Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nevím jaké máte zkušenosti s tímto periodikem, ale já veskrze záporné. Tahle polská slátanina se u nás v českých zemích neměla vůbec objevit a toto tvrzení má hned několik důvodů...
1.Nekvalitní překlad a korektura. Korektor tohohle časopisu ( Alespoň České verze ) musí být minimálně slepej a vožralej jinak si nedovedu představit, jakým způsobem se na ztránky "seriózního" periodika může dostat tolik překlepů a chyb. Např. V předposledním čísle byly u distra čísla přehozeny hodnocení pro a proti. ( A taky mě pobavilo jak jsou dopisy poláků překládány tak aby to vypadalo (Alespoň mě to tak připadá), že je píšou češi. )
2.DVD. Nevim jak někomu jinému ale z 7 časopisů, které jsem postupně zakoupil s tím, že se kuci časem zlepšej mi nešlo celých 8 DVD podle mých představ ( 3 se nenačetla vůbec (Zkoušel jsem 2 DVD mechaniky), 2 distra během instalace hodila nicneříkající chybová hlášení a finýto, v jednom distru vychvalovaném, až do nebes jako uživatelsky přívětivé chyběly balíčky, které člověk bez velkých znalostí a bez netu neměl šanci nainstalovat a v posledním případě obsahoval ISO soubor jen prázdné CD neboli 700mb ničeho. :) )
3.U časopisu kterej se označuje za nej nej magazín v Evropě by se na potisku CD nemělo objevovat něco stylu "Auréx 10.2" a pod.
Tímto okamžikem tudíž přestávám věřit v jejich nápravu a už si ten šnejd nevemu ani zadara.
Bravo, jen tak dál, až do horoucích pekel. :(
Tiskni
Sdílej:
Asi jsem měl holt smůlu na DVD, ale stačilo to aby ztratili jednoho čtenáře. Možná někdy méně znamená více a asi sem zkoušel něco co vy ne. Srpnové číslo sem si už nekoupil a taky nebudu z výše zmíněných důvodů.
A co se týče mých překlepů v blogu, neříkám, že jsem nějakej češtinářskej guru a vím že ani v blogu by chyby být neměly, ale ten časák je přece o několik tříd vejš než nějakej upocenej blog. A korektor by guru na češtinu bejt měl.