Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Je linux ještě sexy?
Tak na tuto otázku jsem nedávno narazil při pročítání blogů na abclinuxu.cz a právě tato otázka mě přivedla k dotazu: Proč používat linux?
Já osobně už linux používám několik (5) let. Asi jako mno jiných jsem začínal na distribuci Madrake, která byla v té době pro mě nejvíce user-friendly, ale i přesto mě nutila do linuxu rýpat a zjišťovat proč to či ono nefunguje. Vývoj linuxu se však dle mého názoru pohl o velký kus dopředu a proto dnes máme distribuce jako Ubuntu, Mandriva či openSuse kde již ve většině případů vše šlape. Ne, že bych chtěl říct, že je to špatně, jenže tento pokrok nese sebou ruku v ruce i nešvary jako mraky driverů navíc, alsu, oss i esound v jedné distribuci (instalaci), či ne-úplná svoboda konfigurace.
Mě linux bavil vždy právě proto, že jsem si mohl hrát a rýpat a tak jsem usoudil, že by to chtělo k mým Windows 7 (proč Windows? Hold neexistuje žádný ekvivalent pro Traktor DJ Studio jenž používám na akcích s mým Herucules MP3 DJ Console) nějaký "sexy" linux a volba padla právě na Arch linux.
Dlouhé hodiny jsem si hrál, instaloval, četl, konfigurval než jsem ho dostal do stavu, kdy jsem usoudil, že už by se dal i použít. Přiznám se, že díky easy-to-use distribucím jsem degradoval a vlastně jsem zjistil, že linux umím použít jen když vše funguje bez mého zásahu, takže jsem se chvílemi dost natrápil. Po tom všem se mdostavil pocit úžasného naplnění a radosti, že mi to funguje a díky tomu, že jsem si to udělal sám.
Včera jsem sice našel ještě pár věcí co mi nešly dobře (wifi), ale kdo hledá tak najde. Tímto zápiskem bych možná chtěl podpořit všechny ty co váhají jít do neprobádaných míst a opustit pododlí *buntu linuxu (nic proti němu, sám jsem ho dva roky používal) zkuste Arch linux.
Pavel.
Tiskni
Sdílej:
ubuntu: samo se rozbije, kdyz se stane malej zazrak tak se i samo spravi.
Tímto zápiskem bych možná chtěl podpořit všechny ty co váhají jít do neprobádaných míst a opustit pododlí *buntu linuxu (nic proti němu, sám jsem ho dva roky používal) zkuste Arch linux.S timhle opatrne. Pak se do toho pusti skutecny lamy, ktery nejsou ochotny cokoliv hledat, ani treba cist, co jim napise dialog a jsou pouze zvykli z Windows odklikat "Next", aniz by si cetli informace. Pak to dopadne tak, ze po 30 minutach po dokonceni instalace jim nejakej program napise, ze musi jako root doinstalovat balicek XYZ a protoze si tohle neprectou, tak zacnou nadavat do diskuzi, ze je linux na hovno. Nakonec z nich treba i nekdo dostane, ze nadavaji, protoze jim nenabehl program ABC a v lepsim pripade z nich i dostane, ze to psalo nejakou hlasku. V nejlepsim pripade pak z nej i vypadne, ze to po nem chtelo, aby doinstaloval rucne ten balicek XYZ, na coz nase lama ale nemela nejmensi znalosti. Takze radsi at zustane u user-friendly distra. Pokud se chce ovsem nekdo linux ucit, tak klidne arch linux nebo gentoo, pozdeji pak treba i LFS. Az se to nauci, tak se muze vratit zpet k uzivani Ubuntu, Debianu, Archu nebo Gentoo:)
Travian se sekal? Ja to hral par mesicu, ta hra je ciste v Javascriptu + PHP, neni na tom duvod, proc by se to melo kdekoli sekat. Doma jsem to hral ve FF a mam taky archlinux. Bez problemu. Kvuli jednomu programu (Epiphany) utocit na cely projekt gnu/linuxu je dost povrchni. Chces priklady, kdy se mi sekaji v praci wokna xp professional a doma v linuxu to bezi v pohode?
S tim castecne souhlasim, vinu ale spis vidim v archlinuxu a ne v linuxu vseobecne, ve tvem pripade bych volil distribuci s pomalymi zmenami (debian kuprikladu), i za cenu treba 1-2 roky stareho software. Za to je to tam proste lip odladeno. Arch problemy, ktere popisujes, opravdu ma, nastesti jsem se s tim setkal ale jen asi 3x od pocatku roku, a je to jasne moc rychlymi updaty, stalo se mi napr., ze update ani nesel dokoncit, protoze to hlasilo kolizi ve verzich balicku, stacilo 1 den pockat, nez to opravili a update sel pak bez problemu. Za to, ze mam vzdy dost aktualni system to riziko ale akceptuju a spokojenejsi nez s Archlinuxem jsem doposud nebyl (a to uz jedu na linuxu 10 let, prvnich par let dualboot Wokna).
a nechces me naucit matiku (je mission impossible, ale kdybys to dokazal, co ja vim, mohlo by to treba odvratit konec sveta )
Přiznám se, že díky easy-to-use distribucím jsem degradoval...
Jednak se obvykle degraduje něco a jednak v tomto kontextu fakt e-e. Nehledě k nevhodnému použití "díky".
Je linux ještě sexy?
Kefalín…
jinac dualboot s widlema (xp, driv 2000) me zatim jeste neopustil, obcas se hodi, treba kdyz chci flashnout bios (ale tuhle sem se s winflashem spalil (ale nebyl to muj komp, ve svym mam este disketovku a pouzivam startovacku s dosem a awdflashem) a dopadlo to tak, ze sem musel z anglie objednat novej naflashovanej cip (no aspon me to prinutilo zaridit si paypal, coz mi bylo jen ku prospechu)), firmware v mobilu, fotaku nebo vypalovacce. ale uz je skoro vubec nepouzivam a nepotrebuju.