Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Když jsem před rokem a půl získal svou T-mobile G1, tak jsem byl upřímně řečeno zklamán. Má poslední očekávání zhasla ve chvíli, kdy jsem zjistil že pro Androida neexistuje žádný free PDF prohlížeč. Tak to už dnes neplatí! Aplikace VuDroid, kterou aktivně vyvíjí Pavel Tiunov od sklonku minulého roku, umožňuje prohlížet nejenom PDF, ale - co je pro mne zvláště významné - také DjVu dokumenty.
Pro Symbian s výjimkou aplikace Sdjvu pro starý Symbian EPOC ER5, žádný prohlížeč djvu dokumentů dlouho k dispozici nebyl. Až teprve teď jsem narazil na Djvu Reader pro Symbian S60v3. V praxi jsem ho však nezkoušel a podle toho co se uvádí na stránce, zvládá jen zobrazení ve stupních šedi. Existuje také komerční Handy Djvu 1.0, ovšem ten byl pouze pro starší verzi Symbianu 8.0.
Pokud jde platformu Windows Mobile. Vzhledem k tomu, že jsem ji nikdy nepoužíval, nemohu o aplikaci PocketDjvu v0.9.2 napsat víc než že existuje.
VuDroid je aplikace pro Os Android 1.5 a vyšší. Projekt byl založen 4. dubna 2010 (takže jak vidno aplikace je poměrně čerstvá) a sloučil v sobě dvě původně nezávislé aplikace - DjvuDroid (projekt založen v lednu 2010) a PdfDroid, téhož autora.
Stránky renderuje v porovnání s jinými PDF prohlížeči pro android co jsem zkoušel, neuvěřitelně svižné a pokud není soubor příliš velký, tak je i docela stabilní. Při prohlížení 356 stránkového djvu dokumentu mi občas spadnul, ale 100 stránkový dokument zvládl naprosto s přehledem. Dokumenty zobrazuje zarovnaný na šířku displeje, proto je lepší ho mít při čtení otočený na bok, ale při fullscreenu lze stránku také zoomovat.
Pro vysvětlení, proč ve mě vzbudil takové nadšení odkazuji na své starší blogposty Použití DJVU pro skladování elektronické dokumentace a DJVU versus PDF.
Zcela na závěr bych jen uvedl, že pro konverzi PDF dokumentů do djvu existuje utilita pdf2djvu, kterou mohou použít i widloidní uživatelé, i když s nástroji djvulibre lze vyrobit - zvláště ze skenovaných materiálů - dokumenty lepší.
Tiskni
Sdílej: