Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Za chvíli tomu bude šest let co jsem tady publikoval blogpost Baterie na notebooku a její stárnutí. A protože jsem po nedávné výměně klávesnice opět po delším čase nakouknul do zápisku o svém MSI PR210x ve zdejší sekci hardware. A jelikož už uplynula od jeho pořízení poměrně dlouhá doba, napadlo mě hodit hodnoty stavu baterie v závislosti na čase do grafu. A pro srovnání přidat i křivku z dat předchozího notebooku.
Výsledek vypadá opravdu zajímavě. Zatím co u MSI PR210x je proces degradace baterie už čtvrtým rokem téměř lineární, baterie v HP nx6125 degradovala exponenciálně. Přitom z hlediska zátěže na tom byly oba notebooky stejně - každý den minimálně 10-12 hodin v běhu.
Je jisté, že technologie při výrobě baterií mezi lety 2005 a 2008 velmi pokročila. Také na základě předchozí zkušenosti důsledně používám chladící podložku, což nepochybně má svůj pozitivní efekt. Mé předchozí notebooky se prakticky do tří let upekly, kdežto MSI pomalu končí pátý rok a stále ve srovnání s tím co se aktuálně nabízí na trhu dopadá velmi dobře.
Tiskni
Sdílej: