Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Chtěl bych využít toho, že se bude doma malovat, a při té příležitosti rozvést datové a anténní kabely do jednotlivých místností. Ne do všech, záchod zatím vynechám. Jedná se o sedm místností (2x obývák, 5x "běžný" pokoj), kabely povedou v trubkách ("husí krky").
Protože sekání do zdí v celém domě by mi neprošlo, rozhodl jsem se vést hlavní vedení u stropu v současnosti neobývaného přízemí, a v místech zásuvek vést odbočky nahoru (přes strop) a dolů. V každé místnosti bude jedna anténní zásuvka a dvě (pokoj) nebo čtyři (obývák) síťové (datové) zásuvky.
Původně jsem chtěl použít běžný kabel kategorie 5e, ale protože s jídlem roste chuť, skončil jsem až u 7a. Teda jen na chvíli, pak jsem se podíval do ceníku. Teď vybírám mezi 6a (přibližně 12,60/m) a 7 (16,80/m), protože 7 by se dal použít i pro televizní signál. Sice jsou oba typy kabelů v současnosti v podstatě nevyužitelné, ale kdo ví, co bude za deset let.
Kolik zásuvek byste použili vy, a jak byste dimenzovali "husí krky"? A co typ kabelu? Stojí to za to, nebo bych se raději měl vrátit na zem?
Aktualizace 14:01: Bude vadit koaxiální kabel vedený zároveň se síťovýma? Je nějaký ověřený vzorec na výpočet potřebné tloušťky "husího krku"? Za pomocí praktického pokusu jsem dospěl ke vzorečku "(průměr kabelu2 * počet kabelů) * 1,2". A vzhledem k tomu, že v hlavním vedení bude 12 síťových kabelů a 2 koaxiální, je to pěkný macek.
Aktualizace 14:08: Ta moje skleróza. Ještě jsem chtěl přidat ceny - UTP 5e cca 5 Kč/m, FTP 5e 10,80/m. To už 6a za 12,60/m nevypadá tak hrozně.
Tiskni
Sdílej:
Nez nejakou obyc plastovou listu, radsi bych volil elektroinstalacni podlahove listy.Přesně o nich jsme se bavili :)
Jinak zasekavani kabelu do panelu je megalol nesmyslOno všechno jde, když se chce, jen je horší potom uklízet ten bordel
Ono všechno jde, když se chce, jen je horší potom uklízet ten bordelPřesně tak, já už jsem se něco nasekal a nadrážkoval panelových bytů, komplet elektroinstalace.. Ale věř mi, že uklízet ten bordel je už ta nejmenší věc.. Panel je jeden z nejtvrdších stavebních materiálů, takže to sekání do něj, na rozdíl od materiálů typu YTONG, pórobeton, poroterm či klasická stará dobrá cihla, dá docela zabrat :)
tak uvazuj nad FTP/STP Cat5e nebo cat6.Pokud tam bude elektrika dal bych tam cat6. Cat7 je zatím nesmysl, kabely jsou zbytečně drahé. DIGITUS CAT 7 Twisted Pair PiMF Installation CableS/FTP, AWG 23/1, LSZH, 1000MHz, Color orange 100m ring cca 2000,- za 100m Na TV lze použít s úspěchem průchozí zásuvky ( pokud bude potřeba i satelit dělají se i ty ) stojí kolem 100,- za zásuvku.
>>>Otec si natáhl do obýváku 10m plochého kabelu(nekroucený)
Takze telefonni ctyrlinku.
>>>Protože sekání do zdí v celém domě by mi neprošlo.
Kdyz si to sam vysekate a zapravite tak proc by ne. Ve finale to bude vypadat zcela nedotcene a nikde zadny kabel.
S timto muzete argumentovat rodicum, manzelce ...
S listovanim se nadrete jak svina a vypada to v obytnym prostoru dost blbe.
Pokud budete pozudeji potrebovat neco dotahnout tak nabizim toto reseni.
Lista pri podlaze prisroubovana na parketove liste bude vypadat nenapadne pokud pouzijete vhodne barevne listy jez koupite v nejakym tym "hauzu".
Ja sem se na to tehda vyflaknul a pouzil bilou. Nastesti o takovychto vecech rozhoduju doma ja.
V liste je 2 x UTP, elektrika 220V, naka sdelovacka, domaci telefon, koax anteny k tuneru, koax 50 ohm vysilacky CB.
Jediny co se nesnasi tak je (resp byl - uz jej nepouzivam) tuner a zaklicovana vysilacka. Jinak vse OK.
>>>ale kdo pak ten bordel bude uklízet
No prece ten kdo jej nadelal.
Z vlastni zkusenosti je to lepsi nez umyvat po malirich liskance barvy. Proto radeji maluju sam.
Proste ja bych to zazdil a taky jsem to tak udelal.
A fertik
>>>1Gbit/s beha na ledascem, treba 20let stare 4parove telefonni kabely
???