Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Nová verze přináší titulky a hezčí URL u zpráviček, všeliké opravy a odstraňuje neudržované šablony (soutěžní plus původní).
Již dříve jsem oznamoval, že původní design abíčka míří do věčných lovišť. Na mou výzvu nikdo nereagoval, takže jsem usoudil, že pro tuto šablonu nikdo nebude truchlit. Proto jsem ponechal jen aktuálně udržované varianty. Přesněji jenom na udržované varianty (print, lynx, wap) je možné přistupovat přes subdoménu. Bye bye old.abclinuxu.cz.
Provedl jsem menší úklid v databázi. Kvůli špatně nastavenému příznaku se mailem (a do news) neposílaly diskuse z fóra Portál AbcLinuxu, Živé distribuce, CD mechaniky a Zvukové karty. Zajímavé, že si toho nikdo nevšimnul během těch let. . Dále jsem opravil u stovky článků špatný odkaz na nadřazenou sekci. Také jsem fixnul nekompatibilitu, kvůli které se nevygeneroval článek Událo se ..
Hlavní změna se ale udála u zpráviček. Na vaši žádost jsem přidal ke zprávičkám titulek, který se zobrazuje v RSS a u detailu zprávičky jako nadpis i titulek stránky. Co je ale zajímavější, je to, že z titulku generuju během zadávání zprávičky (ne při úpravách) URL. Takže u nových zpráviček můžete zapomenout na škaredé adresy s číslem na konci, stejně tak jsem přeložil news na zpravicky (v URL).
Berte to prosím jako další krok k hierarchickým URL. Snažil jsem se opravit všechny výskyty a otestovat to. Nicméně nemohu vyloučit, že jsem na něco zapomněl.
Tiskni
Sdílej: