Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj lidi
Mozna je to uplna blbost a ja jen potim nesmysly z nedostatku ksyliku, ale napadl me takovy projekticek:). Chtel bych zkusit napsat nejaky Window Manager nebo mozna i cely Desktop Manager v Jave. Napadu jako by to mohlo vypadat jeste moc nemam ale jelikoz me tato myslenka nadchla chtel bych se ji venovat. Zatim jsem zkousel jen uplne banality, jako spuste ni externi applikace a pod. Vytvoril jsem session a spusti. A problem. Mozna nekteri tusite. Muj WM nemel bordery, respektive nebohl jsem posuvat z okny a popravde nevim ani jak ten border vytvorit. Kdyby nekdo vedel tak at prosim napise do diskuze. A pokud by mel snad dokonce nekdo zajem neco kutit tak at tam taaky pisne :)
Tiskni
Sdílej:
Desktop manager v Javě už je a to přímo od Sunu. Looking Glass. Můžeš si to stáhnout a zkusit jako běžnou aplikaci ve tvém stávajícím prostředí.
Projekt to je zajímavý, ALE! Ale do systému to prostě nepasuje. Osobně bych raději měl celý systém napsaný v Javě, nebo něčem podobném. MS tuším takto chtěl (v C#) napsat Longhorn (nebo jeho podstatnou část). Mám pocit, že to nějak nedopadlo a do Vist se toho moc neodstalo. Škoda, tohle mohlo být celkem zajímavé.
Celkem mi vadí stav "integrace" Javy do systému. Pro každý program se zvlášť spouští GC, správa paměti, kompiler (který kompiluje pro každý program skoro totéž) apod. Lepší by bylo, kdyby JVM prostě běžel jako služba v systému (ne-li ještě níž) a vše by se spouštělo přímo v něm. Bylo by to rychlejší a ušetřila by se nějaká ta paměť.
Lepší by bylo, kdyby JVM prostě běžel jako služba v systému (ne-li ještě níž)Jo, třeba v kernelu. :D lol
Pro každý program se zvlášť spouští GC, správa paměti, kompiler (který kompiluje pro každý program skoro totéž) apod. Lepší by bylo, kdyby JVM prostě běžel jako služba v systému (ne-li ještě níž) a vše by se spouštělo přímo v něm. Bylo by to rychlejší a ušetřila by se nějaká ta paměť.Jeden velky FUD. Od Javy 1.5 (tedy nejmene ctyri roky) se sdileji knihovny mezi jednotlivymi JVM. Dale nechapu, proc by se pri spousteni programu mel spoustet kompilator. To je nesmysl, asi stejny, jako tvrdit, ze pri bootovani linuxu se spousti
make bzimage
. Bud java program kompilujes nebo (XOR) spoustis.
kompilator
ve smyslu JIT
Od Javy 1.5 (tedy nejmene ctyri roky) se sdileji knihovny mezi jednotlivymi JVM
Knihovny možná. Ale co stejné classy, používané v různých programech a dejme tomu spouštěné různými uživately?