Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
aneb jak řešit problémy na Linuxu.
Nedávná příhoda s CUPS mi připomněla zásady, které jsem kdysi zčásti vyčetl a zčásti empiricky objevil a sám pro sebe zformuloval. Týkají se situací, kdy mi něco na Linuxu nefunguje.
Nevím, jestli zde tento příspěvek najde nějaké vhodné čtenáře: V poslední době mám pocit, že začátečníci, jakými jsem - troufám si tvrdit byl - i já, už dneska neexistují. Po nocích jsem tápavě hloubal nad XFree86 Timing Howto v naději, že si vypočítám ideální modeline, studoval jsem nejrůznější HOWTO k vytáčenému připojení po telefonní lince, snažíc se pochopit nepochopitelné parametry pppd, hrál si s Minicomem, umdléval a nakonec často objevoval objevené.
Dnes jakoby už takoví jedinci nebyli. Jedni zaníceně kompilují své Gentoo a hravě žonglují těmi svými zaklínadly "USE" a "EMERGE", další naopak nainstalují a "out of the box" suverénně provozují Mandrivu a jiné podobné. Občas se sice nějaký zbloudilec ptá odkud vzít neoficiální .rpm-ko pro svoji oblíbenou desktopovou distribuci, ale jinak fórum válcují dotazy od profi adminů na progamy, o kterých nevím, že existují a k čemu jsou, popř. jak NATovat, forwardovat, a jiné divné věci.
#!/bin/bash mcedit ~/zmeny.txtPo každé změně ho spustit a zapsat si co kde bylo změněno, popř. s jakým výsledkem.
Pokud je tady nějaká blbost, tak mě na ni prosím s citem upozorněte
Tiskni
Sdílej:
V jedné knížce od Marka Minassiho, "Pevné disky od A do Z", je rada co dělat, když se něco semele - jít se projít ven a podívat se tak na problém s chladnou hlavou. Mělo by to platit obecně.
Právě že nebyli. Já si například nedokážu představit, že bych se v diskusi ptal na něco, co jsem se už nejméně 2-3 dny nesnažil vyřešit sám. V takovém případě by mne několikahodinová prodleva nijak neomezovala. Ano jistě, jsou i tací, kteří hodí jeden rychlý dotaz do Googla, nic je nezaujme (nebo je to na ně moc dlouhé a ještě anglicky) a za dvě minutky hurá s dotazem na fórum, přece tím nebudou zabíjet čas, když ho za ně mohou zabíjet druzí. Ti by samozřejmě biti byli, ale přesně kvůli těm by bylo takové opatření přínosem.
Bohužel je to ale jen takový sen, protože je mi jasné, že podobné opatření by bylo "politicky neprůchodné". Tazatelé (toho typu, o kterém je řeč) by se ve skutečnosti jen přelili na Roota, na LinuxSoft a do diskusního listu. Stejně už teď spousta z nich posílá své dotazy automaticky do tří až čtyř fór najednou…
Byti??? Brrrrr…Stane se
Třeba se z nich takoví lidé stanou.
Klíšé, no klišé. Zadarmo si instalaci stáhnout můžu a nebo koupit za směšný peníz. A dokumentaci stáhnu také.
S tou poslední větou souhlas. Rozhodně si nemyslim, že je nějaká povinnost! Néé!
On by možná nějaký formulář na dotaz nebyl od věci. Vyplnit tam popis problému, distribuce... a dole vlastní komentář. Na dotaz, ne na odpovědi.
S dotazy je to těžké obecně. Kdo se umí zeptat, ten si většinou umí i odpovědět. A naopak. Ale pokud s tím nezačne, tak se to nenaučí. Že jsou některé dotazy "na zabití" to jo. :)
Než ty ostatní věci, ty všemožné neuvážené dotazy, mi přijde nevhodná jiná věc. Nějak příliš často se objevuje něco ve stylu: "Chtěl bych přejít na Linux, ale mám problém s xxx a tak se vrátím na Win, bohužel, bohužel, ale jinak to nedopadne, když mi nepomůžete..." Nějak takhle hodí udičku s podtextem (a nebo ne?): "Zachraňte duši ze spárů Billa, soutěžte, starejte se, dokažte mi, že to jde..."
Ovšem, někdy to může být a určitě je, prostě popis situace, ale občas z toho mám pocit pěknýho manipulování s ochotnými a zapálenými.
program 2> soubor.txt
Teorie je to pěkná, to nemohu říci... ale obávám se, že ani 1000 článků tohoto typu nic nezmění. Ostatně pro příklady není nutné chodit daleko:
...uzavřít do tagu [pre] (se šipkami místo hranatých závorek, nevím jak to tady napsat, aby to nebylo považováno za tag)...
Doporučil bych aplikovat body 1 a 6
Doporučil bych aplikovat body 1 a 6
To je docela odvážné, vmést mi do tváře, že když jsem napsal rady pro začátečníky, sám jsem se jimi neřídil. Všimněte si, že jsem nepsal ...nevíte někdo...?, ale ...nevím... . Ale klidně si připadejte nejchytřejší na světě, znám plno takových lidí a dá se s tím normálně žít
<pre>
(bonusova napoveda: entity <
a >
udelaji ten zazrak ;)