Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Marně přemýšlím, zda-li je vůbec možné čelit zlu a neklesnout přitom na jeho úroveň. V globalizovaném světě není kam emigrovat. Existuje tedy způsob, jak vytěsnit ze společnosti nenávistné fanatiky, co všemi silami přikládají pod kotel a přitom nespadnout na jejich úroveň?
Hysterický zásah proti Libyi, ze kterého čouhají zájmy ropných firem jak sláma z bot - panebože.. jaké musí být hovado člověk, který veřejně prohlásí, že celá akce proběhla proto aby ochránila životy nevinných lidí.
Tahanice kolem Mašínů - jak naložit s jedubabou, která se nijak netají názorem že zabíjet komunisty je správné?! A co teprve s těmi, co jí k tomu freneticky tleskají?!
Původně jsem chtěl označit tyto osoby za lidský odpad. Ale pravdu díc, připadám si jako lidský odpad spíš sám, protože se ve mně všechno vzpírá tomu, abych prahnul po něčí smrti jen proto, že má jinou představu o tom jak to udělat abychom se měli všichni lépe. Vaří se ve mě krev, když čtu jak někdo i mým jménem přitakává akcím, které ve skutečnosti rozvracejí křehkou stabilitu ve světě a prohlubují nenávist.
Tiskni
Sdílej:
Dnes se uz neucime Rectinu a Latinu na gymnaziu.To neni uplne pravda. Maturoval jsem v roce 2009 - po 5 (!!) letech studia latiny.
Nikdo nam nerekl, jake to tu bylo v obdobi 48-89. Je mi docela lito, ze jsme se napriklad ucili o vsemoznejch literarnich autorech, ale abychom se bavili o demokracii, co to je svoboda, to ne. Nebylo nam receno, ze v RAF za nasi budoucnost litali nasi letci, kteri tu pak byli popravovani.To je zcela logické: cokoliv by vám vykládali by byla "propaganda". Stačí se rozhlédnout tady: i pro generaci narozenou v sedmdesátých letech je postoj k tomuto období zásadní otázka která definuje politické i morální postoje. Každý si vybral svoji barvu, skupinu které dal svoje sympatie a jejíž zločiny a chyby bude omlouvat, bagatelizovat či alespoň porovnávat se zločiny těch "druhých". Neexistuje žádná možnost jak se domluvit, není prostor a hlavně není ochota. Vaše generace (narozená v letech devadesátých) by snad měla být ta pravá. Ale momentálně to vypadá že ne, protože naopak začíná další kolo.
ktoré, pripúšťam, asi dosť niekedy nechápeteNejsem tak hloupý, jak si asi myslíte, jenom 1) nepovažuju ty souvislosti za tak významné jako vy 2) nebudu se hádat, protože vím, že máte svoji pravdu... Dnes je taky potřeba půjčovat si knihy z knihoven, když chce být člověk vzdělaný a musí je zdlouhavě a namáhavě studovat, jenže dneska obsahují ty knihovny mnohem více, než kdy jindy. Ale nepředpokládám, že byste to vzala na vědomí...
ale na druhej strane sú drahé a ja by som z kníhkupectva najradšej odišla s plným fúrikom, lenže peňaženka nepustí...Jsou drahé, stále jsou imho ale relativně mnohem levější, než kdy dřív...
asi si neviete predstaviť, čo my by sme za tú možnosť kedysi boli daliNo to právě umím, vždyť o tom mluvím
Vy si robíte srandu... viete koľko stáli knihy v tzv. reálnom socializme? Naozaj bagateľ.No, ja myslim, ze mate tak trochu pravdu oba. Za socialismu staly knihy nekde od 10-40 Kcs. Coz je 10-20x levnejsi nez dnes. Na druhou stranu, bezne knihy v USA stoji 20-30$, odborne vetsinou tak 50$. Pro cloveka v roce 1990 tohle byla naprosto nedostupna cena. Dnes je to neco jineho a ta cena se dost blizi ceskym knizkam, a blizi se pomeru kniha/obed jaky byl za socialismu.
nekde od 10-40 Kcs. Coz je 10-20xTo mi vůbec levnější nepřijde. To je asi jako tvrdit, že u němců je všechno levnější, protože mají v obchodech cenovky s nižšími čísly.
Naopak, jestli jsem o necem presvedceny, tak spis o tom, ze propaganda je dnes mene ucinna nez drive. Lide se musi kritickemu mysleni naucit.To je asi pravda, na druhou stranu nastroje propagandy (a nebo treba 'totalitniho' dohledu) jsou dnes mnohem pokrocilejsi. IMHO by to slo pripodobnit k infekcim - podobne jako prvni epidemie novych chorob jsou prudsi a smrtelnejsi a pak se na ne populace adaptuje (a nez se ty patogeny adaptuji), nasledne epidemie jsou klidnejsi, ale treba vleklejsi (a pro patogeny uspesnejsi), tak vliv novych nastroju propagandy (v 20. stoleti treba rozsireni masmedii) byl ze zacatku prudky (nove vznikle totalitni diktatury), nez se na ne spolecnost adaptuje (a/nebo nez se propagandiste nauci ji 'setrne' a 'efektivne' pouzivat bez prudkych socialnich bouri). Takze je to otazka, ktery pokrok bude rychlejsi - zda adaptace nastroju propagandy (a schopnosti propagandistu) nebo odolnosti spolecnosti proti ni.
I kdyz uzname chyby na obou stranach, v cem ustoupi ti bohati?Zaprvé, jestli tím "na obou stranách" myslíš "bohatí vs chudí", tak to mi přijde jako zjednodušující. Zadruhé, otázka v čem ustoupí bohatí je samozřejmě důležitá, ale nic to nemění na tom, že faktem zústává, že když budou Řekové celkově odmítat ustoupit, půjdou zřejmě do kytek. Myslím, že to vnímáš moc jako třídní boj, když přitom o třídní boj nejde, resp. nemělo by o něj jít.
Kazdopadne, ja zas nechapu, proc by si socialni stat mohly dovolit jen bohate staty?To jsem neřekl. Jsem jen toho názoru, že těžko může chudý stát chtít hodně štědrý sociální systém, že, ať už je chudý z jakéhokoli důvodu.
Ale necekam ze by to beznej kralyk pochopil.To je trochu pod úroveň, ne?
To je trochu pod úroveň, ne?A tvoje predchozi elitarske prohlaseni neni?
Recke socialni vydaje, vzato celkove, nijak nevybocuji z evropske normy.Zaprvé - zdroj? Zadruhé, za to "vzato celkově" se může ledacos schovat.
A tvoje predchozi elitarske prohlaseni neni?Já tim nemyslel, že by to nebyli schopni pochopit, ale že spíš nechtějí nebo to ignorují - vycházím z těch rozhovorů s nimi, co jsem četl. Tam nějaký mladý Řek protestoval proti zrušení učebnic zadarmo na VŠ. Nechápej mě špatně, nejsem v zásadě proti tomu konceptu učebnic zdarma, ale proti tomu, jakým způsobem ten Řek protestoval - bylo z toho jasné, že ho moc nezajímá, jak si to ten stát (asi nejspíš "ti nahoře") vyřeší, jak ten systém udělat, aby byl efektivní, jestli na to budou mít atd. Ne, prostě naprostá ignorance, jediné, co ho zajímalo, bylo "Dejte mi učebnice zadarmo - chci je".
Tahanice kolem Mašínů - jak naložit s jedubabou, která se nijak netají názorem že zabíjet komunisty je správné?!To zas někdo něco vytáh z kontextu, aby si přihřál polívčičku...
Ale názory a způsob nahlížení na svět máte jak komunista, u mně jste prostě soudruh.Prosil bych doložit nějakým důkazem.
Kdyby nedošlo k uzavření hranice, tak je velmi pravděpodobné, že by akce Mašínů neskončily jen u několika zavražděných a obětí by bylo mnohem víc.
Opět mi to nedává smysl. Mašínové přešli hranici zcela bez problémů, protože hranice s východním Německem nebyla moc hlídaná. Problémy jim nastaly až později na nádraží v Uckro.
Jenže hranice byly uzavřené hlavně směrem ven. Opět mi to nedává smysl. Mašínové přešli hranici zcela bez problémů, protože hranice s východním Německem nebyla moc hlídaná. Problémy jim nastaly až později na nádraží v Uckro.Jednoduchá analogie - jak chceš zloději který ti leze do baráku dokázat že bude loupit? Když ho čapneš s lupem na útěku, to už je jiná. Krom toho o průnicích z druhé strany se moc nemluví, ale neustále se zviřuje debata o lidech co chtěli emigrovat do "svobodného" světa. Jinak pokud jde o emigraci - kde se vzala tak masivní vlna emigrantů z konce šedesátých let, když u nás panovala tak tuhá "totalita"? Pokud vím, většina z nich vycestovala naprosto legálně, s tím že už se pak prostě nevrátila. Stačí se podívat kolik lidí stačilo emigrovat do nástupu normalizace po r.1970 - a to podotýkám že z okupované země! Logicky by se dal spíš očekávat opak a to že se hranice po okupaci neprodyšně uzavřou, aby neproklouzla ani myš a ne že se z ní stane průchoďák. Každý si hlídá především tu část hranice, kde nemůže počítat se spoluprací z druhé strany. Jen pro srovnání - Československo-Polská hranice byla vždy mnohem víc hlídaná z Polské strany, než z naší.
Jednoduchá analogie - jak chceš zloději který ti leze do baráku dokázat že bude loupit? Když ho čapneš s lupem na útěku, to už je jiná. Krom toho o průnicích z druhé strany se moc nemluví, ale neustále se zviřuje debata o lidech co chtěli emigrovat do "svobodného" světa.
Hranice byla uzavřená až do roku 1989, přičemž od 60. let se žádní Mašínové nekonali. Ve skutečnosti šlo režimu o to, aby mu neutíkali lidé, převážně ti schopnější.
Jinak pokud jde o emigraci - kde se vzala tak masivní vlna emigrantů z konce šedesátých let, když u nás panovala tak tuhá "totalita"? Pokud vím, většina z nich vycestovala naprosto legálně, s tím že už se pak prostě nevrátila. Stačí se podívat kolik lidí stačilo emigrovat do nástupu normalizace po r.1970 - a to podotýkám že z okupované země!
Máte mezery ve znalostech. V roce 1968 došlo ke všeobecnému uvolnění a hranice se otevřely. Poněkud překvapivě to vydrželo ještě v roce 1969, režim asi nechtěl utáhnout šrouby moc rychle, nebo prostě zaspal.
Aplikace tohoto výroku je tak trochu mimo mísu.To je vec nazoru.
Neobviňuji, nepomlouvám, pouze doporučuji.S timhle si bezte lakovat nekoho jineho. Randymu podsouvate, se je v podstate pubertak protoze 68. je tema, ktere bylo dlouho tabu a i ted se nejspis vyucuje jenom sporadicky. Dale mu podsouvate, ze nema o problematice sajn, coz je v ostrem rozporu s jeho argumenty, jez jsou, narozdil od tech vasich, na vysi.
Nevím kolik a čeho máte načteno. Ale vzhledem k prezentovaným názorům máte očividně ještě co dohánět.Nemam problem priznat, ze nevim uplne vsechno a netvrdim, ze pro me nemuze byt nic noveho. Ale takove poucovani zrovna od vas teda sedi. Delate ze sebe chytraho, ale vase mezery jsou nemale. Tak si bezte poucovat nekoho, kdo o to ma zajem.
Československo-Polská hranice byla vždy mnohem víc hlídaná z Polské strany, než z naší.O tom neco vim, jednou jsme s tatou pri vylete na lbezkach v Krkonosich malem skoncili na polske straznici, nakonec se chlapek se sapikem nechal ukecat
v Krkonosichtam možná ano, ale já jsem dělal v 1985/1986 ve Stráži pod Ralskem a párkrát jsme se známým byli jak v Německu tak i v Polsku a nepamatuji si, že by nás někdo kontroloval (šli jsme s borcem co tam bydlí). Párkrát jsem tam byl i vlakem a to se omezilo jen na kontrolu pasů. Však jak píšeš, přes Polsko se hodně utíkalo pryč a jak mi tehdy někdo říkal v nějakém přístavu tam nějaký borec si z toho málem udělal živnost (nějaký rybář převážel lidi tam a sem no za slušný vývar)
Ale vím, že pár let předtím (66-67?) vycestovala celá naše rodina - tj. děda + babi, máti, otec a má tehdy zhruba pětiletá ségra na velkou okružní cestu přes Jugošku, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko zpět.
Tomu věřím, ale kdyby šlo o okružní cestu přes Rakousko a SRN, tak by se žádné vycestování nekonalo. Do socialistických zemí moc velké restrikce nebyly.
Kdyby chtěli emigrovat, tak klidně mohli - doma by nezůstal nikdo.
To těžko, zdrhnout šlo možná z Jugoslávie, ale asi také ne vždy. A kdo by zůstával v Rumunsku?
přes Bulharsko do Řecka??? Však tehdejší hranice BLR - Turecko byla méně hlídaná a místní domorodci běžně nabízeli výlet do Turecka za pár Leva (kamarád tam byl 1983-1985) a byl na výletě v Istanbulu a nebyl by problém utéct (ale proč jeho táta byl Tirák
Zabiti nekoho se samopalem v sebeobrane je v poradku, zabiti nekoho s klackem v sebeobrane je spatne. Je to dvoji metr nebo ne?Jiste. Jestli te nekdo napadne s libovolnou zbrani, musi pocitat s tim, ze ho zabijes. Uroven jeho vybaveni jenom definuje, s jakou pravdepodonosti se ti to povede. Kdyz jsi jednou mrtvy ty, je ti jedno, jestli te zabili klackem nebo samopalem.
Nemel by tedy i odpor vuci nemu byt mene nasilny?Vsak taky byl. Nacisticke pohlavare poveseli skoro vsechny, u nas prinejhorsim dostali nejaky kriminal. 3. svetova se taky nekonala. Tak co se ti nezda?
Komunisticky rezim, at chces nebo ne, byl o rad mene nasilny nez ten nacisticky. Nemel by tedy i odpor vuci nemu byt mene nasilny?
Tohle je naprosto absurdní požadavek mimo realitu. Kulhá už jen to srovnání - násilnost komunistického i nacistického režimu se měnila s časem, místem i okolnostmi, takže rozhodně nelze říct, že by komunistický režim byl méně násilný. Navíc se režim choval brutálně i k lidem, kteří nebojovali se zbraní v ruce - Milada Horáková dopadla stejně jako Švéda a Janata.
Komunisticky rezim, at chces nebo ne, byl o rad mene nasilny nez ten nacisticky.
Tomu skutecne verite?Komunisticky rezim, at chces nebo ne, byl o rad mene nasilny nez ten nacisticky. Nemel by tedy i odpor vuci nemu byt mene nasilny?Doporučuji např. pořad Příběhy 20.století. Komunistický režim se nacistickému co do násilnosti vyrovnal, možná je ještě překonal.
To zas někdo něco vytáh z kontextu, aby si přihřál polívčičku...Tak tak. A rozehrál ošklivou demagogii. Političtí vězni komunismu se musí otáčet v hrobě; pro ty, co ještě žijí, musí být asi hodně skličující číst takové žvásty. Blog je k zblití, ale nebudu se rozčilovat.
Není ale možné ospravedlňovat vraždění tím, že někdo jiný vraždí také.
V reálném světě poměrně často dochází k situacím, které nelze řešit masivní letákovou kampaní nebo založením skupiny na Facebooku, ale pouze násilím, válkou a podobnými prostředky. To je tvrdá realita.
Ale jiste. Ta je totiz zcela legalni. Aneb, pri zvoleni vhodnych kriterii muzete hodit spinu na kohokoliv. O cem vsem jste jeste nemluvil, abychom mohli vyloucit i jine atributy, ktere by jinak splnovaly vasi podminku ale neumoznily vam masiny oznacit za gaunery, coz vy zjevne opravdu chcete.Zatim nachazim jen veci, na ktere existuji paragrafy v kazde spolecnosti na svete.Nemluvim o vlastizrade.
Ja jen marne v jejich cinech hledam cokoliv odbojoveho. Neco, co by rejpalo do rezimu.
Tak si to představte - píše se rok 1950, je vám 20, žijete v Poděbradech a chcete bojovat proti režimu. Co uděláte? Zorganizujete tankovou divizi a potáhnete na Hrad? Ne, začnete s malými akcemi - obstarání vybavení, podpalování stohů atd.
Zatim nachazim jen veci, na ktere existuji paragrafy v kazde spolecnosti na svete.
Stejné věci najdeme také u odbojářů z WWII. Nezákonná služba v cizí armádě, nedovolené překročení hranice, používání falešných dokladů, nedovolené ozbrojování atd. Když o tom tak přemýšlím, tak atentát na vysokého státního úředníka je trestný i dnes.
píše se rok 1950, je vám 20, žijete v Poděbradech a chcete bojovat proti režimu. Co uděláte?Rozmyslite si to. Za 20 let toho lidi budou mit po krk a budou masove demonstrovat na namestich.
Rozmyslite si to.Nekdo bojuje proti zlu, nekdo ohyba zada a jeste si rezim pochvaluje. Je na tobe, kterou moznost si vyberes, ale pokud je to ta druha, snaha ocernavat ty, jez si vybrali tu prvni je jenom pretvarka abys nemusel priznat, ze jsi srab a oni ne.
Ja, podobne jako Jozka, na jejich chovani nevidim nic uctyhodneho.Vsak o tom ani neni rec. Vcelku niceho nedosahli jenom odbouchli par kolaborantu. Ja jenom tvrdim, ze je nesmysl je oznacovat za zlocince.
Ale take nehodlam lidi soudit za jejich moralni selhani.Tak to je fajn. Oni moralne neselhali. Proste se rozhodli neco udelat. Netreba to vychvalovat, na zabijeni nic moc chvalyhodneho neni.
Masinove zkratka videli svet cernobile, a zabijeli pro "vyssi dobro".Jestli videli svet cernobile nedokazes posoudit a zda zabijeli pro vyssi dobro? Zabijeli bolseviky, kteri zabijeli pro vyssi zlo.
Nejde o to, ze "vyssi dobro" neexistuje, ale zabijet kvuli nemu..Tak jste se s jozkou shodli, ze prvni a druhy odboj byla banda gauneru. Budiz. Congrats. Gandhi rekl neco ve smyslu: Pokud jsem v situaci, kdy mam na vyber mezi nasilim a zbabelosti, budu volit nasili. Ty bys volil zbabelost. Budiz. To (by) udelala vetsina. Ale pak nechapu ty tanecky abys to nemusel priznat narovinu.
Vražda at už jakákoliv je špatná a at jí udělá kdokoliv na světě tak za ní jest odpovědný.
Vražda na tyranu není zločinem.
Ano, obcas ano. Podporil byste Breivika? Nebo OOP?Skutečně chceš srovnávat šílence, kterej zabije 77 (nebo kolik) víceméně náhodně vybraných civilistů s promyšlenou vojenskou akcí proti zástupcům totalitního režimu?
hele pistoli měla u sebe i moje mamka která jezdila pro vejplatyTohle se mi nezda, ze by komunisti dali pistoli i cloveku, ktery odmitnoul vstoupit, ale budiz.
A člověk co by mě zabil mámu protože chce získat peníze cizích lidí, je mi fatk odpornej.To samozrejme chapu, akorat ze pointa vezi v tom, a to sis neracil vsimnout, to byl jednak chlap proti chlapovi a jednak ozbrojenec byl zastrelen vlastni zbrani. Nejednalo se o zadny utok ze zalohy, moment prekvapeni byl na strane pokladnika.
Jeslti hájíš tykovýto typ lidí tak jsi hovado a prase...A jestli ty hajis komunisticky rezim 50. let, tak jsi jeste horsi a vypady od tebe pro mne mohou byt pouze potvrzeni o spravnosti nazoru stejne jako pro kazdeho jineho cloveka.
Dokážeš si představit že někdo zabije třebas tebe za to že děláš svoji práci v dnešním systému?Samozrejme. Akorat ze ja u sebe nemam zbran a nevozim penize. Ani hluboka totalita tu siroko daleko neni, byt o demokracii mam kapanek jine predstavy.
A to že jsme v takovým srabu jako jsme ted, morálním, ekonomickým vděčíme právě prasatům jako jseš ty.Nikoliv. Ja nejsem zadne prase. To pouze tobe dosly argumenty. Prakticky vzato, ony ti jeste ani nedosly protoze jsem od tebe jeste zadny nevidel. Jenom par nadavek a prazdne zvaneni a hazeni viny vsude kolem.
Tou promyšlenou vojenskou akcí myslíš zabití pokladníka, který vezl výplaty pro zaměstnance?Jo. Že to nebyl brilantní plán je možné, ale i tak...)))
Nepřipadáš si jako hovado a prase?Ani ne.
1)Oni s m obstaravanim nezacali v roce 1950, ale mnohem, mnohem driv, dokonce driv, nez doslo Unoru
Pokud vím, tak po válce nashromáždili určité množství německých zbraní. Ale to byla tehdy běžná věc, německé zbraně se válely všude a každý správný kluk měl v té době pistoli - bez nadsázky.
2)Podpalovani stohu je akce proti rezimu?
Ano, je. Lidé mají na odbojáře nereálné požadavky, ale princip odboje je jasný - každý přispěje, jak může. S čím byste byl spokojen vy?
Byla Hepnarova taky odbojarka? Narusila dopravu v Praze a dostala nekolik kolaborantu...
Ne, nebyla.
3)Ty veci ktere mi predhazujes u odbojaru z WWII vubec neresim.
Proč ne? Protože bojovali proti špatnému režimu, zatímco Mašínové bojovali proti režimu, s kterým vy v zásadě sympatizujete?
4)Ktereho vysokeho statniho urednika dostali?
Opravdu je jediný správný odboj ten, který dostane vysokého úředníka? To by ovšem znamenalo, že kromě atentátu na Heydricha byl WWII odboj podobně špatný jako Mašínové.
Pokud vím, tak po válce nashromáždili určité množství německých zbraní.Vis JAK nashromazdili?
Lidé mají na odbojáře nereálné požadavky, ale princip odboje je jasnýTakze se zmohli jen na to, aby ukradli transport s penezma pro zamestnance fabriky, pritom zastrelili pokladnika, co je mel na starosti, zapalili vesnicanum par stohu a pritom vesnickymu cajtovi oko. Takovy chudinky vlastne...
Ne, nebyla.Proc? Cim se lisi?
Proč ne? Protože bojovali proti špatnému režimu, zatímco Mašínové bojovali proti režimu, s kterým vy v zásadě sympatizujete?1)Protoze byla rec o Masinech a ja jim nic z toho tveho vyctu
Opravdu je jediný správný odboj ten, který dostane vysokého úředníka?Jenze o tom si zacal psat ty, ja jsem nic takoveho vubec neresil, nechapu proc polemizujes neustale sam se sebou
Vis JAK nashromazdili?
Nevím přesně, ale předpokládám, že je prostě posbírali na konci války. Tehdy se opravdu válely zbraně na každé mezi.
Takze se zmohli jen na to, aby ukradli transport s penezma pro zamestnance fabriky, pritom zastrelili pokladnika, co je mel na starosti, zapalili vesnicanum par stohu a pritom vesnickymu cajtovi oko. Takovy chudinky vlastne...
Nekoukejte tolik na akční filmy. V realitě každý dělá, co mu jeho skromné síly dovolí. Od malé skupiny nemůžete čekat zázraky.
Nevím přesně, ale předpokládámAno, myslel jsem si to. Nevim, ale predpokladas. Mas svou pohadku o hrdinnych Masinech a do ni dosazujes sve predpoklady.
Od malé skupiny nemůžete čekat zázraky.Jasne a ti, co zastrelili Heydricha byli divize. Fakt necejtis jak smesne pusobis?
Ano, myslel jsem si to. Nevim, ale predpokladas. Mas svou pohadku o hrdinnych Masinech a do ni dosazujes sve predpoklady.
Tak si to nejasně pamatuji, už je to delší čas, co jsem ty knihy četl a zrovna tohle jsem nepovažoval za důležité. Pokud máš jinou verzi, tak ji napiš.
Jasne a ti, co zastrelili Heydricha byli divize. Fakt necejtis jak smesne pusobis?
Tak se na to podívejme trochu do hloubky. Atentát na Heydricha byla výjimka i v evropském kontextu. Drtivá většina odbojových akcí byly "malé" akce. A hlavně - k čemu to vlastně bylo? Atentát nezkrátil válku ani o minutu. Jeho místo bylo okamžitě obsazeno někým jiným. V rámci odvety bylo zabito mnoho nevinných lidí. Jediný přínos byl politický pro Beneše, ale nakonec to stejně bylo jedno.
Jinou verzi? Co muzeum v Podebradech? Treba...
Tak moment! Původně jsi psal, že s obstaráváním zbraní začali dávno před Únorem. Tohle je něco jiného. Vím, že se pokusili obstarat si nejdříve zbraně z muzea, ale jsem si na 100% jistý, že to bylo později. Právě proto, že zbraně z muzea nebyli použitelné (neměly závěry), se nakonec rozhodli získat je u SNB.
na druhou stranou mne horem dolem presvedcujes, ze ten odboj vlastne nemel smysl, zvlast na tak malem meste (protoze kdyby mel, tak by to urcite udelali)
To je asi další nedorozumění. Lidé kladou na Mašíny nereálné požadavky. Objevují se názory, že jediný legitimní odboj je ten, který připravuje celostátní povstání ke svržení diktátora atd. To je mimo realitu. Ve skutečnosti se válka (i odboj) skládá z milionů malých akcí. Příspěvek jednotlivce je zanedbatelný, zabití jednoho německého vojáka nic neznamenalo. Ale milion takových malých příspěvků už znamená hodně.
čím přispěli porážce komunismu po jejich útěku až do roku 1989?
Mašínové po útěku vstoupili do US Army (výsadková divize, později Zelené barety). Paumer také, dokonce sloužil v Korei, i když až po válce. Věřili, že válka je na spadnutí. Po Maďarsku 1956 jim došlo, že válka nebude a po ukončení závazku z armády vystoupili. Dál žili jako běžní civilisté. Udělali, co bylo v jejich silách.
Někteří měli vydavatelství, jiní psali, další mluvili do rozhlasu Svobodná Evropa, atd.
Nedělejme si iluze, že vydavatelství nebo rozhlas nějak významně přispěly k pádu komunismu.
Udělali, co bylo v jejich silách.To jsou kecy. Prostě se rozhodli, že utečou a že budou přitom vraždit, komundíra nekomundíra. To není žádný odboj. V případě jejich otce Josefa Mašína to je bez debat, to byl hrdina odboje. Ale tohle bych obdojem rozhodně nenazval.
Nedělejme si iluze, že vydavatelství nebo rozhlas nějak významně přispěly k pádu komunismu.No přispěly asi víc než podřezání omámeného pokladníka a vystřelení oka dobrovolnénu hasiči, řekl bych.
To jsou kecy. Prostě se rozhodli, že utečou a že budou přitom vraždit, komundíra nekomundíra
Tak to nebylo a tím jen prokazujete, že o věci nic nevíte.
No přispěly asi víc než podřezání omámeného pokladníka a vystřelení oka dobrovolnénu hasiči, řekl bych.
V odboji každý dělá, co může. Jinak to nejde.
Tak to nebylo a tím jen prokazujete, že o věci nic nevíte.
Poslouchej, šmudlo. Že chtěli vraždit, to prohlásil sám Mašín, proběhlo to i médii. To že jsem napsal komundíra nekomundíra to jsem kapánek přestřelil, nicméně jejich oběťmi byli i civilisté co komundírové nebyli. Jinak si troufám tvrdit, že o tom vím možná víc, než všichni tady dohromady. Dlouhou dobu jsem znal pí. Mašínovou, byli našimi sousedy s jejím druhem doc. Rudolfem Martinem v jednom pohraničním městečku, kde pí. Mašínová pracovala jako zdravotní sestra. Pak se odstěhovali do Olomouce a to už jsem je vídal jen sporadicky. Nechali nám klíče od jejich bytu, který ještě neprodali no a já jsem ten byt nechutně zneužíval k dýchánkům :). Dodnes si pamatuji přísný výraz ppl.Mašína, který na mě shlížel ze zarámovaného obrazu, když jsem pod ním trtkal na kanapi .
Těch historek jsem si vyslechl víc než dost, když k nám chodili na návštěvu a my k nim. Ty si možná četl Rambouska (to jsem čet taky, i když už je to dlouho) takže o tom víš až z nějaké desáté ruky, já jsem to vyslechl dejme tomu z "druhé ruky" od jejich sestry. Samozřejmě že je paní Mašínová na straně jejich bratrů, mě to to ale nikdy moc nepřesvědčilo. Pan Rudolf Martin byl jen tak mimochodem taky komunista (ale jako mnoho ostatní po r. 68 vyhozený ze strany), to by ho měla pí. Mašínová podle té "odbojářské" logiky taky už dávno podřezat a zastřelit, nebo né? Mě se prostě zdá, že nejen pí Mašínová ale i její bratři (on už je vlastně jenom jeden) zamrzli se svými názory někde v padesátých letech.
V odboji každý dělá, co může. Jinak to nejde.
Ty to nazýváš odboj, já nikoliv, v tom se neshodnem, protože si fanatický mamlas, který by měl projít co nejdříve nějakým denacifikačním řízením nebo procedurou . Odboj se z toho snaží dnes udělat jisté politické kruhy a křivohubý agent zaoceánských služeb Saša Promopro Vondra, páč jim teče do bot a chtějí si na tom nahnat politické body. Mě jen nejde nějak na rozum, jak se mohl na pohřbu Ctirada Mašína vyskytnout komundíra agent Plavec Štětina, ten měl být zbylým "odbojářem" přece ihned zastřelen a utracen, nemýlím-li se.
Poslouchej, šmudlo. Že chtěli vraždit, to prohlásil sám Mašín, proběhlo to i médii.
Reagoval jsem na větu:Prostě se rozhodli, že utečou a že budou přitom vraždit, komundíra nekomundíra. Tak to nebylo, utíkali až na konec, kdy se kolem nich začala stahovat síť.
nicméně jejich oběťmi byli i civilisté co komundírové nebyli
Pokladník komunista nebyl, ale zase byl ozbrojený, takže i docela prověřený. Soudruzi pistoli jen tak někomu nesvěřili.
Hurricanem tebou prekrtenym na Spitfire.To přeci nejde. Já jsem na ten článek o Mašínech narazil před nějakou dobou, celkem slušně napsáná včetně hodně faktů. Nevím, ale dle mne je vražda stále vraždou.
To přeci nejde.To neznas Fantoma
Nevím, ale dle mne je vražda stále vraždou.To nikdo nezpochybnuje. Zpochybnovano je pouze to, zda vrazdili. Ja jsem toho nazoru, ze kdyz je v boji zabit prislusnik represivnich zlozek, neni to vrazda (maximalne poprava). A pokud je oddelan prisluhovac totalitniho rezimu, tak je je mi to uz tuplem logr.
Pouze způsob toho "zabití" mi vadí.Ktereho? Jako, je to tva vec, ale ja na tom nevidim nic katastrofickeho. Sice neschvaluju zabijeni obecne, ale az tak na vyber nemeli a provedli to celkem humanne. Pokud teda myslis toho SNBaka, co ho omamili a pak podrizli. Taky ho mohli kuchnout hned jak byl svazany at si umirani lepe uzije. SNB se se svymi obetmi mazlila podstatne mene.
Ale uznávám, i mistr tesař se může někdy utnoutKdyz si vzpomenu na ty tve renoncy...
Jak se do toho vejde ta loupezna vrazda nebo ten podrezany polis.Řekl bych, že nijak. Proč? Neřekl bych, že to mění něco na tom, co jsem napsal.
Ten pohraničník dělal to co bylo jeho povinností.
Adolf Eichmann taky.
Je zajímavé, že s tím člověkem srovnáváte právě Eichmanna. Proč ne ty řadové příslušníky popravčích čet, co v Německu a jižní Americe spokojeně dožili na důchodu?
Jistě, dozorce v koncentráku má k pohraničníkovi blíž než Eichmann. Ale Eichmann také jen plnil rozkazy.
Tomu rikam krecovite obhajovani neobhajitelneho.Souhas, ale ve tvém případě.
No že tys těch obětí zažil.A to s tím souvisí jak?
Ten pohraničník dělal to co bylo jeho povinností.Tak to je perla. To je přesně to očem jsem psal. V blogu píšeš jak je to hrozný to poněcování k zabíjení atd., ale jak to udělá hrdinný strážce hranic proti imeperialistům tak je to v pořádku.
Nevím co oběti předtím běželo hlavou, ale silně pochybuji, že by ho odprásknul jen tak, kdyby zůstal stát.Slyšel si někdy o tom jak SNB postřílelo skautský ležení? Že pochybuješ je sice pěkný, ale dělo se to běžně.
Slyšel si někdy o tom jak SNB postřílelo skautský ležení?Hm. Ja ne. Nebyl by nejaky link? Diky.
..který měl pistoli a snažil se bránit.No já nevím, co si o tom myslet ovšem přijde mi trochu podivné brát sebou bouchačku a současně simulovat nevinný skautský tábor. Uvědomte si, že současná interpretace celé události je podaná člověkem, který nemá nejmenší zájem na tom, aby to vyznělo, že k přestřelce poskytli nějakou záminku. Klidně se to také mohlo odehrát tak, že ten vystresovaný týpek se pokusil někoho tou pistolí odprásknout a tak je neméně vystresovaní příslušníci pokropili.
Ten pohraničník dělal to co bylo jeho povinností.Klasická otřepaná fráze, v zásadě to je logický klam. Ono koneckonců totalitní režimy fungují na principu, že spousta lidí "jen dělá svou povinnost", že...
Tahanice kolem Mašínů - jak naložit s jedubabou, která se nijak netají názorem že zabíjet komunisty je správné?! A co teprve s těmi, co jí k tomu freneticky tleskají?!
Jste pologramotný, hloupý nebo vědomě lžete? Zdena Mašínová řekla, že zabíjet komunisty bylo správné, tj. tehdy v 50. letech. Nikoliv teď. Opravdu nevidíte ten rozdíl?
Ze necemu verim (a mylne) neospravedlnuje nemoralni cin.
Odboj proti totalitnímu režimu není nemorální.
Americane zase verili, ze bez zasahu ve Vietnamu se komunismus rozsiri do celeho sveta.
To je něco úplně jiného. Nemůžete chtít, aby dvacetileté kluci viděli za oponu světové politiky. Tohle přesvědčení mimochodem najdete u většiny antikomunistických odbojářů a nakonec stálo i u zrodu povstání v Maďarsku 1956.
A nemůžete popřít že jejich uchopení moci nebyl žádný krvavý převrat, nýbrž normální legislativní proces.
A co z toho vyplývá? Hitler se také dostal k moci normálním legislativním procesem.
Likvidace politických odpůrců? Pokud je mi známo, tak se komunisti žrali především sami mezi sebou.
To je vám známo špatně. Vnitrostranické čistky přišly na řadu až později, nejdřív se komunisté vypořádali s vnějším nepřítelem a až poté s vnitřním.
KSČ měla v čeleBýval to snad prezident a pak předseda ÚV.
Kdyby se dostal k moci pučem, tak by nikdy neměl šanci takhle sevřít Německo.
To nedává smysl. Lenin se dostal k moci mírně násilným pučem a následnou občanskou válkou, Mussolini nenásilným pučem, Franco po krvavé občanské válce. Nikdo z nich neměl problém sevřít svůj stát.
Násilná povaha fašistického systému prosakovala pozvolna. Hodně původně přesvěčených nacistů postupně vystřízlivělo.
Tohle je složitá otázka, ale z toho, co jsem přečetl, bych to viděl trochu jinak. Němci z velké části Hitlera podporovali hodně dlouho a masově střízlivět začali až během roku 1943, kdy přišly velké vojenské neúspěchy, přechod do strategické defenzívy a silné bombardování německých měst.
Už se tu jednou probíralo že mi podsouváš něco co jsem nikdy nepsal.Kde?
Žerte nežerte, faktem je, že jiné strany tady existovaly. To že šly komančům na ruku je věc jiná.Samozrejme. Lidovci. Ti se domluvili snad i s nackama. Takova exemplarni ukazka ducha ceske spolecnosti jak z pisnicky ve hre "Dobyti Severniho Polu cechem Karlem Nemcem" - "...kde hynuli Sobi, Cech se prizpusobil...". Tak si povolime nejakou stranicku, ktera nam poleze do prdele abychom tu meli jakoze demokracii a pan Kapica bude spokojeny. S takovou bych mohl obhajovat i stravu v koncentrakach. Sice nebyla pravidelna, nebylo ji tolik a celkem se hladovelo, ale byla a to je hlavni.
Nedemokratické praktiky tady začaly již před rokem 1948.No jasne. Komunisti ze zeme nevyskakali ve 48. Ti zacali kurvit system jeste behem valky.
A nemůžete popřít že jejich uchopení moci nebyl žádný krvavý převrat, nýbrž normální legislativní proces.Jiste. Nejdrive protlacili omezeni poctu politickych stran na 4 (demokracie jak z praku), prubezne obsancovavali bezpecnostni slozky a oblbovali lidi a pak bum.
No, neřekl bych že by se v hysterických časech studené války příliš situace lišila na obou stranách barikády..Jeste aby ne. Kdyz Stalin mel armadu jak krava a porusil zavazky, ze v osvobozenych zemich budou demokraticke volby a nadale posiloval svou armadu. To jako meli Americani cekat, az jim budou rusove klepat na dvere?
Likvidace politických odpůrců? Pokud je mi známo, tak se komunisti žrali především sami mezi sebou.Heliodor Pika, Milada Horakova, odbojari ... ode dneska asi komunisti.
Že by však u nás za celou dobu co byli u vesla vyhlásili někdy nějaké stanné právo, zákaz vycházení, nebo tak něco. Tak to jsem vážně neslyšel.To ani nemeli zapotrebi. Stacil zakaz shromazdovani, cenzura, represivni slozky a dalsi libustky.
Jestli tady někdo nemá o věci šajna, tak jste to vy.To od cloveka, ktery prokazuje takovou neuveritelnou miru neznalosti historie a jeste se to nestydi sebejiste prezentovat, opravdu sedi. Vy jste proste komik. Nechtene, ale o to zabavnejsi.
Opakujete akorát tak to, čím vám nakrmili hlavu.Tuhle pracicku necham na vas. A ze vam to jde. Ja si radsi informace sbiram sam za sebe.
Přestaňte prosím do omrzení papouškovat výraz "totalitní". Totalitní režim tady byl leda tak za Protektorátu. Jediné co tady bylo totálního, tak to byl všeobecný marasmus - který nám ovšem přetrvává do současnosti.Tak ale to je trochu moc, ne? Pojem "totalitní" je odvozen od "totálního" rozsahu - režim neuznává hranice svého vlivu a má ambice ovlivňovat kompletně všechny aspekty života. A minimálně na začátku padesátých letech takové ambice měl. Něco jiného je gulášový socialismus, tam už ty hranice byly celkem jasné a posouvaly se spíš opačným směrem (jak sám pamatuji).
Pojem "totalitní" je odvozen od "totálního" rozsahu - režim neuznává hranice svého vlivu a má ambice ovlivňovat kompletně všechny aspekty života.Tak takovouhle "definici" jsem fakt ještě nikdy neslyšel. Z vlastní hlavy?
Tak schválně: podle googla takovouto definici (zhruba) obsahuje každá online encyklopedie. Na wikipedii je uvedeno 22 zdrojů, vesměs tištěných. Samozřejmě neberu v úvahu české zdroje, tam se dozvím že totalita je buď rudá nebo modrá (podle toho zda je nedostatek banánů nebo křesel pro zasloužilé politiky). Takové reference musí stačit, do knihovny kvůli tomu nepolezu.Pojem "totalitní" je odvozen od "totálního" rozsahu - režim neuznává hranice svého vlivu a má ambice ovlivňovat kompletně všechny aspekty života.Tak takovouhle "definici" jsem fakt ještě nikdy neslyšel. Z vlastní hlavy?
Odboj proti totalitnímu režimu není nemorální.To mozna neni, ale v tomhle pripade bych polemizoval s tim, ze slo o odboj. Na to uz se ptal Jozka, ostatne. Oni tomu samozrejme verili, ze delaji odboj, a v tom je jista tragedie. Na druhou stranu, je zjevne, ze se jejich pripad dnes zneuziva k odvadeni pozornosti od skutecnych problemu.
Imho to, co udělali, udělali především pro sebe
Jak pro sebe? Jako že měli v plánu žít si na vysoké noze za uloupené peníze? Nebo snad s těmi hodnotnými socialistickými korunami chtěli utéct na Západ a tam žít v milionářské vile u moře?
nehleděli u toho na ztráty na životech
To už je princip války - způsobit nepříteli ztráty na životech.
Jak pro sebe? Jako že měli v plánu žít si na vysoké noze za uloupené peníze? Nebo snad s těmi hodnotnými socialistickými korunami chtěli utéct na Západ a tam žít v milionářské vile u moře?Ne, netřeba to obracet na druhou stranu extrému, prostě jenom chtěli utéct. Což nehodnotim záporně - nechápej mě špatně, v zásadě proti nim nic nemám (až na přílišnou ochotu podřezávat snbáky ve chvílích, kdy to není nutné), jen bych z toho nedělal něco jinýho.
To už je princip války - způsobit nepříteli ztráty na životech.Války, nebo odboje? Války možná, odboje imho ne.
Ne, netřeba to obracet na druhou stranu extrému, prostě jenom chtěli utéct.
Asi máš špatné informace. Oni utekli až nakonec, když už se kolem nich stahovala síť. Ty akce, které provedli (přepadení služeben SNB a vozu s penězi), s útěkem nijak nesouvisely.
Války, nebo odboje? Války možná, odboje imho ne.
Proč ne odboje?
Objektivne? A dukazy?
Jaké důkazy? Všechny jejich oběti byly buď ozbrojené nebo příslušníci silových složek totalitního státu. Kolik jste toho o Mašínech přečetl? Já několik knih. Jejich postoje, úmysly a akce jsou jasné a konzistentní.
Uprimne receno, kdyby jejich otec nebyl odbojar, tak by spis byl dobry duvod myslet si, ze jde o psychopaty, kteri vyuzivaji odboj jen jako vymluvu.
Výmluvu pro co? Pro psychopatickou radost ze zabíjení? Pokud by skutečně byli psychopati, tak by se to muselo projevit i v jejich dalším životě. Vzhledem k tomu, že žili téměř 60 let bezúhonně v USA, tak je to jasné.
Ale ja nemuzu moralne prijmout, ze kazdy, kdo zabije policistu v totalitnim state je odbojar a bojovnik za svobodu.
To jsem nikdy netvrdil. Dokonce připouštím, že kdyby své akce prováděli v 60. letech nebo později, za odboj bych to také nepovažoval.
Jenže už to zavání morálním relativismem. Někdo by mohl zajít ještě kousek dál a tvrdit, že zabití příslušníka gestapa byla také vražda - vždyť ten gestapák jen dělal svou práci a možná byl vzorný manžel a milující otec.Tak ten nekdo by zasel jinam, nez jsem ochoten zajit ja.
To je skvele ze tomu verili.Eh? Je lepsi byt pripraven zbytecne nez zaskocen. To jeste porad nevite? To, ze nekdo jeste nedostal pres drzku prece neznamena, ze nesmi chodit na kurzy sebeobrany.
Ze necemu verim (a mylne) neospravedlnuje nemoralni cin.I nasi legionari, ac provadeli cinnost nelegalni snad ve vsech statech (prebehnuti na druhou stranu) tak cinili ve vire, ze jejich usili povede k osamostatneni Ceskych zemi. Skoda, ze jste tam tehdy nebyl a nevysvetlil jim, ze dost mozna veri mylne (WTF? je vam jasne, ze myslnost domnenky se zjisti az zpetne?) a jednaji dle tehdejsich zakonu nelegalne, maji zahodit zbrane do zakopu a hezky se vratit a necht se odsoudit. Dalsi vec je, ze dilema je prave v tom, zda bylo pocinani Masinu nemoralni nebo ne. Ja ho za nemoralni nepovazuju. Odbouchli nepritele statu a kolaboranty s cizi moci. Pokladnik regulerne prohral "ferovku" (pisu v uvozovkach, protoze to byl on, kdo pri ni byl ozbrojen a tudiz ve vyhode) a byl zastrelen vlastni zbrani. SNBak byl kolaborant-hardcore, v podstate polovojenska jednotka. Tam se se smrti musi pocitat.
Tohle je prave ten problem - ze lide necemu veri, a jsou nekriticti i pres dukazy o opaku.Taky jsem si toho u vas vsimnul.
I nasi legionari, ac provadeli cinnost nelegalni snad ve vsech statech (prebehnuti na druhou stranu) tak cinili ve vire, ze jejich usili povede k osamostatneni Ceskych zemi.
Ještě bych doplnil i odbojáře z WWII. Místo aby byli rádi, že nás Říše velkomyslně vzala pod svou ochranu, tak proti ní dělali odboj. Takový nevděk. Chudák zastupující protektor jel poklidně do úřadu a oni ho zabili. Přitom dělníkům zlepšil pracovní podmínky. Navíc byli hloupí, měli se na to vykašlat, válka by za pár let skončila i bez nich.
Dalsi vec je, ze dilema je prave v tom, zda bylo pocinani Masinu nemoralni nebo ne. Ja ho za nemoralni nepovazuju. Odbouchli nepritele statu a kolaboranty s cizi moci.Ja ho nepovazuji za moralni. Kdo je tady ten "stat"? Ti lide, ktere zabili, nebyli jeho soucast? Jak mohou byt jeho nepratele? Vy jste ten, kdo ma v moralnich otazkach jasno. Viz vyse priklad s tou tyci. Kdyz na me jde nekdo s tyci, mel bych ho zastrelit, protoze s tim a) mohl pocitat a b) mam byt pripraven.
Ja ho nepovazuji za moralni.To je tve pravo. Ale prohlasovat, ze to je nemoralni zavani pasovanim sebe sama na arbitra moralnosti. A to ty nejsi.
Kdo je tady ten "stat"?Stat jsou obcane sidlici na jistem uzemi, sdilejici nejake tradice ...
Ti lide, ktere zabili, nebyli jeho soucast?Byli to obcane (cili soucast statu) aktivne kolaborujici a spolupracujici s objektivnim nepritelem statu. Tim padem se postavili proti svym spoluobcanum a museli pocitat s nasledky sveho konani (ostatne jako kazdy dospely clovek).
Vy jste ten, kdo ma v moralnich otazkach jasno.To ani ne. Kolikrat vaham, hadam se. Veci nejsou jednoduche jak se zdaji. Ale za urcitych okolnosti na nejake polemiky neni cas a proto je zahodno byt rozhodnut dopredu at pak nemusim ztracet cas uvahami.
Kdyz na me jde nekdo s tyci, mel bych ho zastrelit, protoze s tim a) mohl pocitatO zastreleni nikde nebyla rec. Ze sis to vyfabuloval ty svedci o tve argumentacni tisni. Pouze jsi psal ze pokud na me nekdo nabehne se samopalem nebo klackem (to je rozdil, protoze ja zbrojak ani bouchacku nemam). Oboji je smrtici nastroj a lisi se pouze v pravdepodobnosti uspesneho pouziti. Ja povazuju za adekvatni se branit (a Gandhi i Dalajlama, narozdil od tebe, taky) a to, ze utocnik zemre neni primarni cil, ale nevidim na takove veci nic podivneho. Utocnik je ten, kdo se rozhoduje, zda podstoupi riziko. Napadeny se pouze brani, ten na vyber nema. Samozrejme, ty muzes zacit s utocnikem nejakou odusevnelou debatu na tema, jestli je spravne abys ho v ramci sebeobrany zabil. Hlavne dodej, ze mu nechces za zadnou cenu ublizit. Tim mu urcite seberes vsechnu odvahu a on si utok rozmysliu, kdyz vi, ze nic neriskuje.
b) mam byt pripravenTy byt pripraven zamozrejme nemusis. To ti nikdo nenuti. Jenom nevim, co si od toho v pripade potreby slibujes.
To je tve pravo. Ale prohlasovat, ze to je nemoralni zavani pasovanim sebe sama na arbitra moralnosti. A to ty nejsi.Je fajn cist tohle od nekoho, kdo sam napise:
Dalsi vec je, ze dilema je prave v tom, zda bylo pocinani Masinu nemoralni nebo ne. Ja ho za nemoralni nepovazuju.Schizofrenie nebo zavan bozstvi?
psaný text totiž chápe jen belisarivsNikoliv, psaný text chápe pouze xkesh.
V te analogii slo o to, zda ma byt obrana adekvatni utoku nebo ne.
Podle současného trestního zákona nesmí být obrana zcela zjevně nepřiměřená charakteru útoku. Tj. může být nepřiměřená, dokonce může být i zjevně nepřiměřená. Použití pistole proti útočníkovi s tyčí by mělo být v pořádku.
U Masinu delam vyjimku proto, protoze oni by podle meho nazoru meli mlcet - spachali vrazdy pro nic. I kdyby jejich cile byly sebevznesenejsi, nepovedlo se to, a proto by bylo lepe se tim nechlubit.
Vy máte nereálné nároky. Mašínům se něco povedlo - jejich útěk do Západního Berlína je fascinující. Pár mladých kluků téměř bez výcviku, bez vybavení, jen s několika starými pistolemi, se probilo skrz tisícinásobnou přesilu vojáků a policistů. To se jen tak nevidí. Že jejich boj k pádu komunismu nepřispěl, to nebyla jejich chyba.
Zabili par lidi pro nic. To je proste fakt.
Vezměte libovolnou partyzánskou akci z protektorátu kromě atentátu na Heydricha. Nějaký ten útok na vlak, zabití pár vojáků wehrmachtu atd. K čemu vlastně taková akce byla? O kolik zkrátila válku? O vteřinu? Také bychom mohli říct, že to vlastně bylo k ničemu a kdyby partyzáni seděli doma na zadku, tak by válka dopadla úplně stejně. A co třeba tato akce? Byla zbytečná? Byli ti partizáni psychopati a vrazi?
Naši občané byli občané okupovaného státu a partyzáni dělali odboj proti okupantům.
Pokud bychom chtěli zacházet do detailů, tak jsme nebyli okupováni, ale pod ochranou Říše. Prezident Hácha to podepsal. Tím nám vyvstává další otázka - za jakých okolností je možné se bránit proti totalitě? Jen když jde o okupanty? Tj. okupovaní Francouzi mohli bojovat proti nacistům, ale Němci nebo němečtí Židé ne, protože oni okupováni nebyli?
Nevím, asi bych nesrovnával akce proti němcům během války s akcemi po válce. Tehdy to byla akce proti vládě, která byla dosazená okupanty a bylo to během válečného stavu.
Opakuji, že technicky vzato nešlo o okupanty, ale o ochránce. Dohodu podepsal český prezident. Navíc k odbojovým akcím docházelo i před zářím 1939, kdy nebyl válečný stav.
Po válce to byla akce proti vládě, která zde byla zcela legitimní.Ale ta vlada nebyla legitimni. Komunisti vyhrali nedemokraticke volby (omezeni na 4 strany nepovazuju za demokraticke ani omylem) a pak udelali prevrat tvrdice, ze zastavaji vetsinu, coz nebyla pravda, protoze pres 50% hlasu ve volbach nedostali.
V te analogii slo o to, zda ma byt obrana adekvatni utoku nebo ne.Ja to chapu. Problem je, ze je to utok v obou pripadech a v obou je hodne pravdepodobne, ze smrtelny. Ne teda, ze bych to zkousel, ale solidni pecka do hlavy aby to melo minimalne trvale nasledky neni az takovy problem. Navick, dkyz se neco semele, neni cas resit adekvatnost. Ted mas cas a moznost o vsem moznem polemizovat, ale kdyz dojde na lamani chleba, tohle hodis bleskem za hlavu (a treba ti pak dojde, nakolik naivni a zbytecne takove uvahy byly). Clovek neni v jadru gauner lacnici po krvi, ale kdyz jde o kejhak, tak je to jina.
Jinak ja na objektivni moralku verim pouze ve smyslu nejakeho konsensu jednotlivych subjektivnich moralek.To se shodneme. Ja na objektivni moralku ale spis dlabu. Ziju sam za sebe a moralku mam taky svoji. A nebudu riskovat jenom proto, aby nejakemu internetovemu hrdinovi (to nemyslim na tebe, ale obecne) nahodou neprisla nejaka reakce amoralni ci neadekvatni.
Takze tvuj moralni postoj povazuji za stejne validni jako svuj.Samozrejme. Napodobne. Nemusim souhlasit, ale respektuji.
A snazim se ostatni neodsuzovat za jejich moralni selhani, narozdil od tebe (ktery to tak rad dela u prislusniku SNB).OK. Asi jsem jednal ponekud unahlene. Chapu, ze je to tay zamestnani a nebyli vsichni svine. Nicmene, to proste byli lide, kteri byli urceni primarne k ochrane zajmu strany a museli to vedet. Rozhodli se zastavat nejake zamestnani, ktere melo klady i zapory a muyseli nest rizika at se jim chtelo nebo ne.
spachali vrazdy pro nicTo je prave to. Ty tento nazor zastavas s odstupu kdy muzes v poklidu u pocitace z pohodli domova, bez obav o svuj zivot premyslet a rozjimat. Oni tam zili tehdy. Videli co se deje, co se chysta a jaka je situace. Rezim si servitky nebral, proc by meli oni. Pravda, odskakali to ti dole, ale oni taky vykonavali ta zverstva. Komunisticti papalasi bez svych nohsledu byli jenom banda nul. To davy, ktere je poslouchaly konaly to svinstvo. Nejaka ovarova hlava v urade jenom neco podepsala a vic nic. To az poskok sel a zlikvidoval.
I kdyby jejich cile byly sebevznesenejsi, nepovedlo se to, a proto by bylo lepe se tim nechlubit.Masini se ale nicim nechlubi. To sis popletl. Ja ani nikdo dalsi je neglorifikuje. Ja jsem se jenom postavil demonizaci jejich postav. Neco chteli, bohuzel (alespon pro me) se jim to nepovedlo. Hotovo. Tecka. Prece ti musi byt jasne, ze prvni se o neco snazis ale az pozdeji vis, zda jsi toho dosahl nebo ne. To je pak lehke, kdyz o neco usilujes, nepovede se ti to, a pak ti nejaky Franta ovedle rekne: "Stejne se ti to nepovedlo, mel ses na to vykaslat zrovna." Navic je to dost podobne jako s druhym odbojem. Taky se defakto nepovedl, protoze nase zeme nebyla svobodna. A rekl bys do oci vsem tem veteranum, ze selhali, nedosahli toho, o co se snazili? Nechavali mrtve kamarady po svete v podstate pro nic. Je to snad duvod aby upadli v zapomneni nebo byli dokonce opovrhovani ci demonizovani jako Masinove?
Zbrani se muzes "branit" na delsi vzdalenost; ale tyci zautocit ne. Je zastrelit nekoho s tyci na 50m jeste primerene? Me prijde, ze spis ne.
Technická odbočka - pistolí toho na 50 metrů moc netrefíš. Přiměřené by to velmi pravděpodobně nebylo. Nicméně třeba takových 5 metrů už je velmi malá vzdálenost. Schválně si někdy zkus cvičně "zaútočit" s tyčí nebo nožem na 5 metrů. Tu vzdálenost překonáš velmi rychle.
Zbrani se muzes "branit" na delsi vzdalenost; ale tyci zautocit ne.Ja pistoli nemam, cili je to bezpredmetne. Navic zapominas, ze po jednom zasahu clovek umira tak maximalne v akcnich filmech. A i kdyby, jestli na me vylozene utoci, tak ho radsi sejmu na dalku nez abych ho nechal otestovat, jestli je tvrdsi ma lebka nebo jeho klacek. Porad je to on, kdo si vybira, ne ja.
Masiny nikdo nedemonizuje.Nepravda. Napric republikou (a i tady) se porvavava jaci to byli vrazi. Nebyli. Zabijeli, ale nevrazdili.
Jenom je tady rada lidi (a ja myslim, ze dokonce vetsina), ktera nesouhlasi s oficialni vladni linii, ze to byli hrdinove.Ja osobne bych slovo hrdina nepouzil, ale za regulerni odboj to povazuju. Ackoliv, to, ze se jim povedlo z toho naseho "raje na zemi" utect na zapad bych si za hrdinstvi oznacit troufl. Ale pak uz bych to nepovazoval za odboj, protoze jim proste slo o kejhak.
To cim lide pak fakticky opovrhuji je prave fakt, ze vlada, prestoze vidi, ze vetsina lidi s nimi moralne nesouhlasi, se stavi do moralne vyssi poziceLide o tom prd vedi. Ty ses o nich neco poradneho dovedel v podstate az dnes. Co myslis ze vi radovy obcan? Prd? Byli to vrazi, soudruzi nam to rikali, a smitec. Staci mi zkouknout diskuze na novinky.cz a je mi zle. Sam podporuju primou demokracii, ale par blabolu z tama touto mou virou pekne zakymaci. Jenom doufam, ze tam ta zelenina neni reprezentativni vzorek. Jinak potes koste.
Nemyslim, ze jsem se dozvedel neco noveho a muj nazor na ne se nezmenil.To samozrejme nedovedu posoudit, nicmene pokud nekdo tvrdi, ze jsou vrazi, tak s nejvetsi pravdepodobnosti proste nevi o cem je rec.
Ty si myslis, ze vetsina lidi si mysli, ze jsou to vrazi kvuli komunistum; ale co kdyz proste jen zastavas moralne minoritni postoj?Pokud by vetsina naroda mela dostatecne informace o tom co delali a presto je odsoudili, tak prosim. Nesouhlasil bych, ale respektoval bych to. Lidi ale proste papouskuji co zaslechli. Vedi prd, ale maji plnou hubu kecu. Taky jsem Masiny povazoval spise za vrahy, ale hned jsem dodal, ze o nich v podstate nic nevim a tudiz na tom nazoru netrvam a predpokladam, ze muze byt spatny protoze neni nicim podlozeny. A takhle presne lidi vystupuji. Akorat zapomenou dodat, ze prd vedi a jejich nazor je tedy irelevantni.
Oznacit je za vrahy nepovazuji za demonizaci. Je to legitimni nazor na to, co udelali.Ale jo. Fajn. Ale nazor zastavany na zaklade nevedomosti proste ja nerespektuju. At si pro me za me mysli, ze jsou to zeleni muzicci z Marsu, mne je to sumak. Ale pak ode me nemohou ocekavat vic nez shovivavy usmev pripadne jim na rovinu povim, ze melou kraviny.
Pod demonizaci si predstavuji spis neco ve stylu oznacit Rusy za dobyvacne; prestoze se Stalinem dnesni generace nema nic spolecneho.To je prave otazka. Kdyz u nich patri mezi jednu z nejvetsich osobnosti ...
Ale jo. Fajn. Ale nazor zastavany na zaklade nevedomosti proste ja nerespektuju.A on tu je nejaky zasadni rozpor ve faktech, na kterych argumentace stran stavi? Toho jsem si nevsiml. AFAIK jsou rozpory pouze v interpretacich a moralnich hodnocenich tech cinu.
Byli to obcane (cili soucast statu) aktivne kolaborujici a spolupracujici s objektivnim nepritelem statu. Tim padem se postavili proti svym spoluobcanum a museli pocitat s nasledky sveho konani (ostatne jako kazdy dospely clovek).Podobne jako pisu tady, je to cele otazka legitimity toho rezimu a nazoru lidi na ni. Z dnesniho pohledu se to muze zdat jasne, je ale otazka, z jakych informaci mohli realisticky vychazet lide v dane dobe, tedy 3 roky po prevratu. AFAIK pozdeji (treba zacatkem 60. let, nebo dokonce za normalizace) uz asi vsem bylo jasne, ze tehdejsi rezim lze tezko povazovat za legitimni, ale zacatkem v r. 1951. let mel ten rezim snad jeste znacnou lidovou podporu (takze ho nelze snadno prohlasit za nelegitimni z tohoto duvodu) a je otazka, zda otevrene provadel neco, co by ho delegitimizovalo do te miry, ze by takova reakce (ozbrojeny boj proti rezimu) byla adekvatni. Neboli analogicky - pokud nekdo bude vedome pomahat vrahovi s vrazdou (napr. doveze ho na misto vrazdy a vi o (planovane) vrazde), tak neni pochyb o jeho (spolu)vine. Pokud nekdo mu bude pomahat nevedomky (napr. neinformovany ridic taxiku, ktereho si vrah najme), tak vinen neni. (Tedy aby byla analogie jasna, tim vrahem je rezim a tim ridicem je onen prislusnik SNB.)
ale zacatkem v r. 1951. let mel ten rezim snad jeste znacnou lidovou podporu (takze ho nelze snadno prohlasit za nelegitimni z tohoto duvodu) a je otazka, zda otevrene provadel neco, co by ho delegitimizovalo do te miry, ze by takova reakce (ozbrojeny boj proti rezimu) byla adekvatni.
Otázkou je, jestli legitimita stojí a padá s lidovou podporou. Nacistický režim měl v Německu značnou lidovou podporu do roku 1943, ale byl legitimní?
Podobne jako pisu tady, je to cele otazka legitimity toho rezimu a nazoru lidi na ni.Souhlasim. Jenomze je tu jedna vec. Komunisti ve volbach dostali kolem 40% hlasu. Pak udelali prevrat defakto proti vuli 60% lidi. Neco jineho je vlada, ktera vzejde z demokratickych voleb a dostane jenom parlamentni vetsinu (cili technicky vzato, vetsina populace je proti ni) protoze v dalsich volbach muze stejnym zpusobem vyhrat jina vlada. Ale komunisti jednak nevyhrali v demokratickych volbach (protoze prosadili na kosickem sjezdu omezeni na 4 politicke strany, to neni demokraticke ani trochu) a pak jeste udelali prevrat cili defakto zabranili sve pripadne prohre v dalsich volbach. Takze ja je za legitimni vladu nepovazuju.
ale zacatkem v r. 1951. let mel ten rezim snad jeste znacnou lidovou podporuTohle je prave docela otazka. Uvedom si, ze 50 leta byla nejdrsnejsi. Nikdo si nemohl byt jisty nicim a po menove reforme mohl komunisty mit rad jenom malokdo.
Tohle je prave docela otazka. Uvedom si, ze 50 leta byla nejdrsnejsi. Nikdo si nemohl byt jisty nicim a po menove reforme mohl komunisty mit rad jenom malokdo.A jsme u jádra pudla. Nasraní byli především ti, co přišli o nějaký majetek. Jenže zapomínáš, že drtivá většina občanů této země měla holé zadky. Bydlela v naprosto otřesných podmínkách a živořila za směšný peníz. Komunisti je sice neposadili do prachových peřin, ale zajistili jim stálý příjem, slušné bydlení a možná ne příliš exkluzivní, přesto slušnou životní úroveň. Fakt mě pobavilo, když jsem v magazínu Lidovek četl, jak paní Syrová psala naléhavý dopis Benešovi, jak nemohou vyjít v domácnosti s prachama. Tím neříkám, že jejího může skrouhli po válce právem. Jen to, že komunisti přes veškeré zápory v této zemi odstranili tu nebetyčnou sociální nerovnost, jaká se nám tady zase objevila. Holt je vidět, že 40 let dobrého bydla ocení jen ten kdo ví jak to vypadá na dně.
Nasraní byli především ti, co přišli o nějaký majetek.Samozrejme. Pokud se rodina nastrada na novou loznici a po mene jim zbyde akorat na jednu postel, tak asi budou mit tezko radost.
Jenže zapomínáš, že drtivá většina občanů této země měla holé zadky.Kecy. Nebyla to tu kdo vi jaka vyhra, ale zas takova katastrofa to nebyla. Reforma byla proto, protoze lidi meli hodne penez, ale nemeli je za co utratit. 8 let po valce byl porad jeste pridelovy system.
Komunisti je sice neposadili do prachových peřin, ale zajistili jim stálý příjem, slušné bydlení a možná ne příliš exkluzivní, přesto slušnou životní úroveň.A muzes mi teda rici, kdyz se tu lidi meli tak fajn, proc utikali na zapad a proc je pohranicnici, ktere tak obhajujes, meli strilet do zad? Pokud by to, co tvrdis, byla pravda, tak je ti sumak, ze nekdo emigruje, protoze vis, ze to bude par lidi a jini zase imigruji. Proc teda jsme si tenhle raj na Zemi museli oplotit a lidem v odjezdu vselijak branit?
Holt je vidět, že 40 let dobrého bydla ocení jen ten kdo ví jak to vypadá na dně.To je zase blabol. 40 let dobreho bydla. To jsem jeste nezral. Kdyby to bylo dobre bydlo, tak to nekrachne.
Každý plot má dvě strany. Hranice nebyla zadrátovaná kvůli tomu, aby lidé nemohli emigrovat, ale aby to nebyl průchoďák.Kdyby to byla pravda, tak nedelaji okolky pokud nekdo chce vyjet legalne.
K emigraci vedly lidi různé pohnutky a nenamlouvejme si, že všichni kopečkáři byli čistí jako lilium.To je mi jasne. Nicmene k chytani gauneru slouzi policie a hranice slo zajistit i bez zadratovani. A podivej treba na Zapadni Berlin. Proc z pruchozi hranice najednou udelali bytelne nepruchozi?
A Zikmund s Hanzelkou si pro tu svou Tatru podle tebe vykopali tunel?
Asi sám víte, že to bylo trochu složitější. Režim některé lidi ven pouštěl, hlavně když z toho něco měl (obchodníci, sportovci atd.). Obyčejný člověk musel velmi škemrat i na zájezd do Jugoslávie. Dalším opatřením bylo pouštět jen jednoho člena rodiny, protože potom byla slušná pravděpodobnost, že se vrátí.
A Zikmund s Hanzelkou si pro tu svou Tatru podle tebe vykopali tunel?
V letech 1947 až 1950 podnikl spolu s M. Zikmundem cestu do Afriky a Jižní Ameriky.Prevrat probehl v roce 1948. Ale ... nebudu protentokrat jedovaty.
Pokud se točí bankocetle doma, tak o nic nejde. Jenže pokud se nechcete zadlužit, tak musíte nejprve cizí prachy získat, abyste je pak mohli utratit. A komančové potřebovali prachy na nutnější věci než na to aby si každý dělňas válel šunky v Rimini, nebo brousil po Alpách.A to vám přijde v pohodě? To byste zrovna tak mohl obhajovat nacistické koncentráky s tím že prostě potřebovali pracovníky aby nahradili ty co odvedli do armády.
Nelze zapomínat, že se s námi nikdo po roce 45 nemazal a i za své osvobození jsme museli pěkně zaplatit.To i ostatní, např. Británie splatilu svůj dluh za 2. světovou relartivně nedávno.
Cestovatelé své vydělané prachy udávají jinde než doma a pokud by mohl jet ven každý šmudla, tak by mu museli za ty ve světě bezcenné papírky dávat tvrdou valutu na kterou musel vydělat stát jako celek.
Základní otázkou je, proč byly naše peníze ve světě bezcenné? Asi k tomu byly nějaké důvody, že je ve světě moc nechtěli.
Nelze zapomínat, že se s námi nikdo po roce 45 nemazal a i za své osvobození jsme museli pěkně zaplatit.
Nevím přesně, komu a kolik jsme zaplatili, ale myslím, že to zase tolik nebylo. Něco stálo naše zahraniční vojsko v Británii, ale zase tak podstatná suma to nebyla. WWII v podstatě zaplatili US daňoví poplatníci. Nějakou kořist odvezli Sověti. Spíš jsme v mnoha ohledech měli náskok - na našem území se zase tolik nebojovalo a bombardování bylo také relativně slabé.
Nicméně bych měl připomínku, že není úplně košer ohánět se úspěchy nacistického Slovenského štátu. No, mohli by sme diskutovať, čo všetko bolo a nebolo príčinou jeho vzniku, či by si tak trochu nemalo pozrieť do svedomia aj unitárna a centralizovaná ČSR s jej politickým systémom a so všetkými politickými chybami, ktorých sa dopustili večne rozhádaní politici, a neduhmi vrátane korupcie a rozkrádania(v tomto teda v tradíciách spoločného štátu pokračujeme my aj vy). Vtedajší Slovenský štát nebol nacistický, ale klérofašistický... a pokiaľ ide o hospodársku a sociálnu politiku, tá naozaj radikálne zmenia životné podmienky ľudí k lepšiemu a preto mali ľudáci veľkú podporu ešte i dlho po vojne... a preto sú dodnes takí, ktorí s pietou naň spomínajú.Odporúčam vám niečo si o tom zistiť z objektívnych prameňov- sú i historici zaoberajúci sa touto tematikou, ktorí majú židovský pôvod, takže ich zo slovenského klérofašizmu asi ťažko môžete podozrievať. Zase sa netvárte, že ČaM boli Trójskym koňom Veľkonemeckej ríše, že sa obyvatelia ,,neprispôsobili"a ,,nespolupracovali",rozhodne odmietali vyviesť svojich Židov do koncentrákov a podobne ako Holanďania protestovali symbolicky proti nehumánnosti toho režimu žltými tulipánmi alebo akokoľvek inak.Rozdiel bol hlavne v tom, že vy ste boli súčasť ríše a my jej satelit.
Rozdiel bol hlavne v tom, že vy ste boli súčasť ríše a my jej satelit.
Také byl rozdíl v tom, že čeští vojáci nikdy nebojovali proti Spojencům, zatímco slovenští ano.
Dne 12. prosince 1941 předseda vlády a současně ministr zahraničních věcí Vojtech Tuka vyhlásil, že na základě Paktu třech mocností Slovenská republika vstupuje do válečného stavu se Spojeným královstvím a Spojenými státy americkými.
Slovenský stát byl pod značným vlivem nacistického Německa, se kterým byla podepsána Ochranná smlouva (Německo bylo „ochráncem“ Slovenska) a které také získalo právo umísťovat své vojenské jednotky v ochranném pásmu podél hranic s Protektorátem Čechy a Morava. Slovenské ozbrojené síly se také podílely v září 1939 na napadení Polska, a Slovensko tak získalo zpět území na Spiši, které Polsko několik měsíců předtím obsadilo, a získalo zpět i ty části Oravy a Spiše, které ke Slovensku náležely do roku 1920 než je získalo Polsko.Psal jsem jen, že Vaše strana vyhlásila vítězným mocnostem válku dtto. tedy museli Vaši lidé rukovat nic víc nic méně.
,,V. Tuka, předseda slovenské vlády, souhlasil s tím, aby Slovensko pomáhalo financovat válečné tažení nacistického Německa, které se vůči Slovensku zadlužilo částkou 8 miliard korun. Dluh nebyl nikdy splacen. V. Tuka ve své lokajské podřízenosti souhlasil také s vnuceným poměrem marky ke slovenské koruně. Reálný byl poměr 1:6, od roku 1942 již jen 1:4, ale slovenský režim přijal poměr 1:11,62 ve prospěch marky. Silné nadhodnocení říšské marky umožnilo okrádat slovenské hospodářství v rukavičkách, zcela nenápadně, aniž by to veřejnost věděla. Válka stála slovenský stát 150 milionů korun měsíčně, na frontu bylo odesláno 53 000 vojáků, bojovali nejen na území bývalého SSSR, ale i v Rumunsku, kde byla 1. technická divize, a v Itálii, kde byla 2. technická divize, ale žádná se neosvědčila, což značně podlomilo autoritu slovenského státu i prezidenta."
Také byl rozdíl v tom, že čeští vojáci nikdy nebojovali proti Spojencům, zatímco slovenští ano.
vyjadrili k tomu zdroju, na ktorý som odkázala- myslím ten o TukoviTen jsem přehlédnul, ale je to jak jsem napsal. Díky tomu, že oficiální kurz byl vyšší než skutečná měna docházelo k inflaci/devalvaci měny tedy i k tomu, že peníze nebyly kryté.
Reálný byl poměr 1:6, od roku 1942 již jen 1:4, ale slovenský režim přijal poměr 1:11,62 ve prospěch marky.Pokud se Vám jedná o tyto čísla pak je to zcela jasné. Když něco prodávám/nakupuji v poměru 11.62, ale skutečná hodnota je 1:4 (postupem války a mohla být i nižší) tak dochází k znehodnocení měny. Tedy jak jsem psal inflace může dosahovat až 2/3 měny dle těchto čísel. Pokud byla Reálná čísla 1:6 a v roce 1942 jen 1:4 počítal bych, že postupem RA a spojenců se tento poměr mohl snížit až na 1:2. Pro Vás to znamenalo nevýhodné postavení, pro německo pouze to, že výhodně nakupovalo zboží. Tím se na finanční trh dostával kapitál, který neměl odpovídající krytí. V tu dobu se zvýšilo se oběživo o zhruba 90% oproti roku 1938. Jaké další závěry?
Iste vás poteší pohľad na ekonomiku Slov. v tých rokoch z ľavicového uhla pohľadu http://www.noveslovo.sk/c/13829/Ekonomika_ludackeho_Slovenska__myty_a_skutocnost. A mám pre vás odkaz na tento dokument o guv. NB Karvašovi http://youtu.be/3zIubJahMfk . Trvám na tom, že k objektívnym záverom my dvaja nedospieme:). Dobrú noc.
a narukovať boli dobrovoľníci???To jsem nenapsal, proboha jak jste na takovou ptákovinu přišla? Jasně jsem psal, že vojáci jsou úplně něco jiného než žoldnéř/dobrovolník. Vaši vojáci jak jsem psal a napíši to znovu byli vojáci. Tedy zcela normální armáda tedy Ti šli kam dostali rozkaz. Nic víc nic méně. Psal jsem jen, že voják je něco jiného než .... Dobrovolník je ten, který jde dobrovolně do těchto bojů a žoldnéř je ten, který si za své služby nechá platit.
V důsledku sílícího odporu proti Hlinkově straně, jejím gardám a zejména spojenectví s Německem vypuklo na Slovensku dne 29. srpna 1944 Slovenské národní povstání.(Moskva totiž vyhlásila, že který satelitní stát Německa se sám osvobodí ještě před příchodem Rudé armády, nebude pak považován za poražený stát se všemi důsledky-např. placení válečných reparací a pod.). Bylo to vystoupení slovenského národa proti politice klérofašizmu a proti nacizmu, které rehabilitovalo Slovensko doma i v zahraničí po druhé světové válce a tím se Slovensko politicky dostalo na stranu vítězů.Kdyby se peníze rozdělovaly dle výsledků státu před rokem 1939 no nevím jaký by byl pak kurz. Náš stát nekolaboroval, to spíše ten Vás nás nechal na holičkách a hned se dal do paktu s Němci a mj. také ihned vyhlásil válku USA a GB.
Novovzniknutú Slovenskú národnú banku z polovice prevzala nemecká Ríšska banka. Voči Ríšskej marke bol stanovený kurz 1 RM = 11,62 Ks, aj keď skutočný kurz sa pohyboval okolo 6 Ks za jednu marku. Nadhodnotenie meny umožnilo Nemecku veľmi lacno nakupovať slovenský tovar, rovnako nevýhodné bolo i to, že platby za exportovaný tovar fakturované v markách sa preplácali podľa pevného kurzu. Exportéri tak síce mohli dosahovať vývozom do Nemecka vysoké zisky, ale táto prax spôsobovala, že sa do obehu dostávalo nekryté obeživo. To spolu s vydávaním nekrytých bankoviek spôsobovalo vysokú infláciu. Množstvo obeživa sa od apríla 1939 do marca 1945 zvýšilo 9,5 násobneTakže se ani nedivím, že oběživa u Vás tehdy bylo celkem hodně. (SK WIKI a jsou tam i citace) K další věci: opět ten samý zdroj
Slovenská vláda už deň po začiatku útoku vyhlásila, že prerušuje diplomatické styky so ZSSR a 24. júna vyslala vojenské jednotky, ktoré sa pripojili k ťaženiu proti ZSSR. Takúto rýchlu mobilizáciu a podporu nemeckého ťaženia inicioval najmä Vojtech Tuka s cieľom predbehnúť Maďarov a dokázať svoju vernosť Nemecku, čím si pripravoval pôdu na budúcu možnosť revízie Viedenskej arbitráže. Slovenská armáda najprv nasadila do bojov dve brigády – jednu pešiu a jednu motorizovanú, neskôr sa tieto jednotky rozrástli na dve divízie. Okrem toho bola na východnom fronte nasadená aj časť slovenského letectva. Slovenskí vojaci sa vo vojne osvedčili ako bojaschopní, boli dokonca medzi prvými vyznamenanými medailami „za hrdinstvo“. Najlepší slovenskí piloti slúžili ako jedna z letiek kvalitnej nemeckej perute a mnohí z nich získali železné kríže I. a II. triedy, či nemecké kríže v zlate. O slovenských vojakoch sa viackrát pochvalne vyjadril aj Adolf Hitler.S těmito lidmi co bojovali za německo to dopadlo jak? Uvězněni/emigrace do Německa?/Gulag?
odkaz, popř. klidně se můžete podívat Pozrela som, je to tak , ako som vám naznačila, vytrhnete niečo z kontextu, vyberiete, čo sa vám hodí a hodíte to na do pléna:).Konkrétne sa odvolávate na internet. časopis Druhá svetová obč. združ. historia nostra pre priaznivcov moderných slovenských dejín prvej polovice 20. storočia, hlav. redaktor je mladý študent ( absolv.) histórie Anton Hruboň z Ružomberka(!), autor článku Kacúr. Historia nostra,, zastrešuje viacero projektov, napr. virtuálny pamätník slovenským vojakom padlým v rokoch 1939–1945 a webovú stránku „dr. jozef tiso“...:)
Ja by som by vám do pozornosti odporúčala toto video http://youtu.be/VjXbpSIgi a a vyjadrenie účastníkov besedy Lacka a Chytku, ktoré by ste si pri interpretácii hist. mali vziať k srdcu.Taký prístup by zamedzil tomu, aby si niekto idealizoval vlastný národ a jeho činy na úkor iných národov a ich činov. Inkriminovaný článok, na ktorý odkazujete, v úvode poznamenáva:,,Malá skupina slovenských stíhacích pilotov bojujúca na východnom fronte proti sovietskym hordám bok po boku s pilotmi Luftwaffe, vyzbrojení s Bf-109G sa výborne osvedčili, zvlášť v bojoch na Kubáni v r. 1943 - asi tak by mohlo znieť ohodnotenie slovenských pilotov na východnom fronte v dobových slovenských alebo nemeckých periodikách. Nuž, propaganda je propaganda."
pre zaujímavosť, rozhovor s autorom toho článku o menovej reforme,ktorý som odcitovala
Slováci a Taliani boli z hľadiska Hitlera nespoľahliví, ulievaci a dezertéri... s čím tiež nesúhlasím, len im na tú vojnu zvysoka s..li
Bojový výkon slovenských pilotů a vojáků se měnil v čase. Do roku 1943 bojovali dobře, ale po bitvě u Kurska byla zjevné, že Německo válku nevyhraje. Morálka se zhoršovala, přibývalo dezercí a nakonec byly slovenské síly staženy.
jeden z najlepších historických filmov o slovenskej minulosti pokladám tento, je to síce už dosť staré a okukané, ale dosť nás to vystihuje:)))
,,SNP sa Režnák nezúčastnil, keď zostal v Nemcami okupovanom západnom Slovensku až do konca vojny. Na túto časť vojny spomína takto: „Bol som v meste, keď prišiel za mnou vojak a povedal mi, že ideme bojovať proti partizánom. Povedal som, že ja som pilot, že nevezmem pušku do ruky, aby som šiel bojovať do lesov proti partizánom. Časť mladších pilotov a personálu potom nastúpila do áut a odišla. Iní piloti, vrátane mňa ostali na letisku. Na druhý deň ráno som sa dozvedel, že to bola len zámienka, že sa vlastne pridali k povstalcom. V ten deň ma kpt. Haluzický telefónom volal, aby som preletel Bf 109 na Tri Duby, kde boli ostatní piloti podporujúci povstanie. Ale žiadne z lietadiel zanechaných v Piešťanoch nemohlo letieť, boli bez benzínu. Potom prišli Nemci a vykopli nás z letiska. Prikázali nám ostať v Piešťanoch. Nesmeli sme mesto opustiť a každé ráno sme sa museli Nemcom hlásiť.“
zaujímavé tiež, že nehajloval, keď ho Nemci vyznamenávali http://youtu.be/X_7XDjBv9mw
Ide o to, že vy ako konečný a jediný platný dôkaz použijete odkaz na jeden vami vybraný prameň, na osud jednej osoby, ktorá má potvrdiť vaše zovšeobecňujúce a jednoznačné tvrdenie - váš názor, ktorý sa mi zdá navyše nemenný. Pôvodne ste sa ohradili voči tomu, že by SR za vojny mala vôbec nejaké hosp. úspechy- a na druhej strane sa nielen z vašej strany zosypali pripomienky, že by nebolo vhodné nejaké hosp. prosperitu Slovenska za vojny spomínať... Ale ja si myslím, že by to malo byť práve naopak. Problémy s prijatím minulosti treba otvoriť a hľadať pravdu - alebo aspoň výklad, ktorý by bol pravde čo najbližšie, a to bez porovnávania rôznych, trebárs i protikladných prameňov, nejde.
/ stvrdla som na internete, pozrela som si videoarchív nielen historie cs ale aj hist. magazínu... pozerám, že ho zrušili:(/
[1] Kliment Charles K., Nakládal Bretislav. Germany‘s First Ally - Slovak army 1939-1945. Atglen PA: Schiffer Publishing Ltd., 1997. ISBN 0-7643-0589-1. [2] Axworthy, Mark W.A. Axis Slovakia, Hitler's Slavic Wedge 1938 – 1945. New York: Axis Europa Books, 2002. ISBN 1-891227-41-6. [3] Rajninec, Juraj. Slovenske letectvo 1, Magnet Press Slovakia, 1999, ISBN:80-968073-2-3 [4] Šumichrast Peter, Klabník Viliam. Slovenske letectvo 2, Magnet Press Slovakia, 2000, ISBN:80-968073-6-6 [5] Stanislav Ján, Klabník Viliam. Slovenske letectvo 3, Magnet Press Slovakia, 2003, ISBN:80-89169-00-7 [6] Rajlich Jiri, Bosniakov Stephan, Mandjukov Petko. Slovakian and Bulgarian Aces of Worl War 2. Oxford: Osprey Publishing Ltd., 2004. ISBN 1-84176-652-6. [7] Neulen Hans Werner. In the skies of Europe (Air forces allied to Luftwaffe 1939 - 1945)To je k tomu Vašemu esu. Ohledně účinkování Vašich vojáků v Rusku se dá najít mnoho objektivních a seriozních odborných zdrojů.
už sme niekoľkokrát howghovali, nie? -:) Překrucováním jsem myslel pouze to, že si nedokážete najít přesná fakta o věcech, které jsem zde psal mám tu kopec kníh, ktoré sa týkajú našej minulosti, ktoré som ešte ani nestihla dôkladne prečítať a je množstvo lákavých nových titulov( viď: http://www.upn.gov.sk/publikacie )
ktoré by som ešte chcela stihnúť, aby som trochu pochopila, ako sa to všetko udialo, prečo a čo si mám o tom všetkom presne myslieť. Takým , čo majú jasno, závidím tú istotu, že majú pravdu. napsala, že jste neprohráli válku Podľa tých kritérií hodnotenia víťazov a porazených sme medzi porazenými ako národ neboli, pretože bolo to SNP, ktoré vy spochybňujete... ja som z toho povstaleckého územia, tu neďaleko nás boli vôbec najkrvavejšie boje v jeho rámci, operovali tu aj pred ním partizánske skupiny,v meste boli ubytovaní Nemci, ktorí naháňali po horách partizánov,pár ich aj pochytali a postrieľali, bolo tu i významné letisko na zásobovanie povstalcov; o.i. to všetko prežívali moji blízki, medzi ktorými boli ľudia s rôznymi polit. postojmi(nadšení prívrženci toho konkrétneho režimu však vyslovene nie), ktorých spomienky mám v živej pamäti(napr. aj spomienky na partizánov, medzi ktorými boli ozajstní, i takí, čo sa za nich iba vydávali, resp. provokatéri).Ja sa predsa netvárim, že sme porazili nacistov:).Ide skôr o to, poraziť v sebe tú malosť, ktorá nám bráni objektívne a na seba pozrieť/pre vás platí tiež/. Ty peníze po válce nebyly ničím kryté. Nebo čím byly kryté? Nechceli by ste o tom polemizovať s tým videom, na ktoré som odkázala- tam o tom hovorí pán Tkáč s redaktorkou TN z TA3.Ja v prvom rade nie som ekonóm, vy áno? Bolo by zaujímavé, keby sa o tom diskutovalo napr. Pod lampou alebo v historii cs. Ak by ste postrehli, že niekde odborníci budú diskutovať o týchto témach, dajte mi vedieť- tiež ma to zaujíma. Pekný deň, musím si zakázať internet, je to zabiják:)).
Věděl jsem že se ozvete tak budiž: Vy jste v celkem klidu žili bez žádných pracovních táborů/továren apod. Nějak jsem neslyšel o partyzánech před SNP nebo také nějací byli? SNP![]()
Kdyby se peníze rozdělovaly dle výsledků státu před rokem 1939 no nevím jaký by byl pak kurz. Náš stát nekolaboroval, to spíše ten Vás nás nechal na holičkách a hned se dal do paktu s Němci a mj. také ihned vyhlásil válku USA a GB.
Začnem od konca. Keď už ste spomenuli výsledky do roku 1939, musím poznamenať, že Slovensko, ktoré vstupovalo do spoločného štátu hosp. a kult. zaostalé ( vy ste totiž boli po rak.-maď. vyrovnaní pod múdrou a pokrokovou viedenskou vládou, vďaka ktorej sa u vás rozvíjal priemysel a darilo sa českej buržiázii, my pod konzervatívnou uhorskou , ktorá na tom záujem nemala) nieslo ťarchu svetovej hosp. krízy v 30. rokoch aj za vás, pretože prvé, čoho sa české firmy(ktoré vlastnili po vyhnaní Nemcov a Maďarov kapitál na Slovensku)zbavili, boli dcérske podniky na Slovensku.Klasická situácia za vlády neviditeľnej ruky trhu - silnejší prežije, slabšieho obetuje(bez nacionalistikého podtónu). Ale to neznamená, že Slováci žili na úkor Čechov. V štátnej a hosp. správe, v orgánoch št. moci, vrátane colníkov, četníkov boli Česi-mladá slovenská inteligencia, ktorá- áno - vyrástla vďaka existencii ČSR - bola nezamestnaná.Slováci boli takí československí černosi.Čo skutočne nemá byť nejaká výčitka-tie príčiny boli objektívne, a že Česi, ktorí boli na vyšších soc. pozíciách cítili (záviselo od človeka, od jeho naturelu)nad Slovákmi prevahu, pripadali si ako niečo viac, je najmä v malomestských a vidieckych pomeroch pochopiteľné. Slováci si dosť pamätali nadradené vystupovanie Čechov - a to i keď ich v konkrétnom prípade tí Česi neprevyšovali napr. vzdelaním a rozhľadom.Generalizovať nechcem,vždy naozaj záviselo od konkrétnych ľudí. Z hľadiska Slovákov bolo nespravodlivé, že niesli na pleciach ( spolu s moravskými krajmi) hlavnú ťarchu hosp. krízy.
Čo sa týka odboja proti ľudáckemu režimu na Slovensku, nebudem otravovať faktami, dajú sa pohodlne nájsť na stránkach Múzea SNP B. Bystrica- dnes to už určite nebude účelovo skreslené ako v tejh encyklopédii Slovenska zo 70. rokov:).Do 43. roku existovali skôr odbojové skupiny, ktoré pomáhali prenasledovaným alebo získavali pre Spojencov informácie, Slovensko nebolo okupované, takže partizáni sa grupovali len z rasovo a politicky prenasledovaných.Ale ak si pozriete ten dokument o Karvašovi, kt. som Vám odporučila, možno zmiernite svoju posmešnú rétoriku. Myslím si , že Slováci sú o krok pred do seba uzavretými Čechmi v postoji k sebe a k svojej histórii( neplatí pre primitívov, kotlebky a im podobných) o niekoľko krokov dopredu, o čom svedčí aj to, že si svoju hrdinskú minulosť už neglorifikujú a snažia sa oddeliť mytológiu od faktov,čo neznamená, že by sme mali zahodiť národnú hrdosť a nechať si s..ť na hlavu:).
http://www.mojevideo.sk/video/9761/partizani.html
Ale pravdu díc, připadám si jako lidský odpad spíš sám, protože se ve mně všechno vzpírá tomu, abych prahnul po něčí smrti jen proto, že má jinou představu o tom jak to udělat abychom se měli všichni lépe.Ak by to končilo len pri predstavách alebo dobrovoľnej participácií, tak by som s týmto názorom vedel stotožniť. Bohužiaľ až pričasto sa tie predstavy vnucujú celej krajine...
Hysterický zásah proti Libyi, ze kterého čouhají zájmy ropných firem jak sláma z botTo je dost možné. Ale byl Kaddáfí diktátor, který utlačoval vlastní občany? Byl. Tak v tom nevidím až takový problém.
ja to totiž viem asi lepšie ako vy.Teda, teď z vás hovoří skromnost :)
Pythagorova věta: 24 slovOpravdu? Obsah čtverce nad přeponou pravoúhlého trojúhelníku je roven součtu obsahu čtverců nad oběma odvěsnami. Deset slov mi chybí, že by tyhle "Kdo to nezná, zůstane dnes odpoledne za trest po škole." ?
Faktem ale je, že tolik mrtvých co stihla během této "mise" vyrobit armády NATO a tzv. vzbouřenci, nezvládl Kaddáfí za celou svoji éru.To je dost diskutabilni. I kdyz se podivam jenom na letosni obcanskou valku, tak tam zemrelo cca ~ 3k prorezimnich bojovniku a ~ 6k rebelu. Odhady mrtvych civilistu se dost lisi od 2k do 10k, z toho 1k v dusledku bombardovani spojencu. U ostatni mrtvych civilistu lze tezko urcit, ktera strana je za ne zodpovedna, ale tezko verit, ze by vsechny zabili rebelove, zatimco prorezmni bojovnici nezabili zadneho civilistu. (Nehlede na to, ze pomalu nejvetsi mnozstvi civilistu ma na svedomi ruzna potopeni uprchlickych clunu smerujicich do Itale, z toho lze tezko vinit Gaddafiho, rebely nebo spojence.)
Přijde mi naprosto neuvěřitelné, že vůbec někdo chce podobným existencím podávat pomocnou ruku.To ovšem není důvod proč pomocnou ruku podávat jiným (v podstatě také podobným) existencím.
To ovšem není důvod proč pomocnou ruku podávat jiným (v podstatě také podobným) existencím.S tím nelze než souhlasit. Pokud někoho považuji za padoucha, tak se s ním nebudu plácat po zádech, jen abych zakamufloval že se mu chystám udělat z jeho zemičky kůlničku na dříví.
Tublatanku nemusím. Čo sa týka príspevkov vyššie, propaganda bude vždy zaberať aj na nevedomé masy aj na intelektuálov, je to vpodstate agresívnejšia forma reklamy útočiaca na podvedomie. Aj človek s triezvym názorom sa môže dostať na rozcestie, kde zaváži práve táto okolnosť.
Čo sa týka Mašínov, dnes už asi nikto nepochopí úplne tú dobu, okolnosti, za akých k činom prišlo. Treba si uvedomiť, že od vojny neubehla dlhá doba a čas bol drsný. Naviac človek zahnaný do kúta koná buď agresívne alebo sa vzdá.
Čo sa týka SNBákov a pohraničníkov slúžiacich na hraniciách, treba si uvedomiť, že tu bola nejaká forma diktatúry a teda v prípade nesplnenia rozkazu, sa mohlo veľmi ľahko stať, že z lovca sa stane ten koho lovia. V oboch prípadoch teda išlo o prežitie. Nijako sa týmto nechcem zastávať ani Mašínov ani lovcov režimu.
Čo sa týka Kaddáfiho režimu, začínajú sa vynárať rôzne sociálne údaje z časov jeho vlády. Štatistika je ale veľmi zavádzajúca a niečo čo sa zpriemeruje tiež. Nikde sa už nepíše, akého percenta obyvateľov sa tie jeho sociálne výdobytky týkali a či teda neboli iba vecou pre určitú vrstvu ale vládnúci kmeň.
Čo sa týka SNBákov a pohraničníkov slúžiacich na hraniciách, treba si uvedomiť, že tu bola nejaká forma diktatúry
U SNB byl člověk dobrovolně.
To jsou problemy, ktere bychom meli resit, lezi v nasi 'mozne' pravomoci, muzeme s tim neco delat. Nebo to, ze mam X11 aplikaci na servru, na vzdaleneho PC startuji Xming a zobrazeni kazde masky trva 10 sekund. (pri praci na servru napr. pod KDE/GNOME to jde bez prodlev). Je tedy urcite co resit, si myslim - nevite skutecne nahodou, kde mam hledat, co se vlastne pri tom zobrazeni tech maskek deje, co se prenasi, kde je mozno hledat ?Asi bych si nejprve proklepnul síťové připojení. Předpokládám že Xmin běží na vidlích. Používají správný ovladač? Neběží na nich nějaká sračka, která kontroluje zda-li se v přeneseném "obrázku" neskrývá zákeřný virus? Jo windows. To je malý vesmír. Tajuplný, záhadný se spoustou krásných a nedostupných hvězd. Nevyčerpatelný zdroj bádání a hledání univerzální pravdy.
Tak to už je názor hodný blázna Forrestala.Někteří z nás nepotřebují hledat nepřátelské spiknutí za každým rohem. Mám to brát jako obyčejný flame v rozčilení nebo syndrom "podle sebe soudím tebe"? (Čímž jsem vrátil úder - na rozdíl od jiných nevěřím v diskutování ve flamewar. Příště už půjdou jen nadávky.)
Marxovo "dílo" stojí na blátě, a kdo věří v jeho reálné uplatnění je stejný blázen, jako ten kdo vidí v každém komunistu.No, s druhou částí bych i souhlasil. Rozdíl v našich názor je především ten, že já se snažím nikoho neurážet a neshazovat. Kdo si myslí že Marx je prorok který popsal řešení problémů lidstva má na své názory stejné právo jako ten kdo si myslí že všechno vyřeší trh. Trochu je problém, že většina lidí nic takového nepřipouští, takže se tím okamžitě stávám fanatickým zastáncem opačné strany (většinou pravé, protože levičáci jsou háklivější a hlavne drží solidárně při sobě). Nicméně toto je zvláštní situace. Abych byl v jednom vlákně obviněn ze dvou stran, to se stane málokdy (a spíš v programování než v klasické policice). Ale aby to byl pokaždé stejný člověk, to se mi ještě nestalo. Skvělý kousek, bravo! Dávám 10 bodů z 10 za umělecký dojem.
ako spartakiádaV roce 1984 jsem se jí účastnil jako voják ČSLA. Byla to velice výborná zašívárna, nehledě na všemožné úlevy. No a pak v Praze, pohoda, pohoda, klídek, pivo, víno, ženy a zpěv.