abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 743 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Mé oblíbené dockapps - II

    25. 3. 2005 | Vlastimil Ott | Recenze | 7265×

    Už podruhé, a ne naposledy. Sympatické prográmky, které patří do výbavy mnoha dobrých desktopů. Tentokráte se více zaměříme na multimédia.

    wmhdplop

    Chytlavý prográmek, který si jistě zamilujete. Předem uvádím, že vyžaduje jádro 2.6.x. Účelem programu je zobrazit zajímavou formou diskovou aktivitu. To je realizováno různobarevnými gejzíry. Žlutá a zelená barva symbolizuje čtení, červená chyby při čtení. Při nelineárním čtení se zobrazí mřížka s červenými či zelenými poli. To je případ swapování. Protože se to může dít často a může to snižovat informační hodnotu, lze swapování ignorovat parametrem --noswap.

    Disky a diskové oddíly, které jsou sledovány, se automaticky načítají ze souboru /etc/fstab. Pohyb mezi nimi lze provést kolečkem myši či kliknutím levým tlačítkem. Rychlost přenosu se zobrazuje v megabajtech za sekundu. Pokud běží démon hddtemp, zobrazuje se také teplota disku. Oba dva programy existují také ve verzi pro gkrellm. Ukázka programu v akci (animovaný GIF).

    wmradio

    Program české provenience slouží k ovládání radiokarty. Stanice je možné automaticky naladit, do souboru je musíte uložit sami. Dalším parametrem je skin (v současnosti čtyři) a zařízení rádia.

     preset0=101.40
     preset1=93.70
     preset2=89.00
     preset3=95.00
     preset4=92.80
     preset5=99.30
     device=/dev/radio
     skin=wave.skin

    Pro ovládání pomocí dálkového ovladače je nezbytný skript, který prostřednictvím roury posílá programu příkazy. Je jich pár, ostatně víc ani není třeba:

     $ wmradio-remote             
     Usage: /usr/bin/wmradio-remote COMMAND [param]
      valid commands are:
        POWER            # vypnutí
        TUNE_MINUS       # ladění zpět
        FINE_TUNE_MINUS  # jemné ladění zpět
        TUNE_PLUS        # ladění vpřed
        FINE_TUNE_PLUS   # jemné ladění vpřed
        SET_PRESET       # volba uložené předvolby
        SAVE_PRESET      # uložení předvolby
        SCAN             # najde silný signál stanice

    Ploška programu obsahuje několik ovládacích prvků: ladění vpřed a vzad, tlačítko pro vypnutí tlačítka předvoleb. Mezi nimi lze přepínat kolečkem myši, nebo kliknutím na symbol (tečka nebo číslice). Mezi parametry programu patří kromě "naslouchacího" režimu (sleduje rouru) také příkazy:

    • spusť, ale nehraj
    • ukonči a hraj dále

    Trochu mě mrzí, že vývoj programu ustrnul. Našlo by se pár věcí, které bych chtěl zlepšit (sám to neumím).

    wmxmms

    Tento plugin je součástí balení xmms. Umožňuje ovládat přehrávač pomocí malinkého panelu, kde je kromě typických tlačítek také ovládání hlasitosti a průběh písničky. Je to starý známý, ale velice praktický prográmek, bez kterého by to snad ani nešlo.

    wmdrawer

    Jedná se o spouštěč, který je realizován prostřednictvím nabídky. Na tak malý program má ohromné množství parametrů, jimiž lze určit, kterým směrem nabídka "vyjede", jestli je průhledná, její rozměry, jaké ikony se mají použít apod. Vše je ale jednoduše pochopitelné: pro základní funkčnost postačí znát jméno programu, doplnit jeho název a z toho odhadnout název ikony - nabízí se využití ikon z prostředí KDE či GNOME. Podle počtu a definice se ikony poskládají do řad či sloupců.

     [column]
     (mrxvt)   (gnome-term.png)       (mrxvt)
     (Sejmi obrázek)  (ksnapshot.png)        (ksnapshot)
     (OpenOffice.org) (stock_openoffice.png) (soffice)
     (NEdit)   (nedit.png)            (nedit)
     (ICQ klient)     (sim.png)              (sim)
     (Přejmenovat)    (krename.png)          (krename)

    tvib

    Na první pohled ptákovina - ale ono to funguje, a to celkem dobře! Televize v appletu 68x68. Jde v podstatě jen o náhled na televizi, ale něco vidět přece jen je. Kliknutím lze spustit "velkou" aplikaci, ta je už ovšem externí, typicky xawtv. Možnosti nastavení jsou bohaté, mimo jiné lze vybrat, jakým kanálem se má začínat po spuštění.

    Po kliknutí na obraz a spuštění externí aplikace se zobrazí hodiny. Pokud již předtím televize běžela, obraz je trhaný - je nutné prvně spuštěný program ukončit. Po ukončení aplikace spuštěné z tvib se hodiny opětovně změní na náhled; a tak stále dokola. Program vyžaduje Gtk2. Nastavení kanálů se bere ze souboru .xawtv stejnojmenné aplikace, která je základem pro používání televize v Linuxu.

    wmxkb

    Tento applet zobrazuje mapu klávesnice tak, jak je definována v konfiguračním souboru X.org (XFree). Pro češtinu bohužel není vlajka, ale není problém ji odněkud přikopírovat. Aplikace má mnoho parametrů, pro spuštění jako dockapp je nutný parametr

    $ wmxkb -wmode docked

    Pokračování...

    Ač se to nezdá, stále je mnoho materiálu pro pokračování, na které se můžete těšit.

           

    Hodnocení: 93 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Josef Kufner avatar 25.3.2005 00:24 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše wmdrawer
    wmdrawer ma jeden neprijemny bug, ktery zpusobi jeho ukonceni, pokud se soucasne s nim pouziva unclutter a zrovna nad wmdrawerem je schovan kurzor... path na http://localhost/jk/programy/patche/wmdrawer_0.10.5-1.diff.gz
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Josef Kufner avatar 25.3.2005 00:26 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: wmdrawer
    ach jo... co ja to sem davam... tohle snad uz bude lepsi... http://jk.myserver.cz/programy/patche/wmdrawer_0.10.5-1.diff.gz
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    25.3.2005 08:14 trocha pravdy | skóre: 3 | blog: nic
    Rozbalit Rozbalit vše wmxkb vers. wmkbd
    Osobne pouzivam wmkbd, ktery funguje dobre a ceskou vlajecku obsahuje :-)
    Pavel Dobeš avatar 25.3.2005 08:41 Pavel Dobeš | skóre: 21 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: wmxkb vers. wmkbd

    Wmkbd ma (mel) jednu neprijemnou vlastnost. Je to program na prepinani klavesnice na nastaveni X nezavisla. Takze kdyz jsem chtel zmenit cs na en kdyz sem psal adresu do adresniho radku prohlizece a byl mi pritom nabidnut seznam predtim navstivenych adres, tak se neic neprehodilo.

    A kdyz jsem ho pouzival, tak jsem si obe vlajecky delal znova. Co poslat misto tech reci patch autorovi? Bohuzel zadna vlajecka, kterou jsem udelal se nehodila k tem ostatnim, ktere v programu jiz byly... A protoze jsem vzdy upravoval jen ty, ktere jsem pouzival, tak jsem autorovi zadnou neposlal.

    Moje vlajecky pro cz, uk a us jsou na lnx.cz.

    S pozdravem
    PaD

    Windows? A kdo to ještě používá?
    25.3.2005 08:49 trocha pravdy | skóre: 3 | blog: nic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: wmxkb vers. wmkbd
    Aha, tak tato vlasnost me nastesti netrapi,vzhledem k tomu, ze vetsinou pisu nediakriticky a pouzivam proto v drtive vetsine US...
    Pavel Dobeš avatar 25.3.2005 10:05 Pavel Dobeš | skóre: 21 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: wmxkb vers. wmkbd
    Me taky ne, ale vysvetluj to pritelkyni ;-)

    PaD
    Windows? A kdo to ještě používá?
    25.3.2005 10:41 Milan Vančura
    Rozbalit Rozbalit vše wmxkb
    wmxkb se mi moc líbí. Vlaječky nepotřebuji, používám mnohem pro oči příjemnější makrofotku kláves na klávesnici - je to nenápadně šedé a název keymapy vidím napsanou titulkem. Ano, trvalo mi to kdysi jednorázově čtvrt hodiny - nějaký pěkný obrázek najít, zmenšit/ořezat na správnou velikost a převést do .xpm. To jsem ochoten obětovat :-D Pokud by někdo chtěl, tak je na http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~milanek/keyb.xpm

    Mimochodem, vemte si, co mají Windows na liště - a je to pro všechny naprosto dostačující.

    Mně přijde mnohem zajímavější, že pomocí wmxkb si mohu přepínat i klávesové mapy, na jejichž přepnutí nemám definovanou vůbec žádnou klávesovou zkratku a bez wmxkb bych se na ně ani nedostal (parametr -tsource Group) Od doby, kdy mi Martin Mareš s Vojtou Pavlíkem prozradili princip UCW keymapy, neznám přepínání kvůli českým ani jiným znakům, a tak mi wmxkb dalo jedinečnou možnost zpřístupnit klasické keymapy pro ženu :-)
    25.3.2005 14:51 Mr. Zdeeck
    Rozbalit Rozbalit vše WMXMMS vs. WMUSIC
    Bude to znit blbe, ale "wmXMMS saje, wmusic (http://home.jtan.com/~john/wmusic/) vladne". :-) wmusic ma IMHO daleko lepsi zobrazovani informaci, vypada pekneji a podporuje skryvani XMMSka (stejne jako wmXMMS). Muj startup je nasledujici: "wmusic -x -b -a -t"

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.