Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V souvislosti s mnoha mirrory jsem provedl jednu dlouho odkládanou změnu v kódu Abíčka. Původní datový model počítal s tím, že se s každým objektem načte i seznam všech jeho potomků (jen krátká relace, nikoliv celý potomek). To sice pěkně funguje pro bežné složky typu Monitory, jenže existují složky mající stovky či tisíce potomků.
Proto jsem loni zavedl speciální chování pro diskusní fóra, u nichž se potomci nikdy nenačítají a je povinností controlleru načíst seznam diskusí, které se mají zobrazit. Nicméně rubrik se to netýkalo, přestože třeba Jaderné noviny mohou počtem článků soupeřit s některými fóry.
Rubriky byly napsány tak nešikovně, že se načetl seznam všech (jejích) článků a články se inicializovaly, aby se mohly setřídit podle času. Dovedete si představit, jak náročné to bylo, přesto si nikdo na pomalost zobrazování rubrik nestěžoval.
Teď už jsou rubriky také speciální a potomci (články) nejdou načíst obvyklým způsobem. Jejich výběr provádí controller a třídění přenechal databázi. To by mělo přinést větší rychlost a hlavně nižší zátěž serveru. Jsem zvědav, zda to poznám při dalším pokusu o mirror. Každopádně se jedná o první krok správným směrem.
Ač se to nezdá, tahle změna byla poměrně náročná a dotkla se na můj vkus hodně tříd. Takže dalších změn moc nebylo, snad jen na žádost uživatele je v diskusi povolen atribut title u značky A. Jiný uživatel zase přišel na to, že nebylo možné uložit ovladač se URL začínající na https.
Příští týden v úterý půjde nový projekt do provozu, to mi snad uvolní ruce a budu dál pracovat na Abíčku. Těště se (nebo bojte se).
Tiskni
Sdílej:
Ale hlavně že se to povedlo spravit.Pokud myslis vysokou zatez pod mirrorem, tak to jsem nespravil. Asi. Jen jsem odstranil jedno potencionalne slabe misto, coz muze, ale nemusi mit efekt. Uvidime. Kazdopadne pri mirroru nejvice trpela databaze, coz mohlo byt zpusobeno neustalym nacitanim rubrik (jednotlivych stranek).
Taky bych ocenil překlad blogpostu do češtinyPokud jste cetli puvodni clanky na tema architektury abicka a umite programovat, tak by melo byt vse jasne