Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Když zdejší uživatel Mrkva hovořil ve svém příspěvku o tzv. "důchodovém letadle", tak tím pouze demonstroval svou absolutní krátkozrakost, neznalost faktů a neschopnost domýšlet souvislosti.Na označení důchodové letadlo trvám. Průběžný systém zkrátka stojí na trvalém růstu populace nebo neustálém zpřísňování podmínek. A myslím, že se shodneme, že ani jedno nejde dělat do nekonečna. Dále si račte povšimnout, že ke zvyšování daní jsem se nikde nevyjadřoval, i když začínám mít chuť zajít do Sněmovní a s přítomnými si to vyříkat osobně. Se zbytkem blogu souhlas.
Na označení důchodové letadlo trvám. Průběžný systém zkrátka stojí na trvalém růstu populace nebo neustálém zpřísňování podmínek.Přes to všechno jde o jediný životaschopný systém. Jinak se omlouvám, pokud ten můj "odsudek" působí příliš příkře. Máme prostě na to jiný názor.
Ja jsem to pochopil tak, ze to "carovani penez bankami z niceho" je prave proto, protoze je znehodnocuje inflace.
A inflace podle tebe vzniká jako důsledek čeho? Ta se jako vzala nečekána nezvána odnikud? Ne, inflace je důsledek přemíry peněz v systému.
Existuje alternativa a ta se možná podaří u nás. Privátní fondy budou moci spekulovat na to, že Váše uspořené penízky jim zůstanou (Vašim potomkům ukradnou), protože zavčasu natáhnete perka. Tohle je geniální tah a velmi dobrý obchodní model.Nevím nevím, ale ze schémat typu mrtvola==prachy nikdy nemám dobrý pocit, to bude určitě svádět k tomu, aby se tomu trochu pomohlo. Narozdíl od amatérů, kteří rozličnými způsoby mordují své příbuzenstvo za účelem zisku pojistky a proti kterým stojí pojišťovny s desítkami let zkušeností, personálem a zázemím, proti fondům budou stát většinou jen příbuzní zemřelých a ani ti nebudou vždy motivováni, aby se s fondem v případě podezdřelých okolností smrti soudili. A fondy budou mít určitě dost peněz na to, aby si najmuli ty nejlepší z nejlepších ... Na druhou stranu, pokud se to bere z čistě utilitářského hlediska, jako řešení problému s důchody je tato varianta opravdu velmi výhodná [sakrastický smajlík]
Nevím nevím, ale ze schémat typu mrtvola==prachy nikdy nemám dobrý pocit.To bude tím, že nezakládáte, nevlastníte nebo nejste ve vysoké funkci nějakého penzijního fondu. Dívejte se na to optikou příležitostí. A představte si ty možnosti, když se pustíte do podnikání a propojíte důchodový i zdravotní průmysl. ;)
zázrační pracanti
+1
Tohle je realita, protože jsme moc měkcí a sloučení rodiny neodmítneme.Vy jste fakt ale .... Vaše děti odstěhovat na Sibiř by Vás naučilo, tvrďáku.
Pak se tady objevíte Vy se svými monokultickými názory, že kdo není bílý a Čech v Čechách nebo Francouze ve Francii je veš líná dobrá jenom ke konečnému řešení své otázky
Tohle jsem nikdy neřekl. Jen poukazuji na problémy, které mají v západní Evropě s přistěhovalci a v ČR s Romy. Klidně připustím, že na problémovém soužití se do určité míry podílí i majorita (předsudky, rasismus, diskriminace). Problém je, že řešení buď neexistuje, nebo je přinejmenším v nedohlednu. Hodnoty Evropanů a přistěhovalců prostě nejsou kompatibilní.
Jejích rodiče a prarodiče možná přijdou (i když u druhých o tom již trochu pochybuji; až budete starší tak se taky nebudete chtít stěhovat)
Neuvědomujete si úplně základní fakta. Já bych se na stará kolena z ČR do Německa také nestěhoval, protože životní standard není zase tak rozdílný. Jenže rozdíl mezi životním standardem a zdravotní péčí v Alžírsku a Francii je propastný. To je úplně jiná motivace.
ale v praxi to znamená, že mladý imigrant kromě toho, že bude makat jako fretka (v práci kterou místní beztak dělat nechtějí), aby se uživil a dětem zajistil lepší budoucnost, tak bude odvádět do systému na důchod svých bílých (nad)spoluobčanů a k tomu ze svého navíc platit živobytí těch svých (pra)rodičů.
Teorie. V praxi imigrant možná nebude pracovat vůbec. Nebo bude pracovat jako fretka, ale to ještě neznamená, že bude odvádět daně. To vidíme i u nás, že Vietnamci to s placením daní zrovna nepřehánějí. Jak už jsme se shodli, jeho rodičům časem nejspíš vznikne nárok na sociální dávky a téměř okamžitě na zdravotní péči. Takže celkový přínos nějak nevidím.
Tohle jsem nikdy neřekl.To je jen mírně vyhrocenější poloha téhož, k čemu se hlásíte. Já také vidím realitu a kam to spěje. ;) To je Randy_Sh za 10 let. I když ještě bych choval naději, že z toho třeba vyrostete.
Problém je, že řešení buď neexistuje, nebo je přinejmenším v nedohlednu.Když se chce, všechno jde. Ale museli bychom začít (jako se vším) od sebe, takže jsem trochu skeptik, protože se zjevně nechce. Ale tak jako tak, rezignovat (ani formou vysdílení nebo vyvraždění, ani jinou) na to nemůžeme.
Hodnoty Evropanů a přistěhovalců prostě nejsou kompatibilní.Jsou prakticky totožné. Když se na to podíváte, tak zjístete, že v jádru o jde o zajistění rozumného živobytí. Jestli u toho třískám hlavou do koberce, mám na zdi kříž, hlásám vědecký světový názor, chci sociální stát nebo se klaním mamonu, jsou celkem případné záležitosti. Pokud byste to chtěl vzít na názorové, společnské, náboženské, fylozofické... rozdíly, mohu Vám říci, že jsem Evropan, Čech jako poleno, nemám prakticky žádný podkožní pigment (což je na slunci problém) a zjevně mám úplně jiné hodnoty než Vy. A teď babo raď, co Vy a Vaše "hodnoty".
rozdíl mezi životním standardem a zdravotní péčí v Alžírsku a Francii je propastnýRozdíl bude spíše v dostupnosti. To i v US můžete mít kvalitní péči, když na to máte. ;) Akorát mi jsme tu tak "blbí", že nevěříme, že chudý až střední stav mají tak akorát zdechnout. Ale jinak opravdu nechápete základní fakta a zjevně netušíte nic o psychologii člověka a o stáří. Stěhování (zejména) starých lidí není jenom tak, byť by mohl být i dobrý praktický důvod. Ti si budou chtít dožít doma, i kdybyste je lákal na zlaté skalpely. Krom toho nechápu, jak to souvisí s neobnovováním populace a návazně s důchodových systémem už vůbec ne. Krom toho, že chápu, že svou rasistickou agendu našroubujete na cokoliv, jenom abyste si mohl zaplivat.
V praxi imigrant možná nebude pracovat vůbec.To je jenom Vaše rasistická propaganda.
Takže celkový přínos nějak nevidím.To je mi jasné. Protože jste s prominutím zaslepený monokulti fanatik (nebo zfanatizovaný).
To je jen mírně vyhrocenější poloha téhož, k čemu se hlásíte
Blbost.
Jsou prakticky totožné. Když se na to podíváte, tak zjístete, že v jádru o jde o zajistění rozumného živobytí. Jestli u toho třískám hlavou do koberce, mám na zdi kříž, hlásám vědecký světový názor, chci sociální stát nebo se klaním mamonu, jsou celkem případné záležitosti.
Tohle je vtip měsíce. V Evropě není zvykem vraždit ženy za "zneuctění" rodiny, vraždit "rouhače", vyhlašovat fatvu proti spisovatelům atd.
Rozdíl bude spíše v dostupnosti.
Přesně tak. V Alžírsku je kvalitní péče dostupná jen pro hrstku boháčů, zatímco ve Francii prakticky každému. O tom celou dobu mluvím.
Ale jinak opravdu nechápete základní fakta a zjevně netušíte nic o psychologii člověka a o stáří. Stěhování (zejména) starých lidí není jenom tak, byť by mohl být i dobrý praktický důvod. Ti si budou chtít dožít doma, i kdybyste je lákal na zlaté skalpely.
Jen namátkou jsem našel tohle. Cituji: The Springdale neighbourhood of Brampton, Ontario has a heavy Sikh population. So ubiquitous are elderly Indian immigrants in the area that you'd think it was a retirement community. After reading the above it makes sense now. It's apparent that they have been imported to take advantage of old age security benefits as well as burden Canadian tax payers with their health care needs. Indeed, waiting lists have increased in Brampton-Srpingdale and a scarcity of patient beds has arisen because of the flood of aged East Indian immigrants. I don't see how this benefits Canadians or the economy.
Krom toho nechápu, jak to souvisí s neobnovováním populace a návazně s důchodových systémem už vůbec ne.
Asi jste mimořádně nechápavý, tak polopatě: Nejdřív se berou mladí imigranti, aby se omladila populace a měl kdo vydělávat na důchodce. Jenže když za mladými imigranty přijedou jejich staří příbuzní, tak se populace v konečném důsledku neomladí, takže jsme si celou tu šarádu mohli odpustit.
Blbost.Tak jo. Jestli jsem se netrefil, tak mi tady potvrďte, že chcete hledat cestu pokojného soužití s imigranty a menšinami. Že jste pro to ochoten něco udělat, začít sám u sebe a hledat způsob, jak jim pomoci být tady doma. Jinak se nečilte a mějte trochu cti. Když už nacionalista (nebo fašoun nebo já nevím co), tak si to přiznejte a hlaste se k tomu a nehrajte si tady na obecného "slušného občana". ;)
Tohle je vtip měsíce.Jsem rád, že jsem Vás pobavil.
V Evropě není zvykem vraždit ženy za "zneuctění" rodiny, vraždit "rouhače", vyhlašovat fatvu proti spisovatelům atd.Evropa není jenom nudná sever, ale i mnohem emocionálnější jih. Zkuste ještě jednou řící, že se v Evropě ženy (a nejen ženy; mimochodem Vás podezřívám z pokrytectví, protože s takovými názory odhaduji, že budete spíše pěkný šovinista, než bojovník za rovnost mezi pohlavími) nezabíjejí pro poskrvnění cti rodiny. Všude jsou to navíc excesy. Kdyby docházelo k masovému vybíjení žen, tak Váš problém ani nevznikl, protože místní populace vymřela dříve, než se z nich stihli stát imihranti. Nevím, kolik z našich (kdekolic imigrantů) na kohokoliv uvalilo Fatvu. Nejsem expert na Oerient, i když obecně se zřejmě orientuji podstatně lépe než Vy s Vašimi dogmaty (promiňte, Pravdami), ale mám pocit, že to může pouze relativně malá skupina vůdců, kteří se asi na ten bezbožný západ ve velkém nepohrne. Přijde mi to, jako bych Vás osobně volal k zodpovědnosti za procesy ve Velkých Losinách. Krom toho, přítelo, moc čtete propagandu a málo u toho myslíte. I v Orientu jsou takoví lidé a vědí, že Evropské hodnoty znamejí rozvrat rodiny, rozvody, odkopnuté staré lidi, drogy, alkoholismus, pornografii... prostě samé hrůzy.
O tom celou dobu mluvím.No vidíte. A my tady mluvili o důchodem a udržitelnosti populace. Tak proč jste musel přijít plivat na imigranta?
Jen namátkou jsem našelzhrzený blogýsek jakéhosi autora na úplně jiném kontitentu... bravo. Pod touto autoritou člověka, který volá po důsledném dodržování požadavku na jazykovou způsobilost... v souvislosti s tímto svým "problémem" s imigranty ze zemí s úředním jazyek angličtinou. :D Musím uznat vážnost vašeho argumentu. Ještě dnes si oholím hlavu a zítra jdu koupit bombr a kanady... Má ty prostoto. Na má práva Evropana mlátit tmavé držky mi žadný špinavý kanadský Sikh šahat nebude.
Nejdřív se berou mladí imigranti, aby se omladila populace a měl kdo vydělávat na důchodce. Jenže když za mladými imigranty přijedou jejich staří příbuzní, tak se populace v konečném důsledku neomladíCo to blábolíte. Nešlo o omlazení, ale o udržení a důchody. Tak sem přijdou babí s dědou, ale důchod nedostanou, protože tady nemají ta léta. Hotovo, dvacet. Krom toho, kdo ví odkud a v jakém stavu přišli, dlouho tady nepobudou, ale imgirant devodel jenom je, ale také nasekal děti. Když je lidi jako Vy pustí ke vzdělání (za daně jejich rodičů) a nechají je pracovat, tak budete mít ten svůj přínos. Je to jednoduché jako facka.
Tak jo. Jestli jsem se netrefil, tak mi tady potvrďte, že chcete hledat cestu pokojného soužití s imigranty a menšinami. Že jste pro to ochoten něco udělat, začít sám u sebe a hledat způsob, jak jim pomoci být tady doma.
Otevřeně přiznávám, že nemám v úmyslu hledat cestu pokojného soužití s imigranty a menšinami. Proč? Protože se o to pokouší hodně jiných lidí hodně dlouhou dobu a výsledek je nulový. Padesát let se buduje multikulturní společnost a výsledek je čím dál horší. Nebudu hledat něco, co možná ani neexistuje.
zhrzený blogýsek jakéhosi autora na úplně jiném kontitentu... bravo. Pod touto autoritou člověka, který volá po důsledném dodržování požadavku na jazykovou způsobilost... v souvislosti s tímto svým "problémem" s imigranty ze zemí s úředním jazyek angličtinou. :D Musím uznat vážnost vašeho argumentu. Ještě dnes si oholím hlavu a zítra jdu koupit bombr a kanady... Má ty prostoto. Na má práva Evropana mlátit tmavé držky mi žadný špinavý kanadský Sikh šahat nebude.
Tento problém reálně existuje, bez ohledu na to, co tady tvrdíte. Zdrojů najdete víc.
Tak sem přijdou babí s dědou, ale důchod nedostanou, protože tady nemají ta léta. Hotovo, dvacet.
Jaké hotovo, dvacet? Opakovaně jsem uváděl, že i když nedostanou důchod, tak mají nárok na jiné dávky. Aktuálně mají imigranti v Kanadě nárok částečný důchod po 10 letech pobytu a nově to chtějí snížit na 3 roky. Nemluvě o zdravotní péči. Vy prostě lžete a překrucujete skutečnost.
Otevřeně přiznávám, že...No vidíte. Alespoň to přiznáváte. Tak pak nekřičte: "blbost".
Zdrojů najdete víc.Moc jste se nepředvedl. Takže to vypadá na kombinace Vaše dojmy a dojmy Vám podobných. Samozřejmě, vhodným výběrem zaručených "autorit" není problém nezvratně "dokázat" myšlenky nacismu, eugeniku nebo co si zrovna namanete. Ani nemám ambice Vás vytáhnout z Vaší vlastní ulity. Ale na druhou stranu, když už z ní vystrkujete růžky, abyste sršel nenávist, tak byste si mohl dát pauze a trochu se (s badatelskou nepředpojatostí) rozhlédnout.
Jaké hotovo, dvacet? Opakovaně jsem uváděl, že i když nedostanou důchod, tak mají nárok na jiné dávky.Tak, hotovo dvacet. My tady řešili důchody. Oddelíme důchodové, nemocenské a ostatní sociální odvody. A lidi Vašeho typu a celá naše vládní garnitura ztratí vodu na svou mlýn (a dostatečnou kalnost vod k maskování svých techtlemechtlí, v případě těch vládců). Protože na ten zlomek (pár korun), co Vám na to nakonec půjde, už rozezlené davy závistivců jen tak neutáhnoete. Teď je to celé takové hezky abstraktní a rozpočet MPSV (kde drtivě převládají penze) lze ještě alespoň trochu použít jako strašáka. Nemusí se u toho ani přímo lhát, stačí neříct celou pravdu a hned máte vyžírky špatné barvy pleti za stovky miliard dluhu na bedra našich (bílý, poctivých, pracujích, slušných... jen se nechte unášet iluzemi holenkové) dětí.
Vy prostě lžete a překrucujete skutečnost.Nikoliv. Já jenom nepapouškuji to, co papouškujete Vy. A nevím, proč do toho pořád taháte tu Kanadu. Já bych tedy osobně nechal Kanaďany, ať si dělají co chtějí a zařídí se podle toho, jak jim to vyhovuje. Nechápu, proč máte pořád ty fašistické sklony někomu něco diktovat (náboženství, imigrační politiku).
Moc jste se nepředvedl. Takže to vypadá na kombinace Vaše dojmy a dojmy Vám podobných.
Kdybyste se obtěžoval přečíst si ten příspěvek na blogu, viděl byste, že reaguje na článek z novin, který napsal zjevně imigrant. Přečtěte si to a uvidíte, že problém je opravdu závažný.
Tak, hotovo dvacet. My tady řešili důchody.
Vy pořád nechápete zásadní věc. Tok peněz je v podstatě jen jeden. Daňoví poplatníci platí daně (přímé, nepřímé, pojištění, odvody, poplatky atd.) a následně stát za tyto peníze poplatníkům něco poskytuje (důchody, dávky, silnice atd.) V konečném důsledku je úplně jedno, jestli se někomu vyplácí starobní důchod nebo sociální dávka pomoci ve stáří.
Oddelíme důchodové, nemocenské a ostatní sociální odvody. A lidi Vašeho typu a celá naše vládní garnitura ztratí vodu na svou mlýn (a dostatečnou kalnost vod k maskování svých techtlemechtlí, v případě těch vládců). Protože na ten zlomek (pár korun), co Vám na to nakonec půjde, už rozezlené davy závistivců jen tak neutáhnoete.
Skvělý návrh, zcela souhlasím, jen bych ho trochu vylepšil. Po oddělení budou sociální odvody dobrovolné. Tím se vyřeší spousta problémů. Vy budete spokojený, že pomáháte potřebným. Já budu spokojený, že nemusím platit flákače. Zaplatit to nebude problém, lidí jako vy je docela dost a hlavně jde o "pár korun".
Kdybyste se obtěžoval přečíst si ten příspěvek na blogu, viděl byste, že reaguje na článek z novin.Aaaah, to je jak u blbejch. Tak jo, tak je sloupek v místním plátku, na který reaguje blogýsek. A? Tak teď se mám jít oholit a koupit si bobr a kanady? Už je to definitivní? Myslím, že Vaši obsesi kanadskou imigrací a Vaši potřebu diktovat Kanaďanům, jak si spravovat svou zemi bychom v debatě o našem důchodovém systému (resp. jeho plánované absenci) mohli opravdu, ale opravdu uložit k ledu.
Tok peněz je v podstatě jen jeden.Říkáte Vy a ti, kterým vyhodují kalné vody. Jinak by totiž vyšlo najevo, že Váš kritický problém je haléřová položka a naše poctivě vydřené korunky se tedy asi musejí ztrácet jinde.
Daňoví poplatníci platí daně (přímé, nepřímé, pojištění, odvody, poplatky atd.) a následně stát za tyto peníze poplatníkům něco poskytuje (důchody, dávky, silnice atd.)Nemáte tak docela pravdu, ale bohužel, věcí, kde v ČR dojde k tomu, že to hodíme na hromadu, pak uděláme simsalabim a občanu zkus to dohledat, je hodně a více než je potřeba a více než je zdrávo. Proto jsou také ta kouzla jako DPH "řeší" rozkradení (korporacionalizaci) důchodů. Čáry máry (pod)fuk. A jak říkám, chápu, že to vyhovuje i Vám, protože si na tom můžete vyrobit svůj rasový problém, protože průměrně inteligentní a dostatečně zaměstnaná jedinec si nedá tu práci, aby odhalil Vaše účelové manipulace. Pak ještě přijdete se sloupkem z Kanady, která nám mj. zavedla víza, takže se nás to bezprostředně týká... a máte zaděláno na Křišťálovou noc. Bravo! Göbbels by z Vás měl radost.
Po oddělení budou sociální odvody dobrovolné.Ale rozhoduntí s ukončením vzdělávání a nástupem do práce a pak nikdy přístup k ničemu. Samozřejmě Vaši ženě (pokud si platila), poloviční mateřskou (to pro Vás úspěšného nebude problém). Pokud budete mít nedejbože postižené dítě, žádné úlevy (nebo poloviční, pokud si žena platila). Nehoda (třeba ve 30) a invalidita? Nezájem. Na stará kolena zmoudříte, už nebudete moct přijít mě zneužívat, až Vás třeba v 55 v práci nahradí mladší a Vy se budete potýkat s hledáním nové. Fér je fér. Žádné, že si v 50 vzpomenete, že byste přece jenom chtěl nějakou pojistku... To by asi šlo. Sice bych byl původně ochoten pomoci i Vám, když by to bylo potřeba a chtěl jste být součástí společenství, ale nakonec, kdo chce kam... Tak bych to asi překousl.
Extremní příklad kam až může dojít kriminalizace menšín (a také různé law and order pokusy tipu 3x a dost) poskytují Státy, které mají s přehledem nejvyšší podíl (více než o 20% vyšší než druhí Rusko a více než 6x vyšší než komunistická Čína) vězňů v populaci (a drahý problém kam s nimi).
V USA kriminalizují menšiny? To je mi novinka. Pokud jste to usoudil z toho, že příslušníci menšin sedí ve vězení jaksi častěji, tak byste se měl zamyslet, jestli příčinou není něco jiného, než údajná kriminalizace. Jinak systém 3x a dost funguje velmi dobře a pokles kriminality od 90. let to jasně dokumentuje.
Law and order boys jsou mnohem starší než multikulti, ale hezký pokus o anachronismus.K tomu anachronismu. Snažil jsem se nějak určit nebo časově umístit co, kdo (multikulturalismus, law and order) vznikl dříve? Nesnažil. To jestli tu byli L&O dříve nebo později než multikulti nic nemění na tom, že oni L&O musí řešit bordel po multikulti. Ale jinak další krásná ukázka Vaší demagogie nebo nepochopení psaného textu.
Extremní příklad kam až může dojít kriminalizace menšín (a také různé law and order pokusy tipu 3x a dost) poskytují Státy, které mají s přehledem nejvyšší podíl (více než o 20% vyšší než druhí Rusko a více než 6x vyšší než komunistická Čína) vězňů v populaci (a drahý problém kam s nimi).K té Vaši demagogii. Extrémní příklad kam až může vést protěžování menšin jsou Státy. Tam protěžování menšin a nezvládnutá přistěhovalecká politika vedla ke zvýšení kriminality (nejen těch menšin) a problému kam s nimi. Jinak uvádět počet vězňů v Číně a neuvést počet poprav je více než neseriózní. Dle AI jsou to tisíce.
Pokud o vzdělání nestojí...Psal jsem to jinde. Němec není úplně blbej (a má v tom pořádek, to by se Vám mohlo líbit). Teď (a u nás) se můžeme hádat, jestli je problém v tom, že o vzdělání nestojí, nebo v tom, že na ně od mala kašlem a posíláme je na okraj společnosti. Myslím, že na obojím by se dalo něco najít. Má premisa pořád je: řešení problému musí začít u mě. Nad ruhým mám mnohem méně kontroly, ale mohu začít, jít příkladem.
Jinak uvádět počet vězňů v Číně a neuvést počet poprav je více než neseriózní. Dle AI jsou to tisíce.Možná proto na rozdíl od vězňů to nezveřejňují. Nicméně mou pointu a fakt neuvěřitelné přebujelosti věznění v US jste tímto poukazem nevyvrátil. I to druhé Rusko to zvládá s mnohem menším počtem a nulou poprav. Ostatně první EU země, Lotyšsko, je na úrovni 42% US. První EU, ne ex-SSRT, Polsko (kde shodou okolností docela váleli hoši, co si to dali rovnou do názvu: Prawo i Sprawiedliwość), nemá proti Státům ani třetinovou (29% US) výši vězněných (rovněž bez poprav, byť asi skřípali zuby). Ti Němci, co jsem je dával za příklad si vystačí s urovní 12% US. Ale co se týče fungování společnosti to stejně za Louží bezpochyby mají lépe zmáklé. ;)
Má premisa pořád je: řešení problému musí začít u mě. Nad ruhým mám mnohem méně kontroly, ale mohu začít, jít příkladem.U nás v rodině všichni dělají(-li), nebo studují, případně obé. Děti posíláme do školy. Platíme daně. Nevím, že by někdo pobíral soc. dávky nebo se tím dokonce živil. Nikdo z rodiny neseděl. Pokud Vy to neděláte pak je u Vás co zlepšovat. Teď mi řekněte co víc mám dělat jak víc mám jít příkladem. A podobně je na tom většina majority. Takže Vámi výše řečené jsou jen blbé prázdné kecy bez obsahu. Tisíckrát omílaná mantra multikulturalismu. Pokud nemáme před nepřizpůsobivými ustupovat tak už nám zbývá na ně jen tlačit. A mělo by to být rychle a tvrdě.
A podobně je na tom většina majority.Majorita majority. :) To je technický termín, abychom vysvětlili, že Češi kradou, flákají se a tak? Atributy, které bychom rádi vyhradili minoritám? Tak máme alespoň minority majority a vše je v pořádku, můžeme klidně spát s vědomím, že svět je správně rozdělen.
Samozřejmě že jsem měl na mysli proces integrace a porozumění mezi skupinami obyvatel. O ten nám oběma přece jdeAno o integraci nám jde oběma. Ale cesta se diametrálně liší. Vy chcete aby mi jsme se přizpůsobovali jim. Já tvrdím, že oni se musí přizpůsobit nám. Samozřejmě nám mohou nabídnout svůj pohled na věc a pokud se nám bude líbit a bude nám vyhovovat tak ho přijmeme za svůj. Ale nemohou si nic vynucovat, což dnes dělají. Vaše cesta ústupků se zkouší již padesát let. A je to, dle dosavadních "výsledků", cesta do pekla.
Ale když už se ptáte. Můžete jít příkladem v tom, že ze své strany chcete odstranit překážky porozumění, strach z jiného, předsudky.Pokud to co Vy nazýváte předsudky jsou smutné zkušenosti, strach z jiného jsou obavy získané na základě těch zkušeností a o porozumění není zájem hlavně ze strany menšiny pak jsou to zase jen multikulturalistické kecy.
Majorita majority. :) To je technický termín, abychom vysvětlili, že Češi kradou, flákají se a tak? Atributy, které bychom rádi vyhradili minoritám? Tak máme alespoň minority majority a vše je v pořádku, můžeme klidně spát s vědomím, že svět je správně rozdělen.To, že jako národ nejsme ideál vím už dávno. Ale v tomto případě jde o poměry flákačů, zlodějů a slušných lidí v jednotlivých etnických skupinách. A pro nás Čechy to vychází mnohem lépe. 75% vězňů ve výkonu jsou Cikáni. Zbytek si zhruba na půl dělí Češi a cizinci. Takže z Vašeho příspěvku přímo čiší multikulti propaganda.
Vaše cesta ústupkůJá nikomu neustupuji. Jen se snažím pochopit a být vstřícný. Víte, svět není jenom černá a bílá. Po našim nebo po jejich.
o porozumění není zájem hlavně ze strany menšinyJako očividně nepředpojatý člověk vystupujete v roli mluvčího menšiny, jak dojemné. Jak jsem pravil. Pokud se chcete domluvit (a asi chcete, protože podle Vašeho popisu Vy máte problém, zatímco oni jsou děsně spokojení), tak je iniciativa na Vaši straně. Ostatně to tak zřejmě vidíte, akorát v rámci černá bíla, šup šup, byste tu inicitivu chtěl chopit z pozice síly a zamést celý problém do vězení nebo tak něco, aby jako nebyl. Protože sejde z očí, sejde z mysli. Prostě klasické monokulturalistické kecy lidí líných se s tím trochu namáhat.
75% vězňů ve výkonu jsou Romové.Problém je, že tu statistiku interpretujete optikou monokulti propagandy a sledujete pouze důsledky, ke které si dosazujete chybné příčiny. S takovým profilem lebky to přece musí být zločinec... místo podmínky jsou nevhodně nastavené a určitá skupina lidí je snáze dovedena na dráhu zločinu.
Já nikomu neustupuji. Jen se snažím pochopit a být vstřícný. Víte, svět není jenom černá a bílá. Po našim nebo po jejich.Teď už se můžeme bavit jen o termínech, co je vstřícnost a co už ústupek. V některých věcech je potřeba mít jasně daná pravidla a hranice. Pokud to je společensky žádoucí je možné ony hranice posouvat a upravovat. Nikoliv však roztírat a zamlžovat. Vždycky je to po našem a po jejich. Je to jako s návštěvou. Pokud se doma nezouvám a oni ano, můžou se zout a riskovat, že mě tím urazí. Pak je to o komunikaci. Pokud ale k zutí budou nutit i mě a ještě abych vysál tak je to na vyhazov.
Jako očividně nepředpojatý člověk vystupujete v roli mluvčího menšiny, jak dojemné.Očividně jako člověk s dlouholetou praxí sděluji svůj poznatek. Navíc potvrzený dalšími lidmi jak ze sociální sféry, tak ze sféry zaměstnavatelů oné menšiny. Jakou praxi ve styku s touto menšinou máte? Musel jste s nimi dlouhodobě pracovat nebo žít. Dle Vašeho vyjádření za stávajících podmínek ne.
Jak jsem pravil. Pokud se chcete domluvit (a asi chcete, protože podle Vašeho popisu Vy máte problém, zatímco oni jsou děsně spokojení), tak je iniciativa na Vaši straně.Debatoval jsem s Vámi. O tom, že se chci i nadále domlouvat s nimi nikde nepadlo ani slovo. Domlouvání se s onou menšinou jsem strávil několik let a vím, že za stávajícího stavu věcí je to marné.
Ostatně to tak zřejmě vidíte, akorát v rámci černá bíla, šup šup, byste tu inicitivu chtěl chopit z pozice síly a zamést celý problém do vězení nebo tak něco, aby jako nebyl. Protože sejde z očí, sejde z mysli. Prostě klasické monokulturalistické kecy lidí líných se s tím trochu namáhat.Opět je vidět, že nečtete co píši. Odsuzuji současný přístup, který jen dává a nic nepožaduje. Celou dobu Vám říkám, že se musí oba přístupy sjednotit. Ona ta Vaše vstřícnost evidentně nefunguje. Pokud někdo jen využívá svá práva a neplní si své povinnosti pak to co předvádíte Vy není vstřícnost, ale hloupost. Navrhuji pevněji svázat práva s povinnostmi. A důsledněji navrhuji trestat ty co svá práva zneužívají a/nebo si neplní své povinnost. Trestem samozřejmě nemyslím hned vězení, ale např. odebrání některých práv či privilegií, ale to jste snad při své inteligenci pochopil.
Problém je, že tu statistiku interpretujete optikou monokulti propagandy a sledujete pouze důsledky, ke které si dosazujete chybné příčiny. S takovým profilem lebky to přece musí být zločinec... místo podmínky jsou nevhodně nastavené a určitá skupina lidí je snáze dovedena na dráhu zločinu.Já jsem jen prezentoval fakta. To jen Vy mi podsouváte co se vám hodí. Ale pokud to chcete slyšet ano je to pravda někteří lidé jsou snáze dovedeni ke dráze zločinu. Svojí komunitou, která chce jen brát a multikulti tupci, kteří jen dávají a omlouvají a na oplátku nic nevyžadují. Ani tu základní lidskou slušnost. Moje argumenty se snažím podporovat jak čísly tak citacemi a dlouholetou prací s touto menšinou. Jelikož Vy ovšem takového způsobu debaty evidentně nejste schopen, praxe v práci s těmito lidmi také není a opakujete jen nic neříkající fráze, které nenabízí žádná konkrétní řešení. Končím tuto debatu. Zůstaňte věrný své přezdívce
Odsuzuji současný přístup, který jen dává a nic nepožaduje.Já se jen bojím, že tím s tím odsudkem zacházíte v rámci pořádného odezdikezdismu příliš daleko. To není jen bezplatná ráj nebo plynová komora. Někdy zníte celkem rozumně. Jindy mě z Vás jde mráz po zádech. Jednou mluvíte o rovnováze, podruhé byste pořád jenom nutil a nutil.
opakujete jen nic neříkající fráze, které nenabízí žádná konkrétní řešení.Ale frázemi, předsudky a kliší tady házíte také, stejně jako Randy a pár dalších. Mluvíte o desetiletích selhávajícího multikulti a stavíte na piedestal jakousi monokulti alternativu, aniž byste ji jasně vymezili (kromě negace). A když se Vám naznačuji kam, to monokulti může vést (a hirostiricky vedlo), tak mě označíte za demagoga. Máte nějaký příklad 50 let (to se zdá je Randyho oblíbené číslo, kdy žaluje pádu třetí říše) fungování a vzkvétání relevantní (např. ostrovní národy se zde napodobují špatně) monokulti společnosti, kde se můžeme inspirovat? Ty co napadají mě mi moc lákavě nezní.
Pokud vezmu jen tu jednu větu. Tak samozřejmě máte pravdu.Jsem rád, že jste ochoten to uznat, i když pak máte potřebu to zase pokud možno zamlžit.
Myslím, že Vaši obsesi kanadskou imigrací a Vaši potřebu diktovat Kanaďanům, jak si spravovat svou zemi bychom v debatě o našem důchodovém systému (resp. jeho plánované absenci) mohli opravdu, ale opravdu uložit k ledu.
Jaká kanadská obsese? Prostě jsem vám našel popis reálného problému, shodou okolností zrovna v Kanadě. V Egyptě takové problémy nemají. A kde jste vzal, že bych chtěl Kanaďanům něco diktovat? Nic takového jsem ani nenaznačil.
Ale rozhoduntí s ukončením vzdělávání a nástupem do práce a pak nikdy přístup k ničemu.
O jakých "pár korunách" a "zlomku výdajů" se vlastně bavíme? To, co jste popsal, za "pár korun" rozhodně nepořídíte.
O jakých "pár korunách" a "zlomku výdajů" se vlastně bavíme? To, co jste popsal, za "pár korun" rozhodně nepořídíte.Za zlomek rozpočtu ano. Samozřejmě že sám živit jednoho invalidního důchodce není za pár korun. Ten fór je v tom, že když si všichni přispejeme, ale ne všichni schromneme, tak to na jednotlivce v pravidelném příspěvku není tak hrozná částka. Tohle jsem nepočítal, mohu to zkonzultovat s někým, kdo se v oboru pohybuje více, ale odhaduji, že statisticky budou nehody a různá vážná (zneschopňující) onemocnění (atd.) v populaci rozložena přiměřeně rovnoměrně (na nezaměstnanost sice asi budou nízkopříjmové, nekvalifikované skupiny trpět více, ale také mají menší plnění a navíc je jich dost, kteří po trochách také mohou přispět), aby "slušní občané" mohli hrabat sám na sám, a ten zbytek se o sebe navzájem v nouzi postará stále stejně (a nebude u toho muset poslouchat ty blbé kecy).
No budiž, ale proč to sem taháte? Ať si to Kanaďané řeší, jak umí a chtějí. Pokud Vám to opravdu leží na srdci, můžete jim s tím jet pomoci.
Je to prosté. Kanadu jsem vzal jako příklad, jaké problémy mohou nastat. U nás tyto problémy zatím nejsou tak viditelné, protože imigrantů tady ve srovnání s jinými zeměmi tolik není. Jen abychom věděli, do čeho jdeme a abychom si místo vyřešení jednoho problému ve skutečnosti nevytvořili další.
Já ve Vašem sloupečku nikde nevidím, jak to souvisí s udržením nebo umenšením české (potažmo evropské) populace. A jaký to má dopad ná náš důchodový systém. Kapírujete?
Už jsem to psal několikrát. Vy tvrdíte, že imigranti omladí populaci a zachrání důchodový systém. Já, na základě zkušeností z jiných zemí, tvrdím, že záchrana důchodového systému není tak jistá, protože není garantováno, že budou pracovat a platit daně. A také není garantováno, že se omladí populace, když za nimi po čase přijedou jejich rodiče.
Tohle jsem nepočítal, mohu to zkonzultovat s někým, kdo se v oboru pohybuje více
Tak zkuste, docela by mě to zajímalo. Klidně by se ty sociální odvody mohly ještě více rozčlenit a člověk by si mohl vybrat, co chce platit a podle toho i čerpat. Např. platíš odvod na invalidy, takže když zchromneš, dostaneš důchod. Neplatíš - nedostaneš.
Jen abychom věděli, do čeho jdeme a abychom si místo vyřešení jednoho problému ve skutečnosti nevytvořili další.Nebojte, pokud se angličtina nestane úředním jazyke, přílivu (starých) Sikhů bych se nebál. Pokud 1:1 nepřijememe kanadské imigrační zákony, tak je Vaše obava z totožného vývohe irelevantní i vůči jiným imgrantům. A abych Vás uklidnil. Já myslím, že zejména v ČR by ta obava byla lichá, i kdybychom do puntíku adoptovali kanadské imigrační právo, prostě proto, že nejsme Kanada. Stačí, nebo se ještě bojíte? Ostatně imgranti u nás? Zejména Slováci (ti jsou EU, to se snad ani nepočítá), Ukrajinci, asi Bulhaři, Rumuni (oboje EU), něco ex-SSSR... místo obrovského přílivu rodi spíše jednotlivci a rodiny doma. Ty, které nezaženeme do ilegality (ať už úředně nebo chtivostí zaměstnavatele), dokonce platí na naše důchodce. Prostě vzorce chování, které nijak zvlášť nenaznačují ten Váš vývoj. Ani Vietnámských (pra)rodičů se zdá tolik nepřijelo. A všechny tyto skupiny vypadají docela dělné. Prostě jenom musíte překonat své zábrany.
Už jsem to psal několikrát. Vy tvrdíte, že imigranti omladí populaci a zachrání důchodový systém.No, přesněji já jenom ragoval na strach z populačního úbytku tezí, že místa uvolněná naší impotencí, zaplní mj. imigranti (kteří se dětí nebojí). Zachrání to důchodový sýstém? No možná ne samo. Ale nezajde tak snadno na pokles populace. To bylo celé a pak jste vyskočil, jak čertík z krabičky, že imigranti a Cikáni jsou narozdíl od Vás hrozně líní. Ale jinak jsem taky meldoval, že průběžný systém je velmi odolný, zejména při odpovídající úpravě parametrů, což je košer. (V extrémní podobě: neměli jste děti, důchod v 80.) Celá debata, co se bude dít s imiranty a důchodový sýstém je stejně v ČR irelevantní, protože nejen nemáme moc imigrantů nemáme, ale zejména proto, že vbrzku nebudeme mít důchodový systém. A to bude teprvá legrace, až Randy zestárne, zmoudří a navrch zjistí, že je švorc. ;)
není garantováno, že budou pracovat...Garantováni není vůbec nic, ale věřte, že většina bude. Stejně jako u domorodého obyvatelstva.
Já neříkám, že všechny problémy jsou na naší straně, ale to, že jenom s těmi na naší straně můžeme sami něco dělat (pokdu zrovna nejsme svrchovaní diktátoři) a tam musíme my začít.
Fajn, ale co máme dělat? Na Západě integrují imigranty 50 let a nejde to. Tím pádem absolutně nevěřím, že v dohledné budoucnosti někdo najednou objeví nějaký recept. S Romy v ČR je to stejné - přišli sem po WWII, integraci zkoušeli 40 let komunisté a 20 let demokraté a výsledek je opět katastrofální. Možná je načase přiznat, že "manželství" zkrachovalo a v klidu se "rozvést", protože společné soužití nejspíš není možné.
Randy tady vystupuje proti Romům, což nejsou imigranti, nebo pokud jsou tak,
Já popisuji problémy, které vidím. Jestli vy je vidět nechcete, je to váš problém. Já bych např. nemovitost v sousedství romské rodiny nekoupil. Vy nejspíš také ne, ale nepřiznáte to.
Fajn, ale co máme dělat?Určitě ne rezignovat. A pokud jsou někde napřed, můžeme se poučit z jejich chyb. Pro Vás osobně bych třeba doporučil překonávat svůj stach z cizího a pracovat na tom, abyste poznal, že člověk může jinak vypada, jinak věřit, jinak mluvit, jinak se chovat... ale pořád je to normální člověk, který z Vás má možná stejný strach, jako Vy z něho, ale v zásadě ne nutně zlý úmysl.
přišli sem po WWIINa to jste přišel kde prosím Vás? A do koncentráku v Letech si je jezdili půjčovat do Indie ne? Netrefil jste se zhruba o 700 let. No, ale hlavně, že jste vyjádřil svou pointu.
Možná je načase přiznat, že "manželství" zkrachovalo a v klidu se "rozvést", protože společné soužití nejspíš není možné.A jak si to představujete? Kam se chcete stěhovat?
Já bych např. nemovitost v sousedství romské rodiny nekoupil. Vy nejspíš také ne, ale nepřiznáte to.Romské rodiny? Proč ne. Resp. budu se rozhodovat nezávisle na té rodině. Romského gheta (které jsme pro ně vytvořili)? Ne, to asi opravdu ne.
Červencl uvedl, že je osud českých a moravských Romů ojedinělý. "Po osvobození se vrátili do míst, která stejně jako před válkou považovali za svou vlast, jen jednotlivci," vysvětlil. Z celkového počtu 6500 Romů evidovaných v Čechách a na Moravě v roce 1940 se jich po válce podle ředitele památníku zpět na toto území vrátilo asi jen 500 až 800. V osvětimském nacistickém koncentračním táboře během druhé světové války zemřelo 20.000 Romů z celé Evropy. Celkový počet romských obětí se odhaduje kolem půl milionu osob.Jste jen demagog, stejně jako většina rádobymultikulturalistů. Já jsem díky svojí profesi něco o Cikánech nastudoval a přicházím s nimi do styku více než je mi milo. Jinak k těm ghetum. Pokud někomu dáte byt a on ho zničí. Svým chováním způsobí pokles cen nemovitostí a díky tomu se k němu začnou stěhovat další jemu podobní. Ať už si tu nemovitost koupí nebo jim mu přidělena, protože úředník který by přidělil, např. mladé rodině s dítětem, byt vedle nich je hajzl. Tak ono gheto vytváří hlavně jeho obyvatelé. Pokud se asociálové nepřizpůsobí, nebo je k tomu někdo nedonutí, tak slušní lidé budou pochopitelně odcházet. Ale to Vy který vedle nich evidentně nežil nepochopí. Další možností bylo nechat je kočovat, ale kde? Veškerá půda už někomu patří. Lidé jako já na řešení problému nechtějí rezignovat, jen už nechtějí jít vaší cestou cukru, ale přidat k ní i bič.
Lidé jako já na řešení problému nechtějí rezignovat, jen už nechtějí jít vaší cestou cukru, ale přidat k ní i bič.Já reagoval na Randyho (že by zase ten šotek?). Pokud jste nerezignoval, tak Vás to šlechtí. Já nejsem pro úlevy, pro laxní přístup k pravidlům. Tady by mezi námi asi nebyl problém. To, že jsme je (bolševik) namnoze narvali dokupy na jedno místo (a do paneláků), a že jim to nesvědčí a vede to k celé řadě negativních jevů... bysme se snad taky ještě shodli. Teď je otázka co s tím. A já trvám na tom, že také máme svou zodpovědnost, jak tomu pomoci (a ať máte radost i důsledným dodržováním pravidel) a je to ta část, kde nejvíce zmůžeme, totiž začít u sebe, než měnit drihé. Jednak musíme reflektovat zakořeněné předsudky a pracovat na jejich překonání. Věřte nebo ne, podvědomě nebo vědomě nám mohou bránit třeba najmout Romského kolegu. S tím souvisí, ale je v tom více (ano, věřím ve vzdělávání člověka), je potřeba pracovat na dostupnosti vzdělání. Tady může být i to nucení. Třeba Němec vyžaduje dítě ve školce (nebo jazykové zkoušky), menšina/imigrant má přednostní úmístění (než se budete čertit, čtěte dále), aby se naučil jazyk a nezaostával kvůli tomu ve škole (naše: 1. třída -> zvláštní škola... a už to jede). Navíc samozřejmě máte legislativu a příslušný úřad, který to vynutí (v Německu se s dítětem už od mala nikam nezašijete). Tady v těch ráných fázích života bych celkem viděl klíč k integraci. Samozřejmě, že problém má více vrstev, oblastí a souvislostí.
Já vyrůstal a léta žil v Přívoze a Vy mi budete vyprávět, vedle koho jsem žil a nežil a o čem mám představu a o čem ne?A kde žijete teď? A kolik Vám je let? V jaké době jste tam žil? Minulost mě až tak, v tomhle případě, nezajímá. Bavme se o součastnosti, zkuste Jirkovská, Chomutovská sídliště, Kladno centrum, Pražskou Velkou Ohradu, vytahovat na Vás Most Chanov nebo Janov nebudu.
To, že jsme je (bolševik) namnoze narvali dokupy na jedno místo (a do paneláků), a že jim to nesvědčí a vede to k celé řadě negativních jevů... bysme se snad taky ještě shodli.Nenechám na sebe házet vinu minulých generací
Jednak musíme reflektovat zakořeněné předsudky a pracovat na jejich překonání. Věřte nebo ne, podvědomě nebo vědomě nám mohou bránit třeba najmout Romského kolegu.A jsme u toho. Správné označení tohoto etnika v češtině je Cikán. Tohle vynucování prostě lidi štve. Zkuste lidi přesvědčovat, že Němcům se má říkat Deutsch. Tvrdě narazíte. Jinak pokud přistoupíme na tuhle přehnaně korektní politiku tak je správné označení Romové a Sinti
A jsme u toho. Správné označení tohoto etnika v češtině je Cikán.Nevím, Pravidla znají oba výrazy. Jinak to máte všude: Afroameričané, Původní Američané, Inuité, Sámové, Romové... No proč nekoho zbytečně štvát a dráždit, když mě to nic nestojí? Nebo Vám snad huba upadne?
Mám také jednoho cikánského kolegu.Vidíte, já shodou okolností jednoho kolegu tohoto etnika také mám. Velmi milý a nadaný chlapec. Pokud vím, vychází se všemi dobře. A nepochybuji, že to cestou neměl ani zdaleka tak snadné jako my.
Na Velké Ohradě...To mě docela překvapuje. Tam se svého času stahovala honorace. Dolce v Klausově (po tom známemém porodníkovi, kdybyste ho neznal) pod zdravotním střediskem se nastěhovali Kája Březina, tuším Kavan a ještě jedno zvíře. Na opačném konci, poblíž té hlady si tam na obecné dotovanou výstavbu odstál frontu a byt koupil náměstek prímítora Béma, Jirka Paroubků (asi v předtuše budoucí Petry). A Vy teď pravite, že dochází ke ghetoizaci prostředí? No myslím, že zde motivace k řešení chybět nebude. ;)
Huba by mi upadla. Zvláště když oni si mezi sebou říkají Cikáne.Já myslel, že si říkají "More" (tuším znamená "člověče"? Romsky ovšem neumím). Zatímco my, jsme "Gadžové".
Jinak k těm zkušenostem...Dělám s Indy, Číňany, Američany, Australany, Němci, Brity, Iry, Japonci, Mexičany... prostě různými lidmi s různými kulturami (žádná monokulti selanka). A řeknu Vám, že kdybych se nesnažil je pochopit, tak to bude strašná frustrace (trochu stereotypů: Ind má potřebu vyhovět, vše slíbí, skutek utek; Číňan se pořádně nedomluví anglicky, kýve ze slušnosti, pak se ukáže, že neví, co po něm chcete; Američan je borec, všemu rozumí, pak se ukáže, že netuší, jak to má udělat; Australan je hrozně v pohodě, termíny neřeší, 's alright mate...). Ale dá se to, jenom musíte vědět, jak s kým jednat, aby to fungovalo. A motivace tam je, protože nemůžu šéfovi říct, není to hotové, s tím všivým Indem, Číňanem, Američanem, Australanem, Irem, Mexičanem... se nedá nic dělat, a když to mám na triku, tak se holt musím snažit... a ono to jde. Proto jsem taky přesvědčen, že když neřeknu, tohle je moje země, táhněte, tak to docela dobře může fungovat.
Komenskému taky nepřejmenujete "Listové do nebe" na "Dopisy do nebe" Jenom proto, že se to dnes užívá.Také to nikdo nechce, ale cenzurovat Ladu se tu holečkům zachtělo a Včelí medvídky jak by smetl
Určitě ne rezignovat. A pokud jsou někde napřed, můžeme se poučit z jejich chyb.
Tohle je klasická ukázka nanicovaté teorie. Pokud existuje řešení, proč ho za 50 let nikdo nenašel? Proč se na Západě nepoučili z vlastních chyb? Nejspíš proto, že řešení neexistuje. Vlastně jedno poučení existuje - do budování multikulti společnosti se vůbec nepouštět.
Na to jste přišel kde prosím Vás? A do koncentráku v Letech si je jezdili půjčovat do Indie ne? Netrefil jste se zhruba o 700 let. No, ale hlavně, že jste vyjádřil svou pointu.
Už to někdo napsal místo mě, pro jistotu zopakuji. Historie Romů v ČR je mi známa. Po WWII jich v Česku bylo pár stovek, tzn. drtivá většina současných českých Romů, kterých je kolem 300 tisíc, jsou nově příchozí po WWII nebo jejich potomci. Spokojen?
A jak si to představujete? Kam se chcete stěhovat?
Já se stěhovat nebudu, ale nezvaní hosté by se měli chystat k odchodu. Vidím to jako nejlepší řešení pro všechny. Emigrace není nic příjemného, ale mohou nastat i podstatně horší věci.
Vlastně jedno poučení existuje - do budování multikulti společnosti se vůbec nepouštět.Historická zkušenost s budováním monokulti v Evropě (a unás) je ještě delší. Celá staletí a na analogivky k Vašim argumentům asociací: Není o co stát: války, procesy s čarodějnicemi, pogromy, křížové výpravy...
Já se stěhovat nebudu, ale nezvaní hosté by se měli chystat k odchodu.Jste chtěl rozvod, tak bych čekal, že s podáním žádosti máte i plán. Jestli si myslíte, že při rozvodu ženu s dítětem kopnete na ulici, tak hodně štěstí. ;)
Emigrace není nic příjemného, ale mohou nastat i podstatně horší věci.Já to tu psal. Já už mám kufry sbalené a čekám jen na konec výpovědi, platnost nové smlouvy. Ale kvůli Romum nebo imigrantům to opravdy není.
Ne budu si tam chtít postavit mešitu s minaretem.Promiňte, ale máme snad ústavou zaručenou náboženskou svobodu ne? Pokud bychom zde nechtěli povolit budhistům postavit svatyni nebo Mosolmanům mešitu, protože jsme ateisti tolerující historicky domovské křesťanství, pak nemáme nejmenší právo dožadovat se toho, abychom si mohli v Indonézii stavět kostely nebo chodit v Bhútánu bez burky navzdory místnímů náboženství, protože prd víme, co je náboženská svoboda. Zdá se, že chcete jen výhody a žádné povinnosti.
Nastěhujte se do Abú Dhabí a zkuste tam postavit kostel.Samozřejmě, že ne, když viděli petice v Plzni, tak se inspirovali. Celá má pointa. Pokud tady (porušíme vlastní ústavu, čimž začíná nejeden pořádný prů..r) nepovolíme mešitu a budeme vyhánět Mosolmany, pak tím zároveň musíme uznat legitimní právo Mosolmanů na bourání kostelů a pronásledování jinověrců. Pokud na tyto jevy poukazujeme jako na jejich nedostatky, pak musíme respektovat náboženskou svobodu i Mosolmanů, jinak nejsme nic než pokrytci, co si nevidí na špičku vlastního nosu.
Nikde jsem nepsal, že Vám budu bránit praktikovat dle koránu.Pardon, znělo to, jako byste nesouhlasil se zámerem postavit mešitu. Pokud jsem Vás nepochopil a nic proti tomu nemáte, pak se omlouvám.
Nemůžete porušovat naše zákony a minaretem hyzdit architektonický nebo krajinný ráz.Mešita nemusí mít minaret. Ani minaret nemusí nic hyzdit (vyhýbejte se Lednici, mohlo by se vám udělat šoufl). A zejména když se podívám kolem na různé krajinotvorné prvky ve formě Billboardu a "architektury" (dílo slušných (t.j. bílých) a začasté movitých (tzn. pracovitých) českých občanů), tak i minaret určitě musí bez porušování zákona.
Není problém si oddělit důchodové odvody od těch ostatních. Akorát tu má nevýhodu zpřehledněných finančních toků.
Tohle nic neřeší, to by se musel změnit celý sociální systém a tím i podstata sociálního státu. V konečném důsledku je totiž jedno, jestli stát vyplácí starému člověku starobní důchod, nebo - pokud na něj z nějakého důvodu nemá nárok - sociální dávku. Možná ta dávka bude o trochu nižší než důchod, ale to je vše.
To, že bez odpracovaných let v dané zemi nemáte nárok důchodové plění, platí již dnes.
Viz výše. Na důchod nárok nebude, ale na jinou dávku ano. Nechat starého člověka zcela bez prostředků si nikde v Evropě nedovolí.
Nechat starého člověka zcela bez prostředků si nikde v Evropě nedovolí.To doufám. Nicméně přes Vaši snahu to zveličovat, v celospolečenském měřítku se jedná o okrajový problém. Běžte si číst rozpočty, než zase budete plivat nenávist.
stát bere z jednoho pytleTo jsem psal už výše. To je celkem jednoznačně špatně. Ale chápu, že narozdíl od hřímání o živení flákačů k tomuhle nebude nikdy politická vůle o tom vůbec mluvit, natož to řešit, protože nejednoznačnost a kalné vody jsou moc príma... tam se toho ztratí.
Jinak co máte proti zákonu a pořádku?Nic se nesmí přehánět a tohle byl jaksi terminus technicus. Já myslím, že stejně jako já velmi dobře víte, co se za tím skrývá. Kult (fiktivního) slušného občana dnes, stejně jako nového člověka sovětského typu včera, nebaštím. Nadávejte mi do levičáků (což ostatně asi jsem), ale vzdělávání a výchova (protože lidé se slušně chovat umí, jen to není nutně u každého samo sebou) mi přijde lepší než zákazy a příkazy. Možná je to i tím, že už mě v životě jedni přikazovali a zakazovali, tak bych teď od toho raději svatý pokoj.
Jinak k tomu populismu...Rovnost před zákonem (vč. jasných, rozumných a dodržovaných pravidel)? Souhlas! Nutit? A fakt by to nešlo po dobrém. (Já na to prostě nejsem, viz výše.)
Rovnost před zákonem (vč. jasných, rozumných a dodržovaných pravidel)? Souhlas! Nutit? A fakt by to nešlo po dobrém. (Já na to prostě nejsem, viz výše.)Někdo prostě nebude pravidla dodržovat po dobrém nikdy. Ale to při své inteligenci snad víte. Vychovávat můžete lidi maximálně do puberty. A i relativně slušní lidé dodržují některé normy právě kvůli postihu a ne kvůli vychování nebo morálce. A nemusí to být jen postih zákonný, ale i např. společenský.
A i relativně slušní lidé dodržují některé normy právě kvůli postihu a ne kvůli vychování nebo morálce.Ta první motivace je dost vachrlatá a nemusí být dost trvalá, proto také zdůrazňuji tu druhou.
Letadlo je věc typu "pošli tisícovku prvnímu člověku na tomhle seznamu, pak ho ze senzamu smaž, napiš se na konec a rozešli deseti lidem; až se dostaneš na začátek seznamu, ostatní ti pošlou milion." Letadlo nestojí jen na růstu počtu účastníků. Stojí na exponenciálním růstu počtu účastníků a slibuje exponenciální zisk.
Důchodový systém není letadlo, protože:
Neboť to skutečné letadlo odstartovalo s hlavním pilotem, tehdejším ministrem financí Václavem Klausem v kokpitu již v roce 1993 zavedením DPHZavedení DPH bylo zcela v pořádku a pokud se již tehdy předpokládal vstup do EU (kdo si vzpomene nebo si to najde, tak bude vědět, že Klaus chtěl vstup bez referenda), i zcela nezbytné. Proč?
skupině nejbohatších lidí také výrazně klesnou příjmy
Blbost. Dokud se firmy neblíží ke krachu, tak to končí jen u poklesu zisků těch firem.
Spotřeba ale klesne výrazně méně a se zpožděním (dokončí se rozpracované investice, omezí se nákupy zbytečností, ale základní potřeby se musí uspokojovat pořád. Výsledkem je mnohem stabilnější příjem státu.
Vyšší DPH celkový útlum ekonomiky ještě víc zhorší a prodlouží. Stát sice bude mít o trochu vyšší příjmy na daních i během krize, ale za cenu toho, že v rámci lokální ekonomiky bude krize trvat dvakrát nebo třikrát tak dlouho a následné oživení bude mnohem pomalejší. To je pravý opak toho, co by rozumný hospodář měl chtít.
Zatímco zaměstnanci mají plat více méně stejný ať je firma před krachem nebo má extrémní zisky, tak pozice manažerů mají část příjmů stanovené jako bonusy za stanovené výkony a čím je vyšší pozice, tím tvoří bonusy větší podíl příjmů. Pokud jde tedy firmě výrazně klesnou zisky, tak výrazně i když i když o něco méně výrazně klesnou zisky manažerům.
Ano, ve zdravě fungující firmě by to tak být mělo. Jenže u nás těch zdravě fungujících firem tak velkých, aby manažeři brali hodně nadprůměrné platy, moc není. Daleko spíš ti manažeři začnou vyhazovat nejlíp placené zaměstnance z produkce (kteří jsou pro firmu často klíčoví), a pak si rozdají bonusy za to, jak firmě ušetřili spoustu peněz. Co na tom, že za rok ta firma kvůli vyhození klíčových lidí zkrachuje, manažeři si dají zlaté padáky a přesunou se jinam.
Pokud místo práce zdražím spotřebu, tak naopak krizi zkrátím. Začne se více vyplácet aktivita a podpořím i export protože získám konkurenční výhodu proti okolí.
Jaká aktivita? Jaká konkurenční výhoda proti okolí? Během krize se firmy dostávají do problémů kvůli tomu, že jejich zákazníci šetří a není komu prodávat. Když kvůli krizi firma přijde o polovinu zákazníků, tak se nezachrání tím, že zdvojnásobí výrobu.
Podstatou krize je celkové zpomalení toku peněz v ekonomice. Když stojí velká část daňových výnosů na spotřebních daní ze základních životních potřeb, tak se i přes celkové zpomalení ekonomiky bude do státního rozpočtu odčerpávat přibližně stejné množství peněz jako předtím. Tím se ekonomika ještě víc zpomalí.
Naopak v případě, že velká část daňových výnosů stojí na daňové progresi přímých daní a základní životní potřeby jsou zatížené minimální spotřební daní, tak se dá šetřit na luxusu a vysokých platech. Ano, znamená to obrovský propad příjmů státního rozpočtu. Ale ty peníze zůstanou v ekonomice a pomůžou tok peněz znovu nastartovat. Ve finále pak bude schodek rozpočtu sice astronomický, ale jednorázový. Podle mě je daleko lepší mít jeden rok schodek 300 miliard a další rok díky oživení ekonomiky opět vyrovnaný rozpočet, než mít 4 roky po sobě schodek 150 miliard kvůli vysokým spotřebním daním.
DPH je daň z přidané hodnoty, ne? Tzn. že se počítá z toho co se k původní hodnotě přirazí.Ano. A o to právě jde.
Takže když firma nakoupí za A a dál zboží přeprodává stoupne konečná hodnota na A+X, ze které se pak spočítá DPH. Jenže to jak vysoká bude částka X závisí na dalších nákladech, ze kterých se rovněž odvádí DPH.To právě není pravda. Ve skutečnosti je to takhle (předpokládejme, že všechny firmy jsou plátci DPH): Firma A nakoupí materiál za x Kč. Zaplatí sice x + DPH, ale to není podstatné. Výrobek prodává za y Kč, kde y = x + z, čili z je přidaná hodnota. Inkasuje částku y + DPH. Státu odvede DPH ve výši vypočítané podle z, čili skutečně z přidané hodnoty. Je to z pohledu státu úplně stejné, jako kdyby se celá daň zaplatila až na samém výstupu, při prodeji konečnému spotřebitele. Takový systém je výhodný hned z několika důvodů. Pro stát je výhodné, že ať jde plnění do konečné spotřeby ve kterékoli fázi (řekněme například písek se může prodat například jako surovina, jako maltová směs, jako dodávka stavebních prací nebo jako stavba na klíč), stát vždycky dostane daň z toho, co spotřebitel přebírá. Pro firmy je DPH výhodná proto, že si ji prostě na vstupu odečte a na výstupu přičte, nic dalšího už neřeší. Teď samozřejmě neřeším výjimky (osvobozená plnění, styk s cizinou, všelijaké speciality apod.). Oproti tomu dříve používaná daň z obratu (některé státy ji mají stále, AFAIK třeba USA) přináší komplikace, protože se ve kterékoli fázi musí rozlišovat, zda jde o výstup do spotřeby nebo jako surovina/subdodávka/... a případně ještě kdo je odběratel. Takto to tu bylo dříve a byl v tom strašlivý chaos. Když si například kotel koupil přímo člověk (spotřebitel), zaplatil určitou daň z obratu. Když si tentýž kotel koupil státní podnik pro vlastní potřebu, zaplatil něco jiného, pokud ho však dále někam montoval, neplatil nic. Když tentýž kotel koupilo družstvo, bylo to zase trochu jinak. Z tohoto pohledu je DPH obrovský krok kupředu, kdy se tyto věci řešit nemusí.
Roste-li tedy výše DPH, roste i výše částky X, která se promítá do konečné výše DPH, kterou platí koncový spotřebitel, který si ji v rámci možností kompenzuje tím co si přirazí.Ne, viz výše. K dalšímu textu se již nevyjadřuji, protože vyplývá z nesprávného pochopení principu DPH.
Aby se snížil standard tím, že si sám vařím namísto restaurace a tak nemám tolik času na jiné věci, to je dle mého dost nepodložené plácnutí. IMHO je to pohodlné, nikoli efektivní. (cesta, čekání a dále efektivní využití veškerého svého volného času nejlépe s TV)Stejne tak je ovsem nepodlozene, zda se tim zvysi zivotni uroven, kdyz si bude kazdy varit doma. Obecne je nepodlozene, ze snizenim spotreby zvysi zivotni uroven. Proste to zavisi na tom, co konkretne delate.
Nejde o pravdu, ale dle vaší ideologie je tomu tak a s vírou se nedá rozumně argumentovat.To ale platilo i pro Ludvika, protoze zavadi implicitni predpoklad, ze kazda snaha kazdeho cloveka je dobra (spolecensky prospesna). Obecne to ale pravda neni, a to bylo, na co jsem narazel (tudiz ditto - zase zalezi, co konkretne delate). Nevim, jak s tim chcete realisticky polemizovat. Tvrdite, ze jde o viru, ale v cem konkretne? V tom, ze existuji lide, jejichz snaha je prokazatelne skodliva? Nebo v tom, ze nizke dane z prijmu a umerne vyssi ze spotreby vyhovuji bohatym (protoze jsou degresivni)?
Opět něco, co jsem nikdy nenapsal - napsal jsem, že mohu změnit své návyky a přitom ušetřit. Zvýšení životní úrovně jsem nesliboval ani netvrdil.
Nicméně je fakt, že tohle platí pro ty, co ještě nejsou na dně. Pro ty úplně na dně, kteří už nemaj co škrtat či kde se uskromnit, je tohle nerealizovatelné (jenže ti zas nechodí do restaurací, že?).
V jiné diskuzi jste psal o tom, jak by to mělo být a v čem je problém apod. Mě to nepřišlo jako objektivní fakt, ale věc víry. Proto to odmítám rozebírat.
Ekonomika je tak trochu pavěda. Mají přesná čísla o nepřesných faktech (či jak to je). Takže dohadovat se o tom, jaký poměr přímých a nepřímých daní je o ničem, neboť to stejně dokázat nemůže ani jeden z nás. Takže co chcete řešít?
Takže dohadovat se o tom, jaký poměr přímých a nepřímých daní je o ničem, neboť to stejně dokázat nemůže ani jeden z nás.To je ale to co jsem rikal ve svem puvodnim prispevku, ktery jste oznacil za demagogicky. (A porad jste mi nerekl, co konkretne se vam nezda.) Byla to reakce na Ludvika, ktery zda se, v teto otazce ma jasno.
kteri vyuzivaji prijmu nikoli ke spotrebe, ale k udrzovani sve moci nad ostatnimi
Jak vlastnictví autorských práv, patentu, velkého balíku peněz, nemovitosti či cokoli jiného implikuje "moc nad někým"?Pokud to dal pronajimate za ucelem zisku, pak fakticky ano. Take zalezi na tom, kolik relativne toho mate. Muzete mit spolecnost, kde kazdy vlastni nemovitost, kterou pronajima, ale protoze se navzajem vyrusi, neni to mocenska nerovnost. Rozumite, pokud ziskate penize bezpracne, musi to byt tak, ze nekdo pracuje na vas. A kdyz to dela, mate nad nim tak ci onak moc - jinak by to nedelal. Zkratka v momente majetkove nerovnosti (pokud se, jak rikam, ty penize nespotrebovavaji) je nekdo naspod pyramidy, a nad nim ti ostatni maji tu moc. Jak to chcete okecat? Fakt, ja jsem otevreny jinemu nazoru. Ale chci slyset presvedcivy argument.
Zajímavé - velká většina tomu říká investice, jen vy tvrdíte, že to není investice, ale hra.
Připomíná mi to zkušenost fyzika Feynmana, který si udělal vlastní matematické symboly. Po střetu s realitou musel přejít na ty obecně uznávané a známé, aby se s ostatními domluvil.
Vám radím totéž. Mluvit o investicích a myslet tím jen jednu malou podmnožinu - to mi nepřipadá moc rozumné.
Ale jinak souhlas - taky se tomu říká, že je to loterie. Hádejte proč.
Ale to už je riziko těch, co do toho investují (viz spekulace s pozemky v Horních Měcholupech - spekulace nevyšla, protože město změnilo územní plán).
A bez rizika není skoro žádná investice (ani ta do do sebe sama či pracovních nástrojů/prostředků). Čím větší riziko, tím větší zisk když to vyjde.
S prominutím to je jen vaše představa, že peníze pracují samy na sebe.To neni zadna moje predstava, realita samozrejme je, ze nekdo pracuje a ty penize vam vydela. Jako klidne si hrajte tuhle ruletu, ale ne s tim, co nekdo jiny v ekonomice vyrobil. To co rikate je jako kdybyste hajil diktatury zpusobem, ze vlastne diktator vzdycky riskuje, a ze ho muze nekdo zabit. No to je pravda. Ale pravda taky je, ze trpi dost nevinnych lidi, kteri z vetsiny ani diktatory byt nechteji. Proc oni musi trpet za to, ze je ve spolecnosti par machiavelistickych silencu? Ale asi se neshodneme. Dokud nekdo neudela rozumne realisticky model cele spolecnosti (jak o tom pise Dad), asi bude tezke se vzajemne presvedcit.
Ha, tahle odpověď mi unikla.
Je mi líto, ale je to pěkné kakao:Je mi líto, ale je to pěkné kakao:OT: Tahle hlaska se mi libi.
Omlouvám se, že do toho skáču, ale tady máme další JS axiom - investice za účelem zisku je špatná bez ohledu na cokoli.
Protože tu vytváří nějakou vazbu dlužník x věřitel (což je zřejmě to ovládání lidí) a to ještě za mrzký mamon(!) a to je zřejmě zavržení hodné. Je to tak? (dále se budu bavit pouze o legálním půjčování)
No, víte, ten zisk za půjčení peněz obvykle odpovídá míře rizika pro půjčujícího a poptávce po těch penězích.
Za další "míra moci" je obvykle limitované smlouvou nebo dohodou mezi oběma stranami a obě strany maj svobodnou vůli, jestli je chtěj přijmout. (stale se bavime o legalni pujce mezi legalnimi subjekty)
Přijde kamarád, že chce půjčit 2 mega na 3 roky na svůj jedinečný projekt a je to tutovka, protože to tu ještě nikdo nedělá.
Banka řekne jasně, ale podle nás to zaručené není a tak chceme něco do zástavy a pak bude 9% úrok anebo bez zástavy a pak bude 25% úrok.
Přijde za mnou, já ho znám líp a víc mu věřím, protože vím, co dokáže. Tak mu nabídnu 15% úrok.
Ale podle vás je jen myšlenka na úrok špatná a zavrženíhodná. Úžasné.
Ale že já mohu přijít o peníze, které jsem si našetřil a nemohu s nimi 3 roky nic dělat (třeba jsem je šetřil na byt), to už odmítáte počítat? Proč?
Co to zase je? Jaké "svobodné podmínky"? Máte na mysli něco jako - budu dělat výkopy, ale jen když bude pod mrakem, nebude foukat a pršet a teplota v rozmezí 15 - 25 stupňů a maximálně 30 min denně? Nebo co si mám pod tím představit?Ne, mam na mysli napriklad to, ze se lide nemohou tak snadno stehovat za praci, jako se mohou firmy stehovat za levnou pracovni silou. Male firmy jsou na tom srovnatelne se zamestnanci co do moznosti. Velke firmy nikoli, tam je mezi firmou a zamestnancem asymetricky mocensky vztah. Krome toho zde existuje jeste koluze mezi zamestnavateli navzajem, kterou odbory dorovnavaji jen velmi slabe.
Samozřejmě, že učebnicová ekonomie úplně věrně nemůže odpovídat realitě - snaží se popsat ne vždy racionální chování lidí a to v masovém měřítku. Ale to platí pro cokoli, kde se pracuje s člověkem (viz různé knihy o výchově dětí, řízení kolektivu apod). Takže se musí zjednodušovat a zobecňovat.Jenze ono tohle je bohuzel jen mala cast pravdy. Ten zbytek je, ze ucebnicova ekonomie neodpovida realite ne jako nutnemu zjednoduseni, ale vubec. Pokud se chcete vazne dozvedet vic, prectete si Steve Keen: Debunking Economics - v rijnu vyjde druhe vydani. (Nejsem si uplne jisty, ale prijde mi, ze studujete ekonomii. V takovem pripade vam ta knizka muze i pomoci.)
Ale to nejsou svobodné podmínky, ale mobilita.
A jinak proč je tu tolik rumunů, ukrajinců, vietnamců apod? Protože doma obvykle nemaj práci. Takže mobilita z "chudších" zemí funguje.
Opačná je IMO nesmyslná.
Velké firmy mají nad svými zaměstnanci větší moc? Jak se to projevuje? Dají vám větší výpověď než v té malé?
Jinak je zajímavé, že velké a obvykle bohaté firmy jsou častěji žádanější jako zaměstnavatelé než menší.
Co mně je známo (ale nijak zvlášť jsem to nestudoval), tak je spousta ekonomických teorií, ne jen jedna "svatá ekonomie" - takže se kterou nebo kterými částmi čeho nesouhlasíte? Nicméně je to všechno teorie, stejně jako ta vaše.
A jinak proč je tu tolik rumunů, ukrajinců, vietnamců apod? Protože doma obvykle nemaj práci. Takže mobilita z "chudších" zemí funguje.Ano, ale tihle lide nereaguji na chovani konkretni firmy. Kdezto velka firma muze reagovat na chovani konkretnich lidi v danem regionu (treba tim, ze se presune jinam). Ono je to tedy spis tak, ze firmy vlastni akcionari, a ti maji tuto moznost. Je tam nekolik urovni, pres ktere se ta moc projevuje, ale v zasade jde o moc tech, co maji penize.
Opačná je IMO nesmyslná.
Velké firmy mají nad svými zaměstnanci větší moc? Jak se to projevuje? Dají vám větší výpověď než v té malé?To lze ocekavat. Mensi firmy se museji chovat vice trzne, a to stlacuje mzdy (stejne jako jejich zisky). Velke firmy si mohou dovolit vyuzit sveho mocenskeho postaveni a tim dat jim trochu vyssi mzdy (ovsem ne umerne tem ziskum).
Jinak je zajímavé, že velké a obvykle bohaté firmy jsou častěji žádanější jako zaměstnavatelé než menší.
Co mně je známo (ale nijak zvlášť jsem to nestudoval), tak je spousta ekonomických teorií, ne jen jedna "svatá ekonomie" - takže se kterou nebo kterými částmi čeho nesouhlasíte? Nicméně je to všechno teorie, stejně jako ta vaše.Prectete si tu knizku, je fakt dobra.
Nedělejte si iluzi, že firma přesouvá výrobu na základě chování konkrétních lidí. Ti, co o tom rozhodují, vidí pouze statistiky a čísla. Netuší nic o nějakém Frantu Omáčkovi.
Druhá věc je, že stěhování není žádná sranda - chce to velké investice, které se musí vrátit a právě ty schvalují akcionáři a k co největší ziskovosti tlačí nejvyšší management.
Určitě do nedávna největší investiční firmy byly různé fondy (investiční, penzijní aj), které maj peníze obvykle od lidí. Nebo kde myslíte, že ty fondy sehnaly peníze?
Na rozdíl od vás nevidím konspiraci velkých firem, které si dle vás nekonkurují, jen si rozparcelovaly zemi na své chlívky či co.
Druhá věc je, že dle vás je jakýkoli zisk nemravný a podle tohoto axiomu ohýbáte veškerou svou argumentaci.
Možná, ale je toho hodně, co si chci přečíst.
Oproti tomu dříve používaná daň z obratu (některé státy ji mají stále, AFAIK třeba USA) přináší komplikace, protože se ve kterékoli fázi musí rozlišovat, zda jde o výstup do spotřeby nebo jako surovina/subdodávka/... a případně ještě kdo je odběratel. Takto to tu bylo dříve a byl v tom strašlivý chaos.Jenze ani vyber DPH neni jednoduchy a prinasi to vedlejsi naklady firmam - vsechny ty evidence DPH, placeni DPH a vratky.
Čtu a nevěřím svým očím. Tady někdo nechápe elementární věci .. Za socialismu byla úroveň cen a platů úplně někde jinde, než v civilizovaném světě. Abychom se mohli zapojit do normální ekonomiky, bylo nutno srovnat obojí. A to nebyl lehký úkol - aby nedošlo ke zbídačení obyvatelstva.Tohle ale byla záležitost let 1990-92 (když nepočítám nájemné, které není srovnáno dodnes a ještě to bude nějakou dobu trvat). Faktem ale je, že se měnily i jiné věci, které měly na ceny přímé nebo nepřímé dopady. Připomínám, že prvním mezníkem byl (tuším) 7. červenec 1990, kdy byly podstatně omezeny státní dotace na některé potraviny (zejména mléko, máslo a chléb) a pro změkčení dopadů tohoto opatření byl zaveden tzv. státní vyrovnávací příspěvek (tehdy přezdívaný "klausovné"). Tehdy například máslo vyskočilo z 10 Kčs na 16,80 Kčs (z dnešního pohledu působí obě tyto ceny docela zajímavě...). Dalším zlomem byl pak 1. leden 1991, kdy jednak došlo k cenové liberalizaci (zrušení regulace cen většiny zboží) a u podniků ve státním vlastnictví byly zavedeny cenové zóny. Právě k tomuto datu ceny nejvíce vzrostly, protože se narovnala dosavadní deformace. Tedy nepodražilo vše, ale například potraviny stouply hodně a to se promítlo i do inflace (56,6 % za celý rok 1991). 1. leden 1993 pak znamenal změny spíše administrativní (změna daňového systému, zavedení zdravotního pojištění atd.), než narovnávání cen. Inflace v roce 1993 byla 20,8 %, což bylo o cca 10 % více než v roce 1992 a v letech následujících, připadalo to na onen začátek roku, ale nejen kvůli přechodu na DPH (jiná věc je sazba, 23 % bylo opravdu dost), nýbrž i kvůli všem ostatním změnám v daňovém systému, kterých bylo hodně.
Uvědomte si, že plat 2000 Kčs měsíčně bylo něco kolem 80 dolarů! U nás se s tím tak nějak vyšlo, ale ve světě by to byla almužna. Tak postupně docházelo k narovnání, byl to dlouhodobý proces, vůbec ne jednoduchý. Pokud srovnáme spotřební koš většiny obyvatelstva v roce 1989 a dnes, je tu evidentní nárůst. Jestli je ten nárůst vzniklý přirozeným vývojem nebo změnou systému, je jiná věc. Čím více se vzdalujeme od roku 1989, tím hůře se to posoudí.Zajímavé je srovnávat, jak se vyvíjely ceny českého a dovozového zboží. Zatímco dovoz spíše nominálně zlevňoval (o reálném zlevnění nemluvě), české zboží povětšinou zdražovalo a už se dávno dostalo na úroveň západního dovozu. To proto, že celou dobu stoupaly mzdy a zvyšovaly cenu českých výrobků.
Tehdy například máslo vyskočilo z 10 Kčs na 16,80 Kčs (z dnešního pohledu působí obě tyto ceny docela zajímavě...).Nutno podotknout k oběma (Vám i páně Smolíka) příspěvkům, že tohle i $80 v roce 1989 jsou uplně něco jiného, než 17Kč nebo $80 dnes.
Zdražení a ostatní náklady se mi jeví jako ne-banální a jistě převýší částku 500,-/ osoba.Ne pro nás, co už je to přestalo bavit a balí kufry. Za korporátní ráj bez občanů! Ať si ho užijou. ;)
Stačí trocha logického uvažování. Zvýšení DPH zvedne výslednou cenu kterou zaplatí konečný spotřebitel. To se promítne do snížení jeho spotřeby. Prostě si většina lidí dražší zboží nekoupí....a právě proto si zase třeba spotřební daň dovolej napálit jak se jim líbí, protože vědi, že si ten benzín, cigára a alkohol koupit prostě musíš... .. . .. ...svině!
Způsoby, jakými této dodatečné výjimky dosáhnout, jsou podle něho dva. První je přimět koaliční partnery, aby z nyní dohodnutých výjimek některé vyřadily. "Na tahu jsou Věci veřejné, aby ustoupily od některých potravin," říká Gazdík. Pokud to touto cestou nepůjde, má TOP 09 plán B - chce knihy do nižší daně prosadit jako pozměňovací návrh až ve sněmovně a hledat podporu poslanců napříč spektrem. Tedy i v opozičních lavicích.Knihy místo chleba. A když to nepůjde tak budou hlasovat s komunisty, které teda mimochodem chce tato vláda rozpustit... Ono je to vlastně logické, knihu si lze půjčit v knihovně, od kamaráda, jde ji naskenovat a šířit digitálně, s chlebem tohle nějak nefunguje a žrát se musí. TOP 09 bojuje za daňovou výjimku, opravdu skandál. Stravenky je ale třeba zrušit, přestože mají kladný přínos do rozpočtu (pravda jen asi 300 mil. ročně, nic co by nedokázal nějaký Vondra rozfofrovat za pár týdnů).
A když to nepůjde tak budou hlasovat s komunisty...Třeba s Marťany, to je populární. ;)
Ono je to vlastně logické, knihu si lze půjčit v knihovně, od kamaráda, jde ji naskenovat a šířit digitálně, s chlebem tohle nějak nefunguje a žrát se musí.Přivedl jste mě na zajímavou myšlenku. Obecní (vlastně ně, tohle je podnikatelská příležitost, do toho se nemá veřejná správa co s..t) chlebovna (jako knihovna). Chudší občané si budou moci půjčit bochník, aby ozdobili svou "tabuli" a pak je zase neporušený vrátí. :D
I v USA mají VAT.
V USA nemají VAT, ale sales tax, a to pouze na státní nebo městské úrovni, ale ne federální.
Tiskni
Sdílej: