Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V reakci na komentář Petra Macha jsem rozdělil přihlašování od komentování. O co jde? Jelikož se v diskusích u zpráviček, článků a blogů objevovaly komentáře spambotů a různých trollů, zavedli jsme pravidlo, že do těchto diskusí smí přispívat jen registrovaní uživatelé AbcLinuxu. U diskusí ve fóru, kde se řeší problémy, toto pravidlo není aplikováno, tam je možné stále přispívat bez registrace.
Nicméně někteří lidé jen slepě vyplní největší textové políčko a odešlou formulář, aniž by si přečetli výraznou nápovědu či si všimli dalších povinných políček. A pak jsou naštvaní, že formulář nejde odeslat. Proto jsem oddělil přihlašování na samostatný krok. Takže nejste-li přihlášeni, nejdříve se objeví formulář pro přihlášení a teprve po jeho úspěšném odeslání se objeví formulář pro zadání komentáře. Znamená to sice jeden mezikrok navíc proti současnému stavu, ale Abíčko musí být foolproof.
Další vyřešené chyby: 479, 481, 480, 350 a 477.
Další várka vylepšení Abíčka. Nejviditelnější je přepis rozcestníku.
Dneska jsem si říkal, že by bylo fajn upgradovat počítač. Ale hned mě napadlo, jaké komponenty si vybrat, aby byly plně podporované. Určitě nejsem sám, koho by to zajímalo. Co takhle udělat veřejně editovatelný dokument či FAQ, kde by bylo pár sekcí dle určení počítače s doporučenými komponentami?
Snažím se vymyslet regexp, který by detekoval ampersand, který není součástí HTML entity. HTML entitou myslím > a další, což se dá nejspíše vyjádřit jako &[a-z]+;
. Ale jak to dát dohromady do dotazu, najdi takové ampersandy, za kterými nic takového nenásleduje? Ja mám pocit, že to snad ani vyjádřit nejde. Pokud jde o syntaxi, zde je její popis.
Napsal jsem několik vylepšení, oprav a změn chování tohoto portálu. Zároveň jsem se pochlapil a napsal jednu super vlastnost, která se bude hodit.
Kdysi dávno jsem vytvořil jednoduchou PDA verzi. Nicméně ji nemám rád, protože mi plní logy chybami v šablonách a nebaví mě ji opravovat. Navíc ani nevím pořádně, co by měla umět, PDA jsem nikdy neměl, takže nevím, jaké mají jeho uživatelé potřeby a jak se chovají prohlížeče.
Máte-li tedy PDA, napište mi, co byste od PDA verze očekávali. Jaké informace byste tam chtěli mít dostupné, v jakém počtu (objektů na stránku) atd. Jaké prohlížeče mají mít tuto šablonu automaticky nastavenu (řetězec User agent). Zda prohlížeče fungují v online režimu nebo si nasosají data dopředu.
A úplně nejlepší by bylo, kdyby některý uživatel se rozhodl udržovat šablony sám, stačí mít jen ty nejzákladnější programátorské znalosti, Javu nemusí znát.
V rámci uklidnění situace na abíčku hodlám napsat o víkendu tyto změny:
Mám dotaz pro kolegy programátory, jak by řešili verzování objektů ukládáných do databáze.
Kluci chystají nový server pro abíčko a zatím na něj instalují nový LinuxBizWorld. Nicméně mají problémy s tím, že jim nefungoval překlad ? v PreparedStatement, díky čemuž se aplikace chovala podivně. Google napovídá, že je to problém mysql instalované z debian balíčků a může pomoci nastavení useServerPrepStmts=false
. Skutečně to vypadá, že tohle je správná cesta. Další odkazy: mysql, ubuntu.