Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Nasadil jsem novou verzi Abíčka, která kompletně předělává sekci Hardware a umožňuje přidat uživatele na černou listinu (autorem je Yin).
Začněme od blokace. Na Abíčku se občas vyskytují provokatéři, kteří lidem pijí krev. Takže jsem na vaše přání navrhnul a Yin napsal funkcionalitu, kdy si můžete přidat uživatele na váš soukromý blacklist. Stačí zvolit odkaz Blokovat u komentáře a obsah všech jeho komentářů (včetně případných reakcí) se sbalí. Zůstává vám tedy možnost příspěvek si rozbalit a přečíst.
Další novinkou je upgrade sekce Hardware. Zavrhnul jsem původní koncept jedné položky a spousty záznamů vlastněných jednotlivými uživateli. Nebylo to přehledné. Nově existuje jediná položka, která nemá žádného vlastníka. Tudíž ji může upravovat každý přihlášený uživatel. Samozřejmostí je podpora starších verzí, které si můžete prohlédnout. Věřím, že tento krok přinese větší kvalitu hardwarových položek.
Přepis hardwaru jsem zval zgruntu, tudíž máme konečně náhled vašeho záznamu, můžete zadat odkaz na ovladač (nejlépe k nám do sekce ovladače), určit úroveň podpory daného hardwaru pod Linuxem, případně označit hardware za zastaralý. Výpis sekcí je teď také mnohem přehlednější, kdysi se zobrazovalo jen jméno a ikonka, nově kromě jména ještě úroveň podpory, zastaralost a datum poslední úpravy záznamu.
Sjednocení položek s více záznamy proběhlo automaticky, starší záznamy zůstaly zachovány jako revize v původní podobě, sloučený záznam vlastní uživatel Redakce. Pokud více záznamů obsahovalo stejný text, texty byly sloučeny a odděleny čárou. Přesný postup je v bugzille. Pokud chcete zkontrolovat automatický převod a případně jej poopravit, můžete se řídit starším dokumentem se seznamem vícezáznamových položek.
Ještě došlo k opravě nevalidního RSS. Každopádně dnešek je milník pro vývoj Abíčka, neboť jsem dostal první patch od zveřejnění zdrojáků. Bohužel kromě Yina se nikdo další neozval. Pokud máte chuť něco se naučit a přispět ostatním, kontaktujte mně. Možností spolupráce je spousta. PS. čerstvé zdrojáky a novou databázi zveřejním v průběhu dneška.
Tiskni
Sdílej:
N
Ý!!!!!
Viz třeba Typografie na webu v kostce, kapitola Zvýrazňování