Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tento blogpost se zmiňuje o dvou mnou testovaných utilitách pro vytváření rozdílových souborů z binárních dat. Je v podstatě malou sondou do pléna a pokusem zjistit zda-li mi přeci jenom něco v této oblasti neuniklo.
Pro rychlé vizuální zjištění rozdílu mezi dvěma binárními soubory s oblibou používám VBinDiff, který však nelze použít pro vytvoření rozdílového souboru. Pro tento účel je z nástrojů s otevřeným kódem k dispozici xdelta3. Existují i jiné, např. bsdiff jenže ty buď nemají dobrý algoritmus, nebo neumožňují použít vícevláknovou kompresi. Každopádně v diskuzi pod tímto blogpostem uvítám každou zmínku o jiných použitelných aplikacích. V následujícím odstavci vysvětlím proč.
Xdelta3 používá sice lepší algoritmus, ale přeci jen ve srovnání s nástrojem eXdupe poněkud pokulhává. Exdupe je totiž výrazně výkonnější a rychlejší. Využívá totiž nejenom vícevláknovou kompresi, ale používá jiný algoritmus, založený na principu deduplikace dat. Bohužel eXdupe má jednu pro mne dosti podstatnou vadu - není open source, ale pouze free aplikace. Aktuální dostupná verze je 0.18 beta ale vývojáři se nijak netají s tím že jej po dokončení vývoje beta verze hodlají zpoplatnit. Je tedy otázkou, jestli pak tento nástroj bude i nadále volně dostupný alespoň pro osobní použití, a jak bude probíhat další vývoj.
Nemám čas dělat nějaké obšírnější testy, takže jen pro srovnání několik orientačních údajů.
Vytvoření rozdílového souboru virtuálního disku o velikosti 3GB provedl eXdupe za 1,5 minuty a výsledný soubor měl velikost cca 80MB. Tatáž operace provedena s xdelta3 trvala zhruba 4,5 minuty a výsledný rozdílový soubor měl 450MB. Obnova původního souboru trvala u obou utilit shodně kolem 1,5 minuty.
Nedalo mi to, a přeci jenom se porozhlédnul jestli eXdupe nemá nějakou open source variantu. Pochopitelně že má. A dokonce ji už nějaký ten pátek používám, aniž bych si to uvědomoval. Je to rdiff, který dosahuje výsledků dokonce ještě lepších. Vytvoření "záplaty" o velikosti 25MB trvalo necelé tři čtvrtě minuty a obnova původního souboru dokonce jen půl minuty.
Tiskni
Sdílej:
není open source, ale pouze free aplikace.To přece nevadí ne? Není to fuk jestli je to oss nebo jen free? Prostě je to zdarma. Jen se v tom nemůžeš hrabat :)
vývojáři se nijak netají s tím že jej po dokončení vývoje beta verze hodlají zpoplatnitTak si tu licenci koupíš :) Když ti něco vyhovuje, používáš to, proč si to nekoupit? Pokud tedy cena vzhledem k využití není přehnaná.
Jedno to není -- freeware programy mají dost nejistou budoucnost a já v tomhle nerad riskuji. Něco jako "ochrana investic" platí i v případě osobního využití. Nemluvě o možnosti si program upravit (nebo nechat upravit někým jiným).Přesně tak, ochrana (i časových) investic a možnost opravovat (nebo si nechat opravovat) chyby a přidávat (nebo nechat přidávat) funkcionalitu.
A nemůžu si vzpomenout kdeže sem to viděl použitý, je možný že to byl slax?