Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
"Nebojime se smrti, pak jdem do raje kde budem sukat 72 pannen."A jenom dopadne prvni granat, uz prasknou do bot. Ono neni divu, ze Kaddafi nasazuje prevazne Cernochy a Tuaregy, kteri jsou z jineho testa. Tu bandicku povstalcu by za par nedel vyridily dve roty Wehrmachtu i s dobovymi zbranemi.
Pred par mesici byl rozhovor s jednim z povstalcu: "Nebojime se smrti, pak jdem do raje kde budem sukat 72 pannen." Mudzahedin jak vysitej.On Kaddafi není moc jinej...
Za pet let se "bojovnici za svobodu" prejmenujou na teroristy a bude normalni invaze.Stejně bude brzy třetí světová, muslimové proti všem, takže v tom nějaká ta Lybie nehraje zásadní roli...
Kdyby Libye vydržela, padlo Řecko, Francie a EU, tak kdo ví ...
já nevím, co do toho taháš diktátoryEh, tak mluvime tady o plivači Kaddáfím, nebo ne?
tady? - ne ... opravdu ti na Alešovu poznámku na téma, že pouhá výše životní úrovně není postačujícím měřítkem pro vystěhování, přijde adekvátní reagovat "Oslavuje diktátorské čůráky"?já nevím, co do toho taháš diktátoryEh, tak mluvime tady o plivači Kaddáfím, nebo ne?
super je jak je Kadáfí "zlej"
wikipedie (dovolil jsem si zvýraznit jeho největší prohřešky):
V zahraniční politice utužoval vztahy s arabskými zeměmi. V roce 1970 se jmenoval premiérem i ministrem obrany a podařilo se mu vynutit zrušení americké vojenské základny na předměstí Tripolisu a britské vojenské základny v Tobruku. Do konce téhož roku vyhnal asi 20 tisíc obyvatel italské národnosti. Základem jeho hospodářské politiky bylo znárodnění ropných rafinérií. Zakázal také alkohol a hazardní hry. V době, kdy přebíral vládu, patřila Libye k nejchudším zemím světa; dnes má nejnižší podíl obyvatel žijících v chudobě z celé Afriky. Během jeho vlády stoupla gramotnost z 10 % na 88 %. Vytvořil zdravotnickou síť na dobré úrovni (před jeho nástupem k moci bylo 10 % Libyjců slepých, v některých oblastech polovina lidí trpěla trachomem, více než třetina kojenců umírala do jednoho roku[zdroj?]). Průměrný věk dožití je dnes nejvyšší na kontinentě (muži 75 let, ženy 80 let; tedy vyšší než v České republice). Veřejný dluh je druhý nejnižší na světě. Většinu úspěchů Kadáfího vlády lze spojit s pokračujícím nárůstem cen ropy po ropné krizi roku 1973. Během jeho vlády se ekonomika nijak nediverzifikovala, v současnosti vývoz ropy tvoří 70% HDP. [1]
Vláda Muammara Kaddáfího mimo jiné vykazuje vysokou míru korupce. Na indexu vnímání korupce je Libye na 146. místě světového žebříčku, z celkového počtu 178 zemí.[2] Hranici mezi soukromým majetkem Kadáfího či jeho příbuzných, a majetkem státu je často těžké rozlišit.[3][4]
v současnosti vývoz ropy tvoří 70% HDPTo se pak lehko bohatne a zveda zivotni uroven.
... výjimečné případy ... občas překročí ...ROFL
že to byla libyjská odveta v sérii vzájemných teroristických útoků, na jejichž počátku bylo potopení dvou libyjských lodí americkou armádou.Jenže jedna věc je útok na vojenské cíle (kde vojáci prostě musí z titulu funkce počítat s tím, že je někdo může zabít) a druhá věc je útok na civily které s válkou nemají nic společného.
a) kdo je demokratičtější, b) jaký systém tamní kultuře, odlišné zcela od naší, lépe vyhovuje. Nevím, jediné, co jsem pochopil, že to lidi od venku pochopit nemůžou.Ale tady přeci jde o to, že velká část lybijského obyvatelstva chtěla změnu a kaddáfí do nich začal střílet... Jinak, co se týče demokracie, nebo nedemokracie, tak alespoň z arabských médií typu al-džazíry, nebo al-ʿarabíjjy se mi zdá, že nějakou formu demokracie arabové v poslední době dost chtějí. (Tam na jihu už jsem bohužel pár let osobně nebyl, takže dojmy z osobních kontaktů už nejsou nejaktuálnější...)
že velká část lybijského obyvatelstva chtěla změnu Můžeš mi tuhle větu něčím doložit?
Zdá se mi všeobecně, že se za posledních tak 10-15 let změnila mentalita v mnoha arabských zemích a to hlavně kvůli*/díky* masmédiím (hlavně satelitním televizím). Takže např. to, co platilo o tzv. "izraelských arabech", že byli víceméně loajální izraelskému státu, skoro úplně přestalo platit. Takže se mi zdá, že mladá arabská generace je úplně jinde...
(*nehodící se škrtni )
Ale pochopitelně skutečně doložit, jak to přesně je v Libyji, by mohly jen svobodné volby, nebo něco na ten způsob...
Já se nehádám, jenom mám jinou osobní zkušenost, i díky jejich mentalitě. Mne připadalo, že většině vyhovovalo, že je stát vlastně sponzoroval neskutečným způsobem a na diktaturu lidi nadávali v klidu u kafíčka.
Myslím, že je tu fakt docela generační rozpor. Pokud vím, tak se např. vůdci opozice (tj. ta starší generace) v Benrází do bojů odmítly zapojit a jen čekali, co "mladí" vybojují...
Pro přesnost - mluvím o Libyjcích, nikoliv o námezdních naplaveninách z jihu a východu.
Naplaveniny z jihu nemůžu komentovat, ale je pravda, že Tunisané Libyjce v lásce moc nemají (osboní historky můžu mailem ;). Přitom mně ale Tunisané nepřipadali jako nějaký póvl (naopak - možná i vlivem francouzské kulturní agrese - jsem potkal dost vzdělaných a chytrých...).
A nehádám se o správnost slova Libye.
Nojo, nepruď, každej se někdy upíše . Navíc, v arabštině žádné ypsilon stejně nemají
P.S. úplně z jiného soudku: na al-ʿarabíji mají dnes v noci zveřejnit záběry z Usámova "hnízdečka", tak jsem zvědav, co to zas bude za propagandu
Jojo, něco jako Češi a NěmciTunisané Libyjce v lásce moc nemajíAle jejich prachy jim nikdy nesmrděly![]()
Fakticky nemaji prakticky žádné samohlásky, jen si pomáhají áčkem na začátku slova, jinak jen odchrčej shluk souhlásek, jako Tripoli - Tarabules, je fakticky Thrbls...No počkej, samohlásky mají (to by se nedalo vyslovit
Jenže jedna věc je útok na vojenské cíle (kde vojáci prostě musí z titulu funkce počítat s tím, že je někdo může zabít) a druhá věc je útok na civily které s válkou nemají nic společného.tak si tu historku laskavě přečti celou ... amíci taky v klidu útočili na civily
Ovšem to přeci není problém Libyjců že jsme si tady nechali všechno jako ovce rozprodat a teď cálujem jak mourovatí za kšefty které se nikdy nezrealizovaly.Jako ze narozdil od Libyjcu jsme rozprodali sva bohata ropna pole?
Možná není od věci připomenout, že to byla libyjská odveta v sérii vzájemných teroristických útoků, na jejichž počátku bylo potopení dvou libyjských lodí americkou armádou. Přesto byla vždy jako největší zloun líčena Libye.Tohle uz strhal Mrkva.
Jak tak na to koukám - letecké bombardování politických protivníků je vůbec oblíbená kratochvíle NATO.Ano. Je to snaze pruchozi u verejnosti. Nemusi pak tak casto ukazovat fotky matky, brecici nad ztratou syna.
Co na to ti chytráci co se po roce 1989 dušovali že již nikdy nebudeme členy jakéhokoliv vojenského paktu?Budto konecne dospeli, nebo sli do prdele, proste.
Ale s tím výprodejem je to bohužel tak.Jak? Ze nase podniky (ktere pohustu komuniste ukradli puvodnim majitelum) ke konci a po konci komunismu nebyly naprosto schopne konkurovat zapadu? Staci si uvedomit prudke zlepseni kvality ve Skodovce po prichodu Volkswagenu.
Ta ropa tu nebude věčně a co je tam jinak?Eh? Ja tvrdim, ze kdyz 70% prijmu Libye je z ropy, zatimco u nas nula nula prd, tak to je proste rozdil. Kdyby tu ropu nemeli, tak maji prd a zerou maximalne pisek.
Kadáfí si je dobře vědom toho, že euroamerická kultura vyždíme z Libye co půjde a pak je tam všechny nechá chcípnout hlady.Ano. Ta kultura je tak drsne zdime, ze si mohli zaplatit rust zivotni urovne a byt na tom nejlepe z africkych zemi. Tak to pak jo.
Kadáfí si je dobře vědom toho, že euroamerická kultura vyždíme z Libye co půjde a pak je tam všechny nechá chcípnout hlady.LOL a ještě nějaký vtip bys neměl?
Ale myslím, že je na místě připomenout něco připomenout. Jistě vám něco alespoň matně říká Aféra Lockerbie. Možná není od věci připomenout, že to byla libyjská odveta v sérii vzájemných teroristických útoků, na jejichž počátku bylo potopení dvou libyjských lodí americkou armádou. Přesto byla vždy jako největší zloun líčena Libye.Jenže a) američané útočili na vojenské lybijské vojenské cíle, takže o žádný "teroristický útok nešlo", b) začali si lybijci, když provedli teroristický útok na diskotéce v Hamburgu. Takže zase pan Kapica šíří levičácké nesmysly...
Jenže a) američané útočili na vojenské lybijské vojenské cíle, takže o žádný "teroristický útok nešlo",ano, jistě, vládní rezidence je typický vojenský cíl ...
b) začali si lybijci, když provedli teroristický útok na diskotéce v Hamburgu.nezačali ... zase jeden, co neumí ani dočíst do konce krátký odstavec textu
Co jsem zaslech, tak ani takové odsouzení respektive nařčení Libyjců jako atentátníků nebyl tolik prokazatelné.
Vláda Muammara Kaddáfího mimo jiné vykazuje vysokou míru korupce. Na indexu vnímání korupce je Libye na 146. místě světového žebříčku, z celkového počtu 178 zemí.[2] Hranici mezi soukromým majetkem Kadáfího či jeho příbuzných, a majetkem státu je často těžké rozlišit.Jasne. Proste dobrak od kosti. Proti nam je tam vse pruzracne ciste.
Bezostyšně mastit leteckými útoky legálně zvolenou vládu.Legálně zvolenou? LEGÁLNĚ ZVOLENOU? No, konec konců podle tamních zákonů asi bude legální - stejně jako byla legální vedoucí úloha KSČ ve společnosti. Ach jo. Nezastávám povstalců, ale jsem toho názoru, že pokud je proti Kaddáfímu většina národa, měl by zavřít hubu a odstoupit. Ano, jsem pro zapojení mezinárodních jednotek ale pouze tak, aby minimalizovali dopady války na civilisty. A upřímně - nevidím žádný problém na tom, aby si ostatní státy vybrali s kým se budou bavit, jestli s Kaddáfím nebo povstalci.
Kdyby byla proti Kaddáfímu většina libyjců, tak už ho dávno někdo odprásknul, nemyslíš?Nemyslím.
šel Kaddáfí jinou cestou, neboť zavedl demokracii přímou - lidové kongresyV čele s nikým nevoleným a neodvolatelným Kaddáfím :)
Revoluční situace trvá již čtyřicátý rok (od 1969)
evidentě to vzal za správnej konec když si přečteš co všechno tam změnil k lepšímu - sronvnej s Kimem a podobně
možná to takhle libijci potřebujou
Kaddáfí odmítá parlamentní demokracii a existenci a činnost politických stran. Libye je státním útvarem, který nemá platnou ústavu.
Korán je teoretickým základem všeho práva.
Jeho (Kaddafiho) vliv na vnitřní i zahraniční politiku je však i po formálním opuštění veřejných funkcí nadále naprosto klíčový.Stredovek nezkoncil, stredovek trva...
Zelenou knihu nezmíníte?
Kdyby byla proti Kaddáfímu většina libyjců, tak už ho dávno někdo odprásknul, nemyslíš?Jejda, ty seš blbej, až to bolí...
neboť zavedl demokracii přímou - lidové kongresy. Defakto tím znemožnil aby mohla relativně malá soustředěná skupina politiků ovládnout celou zemi.
čemu na té větě nerozumíš?
Nad okrsky a kongresy stále ještě dohlížejí revoluční výbory řízené dalšími tajemníky. Ti jsou přímo vybíráni plukovníkem Kaddáfím. Revoluční výbory sehrávají důležitou roli na všech úrovních politického rozhodování a působí jako paralelní, nebo spíše jako jediná reálná politická síla, která fakticky kontroluje armádu, HSP a nepřímo dokonce i všechny vládní instituce. Revoluční situace trvá již čtyřicátý rok (od 1969).(z toho linku, co sem niekto dal)
To je demokracia ako hovado:Hm. A je nějaký větší rozdíl mezi "přímo vybíráni plukovníkem Kaddáfím" a naším "jmenováni prezidentem republiky"?Nad okrsky a kongresy stále ještě dohlížejí revoluční výbory řízené dalšími tajemníky. Ti jsou přímo vybíráni plukovníkem Kaddáfím. Revoluční výbory sehrávají důležitou roli na všech úrovních politického rozhodování a působí jako paralelní, nebo spíše jako jediná reálná politická síla, která fakticky kontroluje armádu, HSP a nepřímo dokonce i všechny vládní instituce. Revoluční situace trvá již čtyřicátý rok (od 1969).(z toho linku, co sem niekto dal)
Tak když už ... Intervence v Libyi
Mimochodem obšírněji ... Palba.cz: Samuel P. Huntington, Střet cvilizací a související Kosmas: Střet civilizací a Kosmas: Konec dějin a poslední člověk, máte někdo něco k tématu?
Jak tak pozoruju, jsou dvě knížky na přečtení a pak teprve budu něco komentovat.
K tématu: nejsem si jistý, co se dělo přesně ve Španělsku v roce 1936 až 1939, vím o manipulacích a zájmech "ze všech stran", přijde mi situace celkem podobná s Libyí.
Aneb názory na meziválečné politické dění jsou různé, na to, co bylo nejlepší a co se nestalo.
Tiskni
Sdílej: