Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Kamarádka mi přeposlala informaci, že Ministerstvo práce a sociálních věcí hledá někoho, kdo by spolupracoval na přípravě zadávací dokumentace k projektu, který má za cíl vytvořit softwarový nástroj pro pracovníky sociálních služeb, k evidenci a následnému zpracování problematických sociálních jevů a vlivu sociálních služeb na jejich řešení. Jinými slovy - výsledkem realizace této zadávací dokumentace by měl být tool, co na základě zpracování dílčích informací včas upozorní sociální pracovníky na to, že u sledovaného objektu něco není košer.
Předpokládám, že to je reakce na nejrůznější kauzy týrání a zanedbávání dětí, které se v poslední době vynořily. Pokud tedy máte zájem na tom, aby byla zpracována kvalitní zadávací dokumentace a jste natolik odborně na výši, abyste ji mohli zpracovat, máte příležitost. Objem práce z hlediska hodin je odhadován na 270 hodin a termín ke zpracování do konce května. Pochopitelně součástí práce bude nepochybně i úzká spolupráce s odborníky v sociální oblasti.
V případě zájmu kontaktujte p. Šmída (viz kontakty na výše uvedené odkazované stránce k projektu).
Tiskni
Sdílej:
...Na to mi tech 270 clovekodni prijde az malo.Mě taky. Kdybych neměl hromadu jiné práce tak bych do toho šel, jenže v současné době by to pro mne znamenalo soustředit myšlení na zcela jiné věci než kterými se momentálně zaobírám a to si nemůžu dovolit. Myslím si, že by mohlo jít o věc užitečnou, ale na úřadě jsem se setkal s takovými bastly, že jsem považoval za svou povinnost napsat tenhle blogpost, abych přeci jenom zvýšil pravděpodobnost, že se k tomu dostane někdo kdo tu práci odvede dobře. Neboť kvalita výsledku bývá přímo úměrná kvalitě zadání a specifikace.
jaké informace je třeba shromažďovat
ŽÁDNÉ!
Shromažďování informacípokud ke mně přijde někdo dělat takový výzkum tak mu ani neotevřu dveře a předpokládal bych, že 90% rozumných lidí udělá to stejné.
To "žádné" byla reakce k tomuto projektu. Nikoliv obecně.
Obecně samozřejmně nějaké informace vznikat a se ukládat přirozeně budou, to je jasné.
Vadí ti, že o tobě informace shromažďuje stát, nebo kdokoliv?
Jde o to jaké to jsou informace a k čemu se mají používat. Samozřejmně, že mi nevadí systémově nutné informace (kterých by mělo být minimum), ale vadí mi sběr informací stylem "protože to jde" a s důvodem "uvidíme, k čemu se to bude hodit". A to jednak z důvodu ochrany soukromí, ale také z důvodu nákladů na státní správu. Další nesmyslný centrální registr čehosi zbytného bude jen zaměnstnávat další zbytečné úředníky a státní rozpočet.
Firma o tobě taky získává a uchovává informace, pokud jsi zaměstnaný. Banka, pokud u ní máš otevřený účet. A tak dále.
To je samožejmně jasné, ale do značné míry se jedná o "provozní data" i když se občas najdou příklady, kdy se toho chce nesmyslně víc.