Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Ahoj lidi
Mozna je to uplna blbost a ja jen potim nesmysly z nedostatku ksyliku, ale napadl me takovy projekticek:). Chtel bych zkusit napsat nejaky Window Manager nebo mozna i cely Desktop Manager v Jave. Napadu jako by to mohlo vypadat jeste moc nemam ale jelikoz me tato myslenka nadchla chtel bych se ji venovat. Zatim jsem zkousel jen uplne banality, jako spuste ni externi applikace a pod. Vytvoril jsem session a spusti. A problem. Mozna nekteri tusite. Muj WM nemel bordery, respektive nebohl jsem posuvat z okny a popravde nevim ani jak ten border vytvorit. Kdyby nekdo vedel tak at prosim napise do diskuze. A pokud by mel snad dokonce nekdo zajem neco kutit tak at tam taaky pisne :)
Tiskni
Sdílej:
Desktop manager v Javě už je a to přímo od Sunu. Looking Glass. Můžeš si to stáhnout a zkusit jako běžnou aplikaci ve tvém stávajícím prostředí.
Projekt to je zajímavý, ALE! Ale do systému to prostě nepasuje. Osobně bych raději měl celý systém napsaný v Javě, nebo něčem podobném. MS tuším takto chtěl (v C#) napsat Longhorn (nebo jeho podstatnou část). Mám pocit, že to nějak nedopadlo a do Vist se toho moc neodstalo. Škoda, tohle mohlo být celkem zajímavé.
Celkem mi vadí stav "integrace" Javy do systému. Pro každý program se zvlášť spouští GC, správa paměti, kompiler (který kompiluje pro každý program skoro totéž) apod. Lepší by bylo, kdyby JVM prostě běžel jako služba v systému (ne-li ještě níž) a vše by se spouštělo přímo v něm. Bylo by to rychlejší a ušetřila by se nějaká ta paměť.
Lepší by bylo, kdyby JVM prostě běžel jako služba v systému (ne-li ještě níž)Jo, třeba v kernelu. :D lol
Pro každý program se zvlášť spouští GC, správa paměti, kompiler (který kompiluje pro každý program skoro totéž) apod. Lepší by bylo, kdyby JVM prostě běžel jako služba v systému (ne-li ještě níž) a vše by se spouštělo přímo v něm. Bylo by to rychlejší a ušetřila by se nějaká ta paměť.Jeden velky FUD. Od Javy 1.5 (tedy nejmene ctyri roky) se sdileji knihovny mezi jednotlivymi JVM. Dale nechapu, proc by se pri spousteni programu mel spoustet kompilator. To je nesmysl, asi stejny, jako tvrdit, ze pri bootovani linuxu se spousti
make bzimage
. Bud java program kompilujes nebo (XOR) spoustis.
kompilator
ve smyslu JIT
Od Javy 1.5 (tedy nejmene ctyri roky) se sdileji knihovny mezi jednotlivymi JVM
Knihovny možná. Ale co stejné classy, používané v různých programech a dejme tomu spouštěné různými uživately?