Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tak sem si konečně po několika měsících rozmýšlení zařídil internet expres od Telecomu, sehnal modem, reinstaloval počítač (zatim only Windows), vyladil to jak to jen de a internet fyzicky připojil (kablíky). Pak sem si zavolal na infolinku a tam si nechal říct přihlašovací údaje. Instalnul sem podle pokynů modem a spustil vytáčení -> jméno, heslo , ověření no a sem tam -> hurá mam net.
Moje nadšení ale netrvalo dlouho, asi po 2 minutách drastické zpomalení, řikam si to nějak pude, po dalřích 2 minutách tvrdej reset a zase se připojuju -> jméno, heslo , ověření no a sem tam -> pohoda de to, ale co čert nechtěl, situace se opakuje. RESET, volám na infolinku, chlápek řekne ať to projedu antivirem, blbost řikam si dyť je to 4 minuty čistá instalace, no ale instaluju antivirák a antispyware, spouštim -> nevěřim svym vlastním očím 28 spywarů, smazat -> 5 virů, smazat. RESET, zapnu firewall a připojuju se -> jméno, heslo , ověření no a sem tam -> 3 minuty to samý akorát že tentokrát to ty útoky hlásilo. RESET,spouštim antiviry, 20 spywarů, smazat -> 6 virů, smazat -> nelze smazat, sakra -> smazat po restartu, RESET, ŠOK ->programy maj prošlou lhůtu použitelnosti takže nenaběhne firewall ani antivir -> čim to? Jednoduše, vir je v systémovym exáči kterej spouští systémovej čas takže máme rok 1900 nebo tak nějak. RESET, REINSTALL narvu tam dva firewally a nenáviděný SP2pro Windows a spouštim -> net jede v poho jen mi to každejch 10 vteřin hází okno abych nezapoměl že tam ten firewall je. "Bille co mi to děláš?!" říkam si a instaluju další antibůhvíco programy -> po 6 hodinách vše jede tak jak má a já si jen říkam, jak je to s to uživatelsku přívětivostí Winů a první co stahuju sou linuxový ovladače na modem...
Tiskni
Sdílej:
kdyz v linuxu oteviram openoffice a nejen ten, tak si myslim, ze parodie je cely linux. Doufam, ze se to vsechno nekdy zrychli. Wokna mam treba s programy mnohem stabilnejsi a 5krat rychlejsi.bez jakéhokoliv flamování, jenom pro zajímavost - bylo by prosím možno postnout časy otvírání OpenOffice v linuxu a ve windows na stejném počítači (plus informace o konfiguraci)? - tedy předpokládám, že to vyjádření "5krat rychlejší" se týká stejné činnosti na stejném železe (?)
Co se týče Openoffisů tak ty se mi spouštěj pod linuxem na tom samim stroji, sice ne 5x ale 2x rychlejc to bude, stejně jako všechno ostatní -> Mozzila, Firefox, Gimp