Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
O víkendu jedu na Moravu za rodinou, tak jsem chtěl ještě narychlo nasadit poslední opravy, zvláště chybku v ovladačích. Bohužel mi nějak stávkuje na abíčku ssh, tak to holt musí počkat. Snad se na to mrkne admin hned ráno, možná to ještě stihnu nasadit, než strávím šest hodin ve vlaku.
Patnáct let po převratu a komunisté rozhodují o tom, zda padne vláda. Že tomu Grossovi není hanba. Svůj díl viny má na tom každý, kdo nechodí k volbám a pomáhá tak posilovat jejich pozice. Je mi smutno.
Dnešní verze abíčka poskytuje workaround pro chybu v linksu. V šablonách links/lynx byly odstraněna javascriptová tlačítka pro vkládání formátovacích znaků. Dále jsem opravil nastavení blogu, kdy bylo možné zadat velikost stránky nula. Ve výpise příspěvků pak samozřejmě žádné příspěvky zobrazeny nebyly, přestože archiv tvrdil něco jiného.
Občas mi někdo hlásí, že po odpovězení na dotaz se mu zobrazí chybová stránka abclinuxu, ale když se vrátí do diskuse, jeho příspěvek je uložen. Za pomocí thingwatha jsem našel zdroj chyby - links.
Po dlouhé době způsobené mou hospitalizací jsem opět šáhl na zdrojáky abíčka. Ráno se totiž v některých prohlížečích přestaly zobrazovat všechny stránky mimo HP.
Chtěl bych vám představit nadaci na Likvidaci lepry. Možná tuto nemoc znáte pod jménem malomocenství. Je to ošklivá nemoc, nakažení jsou zavrženi svým okolím, které se jich štítí. Postupně jim začne upadávat maso z těla či přímo končetiny a po dlouhých letech utrpení nemocní zemírají.
V dnešní době je tato nemoc dobře léčitelná. V začátku stačí k vyléčení léky za 150 kč, aby nakaženému byl zachráněn život. Tato nemoc se vyskytuje hlavně v rozvojových zemích, v Africe, Asii či Jižní Americe. Pracovníci leprosárií aktivně vyhledávají nemocné (kteří často žijí ve vyhnanství) a léčí je. Pokud už byli nemocí velmi zasaženi, znamená to i doživotní starost a péči.
Pokud vás tento článeček zaujal, obraťte se na dobrovolníky této nadace, rádi vám podají podrobnější informace nebo zašlou letáky i s fotkami.
Jak jsem již naznačoval, delší dobu nebudu online. V neděli nastupuji do nemocnice, v pondělí jdu na operaci. Naštěstí nic závažného, ale na nemocenské budu asi tři týdny. (Proklínám všechny vlády a poslance, kteří mají na svědomí ten stupidní zákon o nemocenské, který ožebračuje všechny lidi, kteří nemají podprůměrné příjmy).
Zatím nevím, kdy poprvé se dostanu k počítači, jak často a jak dlouho u něj vydržím. Takže se nedivte, pokud bude narůstat počet hlášení chyb ve Vzkazech správcům, nebo pokud nebudu odpovídat na vaše urgentní emaily. :-)