Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Zhruba před půlrokem jsem zde představil svou první literární hádanku. Kamarád mi o víkendu laskavě zapůjčil k přečtení opravdu zajímavou knihu, o níž prozatím nechci více prozrazovat. Takže, poznáte ze které knihy je tento úryvek?
...V pozdějších dobách se v naší zemi rozšířil předsudek proti kartám a lidé začali sprostě hanobit urozené muže, kteří se tomuto zaměstnání věnují. Já však vyprávím o zlatých starých časech v Evropě, nežli zbabělá francouzská šlechta ( v době té hanebné revoluce, však si ji zasloužila!) uvrhla náš stav do nevážnosti a zkázy. Teď lidé křičí fuj! na muže, kteří se věnují kartám; ale rád bych věděl, zda jsou jejich prostředky k živobytí čestnější než naše! A což takový burzovní spekulant, který kupuje akcie a zase je prodává a počítá při tom se stoupáním a klesáním kursů, hudlaří s padělanými směnkami a prodává státní tajemství? Copak je takový člověk něco jiného než hráč? Je snad něco lepšího obchodník, který kupuje a prodává čaj a svíčky? Místo hracích kostek má pytle špinavého indiga, karty mu vycházejí každý rok místo každých deset minut a jeho hracím stolem je moře. Chcete snad nazvat počestným právnické povolání, v němž advokát lže ve prospěch toho, kdo dá víc, zničí chudáka za honorář od boháče a potírá pravdu, protože má plnou moc, aby hájil lež? Chcete snad tvrdit, že je počestný takový lékař, který nevěří v lektvary, které předepisuje, a vezme od vás zlaťák za to, když vám pošeptá do ouška, že je dnes ráno krásně? A přece statečný muž, který se s takovými lidmi posadí u hracího stolu a vyzve každého, kdo přijde, aby si proti němu vsadil, který dává své jmění v sázku proti ostatním hráčům, je v našem dnešním světě psancem. Vždyť je to spiknutí středních tříd proti šlechtě! Lidem dnes hoví jen kupecká svatouškovská hantýrka. Já však tvrdím, že karetní hra je rytířské povolání, které propadlo zkáze, tak jako jiné výsady urozené třídy. Když Seingalt hrál proti svému protivníkovi šestatřicet hodin a za celou tu dobu vůbec nevstal od stolu, myslíte že to nebylo hrdinství?
Nápověda:
Podle této předlohy byl natočen v sedmdesátých letech poměrně profláknutým režisérem výtečný film. Kniha samotná poprvé vyšla v první polovině století devatenáctého. A drobná perlička - v tiráži českého vydání ze kterého je úryvek, se nachází následující doporučení: "Jen pro příslušníky čs. ozbrojených sil" (Rozluštění najdete níže v diskuzi..)
Tiskni
Sdílej:
Tipoval bych Honoré de Balsac ..
Tipoval jsem na Balsaca, již vzhledem ke zmínce o francouzské revoluci, ale Casanova je pravděpodobnější ( zemřel 4.6.1798 v Duchcově) - takže o revoluci se zmínit mohl a navíc hodnotil francouzské šlechtice jaksi "zvenku" - nejde tedy o Francouze
Nechci se vytahovat, ale můj osobní rekord je 39 hodin Ne teda u karet, většinu té doby jsem seděl v autobuse do Anglie. Je fakt že poslední hodinu už jsem opravdu málem prasknul.
Jsem zvědavý co to je za knihu a hlavně kdo to napsal, jestli je celá jako ta ukázka, tak rozhodně stojí za přečtení.