Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Dnes ráno se objevil zajímavý článek o tom, jakým způsobem položil Andrej Babiš základy svého impéria. Prakticky ihned se mi vybavila zcela identická situace, kterou jsem měl možnost bezprostředně sledovat. Tento článek mi tak pouze potvrdil že nešlo o jediný případ kdy si – víceméně legálním způsobem – přivlastnili většinu firem jejich ředitelé a náměstci, zkrátka lidé dobře informovaní o tom jak si firma stojí, za víceméně směšné peníze.
Podle článku na webu forum24.cz Andrej zneužil svého postavení a prodal na počátku roku 1995 většinový podíl fy. Agrofert (65%) za 2,6 milionu Kč firmě, kterou údajně vlastnili jeho dávní spolužáci ze Švýcarska. Proč ne. Osobně jsem toho názoru, že to ani nebylo třeba, protože na počátku 90-tých let poskytovaly banky pohádkové úvěry každému lepšímu lháři. Vydyndané peníze stačilo přetočit skrze několik firem – nejlépe zahraničních, aby je nebylo možné vysledovat a se splácením si už nikdo hlavu nedělal. Ostatně ti starší z vás si možná vzpomenou na velké bankovní krachy které začaly koncem 90-tých let. Jen připomeňme namátkou: Investiční a poštovní banka, Union Banka,…
Že nebyl Andrej jediným vykukem, mladým kádrem, který se rozhodl jít svému štěstíčku naproti, svědčí můj blogpost z prosince 2011, kde jsem poměrně podrobně popsal, jakým způsobem chtělo vedení pro sebe získat firmu ČSAD Specialtransport a.s. – dnešní Nosreti Specialtransport. Ke své smůle ale nebyli tak drzí a chytří, jako Andrej, aby vydali emisi akcií, ze které by si vzápětí prostřednictvím nastrčené firmy skoupili majoritní podíl. Podle toho, jakým způsobem ve firmě hospodařili, se zřejmě snažili stlačit cenu akcií na minimum, aby na cenu většinového balíku dosáhli. Dnes již nemám k dispozici přesná čísla, ale tehdy jsem odhadoval, že k získání většinového balíku stačilo nakoupit akcie cca za 2,5 milionu Kč.
Jaksi jim nedošlo, že většinový balík se dá získat i postupným skupováním akcií od menšinových akcionářů a že pokud ho někdo získá, tak si budou moct se všemi akciemi, které do té doby vlastnili akorát tak vytřít zadek. A přesně tak se to stalo. Vtipná je skutečnost, že tím Nosretimu spadly za cenu jednoho dvou kamiónů do klína nejenom lukrativní pozemky a nemovitosti, ale také stroje s mnohonásobně vyšší hodnotou.
Nedělejte si iluze, že u jiných firem tomu bylo jinak. Listopad 89 a následující tři roky vynesly do jejich vedení mladé vysokoškolsky vzdělané a dosud nezkompromitované kádry s ostrými lokty, které již moc dobře věděly že se karta obrací. Nebyli to žádní idealisté, nýbrž pragmatici, kteří moc dobře věděli komu vlést do zadku, aby se mohli někam dostat. A dnes je tady máme. Drží otěže našeho státu i ekonomiky. Je to generace Adreje Babiše, Petra Konvalinky, Vladimíra Dlouhého, Vladimíra Maříka, a dalších…
Tiskni
Sdílej:
Poukazování na dotace považuji proto jen za oblbování části národa, která ještě novináře a poslance bere aspoň částečně vážně.
Problém není v tom, že někdo dostává dotace. Pokud ale jeden z největších příjemců dotací získá významný vliv na rozhodování o jejich výši a pravidlech jejich přidělování, tak v tom vidím problém naprosto zásadní.
Víte že , kdyby Babiš ty dotace nečerpal, že by se dopustil jako (dřívější člen ?) člen představenstva obchodní společnosti trestného činu.
What's the point? Kdyby si nezaložil "stranu", pardon, "hnutí" a nestal se vicepremiérem a ministrem financí, tak by se tím také dopustil trestného činu, že řádně nehospodaří s majetkem?
Ještě jednou: problém není v tom, že podniká v zemědělství a pobírá dotace (i když i tady by se nějaké problémy našly). Ten podstatný problém je v tom, že takový člověk zároveň získal velkou politickou moc, kterou může využívat ve prospěch tohoto svého podnikání. To je význam toho termínu konflikt zájmů, o kterém je celou dobu řeč. Ať si je aktivním velkopodnikatelem nebo ať je vrcholným politikem. Ale pokud je obojí současně, je to velký průšvih.
Představte si, že Babiš na podzim opravdu vyhraje volby a stane se premiérem, který má mimo jiné pravomoc navrhovat předsedu ÚOHS. Opravdu věříte, že pak bude ÚOHS, který je i jinak podřízen vládě, objektivně posuzovat aktivity Agrofertu? (Doufám, že si tu nebudeme hrát na to, že Babiš už Agrofert vlastně nevlastní a je mu úplně ukradený.)
Trochu mišmaš na zadané téma...
Pokud byl někdo v pozici vedoucího pracovníka, měl přehled a styky. Pokud byl schopný, viděl budoucnost. Zbytek byla "jen" technologická záležitost. Někdo konkurenci postřílel, jiný uplatil. Křišťálově čistého na tom nebylo nic a nikde.
Po revoluci se Komerční banka mohla přetrhnout, jak půjčovala peníze. Za ty šlo už koupit ledascos.
Byly podniky bohaté a zchudly. Jiné chudé zbohatly. A ty mezi tím se rozplynuly a jejich majetek posloužil k posílení silných.
Zatímco pan Kalousek nikdy nepracoval a jeho jméno bylo spojováno nanejvýš s kauzami na Ministerstvu obrany, jiní v tichosti hrabali a hrabali. Takže teď vědí, jak se to dá dělat, a protože už mají dost a jsou neuplatitelní (pan Babiš se 5ti milionům, o kterých se mluví v souvislosti s panem Dalíkem, jen směje, to jsou pro něj drobné...), tak jsou schopni proti nešvarům efektivně bojovat.
Takže toky peněz, mající kořeny v opoziční smlouvě ODS a ČSSD vysychají a ti z nejbohatších chudých stále nemají to, co ON. ČSSD má pakA že pan Babiš využil korunových dluhopisů? Proto je přeci pan Kalousek vydal. A že pan Babiš sehnal více peněz než jiní, a teď tedy má i větší zisk? Možná je to v rozporu s očekáváním, ale podle toho, co jsem zatím o kauze slyšel, to bylo v mezích zákona.
Takže nikoliv chyba pana Babiše, ale blbě navržený a bez řádné kontroly parlamentu a senátu v život uvedený zákon. Když se tento zákon rodil, pan Babiš u toho nebyl. A ti, co byli, ti mlčí, aby na ně někdo neukázal..Trochu mišmaš na zadané téma...Omyl. Malá rekapitulace pro mladší ročníky. Aby viděly, že Babiš nebyl jediný. Že možnost zbohatnout měl každý, pokud měl na to žaludek a mozek. Aby věděli, že uvolnění poměrů prospělo především prominentům komunistické éry a proto o ně zakopávají na každém kroku. A pochopili, že jakékoliv revoluční změny prospívají především darebákům, co jich umí patřičně zneužít.
Jaksi jim nedošlo, že většinový balík se dá získat i postupným skupováním akcií od menšinových akcionářů a že pokud ho někdo získá, tak si budou moct se všemi akciemi, které do té doby vlastnili akorát tak vytřít zadek.Tady se jeste krasne ukazuje uvazovani devadesatych let. Ja mam vetsinu, ja si muzu delat, co chci. Bohuzel v tomhle jsme civilizovane zeme stale nedohnali. Je to presne ukazka absence kontrolnich mechanismu, ktera v nasem systemu chybela a bohuzel stale chybi. Zustava rozum stat, jak verejne obchodovatelna firma (OKD) muze vyplatit dividendy, na ktere si musi vzit uver. A nejdesivejsi na tom je, ze to policie zacne setrit az po osmi letech. Nedokazi si moc dobre predstavit, ze by takhle svizne reagovala treba FTC.
Nedokazi si moc dobre predstavit, ze by takhle svizne reagovala treba FTC.
Nevím, jestli tohle spadá pod FTC, možná spíš pod SEC. Ale když se podíváme na případ Bernieho Madoffa, tak SEC opakovaně dostávala upozornění, že jeho byznys nemůže fungovat, ale dlouhé roky nic neudělali.
jestli tohle spadá pod FTC, možná spíš pod SEC.Sorry, mas recht SEC.
Ale když se podíváme na případ Bernieho Madoffa, tak SEC opakovaně dostávala upozornění, že jeho byznys nemůže fungovat, ale dlouhé roky nic neudělali.Rozdil je v tom, ze v pripade Madoffa se to delo vicemene tajne a nejake kontroly se tam aspon poslaly, to, ze je uchlacholili podivnymi audity, je jina. V pripade OKD se to delo verejne a absolutne to nikoho odpovedneho netankovalo nekolik let.
Zustava rozum stat, jak verejne obchodovatelna firma (OKD) muze vyplatit dividendy, na ktere si musi vzit uver.To obecne neni neobvykle. Firma muze mit urcitou dividendovou politiku, ktere se drzi i pri docasnem vypadku prijmu, nebot snizit ci zrusit dividendy by vedlo k odlivu investoru a propadu cen akcii, coz by firme v budoucnu omezilo moznost ziskat dalsi kapital emisi akcii. Viz dividend recapitalization.
Z: chtějí abych dovolal Babiše P: koho? Z: Babiše, ministr financí, agent Bureš P: Ahá! Žadnej problém, toho můžu odvolat jen JÁИ кто это такой, P? Z asi známe všici...