Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »ubuntu: samo se rozbije, kdyz se stane malej zazrak tak se i samo spravi.
Tímto zápiskem bych možná chtěl podpořit všechny ty co váhají jít do neprobádaných míst a opustit pododlí *buntu linuxu (nic proti němu, sám jsem ho dva roky používal) zkuste Arch linux.S timhle opatrne. Pak se do toho pusti skutecny lamy, ktery nejsou ochotny cokoliv hledat, ani treba cist, co jim napise dialog a jsou pouze zvykli z Windows odklikat "Next", aniz by si cetli informace. Pak to dopadne tak, ze po 30 minutach po dokonceni instalace jim nejakej program napise, ze musi jako root doinstalovat balicek XYZ a protoze si tohle neprectou, tak zacnou nadavat do diskuzi, ze je linux na hovno. Nakonec z nich treba i nekdo dostane, ze nadavaji, protoze jim nenabehl program ABC a v lepsim pripade z nich i dostane, ze to psalo nejakou hlasku. V nejlepsim pripade pak z nej i vypadne, ze to po nem chtelo, aby doinstaloval rucne ten balicek XYZ, na coz nase lama ale nemela nejmensi znalosti. Takze radsi at zustane u user-friendly distra. Pokud se chce ovsem nekdo linux ucit, tak klidne arch linux nebo gentoo, pozdeji pak treba i LFS. Az se to nauci, tak se muze vratit zpet k uzivani Ubuntu, Debianu, Archu nebo Gentoo:)
Travian se sekal? Ja to hral par mesicu, ta hra je ciste v Javascriptu + PHP, neni na tom duvod, proc by se to melo kdekoli sekat. Doma jsem to hral ve FF a mam taky archlinux. Bez problemu. Kvuli jednomu programu (Epiphany) utocit na cely projekt gnu/linuxu je dost povrchni. Chces priklady, kdy se mi sekaji v praci wokna xp professional a doma v linuxu to bezi v pohode?
S tim castecne souhlasim, vinu ale spis vidim v archlinuxu a ne v linuxu vseobecne, ve tvem pripade bych volil distribuci s pomalymi zmenami (debian kuprikladu), i za cenu treba 1-2 roky stareho software. Za to je to tam proste lip odladeno. Arch problemy, ktere popisujes, opravdu ma, nastesti jsem se s tim setkal ale jen asi 3x od pocatku roku, a je to jasne moc rychlymi updaty, stalo se mi napr., ze update ani nesel dokoncit, protoze to hlasilo kolizi ve verzich balicku, stacilo 1 den pockat, nez to opravili a update sel pak bez problemu. Za to, ze mam vzdy dost aktualni system to riziko ale akceptuju a spokojenejsi nez s Archlinuxem jsem doposud nebyl (a to uz jedu na linuxu 10 let, prvnich par let dualboot Wokna).
a nechces me naucit matiku (je mission impossible, ale kdybys to dokazal, co ja vim, mohlo by to treba odvratit konec sveta )
Přiznám se, že díky easy-to-use distribucím jsem degradoval...
Jednak se obvykle degraduje něco a jednak v tomto kontextu fakt e-e. Nehledě k nevhodnému použití "díky".
Je linux ještě sexy?
Kefalín…
jinac dualboot s widlema (xp, driv 2000) me zatim jeste neopustil, obcas se hodi, treba kdyz chci flashnout bios (ale tuhle sem se s winflashem spalil (ale nebyl to muj komp, ve svym mam este disketovku a pouzivam startovacku s dosem a awdflashem) a dopadlo to tak, ze sem musel z anglie objednat novej naflashovanej cip (no aspon me to prinutilo zaridit si paypal, coz mi bylo jen ku prospechu)), firmware v mobilu, fotaku nebo vypalovacce. ale uz je skoro vubec nepouzivam a nepotrebuju.
Tiskni
Sdílej: