Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Tento blogpost se zmiňuje o dvou mnou testovaných utilitách pro vytváření rozdílových souborů z binárních dat. Je v podstatě malou sondou do pléna a pokusem zjistit zda-li mi přeci jenom něco v této oblasti neuniklo.
Pro rychlé vizuální zjištění rozdílu mezi dvěma binárními soubory s oblibou používám VBinDiff, který však nelze použít pro vytvoření rozdílového souboru. Pro tento účel je z nástrojů s otevřeným kódem k dispozici xdelta3. Existují i jiné, např. bsdiff jenže ty buď nemají dobrý algoritmus, nebo neumožňují použít vícevláknovou kompresi. Každopádně v diskuzi pod tímto blogpostem uvítám každou zmínku o jiných použitelných aplikacích. V následujícím odstavci vysvětlím proč.
Xdelta3 používá sice lepší algoritmus, ale přeci jen ve srovnání s nástrojem eXdupe poněkud pokulhává. Exdupe je totiž výrazně výkonnější a rychlejší. Využívá totiž nejenom vícevláknovou kompresi, ale používá jiný algoritmus, založený na principu deduplikace dat. Bohužel eXdupe má jednu pro mne dosti podstatnou vadu - není open source, ale pouze free aplikace. Aktuální dostupná verze je 0.18 beta ale vývojáři se nijak netají s tím že jej po dokončení vývoje beta verze hodlají zpoplatnit. Je tedy otázkou, jestli pak tento nástroj bude i nadále volně dostupný alespoň pro osobní použití, a jak bude probíhat další vývoj.
Nemám čas dělat nějaké obšírnější testy, takže jen pro srovnání několik orientačních údajů.
Vytvoření rozdílového souboru virtuálního disku o velikosti 3GB provedl eXdupe za 1,5 minuty a výsledný soubor měl velikost cca 80MB. Tatáž operace provedena s xdelta3 trvala zhruba 4,5 minuty a výsledný rozdílový soubor měl 450MB. Obnova původního souboru trvala u obou utilit shodně kolem 1,5 minuty.
Nedalo mi to, a přeci jenom se porozhlédnul jestli eXdupe nemá nějakou open source variantu. Pochopitelně že má. A dokonce ji už nějaký ten pátek používám, aniž bych si to uvědomoval. Je to rdiff, který dosahuje výsledků dokonce ještě lepších. Vytvoření "záplaty" o velikosti 25MB trvalo necelé tři čtvrtě minuty a obnova původního souboru dokonce jen půl minuty.
Tiskni
Sdílej:
není open source, ale pouze free aplikace.To přece nevadí ne? Není to fuk jestli je to oss nebo jen free? Prostě je to zdarma. Jen se v tom nemůžeš hrabat :)
vývojáři se nijak netají s tím že jej po dokončení vývoje beta verze hodlají zpoplatnitTak si tu licenci koupíš :) Když ti něco vyhovuje, používáš to, proč si to nekoupit? Pokud tedy cena vzhledem k využití není přehnaná.
Jedno to není -- freeware programy mají dost nejistou budoucnost a já v tomhle nerad riskuji. Něco jako "ochrana investic" platí i v případě osobního využití. Nemluvě o možnosti si program upravit (nebo nechat upravit někým jiným).Přesně tak, ochrana (i časových) investic a možnost opravovat (nebo si nechat opravovat) chyby a přidávat (nebo nechat přidávat) funkcionalitu.
A nemůžu si vzpomenout kdeže sem to viděl použitý, je možný že to byl slax?