Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Chytlavý prográmek, který
si jistě zamilujete. Předem uvádím, že vyžaduje jádro 2.6.x. Účelem
programu je zobrazit zajímavou formou diskovou aktivitu. To je realizováno
různobarevnými gejzíry. Žlutá a zelená barva symbolizuje čtení, červená
chyby při čtení. Při nelineárním čtení se zobrazí mřížka s červenými či
zelenými poli. To je případ swapování. Protože se to může dít často a může
to snižovat informační hodnotu, lze swapování ignorovat parametrem
--noswap
.
Disky a diskové oddíly, které jsou sledovány, se automaticky načítají ze
souboru /etc/fstab
. Pohyb mezi nimi lze provést kolečkem myši
či kliknutím levým tlačítkem. Rychlost přenosu se zobrazuje v megabajtech
za sekundu. Pokud běží démon hddtemp, zobrazuje se
také teplota disku. Oba dva programy existují také ve verzi pro gkrellm. Ukázka programu
v akci (animovaný GIF).
Program české provenience slouží k ovládání radiokarty. Stanice je možné automaticky naladit, do souboru je musíte uložit sami. Dalším parametrem je skin (v současnosti čtyři) a zařízení rádia.
preset0=101.40 preset1=93.70 preset2=89.00 preset3=95.00 preset4=92.80 preset5=99.30 device=/dev/radio skin=wave.skin
Pro ovládání pomocí dálkového ovladače je nezbytný skript, který prostřednictvím roury posílá programu příkazy. Je jich pár, ostatně víc ani není třeba:
$ wmradio-remote Usage: /usr/bin/wmradio-remote COMMAND [param] valid commands are: POWER # vypnutí TUNE_MINUS # ladění zpět FINE_TUNE_MINUS # jemné ladění zpět TUNE_PLUS # ladění vpřed FINE_TUNE_PLUS # jemné ladění vpřed SET_PRESET # volba uložené předvolby SAVE_PRESET # uložení předvolby SCAN # najde silný signál stanice
Ploška programu obsahuje několik ovládacích prvků: ladění vpřed a vzad, tlačítko pro vypnutí tlačítka předvoleb. Mezi nimi lze přepínat kolečkem myši, nebo kliknutím na symbol (tečka nebo číslice). Mezi parametry programu patří kromě "naslouchacího" režimu (sleduje rouru) také příkazy:
Trochu mě mrzí, že vývoj programu ustrnul. Našlo by se pár věcí, které bych chtěl zlepšit (sám to neumím).
Tento plugin je součástí balení xmms. Umožňuje ovládat přehrávač pomocí malinkého panelu, kde je kromě typických tlačítek také ovládání hlasitosti a průběh písničky. Je to starý známý, ale velice praktický prográmek, bez kterého by to snad ani nešlo.
Jedná se o spouštěč, který je realizován prostřednictvím nabídky. Na tak malý program má ohromné množství parametrů, jimiž lze určit, kterým směrem nabídka "vyjede", jestli je průhledná, její rozměry, jaké ikony se mají použít apod. Vše je ale jednoduše pochopitelné: pro základní funkčnost postačí znát jméno programu, doplnit jeho název a z toho odhadnout název ikony - nabízí se využití ikon z prostředí KDE či GNOME. Podle počtu a definice se ikony poskládají do řad či sloupců.
[column] (mrxvt) (gnome-term.png) (mrxvt) (Sejmi obrázek) (ksnapshot.png) (ksnapshot) (OpenOffice.org) (stock_openoffice.png) (soffice) (NEdit) (nedit.png) (nedit) (ICQ klient) (sim.png) (sim) (Přejmenovat) (krename.png) (krename)
Na první pohled ptákovina - ale ono to funguje, a to celkem dobře! Televize v appletu 68x68. Jde v podstatě jen o náhled na televizi, ale něco vidět přece jen je. Kliknutím lze spustit "velkou" aplikaci, ta je už ovšem externí, typicky xawtv. Možnosti nastavení jsou bohaté, mimo jiné lze vybrat, jakým kanálem se má začínat po spuštění.
Po kliknutí na obraz a spuštění externí aplikace se zobrazí hodiny.
Pokud již předtím televize běžela, obraz je trhaný - je nutné prvně
spuštěný program ukončit. Po ukončení aplikace spuštěné z tvib se hodiny
opětovně změní na náhled; a tak stále dokola. Program vyžaduje Gtk2.
Nastavení kanálů se bere ze souboru .xawtv
stejnojmenné
aplikace, která je základem pro používání televize v Linuxu.
Tento applet zobrazuje mapu klávesnice tak, jak je definována v konfiguračním souboru X.org (XFree). Pro češtinu bohužel není vlajka, ale není problém ji odněkud přikopírovat. Aplikace má mnoho parametrů, pro spuštění jako dockapp je nutný parametr
$ wmxkb -wmode docked
Ač se to nezdá, stále je mnoho materiálu pro pokračování, na které se můžete těšit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Wmkbd ma (mel) jednu neprijemnou vlastnost. Je to program na prepinani klavesnice na nastaveni X nezavisla. Takze kdyz jsem chtel zmenit cs na en kdyz sem psal adresu do adresniho radku prohlizece a byl mi pritom nabidnut seznam predtim navstivenych adres, tak se neic neprehodilo.
A kdyz jsem ho pouzival, tak jsem si obe vlajecky delal znova. Co poslat misto tech reci patch autorovi? Bohuzel zadna vlajecka, kterou jsem udelal se nehodila k tem ostatnim, ktere v programu jiz byly... A protoze jsem vzdy upravoval jen ty, ktere jsem pouzival, tak jsem autorovi zadnou neposlal.
Moje vlajecky pro cz, uk a us jsou na lnx.cz.
S pozdravem
PaD