Vznikl Fedora Asahi SIG se zaměřením na počítače Apple. Eric Curtin jej představil na konferenci FOSDEM.
Byla vydána nová verze 1.48 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 110. V platnost vstoupily změny v Odměnách Brave. Končí virtuální BAT (vBAT). Pro vydělávání na tokenech BAT je nutné propojit úschovný účet s profilem odměn aneb vytvořit si účet na Uphold.
Endless OS byl vydán ve verzi 5.0.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Google Chrome 110 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 110.0.5481.77 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 15 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.1 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 4.14, 4.19, 5.4, 5.10, 5.15 a 6.1.
Byla vydána nová major verze 4.0.0 multiplatformního BitTorrent klienta Transmission (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Do 13. února běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | únor 2023 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Byl vydán xorg-server 21.1.7. Mimo jiné je řešena zranitelnost CVE-2023-0494 zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota).
Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 6.10. Hlavní novinkou je podpora Secure Bootu.
Abych nějak uvedl následující článek..., jsem člověk který se straní Flashe, co může. Ale pokud jde o složitější animované reklamní proužky, potom pragmatická mysl nemůže zvolit nic lepšího, než je právě Flash.
Rok 2020 – někdy dopoledne
Zase jsem se připojil do profilu. Tentokrát ne kvůli zábavě, dnes to byla práce, co mě probudilo do sychravého rána. Jsem, mimo jiné, síťový manipulátor třetí úrovně s operačními zkušenostmi. Kdysi se říkalo síťák. Musím přiznat, že třetí úroveň není nic extra – rovná se to osmi tisícům bodů zkušeností a ve Finsku bych byl asi nula, ale tady u nás mám jistý respekt. V celé republice je jen pět lidí, co mají v tomhle oboru úroveň čtvrtou.
Během posledního týdne jsem byl souhrou několika náhod donucen připojovat několik síťových disků na několika počítačích. Připojováním myslím mountování a zápis v fstab.
Problém centralizace a decentralizace je neustále trvajícím sporem dvou protichůdných světů. Naštěstí to nejlepší co máme je výsledkem kombinací obou přístupů a je to tak dobře. Je dobře, že například služby, které nám může poskytnout internet jsou decentralizované. Ovšem to, že jsou společně s těmito službami decentralizované i uživatelské účty, to už tak skvělé zase není.
Standardní dodávkou v distribucích běžících s KDE bývá Kaffeine. Totiž frontend, neboli přívětivé rozhraní pro přehrávání multimédií. Jeho současná ostrá verze 0.8.1 se jaksi ocitla i v mém Kubuntu 6.06 a já záhy zjistil, že umí docela dost věcí, které mi dlouho scházeli, nebo jsem je předtím prostě nenašel. Dodám jen, že mám KDE 3.5.2 s některými novějšími knihovnami.
Je už delší dobu známo, že současný způsob ovládání počítače má svoje mouchy. Jaká jsou dnes nabízená řešení? Ve způsobu chápání počítače Plan 9 (kde je všechno soubor), Squeak (kde je všechno objekt) a ve způsobech ovládání počítače GUI, ZUI, CLI, a nějaké to 3D rozhraní. Každé se hodí na něco. Ale pro běžnou, precizní, rychlou, intuitivní a cílevědomou práci s počítačem je potřeba změnit jak přístup k chápání počítače tak i přístup k jeho ovládání.
Dobře, řeknete si, ale jak by to mělo vypadat? Tak co třeba takto...: