkoušet reiser4. No jo, aby to však bylo možné, je třeba nejprve zakompilovat jeho podporu do jádra. Protože distribuce sice obsahuje nástroje pro práci s reiser4, bez podpory filesystému si takový disk nepřipojíte. Nejsnazší cestou se mi zdálo zkompilovat vývojovou verzi jádra od Andrewa Mortona, která má již Reiser4 zahrnovat. Od té doby co používám debian je kompilace jádra brnkačka cca na hoďku čekání. Tak jsem se do toho s chutí pustil.

    Nové jádro 2.6.25-rc8-mm2 sice najelo, ale opět nešly zkompilovat jaderné moduly pro VMware Workstation (typický problém každé nové řady jádra, která ještě nemá stable verzi) a navíc nějak zlobilo nastavení sítě. Tak jsem si řekl, že raději zkusím patchnout jádro stávající - 2.6.24.4 Při jeho kompilaci jsem totiž zapoměl zrušit debugování mass-storage zařízení, což má nepříjemný dopad v tom, že se po zapojení externí DVD mechaniky, a dvou externích disků během několika minut kompletně zaplácne diskový oddíl kde mám var. Takže to byla alespoň příležitost chybu opravit.

    Distribuční patch debianu mi přišel krapet zastaralý, tak jsem zkusil zabrousit po netu a přitom narazil na zajímavou stránku věnovanou aplikaci patche pro reiser4. Nejenže je na ní možné stáhnout aktuální patch, který lze bez nejmenších problémů aplikovat na poslední stable jádro, lze se na ní zároveň dočíst pár pozoruhodných informací proč je reiser4 v -mm větvi Andrewa Mortona problémový

    Ve stručnosti. Ovladač v -mm větvi je ořezaný a zmršený. Pokud někdo tedy zkouší reiser4 a použije k tomu jádro kompilované z -mm větve, nutně musí narazit na problémy, což pak samozřejmě negativním způsobem ovlivňuje možnost zařazení tohoto ovladače do hlavní vývojové větve, kde by se dostal k více uživatelům a byl tak podroben mnohem větší kontrole.

    Nevrtám se ve vývoji jádra, ale z vlastní zkušenosti musím s autorem - přes jeho mírně paranoidní názory - souhlasit. Narazil jsem totiž na obdobný problém s tifm modulem (ovladač pro čtečku SD karet od Texas Instruments). Přestože na webu jeho vývojáře byl ke stažení naprosto bezproblémový funkční patch, do hlavní větve jej kdosi zařadil v tak zmršené podobě, že byl prakticky nepoužitelný! Nešlo přitom o změny které by nějak souvisely s jádrem jako takovým. Měl jsem pocit jako by někdo zmixoval několik starších patchů do jednoho. Jak o tom svědčí zdejší zápis, ačkoliv byl k dispozici funkční ovladač již od jádra 2.6.17, tak ovladač v hlavní větvi prokazatelně nefungoval ani v řadě 2.6.22 a opraven byl snad až někdy v průběhu vývoje řady 2.6.24!

    Ve světle informací z výše uvedené stránky, a pod vlivem vlastní zkušenosti opravdu nechápu jak je možné že se do hlavní větve tak hravě dostávají nové - v podstatě experimentální souborové systémy a reiser4 v ní chybí. Přitom vydán byl již v srpnu 2004, jak o tom svědčí zdejší zprávička, v únoru 2005 tady padnul dotaz kdy bude zařazen do hlavní větve. V současnosti hodlají někteří přesedlat své produkční servery na ext4 (viz můj blogpost), který se objevil jako alternativa proti reiser4 mnohem později a v podstatě šlo původně jen o rozšíření stávajícího ext3 kvůli 64bitové platformě, přesto byl prakticky ihned(!) zařazen do hlavní vývojové větve. Opravdu se nemohu ubránit dojmu, že je za tím vším osobní averze a snaha nechat Reiserovy souborové systémy kamsi vyšumět.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    17.4.2008 10:53 Robertek | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    Svého času ještě na gentoo jsem také reiser4 používal, byly doby kdy to bylo bez problémů ale i doby kdy sem byl rád že jsem měl zálohy. Ale to už je dost víc než rok zpět. Pak se objevil cryptocompress plugin ale to už jsem byl zpět na ext3 a občas ext4dev (kterej používám dodnes). Většinou jsem nepoužíval přímo čisté jádro a nějaký patch ale rovnou předpracovaná jádra jako dnešní zen-sources.

    Před pár dny jsem na toto pomyslel a řikal jsem si že by to byl dobrý fs třeba pro asus EEE kde je poměrně malé úložiště a komprese by se hodila. (já to testoval na P3 600 bez komprese). Ale už jsem trochu ztratil stopu, takže nemám absolutně představu jak se to dnes má. (už je to dávno co sem slýchal jak bude reiser4 do roka mrtvej a tak) Ale co se týče výkonu tak to je (teda aspon byl) opravdu dobrej fs, takže taky se divim že tak zapadá, chápu že asi nebyl napsanej (jak jsem pochopil) tak elegantně jako jiné fs, ale také si všímám že jsou v jádře občas supertestovací věci ale reiser4 nikde.

    17.4.2008 11:23 bubak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    Jedu na ReiserFS 3, vsechny ostatni systemy jsou o dost pomalejsi. Reiser je machr, skoda ze to s nim dopadlo spatne.
    19.4.2008 14:10 Robertek | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    Také sem měl nějakou dobu reiser 3, ale myslím že kritika r3 ohledně rychlé fragmentace a zpomalování je na místě, nebo alespon i já jsem měl takovou zkušenost.

    Tady je dobré vidět rozdíl mezi třeba fs jako R3, R4 a extX

    reisery jsou jako mladý kluk: nové nápady, šup to udělat, na starý systém zapomenout a třeba se za rok zrodí další nápad a R4 bude "obsolete". ext2-3 jsou zase jak mohutná fabrika co se tučně valí vpřed, hlavně nic moc neměnit, kompatibilita až kdoví kam apod.

    Oba postupy maj něco do sebe, nejlépe by to asi bylo uprostřed. Tam mi připadá že se rodí ext4, ale i ten je dost konzervativní.

    Jinak ext4 je funkční dost dlouho ale nezapomente že při přechodu z 2.6.24 na 2.6.25 máme dost problém. Nevim jak reiser4 ale mám pocit že už jsem dlouho nečetl že by se měnil ondisk format (tim nemyslim to že když si přidáte plugin který chcete tak už třeba nemůžete jen tak zpět). A taky co si budeme povídat o podpoře ext4 ze strany e2fsprogs, stále mám nainstalovány ty jisté 1.39-3 patchem.

    No že bych zas jednou zkusil R4? :)
    20.4.2008 11:42 MJ | Tady a teď
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    Rozdíl je v tom, že zatímco ext4 je téměř production quality (až na občasné změny on-disk formátu, ale ta minulá snad byla poslední), ale přesto je na každém rohu varování, jak moc experimentální je, tak reiser4 je téměř experimentální, ale všude se tvrdí, že je stabilní :-)
    17.4.2008 13:14 Radovan Garabík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    chystám sa vyskúšať na EEE fusecompress :-)
    17.4.2008 21:24 Milan Svoboda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    Tak mi dej potom prosim vedet ;-) (hint: ja jsem pachatelem fusecompress)
    stativ avatar 17.4.2008 11:25 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    Čekám na něj několik let a pořád nic. Můžu říct, že mi to neustálé odmítání Reiser4 vývojáři jádra štve. Hlavně jejich protesty proti systému „pluginů“.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    17.4.2008 22:08 MJ | Tady a teď
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    Naposledy, když se o Reiser4 na LKML diskutovalo, ukázalo se, že má například dosti fatální problémy se zamykáním, které se doposud nikdo neobtěžoval vyřešit.

    Systém pluginů je zajímavá věc, ale sotva patří do filesystému, má být spíš na úrovni VFS, protože pak může být použitelný ve všech FS.
    17.4.2008 15:12 alpha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    Reiser4 mam uz dva roky, a potom, co mi nedavno pocitac odkracel do SiNeBe jsem nasadil i cryptocompress plugin. Zrychleni je skutecne patrne na prvni pohled, a lepsi vyuziti mista taky. Problemy veskrze nikdy zadne.
    Nikola Ciprich avatar 17.4.2008 16:49 Nikola Ciprich | skóre: 23 | blog: NiX_blog | Palkovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    opravdu nic neni tak cernobile. Odmitani reiseru je problem castecne technicky a (bohuzel) castecne i politicky - Hans a i ostatni z namesysu se nechovali zrovna tak aby si v LKML udelali pratele, navic s Hansovou obzalobou je dalsi vyvoj a podpora reiseru znacne nejista.

    Ze by verze v -mm byla "proste zmrsena" je IMHO nesmysl.

    Je velmi pravdepodobne ze je orezana, protoze vetsinou se patche akceptuji po mensich castech, coz pravda u kolosu jako je reiser neni zrovna jednoduche.

    Ale Andrew rozhodne vi co dela.

    Osobne bych videl problem jinde - pouzivat kvuli reiseru -mm kernel je dost silene, vite vubec co delate? vite co je -mm strom zac? Je to sada mnohdy dosti experimentalnich veci, a v takovem mixu muze leccos prestat fungovat, i kdyz tam treba reiser sam o sobe funguje dobre, tak jiny patch muze zpusobovat problemy. Takze pro uplne bezne pouzivani to neni ta nejvhodnejsi volba ;-)

    Samostatny reiser patch je urcite jistejsi volba...
    Did you ever touch the starlight ? Dream for a thousand years? Have you ever seen the beauty Of a newborn century?
    17.4.2008 16:51 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    where SetPageWriteback has been changed to set_page_writeback.
    Jaderný kód má vcelku striktní pravidla zápisu. SetPageWriteback je porušuje a určitě to nebude jediné místo, které porušuje pravidla, která jsou ostatní jaderní vývojáři schopní dodržet, aby v kódu nebyl bordel.

    Takže první chyba, která se stala, je na straně H. Reisera. Kdyby nepoužíval svůj lepší™ zápis, tak by k takovým problémům nedocházelo.
    Quando omni flunkus moritati
    17.4.2008 17:08 Jirka P
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    SetPageWriteback je v pořádku, protože je to makro, a makra se takhle v linuxu běžně píšou. Takže řeči o lepším zápisu jsou úplně mimo.

    Ale tady nejde o to, že by se mu nelíbilo jméno a tak to změnil - ono se mu nelíbilo to makro (z důvodů, jež lze docela dobře pochopit) a tak to nahradil funkcí, která ale dělá něco jinýho.
    17.4.2008 17:27 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    SetPageWriteback je v pořádku, protože je to makro, a makra se takhle v linuxu běžně píšou. Takže řeči o lepším zápisu jsou úplně mimo.
    Prosil bych ukázku z Vanilla jádra.
    Ale tady nejde o to, že by se mu nelíbilo jméno a tak to změnil - ono se mu nelíbilo to makro (z důvodů, jež lze docela dobře pochopit) a tak to nahradil funkcí, která ale dělá něco jinýho.
    Ano, to jsem pochopil už z toho textu.
    Quando omni flunkus moritati
    17.4.2008 21:37 Jirka P
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    Příloha:
    Prosil bych ukázku z Vanilla jádra.
    Viz příloha. Je teda pravda, že soubor page-flags.h je v tomhle dost výjimečný. Nicméně, jak si v té příloze přečtete, ta jména nevymýšlel H. Reiser.

    Na druhou stranu, když jsem se na ten odkaz, patch a do zdrojáků jádra podíval podruhé, tak si myslím, že by to mělo fungovat. Ta stránka (o sabotérech) je totiž lehce manipulativní, kód funkce set_page_writeback je tam příliš starý. Ta druhá "sabotáž" je taky dost divná, nechápu, jak se v originále mohli zbavit reference a pak ten pointer ještě použít.
    18.4.2008 00:02 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reiser4 - nic není tak černobílé, jak se zdá..
    Viz příloha. Je teda pravda, že soubor page-flags.h je v tomhle dost výjimečný. Nicméně, jak si v té příloze přečtete, ta jména nevymýšlel H. Reiser.
    OK, díky za poučení.
    Quando omni flunkus moritati
    17.4.2008 22:10 MJ | Tady a teď
    Rozbalit Rozbalit vše ext4
    Vývoj filesystémů v poslední době moc detailně nesleduji, ale přijde mi, že ext4, ačli označená mnoha varováními o experimentálnosti, je již dlouho v daleko solidnější formě než Reiser4. Možná také proto, že její vývoj už od začátku probíhá inkrementálně a jednotlivé bloky se samostatně a obvykle také velice důkladně testují, než je vůbec někdo do jádra navrhne začlenit.
    alblaho avatar 17.4.2008 23:37 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext4
    No prostě ext4 je jen "údržba" ext3, která řeší nějaké omezení a zvyšuje výkon (hlavně na velkých discích/polích). Stejně jako ext3 byla údržba ext2, která přidala žurnálování. No a ext je určitě nejpoužívanější FS, proto ty pravidelné údržby a podpora ze strany vývojářů - zařazení ext4 do stable jádra v podstatě od začátku.

    Já jsem spokojený uživatel ReiserFS a nedám na něj dopustit. Roky jsem se těšil na R4, ale už jsem si nechal zajít chuť. Technicky je to moc zajímavé, dokonce jsem podrobně studoval Hansův dlouhý trachtát o zfetovaných (totiž tančících) stromech. Problému je několik. Vývojářům se nelíbil systém pluginů, protože to prej nějak měnilo POSIXovou sémantiku. Ono to umělo připojit dlouhý soubor jako adresář takový, že každý řádek původního souboru je jeden soubor.

    No a pak jsou tady Hansovy sociální schopnosti, které případnému začlenění také zrovna nepomohly. No a teď už je to zcela pasé, když bručí v base.
    18.4.2008 07:52 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext4
    Vývojářům se nelíbil systém pluginů, protože to prej nějak měnilo POSIXovou sémantiku... No a pak jsou tady Hansovy sociální schopnosti, které případnému začlenění také zrovna nepomohly. No a teď už je to zcela pasé, když bručí v base.
    To že se někomu nelíbí systém pluginů mi přijde jako dosti pokrytecká záminka. V hlavní větvi jsou také ovladače pro jiné souborové systémy než ext3, které jsou svou filosofií dosti vzdálené od POSIXu a nikoho to nějak zvlášť nebolí. Kdyby byl Reiser4 ve fázi vývoje a nestabilní, neřekl bych ani popel, ale tak tomu není.

    Docela mi běhá mráz po zádech z toho jak úzce se v Reiserově případě spojuje jeho osobnost s produktem. To jako hodíme přes palubu třeba Einsteinovu teorii relativity jen proto že byl asociál a z hlediska soužití arogantní sobec?! Asi ne, že. Je to o to tristnější, že v Reiserově případě dodnes žádný rozsudek nepadl. Navíc je známo že se jeho bývalá manželka tahala s masovým vrahem.

    Z odkazované stránky v blogpostu je taky jasně patrné, že nebyl sám, kdo by pracoval na vývoji a kdo řeší případné problémy kolem tohoto souborového systému - ostatně, proto jej také postavil na pluginech. Taková koncepce mi přijde mnohem efektivnější, než obrácený postup. Totiž aby byl souborový systém závislý jen na tom co je v jádře, tak jak by si to jeho vývojáři přáli.

    Je to o to tristnější, že v Reiserově případě dodnes žádný rozsudek nepadl. Navíc je známo že se jeho bývalá manželka tahala s masovým vrahem.

    Zajímavá ukázka dvojího standardu ve dvou větách :-) U Reisera se na presumpci neviny hraje, zatímco u Sturgeona ne. Sturgeon také ještě nebyl odsouzen. Na jeho případ je informační embargo, ale podle všeho ani nebyl zatčen. Nejspíš je to magor, který chtěl být zajímavý, ale ve skutečnosti nikoho nezabil

    18.4.2008 10:50 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext4
    Nevím co má dvojí standard společného s dvojím metrem, ale budiž. Jde opravdu o úhel pohledu. Fakta: Reiser je podezřelý že zabil manželku, Sturgeon 8 dalších osob. Reiser nařčení vždy odmítal, Sturgeon to na sebe vykecal sám. Sturgeon chtěl Reisera soudně pumpnout o nemalé prachy, přitom údajně před tím pracoval pro Reisera jako finanční poradce. Reiserova manželka pekla se Sturgeonem a navíc nechala soudně zakázat Reiserovi styk s jeho vlastními dětmi. Divná logika. Reiser sedí, Sturgeon ne.

    Úsudek ať si každý udělá sám. Reiser na rozdíl od Sturgeona vymyslel a poskytnul něco ku prospěchu všech a řekl bych, že neměl nejmenší chuť s někým vy.ebávat. Osobně bych takovou manželku také poslal ke všem čertům, ale pokud by mi ještě bránila v tom stýkat se s vlastními dětmi a ještě by jí to nějaký podmáznutý soudce odklepnul, tak bych měl nutkání ji sejmout taky. Ovšem otázka zní jinak: Jaký by mělo smysl pro Sturgeona nechat si na krku poblázněnou ženskou s fakanama, když mu šlo jenom o prachy?

    O Sturgeonovi je bohužel málo informací, tak se můžeme jen dohadovat. Ale pokud vím, tak o peníze kdysi pumpnul Reiser Sturgeona. Jestliže je potom chtěl Sturgeon zpět (třeba i soudně), tak na tom nevidím nic špatného.

    Další otázka je, jestli Sturgeon opravdu vraždil. Zdá se, že ne. Za osm vražd by musel být ve vazbě. Sturgeon mohl chtít upoutat pozornost nebo možná chtěl Reiserovi pomoct. Udělal by ze sebe sériového vraha, porota by Reisera osvobodila a Sturgeonovi by se nic nestalo, protože nic nespáchal.

    O vztahu Niny a Hanse nic nevíme, takže těžko soudit, kdo byl v právu. Každopádně je jasné, že objednat si manželku přes katalog z Ruska, není úplně standardní způsob seznámení a problémy se daly čekat.

    18.4.2008 12:59 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext4
    Další otázka je, jestli Sturgeon opravdu vraždil. Zdá se, že ne. Za osm vražd by musel být ve vazbě. Sturgeon mohl chtít upoutat pozornost nebo možná chtěl Reiserovi pomoct. Udělal by ze sebe sériového vraha, porota by Reisera osvobodila a Sturgeonovi by se nic nestalo, protože nic nespáchal.
    Trochu divoká konstrukce, ne? Jinak pokud jde o tu půjčku. Opravdu o tom nemám šajna, ale máme dnes kolem sebe dost případů kdy někdo zpronevěří svěřené peníze a pak má ještě v sobě tu drzost fiktivní půjčku vymáhat zpět. Jinak souhlasím že způsob jakým přišel Reiser k manželce není pro středoevropana obvyklý, ovšem podle toho co vím, tak v USA zas tak výjimečný není, neboť příležitostí jak přijít k "pěkné a chytré babě" tam není mnoho. Kór pro programátorského magora, jakým je bezpochyby Reiser.
    18.4.2008 13:25 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext4
    Takže jak se lze dočíst na wikipedii - žádná "objednávka přes katalog" ale seznámili se v r. 1999 při jeho pracovním pobytu v Rusku. Jsou tam ale i další zajímavé informace. Reiser souhlasil s tím, že se k ní nebude přibližovat, výměnou za to, že bude zrušeno omezení pro jeho styk s dětmi. Po jejím zmizení byly děti odebrány a jeho žádost o svěření do výchovy byla zamítnuta(!). Podotýkám to se stalo v září r. 2006. Dnes je duben 2008, Reiser bručí v base a tipuji že své potomky během té doby nejspíš neviděl. Ti co jej obvinili už z principu nemohou připustit fakt že je nevinný, protože si opravdu nedovedu představit jakým způsobem by pak měli napravit trvalou psychickou újmu vůči jeho dětem.
    19.4.2008 22:45 Mandarinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext4
    Sturgeon se přiznal k sedmi vraždám, ovšem Ninu Reiserovou prý nezabil, říká.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.