Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Při testování nejrůznějších typů blokových zařízení s nimiž umí pracovat QEMU jsem narazil i na sheepdog. Z principu fungování by se však tento systém distribuovaného blokového zařízení měl spíš jmenovat "hampejz".
Výsledky nebyly špatné, tak mě zajímá, zda-li i někdo z vás má s tímto nějaké zkušenosti. Dokumentace je totiž velmi sporá a pravděpodobnost, že jsem některé věci nepochopil správně - vysoká.
Můj první (a doufám že i poslední) mikroblog. Ale nedá mi to. Před chvílí jsem natrefil na článek: Klaus ml.: Rok praxe pro budoucí učitele. Ať vidí, jestli je vůbec baví, takže přidám už jen link na blogpost Jakou cestou by se mělo ubírat české školství? z února letošního roku.
Překvapilo mne, jak plamennou diskuzi vyvolal můj minulý blogpost. Ale mohl jsem vcelku očekávat, že se ozvou křiklouni s pocitem, že svou obhajobou dávají Mašínům rozhřešení. Nic proti tomu, ale ti pánové postupně skládají své účty někomu zcela jinému než vám. Ale protože "život je fraška, u které se zpětně nikdo neptá na zápletku prvního dějství", považuji za svou povinnost upozornit tyto lidi aby obrátili svou pozornost do minulosti, kdy "nebyl čas, ptát se kdo je kdo".
Marně přemýšlím, zda-li je vůbec možné čelit zlu a neklesnout přitom na jeho úroveň. V globalizovaném světě není kam emigrovat. Existuje tedy způsob, jak vytěsnit ze společnosti nenávistné fanatiky, co všemi silami přikládají pod kotel a přitom nespadnout na jejich úroveň?