Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak sem si konečně po několika měsících rozmýšlení zařídil internet expres od Telecomu, sehnal modem, reinstaloval počítač (zatim only Windows), vyladil to jak to jen de a internet fyzicky připojil (kablíky). Pak sem si zavolal na infolinku a tam si nechal říct přihlašovací údaje. Instalnul sem podle pokynů modem a spustil vytáčení -> jméno, heslo , ověření no a sem tam -> hurá mam net.
Moje nadšení ale netrvalo dlouho, asi po 2 minutách drastické zpomalení, řikam si to nějak pude, po dalřích 2 minutách tvrdej reset a zase se připojuju -> jméno, heslo , ověření no a sem tam -> pohoda de to, ale co čert nechtěl, situace se opakuje. RESET, volám na infolinku, chlápek řekne ať to projedu antivirem, blbost řikam si dyť je to 4 minuty čistá instalace, no ale instaluju antivirák a antispyware, spouštim -> nevěřim svym vlastním očím 28 spywarů, smazat -> 5 virů, smazat. RESET, zapnu firewall a připojuju se -> jméno, heslo , ověření no a sem tam -> 3 minuty to samý akorát že tentokrát to ty útoky hlásilo. RESET,spouštim antiviry, 20 spywarů, smazat -> 6 virů, smazat -> nelze smazat, sakra -> smazat po restartu, RESET, ŠOK ->programy maj prošlou lhůtu použitelnosti takže nenaběhne firewall ani antivir -> čim to? Jednoduše, vir je v systémovym exáči kterej spouští systémovej čas takže máme rok 1900 nebo tak nějak. RESET, REINSTALL narvu tam dva firewally a nenáviděný SP2pro Windows a spouštim -> net jede v poho jen mi to každejch 10 vteřin hází okno abych nezapoměl že tam ten firewall je. "Bille co mi to děláš?!" říkam si a instaluju další antibůhvíco programy -> po 6 hodinách vše jede tak jak má a já si jen říkam, jak je to s to uživatelsku přívětivostí Winů a první co stahuju sou linuxový ovladače na modem...
Tiskni
Sdílej:
kdyz v linuxu oteviram openoffice a nejen ten, tak si myslim, ze parodie je cely linux. Doufam, ze se to vsechno nekdy zrychli. Wokna mam treba s programy mnohem stabilnejsi a 5krat rychlejsi.bez jakéhokoliv flamování, jenom pro zajímavost - bylo by prosím možno postnout časy otvírání OpenOffice v linuxu a ve windows na stejném počítači (plus informace o konfiguraci)? - tedy předpokládám, že to vyjádření "5krat rychlejší" se týká stejné činnosti na stejném železe (?)
Co se týče Openoffisů tak ty se mi spouštěj pod linuxem na tom samim stroji, sice ne 5x ale 2x rychlejc to bude, stejně jako všechno ostatní -> Mozzila, Firefox, Gimp