Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jádra řady 2.6 už jsou na světě pěknou chvíli, proto v tomto příspěvku nejsou žádné zásadní převratné informace. Popisuji jak jsem tápal při kompilaci jádra 2.6 a konfiguraci udev.
Jisté pokusy jsem činil již kdysi s jádrem 2.6.9, ale odradil mě nefungující framebuffer (moje chyba). Pak jsem zjistil, že nemůžu připojit cédéčko a pohled na poloprázdný adresář /dev mě k smrti vyděsil.
Nicméně protože mi mezitím došla trpělivost s mountováním USB médií a taky tady na Abclinuxu vyšel článek Devfs vs. udev, rozhodl jsem se zabít jeden víkend přechodem na jádro řady 2.6.
Tápavě jsem nakonfiguroval aktuální stabilní jádro. Nebudu to natahovat, postupně jsem vychytal všechny chybky (zapnul podporu CP852 kvůli FAT disku, podporu PS/2 myší zakompiloval natvrdo, ne jako modul, ip_conntrack_ftp jako modul, zapnul podporu pro opět chybějící VESA framebuffer a vygooglil a zapnul podporu PC Speakeru). Při té příležitosti mě zarazilo, že nové jádro chtělo pro připojování NTFS oddílu option nls, kdežto pro FAT option iocharset. Nějak jsem měl dojem, že je to totéž. No to je jedno, hlavně že jsem se zbavil chybových hlášek.
Pak jsem začal laborovat s udev. Šlo mi o to, abych když připojím USB klíčenku, ji mohl namountovat vždycky stejným příkazem. U jádra 2.4 totiž když člověk nejprve připojil třeba foťák, jádro si ho pamatovalo i po odpojení a další USB věcičku už bralo jako sdb. Jasná věc. Pomohlo jedině znovu zavést modul tuším mass_storage, nebo tak něco. Nejprve mi dlouho trvalo než jsem si ujasnil rozdíl v získávání údajů z /proc a /sys. Pak jsem si pořádně přečetl Jak psát pravidla pro udev a dále mě napadlo, že symlink pravděpodobně musí směřovat na oddíl (sd?1), ne na celý disk (sd?) a při té příležitosti si ujasnil, že oddíl není na sběrnici "usb", ale "scsi".
A úplně nakonec mě teď napadá, že vlastně veškerá ta námaha byla docela zbytečná. Tím, že si jádro nepamatuje kterej bazmek byl sda, mi vlastně stačí do fstabu ke flashdisku i foťáku napsat "/dev/sda1, protože obě věcičky nikdy nepřipojuji současně. A stačil by na to jeden přípojný bod a jeden alias...
Pak jsem ještě musel vypnout v lilo.conf pro obě optické mechaniky parametr ide-scsi a udělat jim alias cdrom a dvd. No a úplně nakonec jsem vygooglil, že /dev/lp0 se vytvoří, jakmile zavedu modul lp (světe div se, najednou to začalo tisknout půl dne starou úlohu!). Celá ta hrozivá věc (udev) byla vlastně mnohem blíže stavu okamžité použitelnosti, než jsem si myslel.
Ještě OT poznámka: Dlouhá a IMO zbytečná diskuze o pravopisu pod článkem Devfs vs. udev mě opravdu zamrzela. Čekal jsem nějaké cenné postřehy z praxe a místo toho se tam skoro všichni fackovali slovíčky "inteligence" a "pravopis".
Tiskni
Sdílej:
eth1394
, a tam toho bude shnilého víc. Opět udev nic neudělá (ani se nepokouší), ale nejhorší je, že nefunguje ani modprobe
(prostě tiše skončí a modul nezavede) - jedinou cestou je použít insmod
. Chtělo by to tyto chyby nahlásit, ale bohužel jsem zatím nenašel čas pořádně zdokumentovat, co se děje a neděje.
# cat /dev/.udev/db/block\@hda\@hda3 N:hda3 S:disk/by-id/ata-ST3160021A_3LJ36A7L-part3 S:disk/by-path/pci-0000:00:06.0-ide-0:0-part3 S:disk/by-uuid/df5a176d-78a7-4c68-936b-aeadd1fd46e8 M:3:3 E:ID_TYPE=disk E:ID_MODEL=ST3160021A E:ID_SERIAL=3LJ36A7L E:ID_REVISION=8.01 E:ID_BUS=ata E:ID_PATH=pci-0000:00:06.0-ide-0:0 E:ID_FS_USAGE=filesystem E:ID_FS_TYPE=ext3 E:ID_FS_VERSION=1.0 E:ID_FS_UUID=df5a176d-78a7-4c68-936b-aeadd1fd46e8 E:ID_FS_LABEL= E:ID_FS_LABEL_SAFE=a je jasný, že... no nevím, ale je to skutečně pravdivý info o /dev/hda