Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V reakci na komentář Petra Macha jsem rozdělil přihlašování od komentování. O co jde? Jelikož se v diskusích u zpráviček, článků a blogů objevovaly komentáře spambotů a různých trollů, zavedli jsme pravidlo, že do těchto diskusí smí přispívat jen registrovaní uživatelé AbcLinuxu. U diskusí ve fóru, kde se řeší problémy, toto pravidlo není aplikováno, tam je možné stále přispívat bez registrace.
Nicméně někteří lidé jen slepě vyplní největší textové políčko a odešlou formulář, aniž by si přečetli výraznou nápovědu či si všimli dalších povinných políček. A pak jsou naštvaní, že formulář nejde odeslat. Proto jsem oddělil přihlašování na samostatný krok. Takže nejste-li přihlášeni, nejdříve se objeví formulář pro přihlášení a teprve po jeho úspěšném odeslání se objeví formulář pro zadání komentáře. Znamená to sice jeden mezikrok navíc proti současnému stavu, ale Abíčko musí být foolproof.
Další vyřešené chyby: 479, 481, 480, 350 a 477.
Další várka vylepšení Abíčka. Nejviditelnější je přepis rozcestníku.
Dneska jsem si říkal, že by bylo fajn upgradovat počítač. Ale hned mě napadlo, jaké komponenty si vybrat, aby byly plně podporované. Určitě nejsem sám, koho by to zajímalo. Co takhle udělat veřejně editovatelný dokument či FAQ, kde by bylo pár sekcí dle určení počítače s doporučenými komponentami?
Snažím se vymyslet regexp, který by detekoval ampersand, který není součástí HTML entity. HTML entitou myslím > a další, což se dá nejspíše vyjádřit jako &[a-z]+;
. Ale jak to dát dohromady do dotazu, najdi takové ampersandy, za kterými nic takového nenásleduje? Ja mám pocit, že to snad ani vyjádřit nejde. Pokud jde o syntaxi, zde je její popis.
Napsal jsem několik vylepšení, oprav a změn chování tohoto portálu. Zároveň jsem se pochlapil a napsal jednu super vlastnost, která se bude hodit.
Kdysi dávno jsem vytvořil jednoduchou PDA verzi. Nicméně ji nemám rád, protože mi plní logy chybami v šablonách a nebaví mě ji opravovat. Navíc ani nevím pořádně, co by měla umět, PDA jsem nikdy neměl, takže nevím, jaké mají jeho uživatelé potřeby a jak se chovají prohlížeče.
Máte-li tedy PDA, napište mi, co byste od PDA verze očekávali. Jaké informace byste tam chtěli mít dostupné, v jakém počtu (objektů na stránku) atd. Jaké prohlížeče mají mít tuto šablonu automaticky nastavenu (řetězec User agent). Zda prohlížeče fungují v online režimu nebo si nasosají data dopředu.
A úplně nejlepší by bylo, kdyby některý uživatel se rozhodl udržovat šablony sám, stačí mít jen ty nejzákladnější programátorské znalosti, Javu nemusí znát.
V rámci uklidnění situace na abíčku hodlám napsat o víkendu tyto změny:
Mám dotaz pro kolegy programátory, jak by řešili verzování objektů ukládáných do databáze.
Kluci chystají nový server pro abíčko a zatím na něj instalují nový LinuxBizWorld. Nicméně mají problémy s tím, že jim nefungoval překlad ? v PreparedStatement, díky čemuž se aplikace chovala podivně. Google napovídá, že je to problém mysql instalované z debian balíčků a může pomoci nastavení useServerPrepStmts=false
. Skutečně to vypadá, že tohle je správná cesta. Další odkazy: mysql, ubuntu.