Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Tož ta RC1 verze si zaslouzi nazev pouze v pripade, ze bude nasledovat nekolik RC, protoze toto je stale nedodelana betaverze. I kdyz pokrok je obrovsky a uz se to zacina rysovat.
Na bootmanažerovi se mi líbí hned volba jazyka a moznost bootu z ISO, HTTP, FTP, NFS ci HDD. Pokud se naklika cestina pri vyberu jazyku, nainstaluje se to v utf-8, pro 8859-2 se musi klikat /ale kdo by tuto sadu volil. Dale me mile prekvapila automaticka instalace HP manageru, ktera se automaticky instaluje po nalezeni HP tiskarny. Dale me prekvapilo, ze drakconf je az na tretim cdcku. Mel by byt na prvnim, bo je to klicova soucast distribuce. Ovladaci centrum je stale skvele, avsak na novy spravce programu si uzivatel zvykly na ten stary musi chvili zvykat.
OS ovladace karet ATi podavaji skvely vykon v glxgears, a to okolo 2500 bodu, coz je 5x vice nez proprietarni 2.28.08. XGL se mi nepodarilo naklikat, uvidime v dalsi betaverzi
No a abych potesil ctenare, davam sem nejake nezmensene screenshoty :). Na nutny screenshot s gimpem sem zapomnel
Tiskni
Sdílej:
cat /dev/fb0 > nejakej_soubor
#ls /mnt/lib64/*.so*
busybox padá a zanechává výpis out of string space
. Tímpádem spadlo oblíbené šťourátko a instalace proběhla v pořádku. Následně došlo k průšvihu s uživateli protože si myslí, že do jejich adresářů nemůžu a nelezu. Slavný John The Ripper po mnoha útocích odhalil jediné heslo "host". Zkusil jsem kopírovat hesla ze starého shadow do nového a kupodivu hesla přežila.
Taky ji mam, instalil jsem z dvd, nenašel jsem amarok a licq. Wifi jsem rozběhal s madwifi, jen jsem přetáh zkompilované zdrojáky z hda5 na hda6. Občas mi padá v mcc.
Nenašel jsem amarok, psi a htop?
Amarok sosam z webu, htop ze zdrojáků za chvíli zkompilovanej, psi mne čeká, někde ho mam komplet uloženej i se závislostma, verzi teď nevim.