Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak sem si konečně po několika měsících rozmýšlení zařídil internet expres od Telecomu, sehnal modem, reinstaloval počítač (zatim only Windows), vyladil to jak to jen de a internet fyzicky připojil (kablíky). Pak sem si zavolal na infolinku a tam si nechal říct přihlašovací údaje. Instalnul sem podle pokynů modem a spustil vytáčení -> jméno, heslo , ověření no a sem tam -> hurá mam net.
Moje nadšení ale netrvalo dlouho, asi po 2 minutách drastické zpomalení, řikam si to nějak pude, po dalřích 2 minutách tvrdej reset a zase se připojuju -> jméno, heslo , ověření no a sem tam -> pohoda de to, ale co čert nechtěl, situace se opakuje. RESET, volám na infolinku, chlápek řekne ať to projedu antivirem, blbost řikam si dyť je to 4 minuty čistá instalace, no ale instaluju antivirák a antispyware, spouštim -> nevěřim svym vlastním očím 28 spywarů, smazat -> 5 virů, smazat. RESET, zapnu firewall a připojuju se -> jméno, heslo , ověření no a sem tam -> 3 minuty to samý akorát že tentokrát to ty útoky hlásilo. RESET,spouštim antiviry, 20 spywarů, smazat -> 6 virů, smazat -> nelze smazat, sakra -> smazat po restartu, RESET, ŠOK ->programy maj prošlou lhůtu použitelnosti takže nenaběhne firewall ani antivir -> čim to? Jednoduše, vir je v systémovym exáči kterej spouští systémovej čas takže máme rok 1900 nebo tak nějak. RESET, REINSTALL narvu tam dva firewally a nenáviděný SP2pro Windows a spouštim -> net jede v poho jen mi to každejch 10 vteřin hází okno abych nezapoměl že tam ten firewall je. "Bille co mi to děláš?!" říkam si a instaluju další antibůhvíco programy -> po 6 hodinách vše jede tak jak má a já si jen říkam, jak je to s to uživatelsku přívětivostí Winů a první co stahuju sou linuxový ovladače na modem...
Tiskni
Sdílej:
kdyz v linuxu oteviram openoffice a nejen ten, tak si myslim, ze parodie je cely linux. Doufam, ze se to vsechno nekdy zrychli. Wokna mam treba s programy mnohem stabilnejsi a 5krat rychlejsi.bez jakéhokoliv flamování, jenom pro zajímavost - bylo by prosím možno postnout časy otvírání OpenOffice v linuxu a ve windows na stejném počítači (plus informace o konfiguraci)? - tedy předpokládám, že to vyjádření "5krat rychlejší" se týká stejné činnosti na stejném železe (?)
Co se týče Openoffisů tak ty se mi spouštěj pod linuxem na tom samim stroji, sice ne 5x ale 2x rychlejc to bude, stejně jako všechno ostatní -> Mozzila, Firefox, Gimp