Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Náš syn objevil Hurvínka. Oblíbil si jej natolik, že když jej vidím blížit se k přehrávači tak jsem k nerozeznání od Homera Sipmsona. Abych tedy naše milované dítko neuškrtil, dostane pod stromeček - mimo oblíbeného lega - také malý MP3 přehrávač nacpaný hurvínkama. Ať si z něj někde v ústraní zblbne sám. Volba padla na GoGEN MXM 500 Avigator s 8GB flash za vcelku přiměřených 2,6 litrů.
Přístroj jsem objednal přes internet z kasa.cz minulý týden v úterý odpoledne. Předpokládal jsem, že když je uvedena "Dostupnost skladem, ve vlastním skladu a k osobnímu odběru na prodejně do 2 dnů", tak by mohl do pátku dorazit, tudíž jsem si jej nechal doručit do práce. Jak naivní to byla představa se ukázalo v pátek v sedm večer když jsem vyrážel z kanclu k Žaludům (Kde se konala malá oslava úspěšného organizačního zvládnutí druhého ročníku Robosoutěže.
V pondělí ráno se mi ozval řidič a ve tři odpoledne ( ve chvíli kdy jsem už musel prchat, abychom s Bobšem stihli dojít do kroužku) zásilka dorazila - inu oblíbené PPL (bohužel na webu neuváděli, která společnost jim onu dopravu zdarma zajišťuje. Jinak bych si pro to raději došel někam pěšky ). Bobšín pochopitelně zaregistroval balíček, takže jsem pak po celou cestu čelil otravnému "Co je v tom balíčku?", "To je pro mě?", "A řekneš mi co je uvnitř?". A na to co to vlastně dorazilo se kouknul až doma na záchodě. Na podrobnější prozkoumání tak musela krabička počkat až do večera.
Jsem se na webu výhradního dovozce moc nedozvěděl. Takže nezbylo než po připíchnutí krabičky k notesu prozkoumat logy a adresář /sys
. V jednu chvíli jsem myslel, že už to mám. Výpis v logu uváděl 'Manufacturer: RockChip'
, takže jsem se vydal po této stopě. A skutečně jsem narazil na totožně vypadající přístroj. Zajásal jsem, protože u těchto přístrojů by mělo být možné firmware z přístroje dumpnout. Jenže ouha! Ve chvíli kdy jsem to zkusil přístroj hodil mrtvého brouka a přestal se bavit s notesem.
Začal jsem pátrat jaké má vlastně ta věcička střeva. Odkázán jsem byl pouze obchodní název, ovšem ten mě nasměroval vždy pouze na web českého zastoupení. Tak jsem se na to vykašlal a začal zkoušet metodou pokus omyl co přehraje a co ne. Přitom jsem narazil na stránku, která mě přivedla na stopu.
Na zadním krytu je sice uvedeno "Made in China", ovšem odkud je s největší pravděpodobností obšlehnutá na sebe vykecá v /sys/block/*/device/vendor
. iMUZ (ovšem logo značky vypadá spíš :muz
) prodává tento model pod obchodním názvem mini pmp player MX5 Black Pearl. Že bude stát tato firma pravděpodobně i za vývojem firmware soudím dle toho, že na svém webu uvádí i postupy jak flashnout firmware aj. informace. Takže co by toto zařízení mělo zvládnout:
Přehrávání multimediálních souborů je omezeno na podporované kontejnery a kodeky. Také je třeba vzít do úvahy bitrate souboru. Zařízení sice umí přeškálovat velikost přehrávaného videa, ale je-li bitrate příliš vysoký, tak se to projevuje v přehrávaném videu časovými skoky ( přehrávač když nestíhá některá okénka prostě vypustí ). Tudíž je vhodnější asi video soubory pro toto zařízení překódovat.
3 palcový WQVGA TFT LCD displej má sice 400x240 px a tím pádem umožňuje přehrávat jak formát 4:3 tak 16:9 ( zařízení by mělo zvládnout i 30 snímků/sec. ), ovšem když už překódovávat, tak raději tak aby to video bylo použitelné i na jiných zařízeních. Ta mají většinou velikost displaye 320x240 a zvládají o něco slabší bitrate. Exemplární příkazy takové konverze zde můžete při troše snahy najít.
U filmů je uváděna podpora pro titulky. Podle toho co jsem našel jsou podporovány formáty titulků SMI a SRT.
Nahrávání zvuku má několik úskalí:
Zařízení podporuje multitasking, má českou lokalizaci, ale pozor! Nepodporuje UTF-8, pouze Win-cp1250 a to jak v názvech souborů, tak při zobrazování titulků a TXT souborů. V základním softwarovém vybavení je totiž kromě přehrávání audio a video souborů také čtečka TXT souborů, jednoduchý správce souborů, kalendář a i jedna grafická hra - tetrix.
Přístroj je poměrně malá krabička, z níž většinu plochy zabírá display, který má po stranách dva malé reproduktorky. Po každém vypnutí je nutné repráčky (pokud je chcete používat) zapnout.
Má obsahovat i FM rádiový přijímač. Ten mne však nezajímal. Co mi přišlo mnohem důležitější, je USB konektor, přes který se zařízení nabíjí. V dodané krabičce totiž vyjma dvou kabelů a sluchátek není nic. Nabíječku byste hledali marně. Nabíjení se provádí přes přiložený USB kabel. Konektor na zařízení však není standardní mikroUSB ani miniUSB, tudíž nelze použít ani nabíječku na mobil, ani redukci z miniUSB na microUSB. Jde o mini-B 8pin USB konektor co se používá u fotoaparátů PENTAX. Ale pozor! zapojení kabelu ke GoGENu je jiné. Jakmile jsem tento kabel zapíchnul do notebooku, tak se vypnul.
Nabíječky s tímto konektorem ani redukce se pro tento konektor nikde neprodává. Tudíž pokud nechcete používat pro napájení USB port na desktopu či notebooku, nezbývá než dokoupit napájecí adaptér s USB konektorem. To lze ale považovat i za výhodu, neboť jsou ke koupi takové adaptéry jak do normální silové sítě, tak kupř. do zásuvky automobilového zapalovače.
Myslím, že pro našeho Bobšínka jde o přijatelné zařízení za přijatelnou cenu. Ovládání se zdá celkem intuitivní. Otestovaná výdrž je 6 hodin přehrávání videa v kuse. Délku nabíjení lze těžko odhadnout, protože není k dispozici žádná kontrolka, ale údajně by měly stačit 3 hodiny z nuly na sto. A jako bonus mi přišlo, že díky dodanému A/V kabelu lze přehrávat video rovnou na televizi.
Tiskni
Sdílej:
Ježíšek pro Bobšínka - přehrávač
Ježíšek pro Bobšínka - volkmenKlasický osadník porálu ABCLinuxu:
Ježíšek pro Bobšínka - GoGEN MXM 500 Avigator SuperHyper Blast 64-bit@200Mhz MIPSel
Také je třeba vzít do úvahy bitrate souboru. Zařízení sice umí přeškálovat velikost přehrávaného videa, ale je-li bitrate příliš vysoký, tak se to projevuje v přehrávaném videu časovými skoky ( přehrávač když nestíhá některá okénka prostě vypustí ). Tudíž je vhodnější asi video soubory pro toto zařízení překódovat.V teorii by to mělo jít i bez toho překódování. V praxi těžko říct, jestli k tomu existuje i nějaký vhodný nástroj. Nicméně překódování asi moc vhodná varianta nebude.
záznam lze uložit pouze jako wavA není to třeba jen WAV kontejner a nějaký pokročilejší algoritmus jako ADPCM?
BTW: Opravdu jde o Ježíška jen pro syna?
Není to tak dávno, co tady někdo žehral že z titulku blogpostu mnohdy není jasné oč jde. Tak asi tak.Nevím kdo tu co kdy psal. Stejně jsem to nečetl. Důležité je, že teď je to z toho titulku mnohem jasnější. Stejně to bylo jen takové rýpnutí, které netřeba dál rozpitvávat.
Ad wav - nevím nebádal jsem nad tím, protože mě otrávilo zdlouhavé spouštění. Mimoto, hlavní účel má být v tom, aby si Bobeš sjížděl svoje věci.Já vím, já vím. Já jen , že pro ten požitek z kompletní znalosti
samozřejmě dárku jen pro syna, když vidím to nadšení.
Je třeba nezaměňovat pojem (video) kodek s pojmem formát videa. Formát je standard (specifikace) a kodeky jsou jejími konkrétními implementacemi. Například kodek DivX pracuje s formátem MPEG-4 Part 2 (profil ASP).Skutečně si myslíš, že MP3, Vorbis, FLAC, AC3, WMA, MPEG1,2,4, h.263 a WMV odpovídají definici kodeku?</rejp> (Sorry, ale něco jsem si o tom přečetl a zahájil jsem osvětové tažení
I on možná pochopil že ty linky jsou tam kvůli těm co nejsou moc v obraze a třeba by rádi byli.A ty bys byl rád v obraze? Mnou jmenované jsou formáty
Stejně jako bys mohl tvrdit, že ODF je standard exportních filtrů kancelářských balíků.No pokud řeknem, že to je standard exportních i importních filtrů, pak se na tom nezdá nic nepravdivýho...
No pokud řeknem, že to je standard exportních i importních filtrů, pak se na tom nezdá nic nepravdivýho...Vždyť jo. IMHO formát == standard exportních i importních filtrů.
Když se řekne "audio formát", jak má pak člověk vědět, jestli tím myslíš formát kontejneru nebo formát/standard kodeku nebo kýho výra.Když myslí formát kontejneru, tak nemá říkat formát audia
Je to jako říkat editoru fotek „JPG“, kancelářskému balíku „ODT“ a webovému prohlížeči „HTML“Nechápu proč...?.
Nejvíc mi vadí hlavně záměna opačná, totiž když někdo třeba prohlásí, že „přehraje DivX“ – člověk potom neví, jak úplnou implementaci MPEG-4 ASP má na mysli. A pak je v tom bordel a nikdo neví, co čím kdo myslí.Eh, že by měl na mysli právě DivX?
Eh, že by měl na mysli právě DivX?No jo, no.To je poměrně konkrétní pojmenování konkrétní implementace standardu mpeg4 part 2 - ASP.
ja mam empectyrku a to je lepsi nez naka ta tvoje smradlava prehistoricka empetrojka, ja mam barevnej displej a video - a co mas ty?Zvláště masová je ta fotografie bandy uvolněných, očividně spokojených puberťáků v procesu vychutnávání co je na stránkách výrobce. Ta přebíjí i spokojenou rodinku z kočkonosu.
Jak to, že Grunt výše ti o tom nic nenapsal?Protože by Grunt 90% svého času nedělal nic jiného.
Kupříkladu:
otec MP3) z Erlangenu o OCF (Optimum Coding in the Frequency domain), J. D. Johnstona z AT&T Bell Labs o Perceptual Transform Coding a Y. Mahieuxe a J. Petita z IRT/CNET o Transform coding of audio signals. MP3 není ani kontejner, jen oficiálně zvolená koncovka souboru, který obsahuje sled po sobě jdoucích paketů, každý z nich pozůstávajíce z hlavičky, kterou popisuje ta obluda co jsem jmenoval v předešlé větě a dat, která ke všemu může klidně obsahovat libovolnou kombinaci všech tří vrstev(ID3 tag není povinnost, jen rozšíření), který je na UNIXu díky ignoraci koncovek souborů zcela mimo a který se dřív jmenoval .bit (jakože bitstream). Lame sám o sobě tvrdí, že s MP3 nemá nic společného. No, možná libmp3(to lib je v UNIXových systémech jen nutný prefix pro knihovnu s názvem MP3), který se ovšem také sám o sobě dost degraduje tím, že přehraje všechny tři vrstvy bez blbých keců. Takže vlastně ani nevím co to je.