Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V souvislosti s mnoha mirrory jsem provedl jednu dlouho odkládanou změnu v kódu Abíčka. Původní datový model počítal s tím, že se s každým objektem načte i seznam všech jeho potomků (jen krátká relace, nikoliv celý potomek). To sice pěkně funguje pro bežné složky typu Monitory, jenže existují složky mající stovky či tisíce potomků.
Proto jsem loni zavedl speciální chování pro diskusní fóra, u nichž se potomci nikdy nenačítají a je povinností controlleru načíst seznam diskusí, které se mají zobrazit. Nicméně rubrik se to netýkalo, přestože třeba Jaderné noviny mohou počtem článků soupeřit s některými fóry.
Rubriky byly napsány tak nešikovně, že se načetl seznam všech (jejích) článků a články se inicializovaly, aby se mohly setřídit podle času. Dovedete si představit, jak náročné to bylo, přesto si nikdo na pomalost zobrazování rubrik nestěžoval.
Teď už jsou rubriky také speciální a potomci (články) nejdou načíst obvyklým způsobem. Jejich výběr provádí controller a třídění přenechal databázi. To by mělo přinést větší rychlost a hlavně nižší zátěž serveru. Jsem zvědav, zda to poznám při dalším pokusu o mirror. Každopádně se jedná o první krok správným směrem.
Ač se to nezdá, tahle změna byla poměrně náročná a dotkla se na můj vkus hodně tříd. Takže dalších změn moc nebylo, snad jen na žádost uživatele je v diskusi povolen atribut title u značky A. Jiný uživatel zase přišel na to, že nebylo možné uložit ovladač se URL začínající na https.
Příští týden v úterý půjde nový projekt do provozu, to mi snad uvolní ruce a budu dál pracovat na Abíčku. Těště se (nebo bojte se).
Tiskni
Sdílej:
Ale hlavně že se to povedlo spravit.Pokud myslis vysokou zatez pod mirrorem, tak to jsem nespravil. Asi. Jen jsem odstranil jedno potencionalne slabe misto, coz muze, ale nemusi mit efekt. Uvidime. Kazdopadne pri mirroru nejvice trpela databaze, coz mohlo byt zpusobeno neustalym nacitanim rubrik (jednotlivych stranek).
Taky bych ocenil překlad blogpostu do češtinyPokud jste cetli puvodni clanky na tema architektury abicka a umite programovat, tak by melo byt vse jasne