Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Chytlavý prográmek, který
si jistě zamilujete. Předem uvádím, že vyžaduje jádro 2.6.x. Účelem
programu je zobrazit zajímavou formou diskovou aktivitu. To je realizováno
různobarevnými gejzíry. Žlutá a zelená barva symbolizuje čtení, červená
chyby při čtení. Při nelineárním čtení se zobrazí mřížka s červenými či
zelenými poli. To je případ swapování. Protože se to může dít často a může
to snižovat informační hodnotu, lze swapování ignorovat parametrem
--noswap
.
Disky a diskové oddíly, které jsou sledovány, se automaticky načítají ze
souboru /etc/fstab
. Pohyb mezi nimi lze provést kolečkem myši
či kliknutím levým tlačítkem. Rychlost přenosu se zobrazuje v megabajtech
za sekundu. Pokud běží démon hddtemp, zobrazuje se
také teplota disku. Oba dva programy existují také ve verzi pro gkrellm. Ukázka programu
v akci (animovaný GIF).
Program české provenience slouží k ovládání radiokarty. Stanice je možné automaticky naladit, do souboru je musíte uložit sami. Dalším parametrem je skin (v současnosti čtyři) a zařízení rádia.
preset0=101.40 preset1=93.70 preset2=89.00 preset3=95.00 preset4=92.80 preset5=99.30 device=/dev/radio skin=wave.skin
Pro ovládání pomocí dálkového ovladače je nezbytný skript, který prostřednictvím roury posílá programu příkazy. Je jich pár, ostatně víc ani není třeba:
$ wmradio-remote Usage: /usr/bin/wmradio-remote COMMAND [param] valid commands are: POWER # vypnutí TUNE_MINUS # ladění zpět FINE_TUNE_MINUS # jemné ladění zpět TUNE_PLUS # ladění vpřed FINE_TUNE_PLUS # jemné ladění vpřed SET_PRESET # volba uložené předvolby SAVE_PRESET # uložení předvolby SCAN # najde silný signál stanice
Ploška programu obsahuje několik ovládacích prvků: ladění vpřed a vzad, tlačítko pro vypnutí tlačítka předvoleb. Mezi nimi lze přepínat kolečkem myši, nebo kliknutím na symbol (tečka nebo číslice). Mezi parametry programu patří kromě "naslouchacího" režimu (sleduje rouru) také příkazy:
Trochu mě mrzí, že vývoj programu ustrnul. Našlo by se pár věcí, které bych chtěl zlepšit (sám to neumím).
Tento plugin je součástí balení xmms. Umožňuje ovládat přehrávač pomocí malinkého panelu, kde je kromě typických tlačítek také ovládání hlasitosti a průběh písničky. Je to starý známý, ale velice praktický prográmek, bez kterého by to snad ani nešlo.
Jedná se o spouštěč, který je realizován prostřednictvím nabídky. Na tak malý program má ohromné množství parametrů, jimiž lze určit, kterým směrem nabídka "vyjede", jestli je průhledná, její rozměry, jaké ikony se mají použít apod. Vše je ale jednoduše pochopitelné: pro základní funkčnost postačí znát jméno programu, doplnit jeho název a z toho odhadnout název ikony - nabízí se využití ikon z prostředí KDE či GNOME. Podle počtu a definice se ikony poskládají do řad či sloupců.
[column] (mrxvt) (gnome-term.png) (mrxvt) (Sejmi obrázek) (ksnapshot.png) (ksnapshot) (OpenOffice.org) (stock_openoffice.png) (soffice) (NEdit) (nedit.png) (nedit) (ICQ klient) (sim.png) (sim) (Přejmenovat) (krename.png) (krename)
Na první pohled ptákovina - ale ono to funguje, a to celkem dobře! Televize v appletu 68x68. Jde v podstatě jen o náhled na televizi, ale něco vidět přece jen je. Kliknutím lze spustit "velkou" aplikaci, ta je už ovšem externí, typicky xawtv. Možnosti nastavení jsou bohaté, mimo jiné lze vybrat, jakým kanálem se má začínat po spuštění.
Po kliknutí na obraz a spuštění externí aplikace se zobrazí hodiny.
Pokud již předtím televize běžela, obraz je trhaný - je nutné prvně
spuštěný program ukončit. Po ukončení aplikace spuštěné z tvib se hodiny
opětovně změní na náhled; a tak stále dokola. Program vyžaduje Gtk2.
Nastavení kanálů se bere ze souboru .xawtv
stejnojmenné
aplikace, která je základem pro používání televize v Linuxu.
Tento applet zobrazuje mapu klávesnice tak, jak je definována v konfiguračním souboru X.org (XFree). Pro češtinu bohužel není vlajka, ale není problém ji odněkud přikopírovat. Aplikace má mnoho parametrů, pro spuštění jako dockapp je nutný parametr
$ wmxkb -wmode docked
Ač se to nezdá, stále je mnoho materiálu pro pokračování, na které se můžete těšit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Wmkbd ma (mel) jednu neprijemnou vlastnost. Je to program na prepinani klavesnice na nastaveni X nezavisla. Takze kdyz jsem chtel zmenit cs na en kdyz sem psal adresu do adresniho radku prohlizece a byl mi pritom nabidnut seznam predtim navstivenych adres, tak se neic neprehodilo.
A kdyz jsem ho pouzival, tak jsem si obe vlajecky delal znova. Co poslat misto tech reci patch autorovi? Bohuzel zadna vlajecka, kterou jsem udelal se nehodila k tem ostatnim, ktere v programu jiz byly... A protoze jsem vzdy upravoval jen ty, ktere jsem pouzival, tak jsem autorovi zadnou neposlal.
Moje vlajecky pro cz, uk a us jsou na lnx.cz.
S pozdravem
PaD