Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Moře práce, takže jen stručně. Chci se zeptat na pár věcí, jak počítat distribuce.
Nejdříve, máme počítat Fedoru a Redhat dohromady? Loni jsme to nedělali, brali sjme to jako dvě samostatné distribuce. Jenže letos máme obdobnou dvojku SUSE a OpenSUSE. Málokdo ale v anketě mezi nimi rozlišoval (čemuž se nedivím, rozdíl v názvu není tak markantní jako mezi Redhat a Fedora). Pokud tedy sečteme SUSE a OpenSUSE (což musíme), pak bychom měli z hlediska spravedlnosti sečíst i Fedoru a Redhat. Souhlasíte?
Další otázkou je, co s klony Redhatu? Třeba CentOS - kód je až na logo a texty totožný, takže by dávalo smysl připočíst je k redhatu. Na druhou stranu je to samostatná značka nezávislá na firmě Redhat. Mandrake taky vznikl jako fork redhatu, takže by dávalo spíše smysl je raději počítat jako samostatné distro.
Tiskni
Sdílej:
Jenze lide nehlasovali pro SUSE a OpenSUSE, ale jen pro SUSE, kdezto u Redhatu a Fedory toto deleni dodrzovali. Nejsme tedy schopni (letos) odlisit SUSE od OpenSUSE. Takze secist SUSE a OpenSUSE a nesecist Redhat a Fedoru mi prijde nefer k Redhatu.Pokud vim tak SUSE a OpenSUSE ma nyni prakticky totoznou podobu, pro uzivatele. To se o Red Hat (at uz starem dobrem nebo RHEL) rici neda. Pocitat RHEL a CentOS a klony dohromady ano. Tj. SUSE a OpenSUSE jsou de facto klony, RHEL a CentOS jsou klony, ale Fedora Core a Red Hat IMHO klony rozhodne nejsou. Vezmete jako kriterium treba vyvojovy cyklus nebo dokonce totoznost kodu. Nebo co byste poradili novackovi, stahni si FC, to je stejny jako Red Hat? Muzete prehazovat balicky a konfiguraky mezi FC a RH stejne jako mezi SUSE a openSUSE? Pochybuji... Co z ceho pochazi, je podle me spis vedlejsi. To by nakonec Mandriva mohla taky skoncit jako "Red Hat"...
Hurá na ně.
) atd.
Na ty analýzy se moc těším 
Žádná distribuce se jménem "openSUSE" neexistuje. "openSUSE" je název komunitního projektu, jehož cílem je poskytnout uživatelům i vývojářům přístup k distribuci s názvem "SUSE Linux" (viz http://cs.opensuse.org/O_projektu). Platí tedy přibližně něco takovéhoto:
openSUSE <-> Fedora Project
SUSE Linux <-> Fedora Core
SLES <-> RHEL (v anketě nesprávně jako "Red Hat")
SLES bohužel v anketě chyběl, pokud ho někdo uvedl do okénka pro jiné distribuce, měl by se asi počítat zvlášť.
Leošova zmínka o ekvivalenci dvojic Fedora/RHEL a SUSE Linux/openSUSE je tedy bohužel nesprávná
Částečně je to celé asi způsobeno nesprávným pojmenováním distribucí v anketě. Tak kupříkladu název distribuce není "Fedora", ale "Fedora Core". Obdobně není "Red Hat" (to je název firmy), ale "Red Hat Enterprise Linux"; či není "SUSE" ani "openSUSE", ale "SUSE Linux".
beztak zjistíme jen to, jestli uživatel své distro používá v práci a nebo kdekoliv, případně kolik do toho vrazil peněz.Logicky dusledek zmateneho (a nerealneho, protoze nekontrolovatelneho) zadani ankety "pouzivanych" distribuci. Pak nastanou krome evidentnich zkresleni (v pripade, kdy lidi pouzivaji nejakou centralne spravovanou sitovou instalaci, o niz ani netusi, jake je to distro - oproti lidem, kteri pouzivaji totez, ale zato to presne vedi, a tak budou hlasovat pro vice distribuci, i kdyz obe skupiny pouzivaji totez) jeste problemy s tim, ktere distribuce spolu "spojit". Kdyby se zadavatele drzeli logickeho terminu "nejoblibenejsi" distribuce, coz jedine muze takova anketa zjistit, byl by problem vyresen. Hlavne by nikdo netvrdil, ze RHEL je totez co Fedora Core (opravdu maji totozny kod?).
Hlavne by nikdo netvrdil, ze RHEL je totez co Fedora Core (opravdu maji totozny kod?).
Víceméně ano. Jen Fedora ho má dřív a RHEL ho má stabilizovanější.
Jakže? Kamže mi to utekla souvislost?



kernel-default-nongpl… :-)