Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
...Na to mi tech 270 clovekodni prijde az malo.Mě taky. Kdybych neměl hromadu jiné práce tak bych do toho šel, jenže v současné době by to pro mne znamenalo soustředit myšlení na zcela jiné věci než kterými se momentálně zaobírám a to si nemůžu dovolit. Myslím si, že by mohlo jít o věc užitečnou, ale na úřadě jsem se setkal s takovými bastly, že jsem považoval za svou povinnost napsat tenhle blogpost, abych přeci jenom zvýšil pravděpodobnost, že se k tomu dostane někdo kdo tu práci odvede dobře. Neboť kvalita výsledku bývá přímo úměrná kvalitě zadání a specifikace.
jaké informace je třeba shromažďovat
ŽÁDNÉ!
Shromažďování informacípokud ke mně přijde někdo dělat takový výzkum tak mu ani neotevřu dveře a předpokládal bych, že 90% rozumných lidí udělá to stejné.
To "žádné" byla reakce k tomuto projektu. Nikoliv obecně.
Obecně samozřejmně nějaké informace vznikat a se ukládat přirozeně budou, to je jasné.
Vadí ti, že o tobě informace shromažďuje stát, nebo kdokoliv?
Jde o to jaké to jsou informace a k čemu se mají používat. Samozřejmně, že mi nevadí systémově nutné informace (kterých by mělo být minimum), ale vadí mi sběr informací stylem "protože to jde" a s důvodem "uvidíme, k čemu se to bude hodit". A to jednak z důvodu ochrany soukromí, ale také z důvodu nákladů na státní správu. Další nesmyslný centrální registr čehosi zbytného bude jen zaměnstnávat další zbytečné úředníky a státní rozpočet.
Firma o tobě taky získává a uchovává informace, pokud jsi zaměstnaný. Banka, pokud u ní máš otevřený účet. A tak dále.
To je samožejmně jasné, ale do značné míry se jedná o "provozní data" i když se občas najdou příklady, kdy se toho chce nesmyslně víc.
Tiskni
Sdílej: