Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Protože tak mrňavá písmenka by rasterizace rozmazala. Museli by použít rozměrově obrovské PNG, což je nad jejich síly. Pak je třeba uznat, že pokud člověk nezná topografii, hledání názvu zastávky v PDF má něco do sebe. Nakonec se často jedná o původní oficiální mapy, které jdou do tisku a vylepují se v neskutečných rozměrech. Pro ně je optimalizace pro různá výstupní zařízení nepochopitelná nebo „zbytečně“ drahá.
Ale buďtě rád, že to udělali takto. Taky tam mohli vypustit hrůzný JPEG, z kterého by nešlo přečíst nic. (Já mám taky uloženou předrastrovanou brněnskou mapu, protože poppler nepatří mezi rychlíky.)
Třeba od zavedení datových schránek si úředníci zasílají 200DPI JPEGy zabalené do PDF, kde stránka má stovky kilobajtů. Přitom ten samý dokument v DjVu má pár desítek kilobajtů a přitom je vzorkován na 600 DPI. A mohu říci, že vesničky, z kterých vede 128kb/s DSL, opravdu na vlastní kůži poznaly přínos elektronizace veřejné správy.
Mrdka .....
Diletanti jak zvon.
Je to Dopravní podnik hlavního města Prahy? Je. A podstatou není to jestli tu mapu nakonec najdu tam nebo jinde, ale to že ten web prostě není uživatelsky přístupný. A výsledek této ankety je pouze dokladem tohoto tvrzení.
Mimochodem. Odkazem na tuto anketu jsem také obeslal všechny radní hlavního města Prahy, jelikož hl. m. Praha je 100% vlastníkem Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s. tedy oni jsou zástupci tohoto hlavního akcionáře. Musím kladně ohodnotit že radní pan Ondřej Pecha zareagoval poměrně rychle - zhruba po hodině. S ohledem na jeho odpověď však soudím že jde o génia k němuž my oslíci z venkova bychom měli s otevřenými ústy vzhlížet, neboť odepsal (doufám že se za zveřejnění odpovědi neurazí) cituji:
Trvalo mi to asi 2 sec.Jen pro ilustraci. Žáden z mých kolegů (a to jsou mezi nimi absolventi ČVUT s červeným diplomem) se nedostal pod jednu minutu. Ba většinou se jim za tu dobu ani nestačila načíst hlavní stránka.
Já to balím, to nemá smysl... Jdu domů.
Jedu do Prahy stejně jako do libovolného jiného města, ale najednou si ještě musím zjišťovat, jak funguje tamní doprava, jelikož funguje odlišně od dopravy jinde. Skvělé! (A bohužel mě to čeká.)Jasně, jízdenky z Olomouce nemůžeš použít v Brně ani v Praze. Tak daleko holt ještě nejsme. Až bude jeden společný dopravní systém v celé republice, bude to jednodušší. V Praze se dá prý platit jízdné i pomocí SMS. To je děs, člověk si musí zjistit, jak to funguje. No a pokud chci najít mapy Pražské integrované dopravy, tak je budu hledat kde? Na stránkách dopravního podniku? Naprosto mi uniká souvislost. Pokud budu chtít najít program Městského divadla v Brně, také je nebudu hledat například na stránkách Martina Havelky.
Docela by mne zajímalo, jak jste ošálil tu opruzující reklamu.Jakou? Já si vůbec žádné nevšiml. Že by ji za mě ošálil FlashBlock?
Tiskni
Sdílej: