Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Standardní dodávkou v distribucích běžících s KDE bývá Kaffeine. Totiž frontend, neboli přívětivé rozhraní pro přehrávání multimédií. Jeho současná ostrá verze 0.8.1 se jaksi ocitla i v mém Kubuntu 6.06 a já záhy zjistil, že umí docela dost věcí, které mi dlouho scházeli, nebo jsem je předtím prostě nenašel. Dodám jen, že mám KDE 3.5.2 s některými novějšími knihovnami.
A co že jsem si ho tak náhle všiml? Prostě se ozval a před spuštěním, místo toho aby bez řečí přehrával film, napsal cosi o tom, že chybí některé kodeky a knihovna libdvdcss není přítomná. Zmíněné kodeky patří s největší pravděpodobností mplayer backendu, který do Kaffeinu přibyl. Knihovna libdvdcss dává tušit, že se něco změnilo i na přehrávání DVD. (Jestli melu kraviny, tak mě klidně opravte :))
Kaffeine běží standardně na xine eginu - zatím jsem zkoušel jen tenhle, ale v menu je možnost přepnout na MPlayer.
Vložil jsem zkušebně do mechaniky DVD Kill Bill vol.1 a menu šlo opravdu příjemně. Výběr kapitol, bonusy, obrazová galerie... vše ovládané myší nebo kurzorovými klávesami a klávesou enter se současným stisknutím ctrl.
Ovšem změna zvuku a titulků z kontextového menu nebo z panelu se nekonala (některé DVD mají toto zakázané a bohužel už nevím, jestli to měl Kill Bill taky). Každopádně, když v kontextu nastavíte auto a pak změníte zvuk v menu DVD, funguje to.
Je možné i rychle přeskakovat do DVD menu a zase zpět klávesou D.
Obraz mi přišel v rychlých scénách poněkud rozmazaný a tak jsem hledal možnosti prokladu. Typ prokladu lze měnit v nastavení Xine (Menu Nastavení/Parametry xine/položka video/ouško Rozšířené nastavení/někde dole). Navíc je možné vypnout nebo zapnout proklad klávesou I a nastavit kvalitu "prokladače" přes zkratku ctrl+I. A zřejmě to fungue - kvalita se mi zdála lepší :). Bude-li zkoušet HDTV, pravděpodobně toto nastavení na pomalejším procesoru oceníte.
Kaffeine se, jak se zdá, naučil trochu šíbovat obrazem, takže je možné donutit ho změnit poměr stran (klávesy F5-F8) a zvětšit nebo zmenšit obraz v docela jemné škále pěti procent (klávesa ctrl++ a ctrl+-).
Na stisk klávesy V vyběhne okno s několika posuvníky, kterými lze ladit saturaci, zabarvení, kontrast atd...
Přidávat a konfigurovat video a audio filtry je možné přes klávesu X.
Pokud jde o rychlost, myslím si, že Kaffeine je na tom dobře. Při přehrávání HDTV 1080i netrhal i když bylo poznat, že s vyhlazením po přescalování (změně velikosti) si hlavu nelámal. Lze pak přidat vhodný filtr, ale to už procesor opravdu nestíhal.
Klasicky lze film pauznout, zpomalit, zrychlit a tak dál. Zajímavější je ale možnost skočit na přesně zadané místo filmu (ctrl+J) nebo ukončit program a vypnout monitor po přehrání skladby (klávesová zkratka standardně nastavena nebyla).
Přes již zmíněnou klávesu V se lze dostat k posuvníkům regulujícím synchronizaci zvuku a titulků vůči videu (nebo videa a titulků vůči zvuku? - nezkoušel jsem :)).
Posuv (převíjení) videa se děje klasicky kolečkem myši, pokud je kursor nad obrazem (nebo ctrl+pageUp/pageDown). Hlasitost ovlivňují klávesy + a -, ovšem byl bych radši, kdyby právě tohle šlo ovlivnit kolečkem myši (jestli někdo ví, jak na to – budu rád za každou radu). Hlasitost se kolečkem dá ovlivnit jen nad posuvníkem hlasitosti.
Playlist je velmi praktická věc (obzvlášť do auta :)) a v Kaffeinu je docela jednoduchý a účelný. Mezi skladbami je možné přeskakovat klávesami PageUp PageDown a nebo přímým skokem – a to napsáním čísla skladby na numerické klávesnici.
Kaffeine nabízí titulky před spuštěním samotného přehrávače, pokud mají podobné jméno jako soubor s filmem (pak jsou i na výběr i v kontextovém menu a v panelu). Ovšem, jsou-li titulky někde mimo, potom se Kaffeine těžko přemlouvá k tomu, aby je načetl – film se musí přidat do playlistu a v kontextovém menu je volba „Add Subtitle...“
Čeština i formáty titulků většinou nedělají Kaffeinu problémy. Jinak řečeno – zklame jen málokdy. Nastavení zobrazení titulků moc bohaté není, ale dostačuje.
Podle položek v menu by Kaffeine měl být chopen přehrávat streamy a to i DVB, streamovat streamy :), ukládat streamy a pořizovat screenshoty. Ani jedno jsem z lenosti nezkoušel.
Stejně tak jsem nezkoušel ani audio CD, ale s hudebními formáty Kaffeine problém nemá.
Co mi tedy celkově schází? Právě že téměř nic. Možná snad klávesová zkratka pro synchronizaci zvuku a především titulků. Podpora ISO a NRG formátů jaké má VLC. Komplexnější možnosti nastavení titulků a hlavně načítání titulků. A ovládání hlasitosti kolečkem myši :)
Tiskni
Sdílej:
takze kaffeinu 3x zdar!
# ~/.mplayer.config
subfont-encoding=unicode
subfont-text-scale=4
font=/home/lefti/.mplayer/subfont.ttf
subcp=cp1250
Mozna bude potreba prekompilovat mplayer s +truetype,+unicode