Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Veronika je fanynkou Slackwaru, nainstalovala jej na rodinný počítač, nicméně hlasovala jen jednou - sama za sebe. Místo toho odmítla uvařit večeři, dokud ostatní členové rodiny nešli hlasovat.ROFL
Ok, budu hlasovat za něco 1x, manželka taky pro něco 1x, k tomu asi chodí i kamarád z jednoho natu, navíc jsme my všichni pod providerem za dalším natem. Čili takhle to bude v pořádku za 3 hlasy?
No, tak bychom mohli na té wifině třeba uvést ta data narození. Blog máme každý svůj /tedy manžel i já, jak je na tom soused nevíme/. Hlasovat chci určitě. Bude to tedy takhle nějak možné ?
Jo, komp máme také každý svůj a na AP svou IP uvnitř sítě. Ale ven chodíme asi přes jednu IP neveřejnou za NATEM. Viz Vencour.
Hlasovat budu přihlášený, čili by to nemělo dělat problémy
Navíc co by to bylo za průzkum, kde bych se nic nedozvěděl = hlasoval více krát.
Dobře. Děkujeme
Pravidla jsou jednou dana a plati uz nekolik let. Pocitaji se uzivatele distribuci. Spravny nazev ankety byl znel Anketa o distribuci s nejvetsim poctem uzivatelu, tohle je jen marketingova zkratka, ktera zni lepe. Takze pokud ten mandrake pouziva, i kdyz si jej nezvolil, pocita se jako jeho uzivatel. Protesty budu ignorovatJiste, jde jen o to, ze nijak neuhlidate, ze pro nektere distribuce zkratka hlasovat nebudu, i kdyz je pouzivam, ale dam hlas tem, kterym budu chtit. Cili vysledky ankety vypovidaji o necem jinem nez "o distribuci s nejvetsim poctem uzivatelu", totiz "o distribuci s nejvetsim podilem priznivcu" (navic mezi ctenari ABCLinuxu neboli ucastniky ankety, protoze to take neni trendovy reprezentativni pruzkum, ktery by se dal generalizovat). Je celkem jedno, jak to nazvete, dulezite je, co tam skutecne bude za data.
Nesmysl. Spíš to akorát od ankety pár lidí odradí. Třeba mne by docela klidně mohlo…Kdyz te odradi jedna jedina kolonka za pohlavi, Vek, Jak dlouho Linux, Vzdelani, Zamestnani... navic uplne na konci ankety ... od hlasovani, tak je jasny, ze to delas natruc. Kdyz jsem napsal na podobne tema blog, strhlo se naopak dost zivelne hlasovani (a to jsem k nemu ani nevyzval), usuzuji tedy, ze sucharu tveho typu bude asi mene ;) Vsadim se, ze tuto kolonku vyplni vic lidi nez ostatni statisticke (viz minule rocniky ankety ... pokud nebudou povinne vsechny).
Ano, bylo by to natruc. Nehodlám podporovat tmářské bláboly. Cestou na školení pravidelně po půl osmé ráno, když dávají horoskopy, přepínám na jinou stanici.Jestli si pletes "horoskopy v radiu" s astrologii, tak to je neco jako bys oznacil "Blesk" za vedecky zurnal. Ciste empiricky by slo o zjisteni zavislosti vyberu distribuce Linuxu na rocni dobe data narozeni. "Tmarskeho" na tom neni nic - pokud vyslovime hypotezu, ze lide narozeni na jare maji jiny charakter a zpusob preferenci nez lide narozeni na podzim ... je legitimni pokusit se sberem empirickych dat (tj. korelaci data narozeni a preferenci) tuto hypotezu bud potvrdit nebo vyvratit. Krome toho je to zabava, ktere jsi pod mym blogem spontanne podlehl i ty sam (a stalo te to vic, nez zvolit jednu kolonku, aktivne jsi udaje vypsal). Cili tvuj nynejsi postoj je o to vic neopodstatneny, hlavne neverohodny.
Jediný přínos astrologie byl v tomUzivej si tu sladkou nevedomost, ktera uz tradicne umoznuje hazet kolem pseudokvalifikovanymi soudy... aneb cim min toho vim, tim vic je mi vsechno jasne :P
Nesmysl. Spíš to akorát od ankety pár lidí odradí. Třeba mne by docela klidně mohlo…jo taaak ;)
Něco jiného je dotaz do pléna v blogu a něco jiného oficiální anketa ABCLinuxu.Zvlast kdyz v tom blogu dotaz nebyl... pouze poznamka, ze by to mohlo byt zajimave. Stejne se strhlo spontanni hlasovani. Uvadim to tu jen jako doklad, ze tohle tema lidi pritahuje vic nez je to odrazuje. Odrazuje to pouze zanicene fanatiky ;)
Ano, co se týká témat jako astrologie, léčitelství, Däniken, SoučekMyslim, ze shrnuti vyse zmineneho do jedne kategorie prozrazuje, ze nema cenu se s tebou dal na toto tema bavit. Neco jako kdyz "IT-reporter" Vojech Bednar udela z davno opraveneho bugu KDE tema stale se zhorsujici bezpecnosti Linuxu... :P
Astrologie, horoskopy atd jsou opravdu kravina. NicmeneDiky, ze ses me zastal, nacelniku ... :P
Ta znamení by mohl být třeba nepovinný údaj, aby to nikoho neodradilo. Jsem také pro to je tam zařadit.
Pokud je Extempore schopen, a já vím, že je, údaje a znameních a oblíbených distrech zpracovat, proč ne ? Fakt mne tato analýza zajímá. Alespoň v blogu bych to uvítala. Povahové charakteristiky jednotlivých znamení dost sedí, já používám k analýzám PhDr. Olgu Krumlovskou a minimálně základní charakteristiky osobnosti dost sedí. Pro "pavědecké" věci také nejsem. Ale seriozní sociologická studie ?
Opět budu za naivku, "která věří všemu co kde píšou", ale klidně. Ta znamení a výběr distribuce mne opravdu zajímají.
Asi je to blbost, ale řadil bych všechny OS podle abecedy. Tedy i DOS a připsal bych po vzoru Windows varianty (Free, Open, MS, ...)Hm, tak tady delam vyjimku, ze si te ctu... ale zase jsem udelal blbost. Clovece ty ses fakt natvrdlej :P "o nejpopulárnější linuxovou distribuci" Tak jsem si hodil trochu hrachu... a zase te balim :P
Anketa líbí, přidal bych Quantian jako live distro.
Ja se v takovych vecech teda nevyznam a nevim, jak je to slozity/jednoduchy zaridit, ale neslo by to udelat podobne jako hlasovani na Rootu o osobnost Open Source pres SMSky?
Predstavoval bych si to asi takhle:
1) vyplnim anketu a odeslu
2) vygeneruje se mi neco jako potvrzovaci kod (proste unikatni ID)
3) odeslu ten kod pomoci SMS (cena by mela byt primerena - napr. tech 6 Kc)
4) na zaklade spravnosti kodu a jedinecnosti pouziteho telefonniho cisla se hlasovani ulozi/zahodi
Clovek nema tolik mobilnich cisel, nez kolik si muze zalozit emailu (a kupovat kvuli vyhre dalsi SIMky se myslim nevyplati). A navic se z tech SMSek muze financovat vyhra nebo dalsi rozvoj Abicka
Ale mozna jsem se moc dival na sci-fi, tak me prosim nekamenujte, jestli je to blbej, zbytecne slozitej a neproveditelnej napad
Možná by nebylo od věci si předem dohodnout „značení verzí“ u Gentoo, ať to nedopadne jak loni:
Jestli je s rozlišováním verzí Debianu potíž, tak u Gentoo je to noční můra. Gentoo vlastně žádné verze nemá. Jediný způsob rozlišení je datum vydání liveCD, ze kterého byl systém instalován.
Tomu také odpovídají "verze", které uživatelé Gentoo zadávali... Sice jich dost využilo možnosti zapsat např. "2004.3", velké množství však (určitě s úsměvem na rtech) zaznamenalo hlášky typu: "no, nejnovější" nebo "emerge world". Případně přihodili něco jako "x86, aktuální stabilní".
Navrhuji čas od posledního emerge -uDN world
.
ia64
(64-bit Intel)... ten ale zrovna mně nechybí... jo a taky hppa
...
Tzn. v ideálním případě nějakých 2500 hlasů pro CentOS, ve skutečnosti to bude tak 25, ale co užPresne tak. Anketa vypovida o oblibenosti mezi hlasujicimi, nikoliv o poctu uzivatelu, kde bude dochazet k prave tebou popsanym zkreslenim (ale to "jim" nevysvetlis :P).
já se podivám na výsledek, uvidim CentOS 3 procenta, Whitebox 2,9 procent atd., sečtu si to a vim, že RHEL obecně má tolik a tolik. Ale proč to neudělat rovnou?Sam sis odpovedel. Protoze kdyz pak budes chtit vedet, kolik je z toho celkovyho cisla CentOS, tak uz to nepujde. Krome toho, distribuce jsou od sebe zretelne odlisitelne, i de facto "klony", CentOS se taky par (sice nepodstatnymi) drobnostmi od RHEL lisi, ale neni to 1:1 - kdyby odlisne nebyly, nebyly by to ruzne distribuce. Pokud se dohodneme, ze existuje neco jako samostatna a odlisitelna "distribuce Linuxu", ktera ma sve tvurce, svoji konkretni podobu, svuj nazev a svoji komunitu uzivatelu, a alespon necim z toho se od "materske" distribuce lisi, tak je to "jina distribuce".
Tiskni
Sdílej: