Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Abych nějak uvedl následující článek..., jsem člověk který se straní Flashe, co může. Ale pokud jde o složitější animované reklamní proužky, potom pragmatická mysl nemůže zvolit nic lepšího, než je právě Flash.
Rok 2020 – někdy dopoledne
Zase jsem se připojil do profilu. Tentokrát ne kvůli zábavě, dnes to byla práce, co mě probudilo do sychravého rána. Jsem, mimo jiné, síťový manipulátor třetí úrovně s operačními zkušenostmi. Kdysi se říkalo síťák. Musím přiznat, že třetí úroveň není nic extra – rovná se to osmi tisícům bodů zkušeností a ve Finsku bych byl asi nula, ale tady u nás mám jistý respekt. V celé republice je jen pět lidí, co mají v tomhle oboru úroveň čtvrtou.
Během posledního týdne jsem byl souhrou několika náhod donucen připojovat několik síťových disků na několika počítačích. Připojováním myslím mountování a zápis v fstab.
Problém centralizace a decentralizace je neustále trvajícím sporem dvou protichůdných světů. Naštěstí to nejlepší co máme je výsledkem kombinací obou přístupů a je to tak dobře. Je dobře, že například služby, které nám může poskytnout internet jsou decentralizované. Ovšem to, že jsou společně s těmito službami decentralizované i uživatelské účty, to už tak skvělé zase není.
Standardní dodávkou v distribucích běžících s KDE bývá Kaffeine. Totiž frontend, neboli přívětivé rozhraní pro přehrávání multimédií. Jeho současná ostrá verze 0.8.1 se jaksi ocitla i v mém Kubuntu 6.06 a já záhy zjistil, že umí docela dost věcí, které mi dlouho scházeli, nebo jsem je předtím prostě nenašel. Dodám jen, že mám KDE 3.5.2 s některými novějšími knihovnami.
Je už delší dobu známo, že současný způsob ovládání počítače má svoje mouchy. Jaká jsou dnes nabízená řešení? Ve způsobu chápání počítače Plan 9 (kde je všechno soubor), Squeak (kde je všechno objekt) a ve způsobech ovládání počítače GUI, ZUI, CLI, a nějaké to 3D rozhraní. Každé se hodí na něco. Ale pro běžnou, precizní, rychlou, intuitivní a cílevědomou práci s počítačem je potřeba změnit jak přístup k chápání počítače tak i přístup k jeho ovládání.
Dobře, řeknete si, ale jak by to mělo vypadat? Tak co třeba takto...: