Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Nevím jaké máte zkušenosti s tímto periodikem, ale já veskrze záporné. Tahle polská slátanina se u nás v českých zemích neměla vůbec objevit a toto tvrzení má hned několik důvodů...
1.Nekvalitní překlad a korektura. Korektor tohohle časopisu ( Alespoň České verze ) musí být minimálně slepej a vožralej jinak si nedovedu představit, jakým způsobem se na ztránky "seriózního" periodika může dostat tolik překlepů a chyb. Např. V předposledním čísle byly u distra čísla přehozeny hodnocení pro a proti. ( A taky mě pobavilo jak jsou dopisy poláků překládány tak aby to vypadalo (Alespoň mě to tak připadá), že je píšou češi. )
2.DVD. Nevim jak někomu jinému ale z 7 časopisů, které jsem postupně zakoupil s tím, že se kuci časem zlepšej mi nešlo celých 8 DVD podle mých představ ( 3 se nenačetla vůbec (Zkoušel jsem 2 DVD mechaniky), 2 distra během instalace hodila nicneříkající chybová hlášení a finýto, v jednom distru vychvalovaném, až do nebes jako uživatelsky přívětivé chyběly balíčky, které člověk bez velkých znalostí a bez netu neměl šanci nainstalovat a v posledním případě obsahoval ISO soubor jen prázdné CD neboli 700mb ničeho. :) )
3.U časopisu kterej se označuje za nej nej magazín v Evropě by se na potisku CD nemělo objevovat něco stylu "Auréx 10.2" a pod.
Tímto okamžikem tudíž přestávám věřit v jejich nápravu a už si ten šnejd nevemu ani zadara.
Bravo, jen tak dál, až do horoucích pekel. :(
Tiskni
Sdílej:
Asi jsem měl holt smůlu na DVD, ale stačilo to aby ztratili jednoho čtenáře. Možná někdy méně znamená více a asi sem zkoušel něco co vy ne. Srpnové číslo sem si už nekoupil a taky nebudu z výše zmíněných důvodů.
A co se týče mých překlepů v blogu, neříkám, že jsem nějakej češtinářskej guru a vím že ani v blogu by chyby být neměly, ale ten časák je přece o několik tříd vejš než nějakej upocenej blog. A korektor by guru na češtinu bejt měl.