Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Kamarádka mi přeposlala informaci, že Ministerstvo práce a sociálních věcí hledá někoho, kdo by spolupracoval na přípravě zadávací dokumentace k projektu, který má za cíl vytvořit softwarový nástroj pro pracovníky sociálních služeb, k evidenci a následnému zpracování problematických sociálních jevů a vlivu sociálních služeb na jejich řešení. Jinými slovy - výsledkem realizace této zadávací dokumentace by měl být tool, co na základě zpracování dílčích informací včas upozorní sociální pracovníky na to, že u sledovaného objektu něco není košer.
Předpokládám, že to je reakce na nejrůznější kauzy týrání a zanedbávání dětí, které se v poslední době vynořily. Pokud tedy máte zájem na tom, aby byla zpracována kvalitní zadávací dokumentace a jste natolik odborně na výši, abyste ji mohli zpracovat, máte příležitost. Objem práce z hlediska hodin je odhadován na 270 hodin a termín ke zpracování do konce května. Pochopitelně součástí práce bude nepochybně i úzká spolupráce s odborníky v sociální oblasti.
V případě zájmu kontaktujte p. Šmída (viz kontakty na výše uvedené odkazované stránce k projektu).
Tiskni
Sdílej:
...Na to mi tech 270 clovekodni prijde az malo.Mě taky. Kdybych neměl hromadu jiné práce tak bych do toho šel, jenže v současné době by to pro mne znamenalo soustředit myšlení na zcela jiné věci než kterými se momentálně zaobírám a to si nemůžu dovolit. Myslím si, že by mohlo jít o věc užitečnou, ale na úřadě jsem se setkal s takovými bastly, že jsem považoval za svou povinnost napsat tenhle blogpost, abych přeci jenom zvýšil pravděpodobnost, že se k tomu dostane někdo kdo tu práci odvede dobře. Neboť kvalita výsledku bývá přímo úměrná kvalitě zadání a specifikace.
jaké informace je třeba shromažďovat
ŽÁDNÉ!
Shromažďování informacípokud ke mně přijde někdo dělat takový výzkum tak mu ani neotevřu dveře a předpokládal bych, že 90% rozumných lidí udělá to stejné.
To "žádné" byla reakce k tomuto projektu. Nikoliv obecně.
Obecně samozřejmně nějaké informace vznikat a se ukládat přirozeně budou, to je jasné.
Vadí ti, že o tobě informace shromažďuje stát, nebo kdokoliv?
Jde o to jaké to jsou informace a k čemu se mají používat. Samozřejmně, že mi nevadí systémově nutné informace (kterých by mělo být minimum), ale vadí mi sběr informací stylem "protože to jde" a s důvodem "uvidíme, k čemu se to bude hodit". A to jednak z důvodu ochrany soukromí, ale také z důvodu nákladů na státní správu. Další nesmyslný centrální registr čehosi zbytného bude jen zaměnstnávat další zbytečné úředníky a státní rozpočet.
Firma o tobě taky získává a uchovává informace, pokud jsi zaměstnaný. Banka, pokud u ní máš otevřený účet. A tak dále.
To je samožejmně jasné, ale do značné míry se jedná o "provozní data" i když se občas najdou příklady, kdy se toho chce nesmyslně víc.