Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Přes jednoznačný titulek začnu jednou novou funkcionalitou a tím je možnost nastavovat relacím url. Lidsky - místo /clanky/dir/4 budete mít /clanky/jaderne-noviny. Nicméně ta URL administrátor nemůže zadávat bez rozmyslu, může jen dodat poslední část, která se připojí na konec URL rodičovské relace. Lidsky - URL budou hierarchická, když odmažete poslední část, měla by se vám zobrazit sekce o úroveň výše.
A teď opravy. Po změně stránkování rubrik přestalo fungovat indexování článků a tudíž hledání nic ve článcích nenašlo. Dále se nově přegeneruje RSS v případě úpravy zápisu, jinak bylo RSS nekonzistentní. RSS všech blogů při načítání nejnovějších zápisů třídilo v databázi podle poslední změny, nikoliv podle datumu vytvoření. Takže když si někdo upravil třeba měsíc starý zápis, objevil se v RSS jako nejnovější. A poslední oprava se týkala slovníku, kde pokus editovat pojem skončil chybou, že pojem je již vysvětlen. Už abych měl čas zwikizovat slovík, ten přímo křičí po zásadním přepracování.
Tiskni
Sdílej:
63. clanek Soukromá síť - I 32% ... 65. clanek Soukromá síť - IV 32% ... 77. clanek Linux: praktická bezpečnost 31% ... 79. clanek Súborové systémy - II 31%Rozšířené hledání -> zaškrtnu Články -> hledám "samba":
1. clanek Triky se Sambou - odpadkový koš 100% 2. clanek Samba - Linux jako server v sítích s Windows 98% 3. clanek Soukromá síť - III 96% 4. clanek Soukromá síť - I 93%