Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jenze lide nehlasovali pro SUSE a OpenSUSE, ale jen pro SUSE, kdezto u Redhatu a Fedory toto deleni dodrzovali. Nejsme tedy schopni (letos) odlisit SUSE od OpenSUSE. Takze secist SUSE a OpenSUSE a nesecist Redhat a Fedoru mi prijde nefer k Redhatu.Pokud vim tak SUSE a OpenSUSE ma nyni prakticky totoznou podobu, pro uzivatele. To se o Red Hat (at uz starem dobrem nebo RHEL) rici neda. Pocitat RHEL a CentOS a klony dohromady ano. Tj. SUSE a OpenSUSE jsou de facto klony, RHEL a CentOS jsou klony, ale Fedora Core a Red Hat IMHO klony rozhodne nejsou. Vezmete jako kriterium treba vyvojovy cyklus nebo dokonce totoznost kodu. Nebo co byste poradili novackovi, stahni si FC, to je stejny jako Red Hat? Muzete prehazovat balicky a konfiguraky mezi FC a RH stejne jako mezi SUSE a openSUSE? Pochybuji... Co z ceho pochazi, je podle me spis vedlejsi. To by nakonec Mandriva mohla taky skoncit jako "Red Hat"...
Na ty analýzy se moc těším
Žádná distribuce se jménem "openSUSE" neexistuje. "openSUSE" je název komunitního projektu, jehož cílem je poskytnout uživatelům i vývojářům přístup k distribuci s názvem "SUSE Linux" (viz http://cs.opensuse.org/O_projektu). Platí tedy přibližně něco takovéhoto:
openSUSE <-> Fedora Project
SUSE Linux <-> Fedora Core
SLES <-> RHEL (v anketě nesprávně jako "Red Hat")
SLES bohužel v anketě chyběl, pokud ho někdo uvedl do okénka pro jiné distribuce, měl by se asi počítat zvlášť.
Leošova zmínka o ekvivalenci dvojic Fedora/RHEL a SUSE Linux/openSUSE je tedy bohužel nesprávná
Částečně je to celé asi způsobeno nesprávným pojmenováním distribucí v anketě. Tak kupříkladu název distribuce není "Fedora", ale "Fedora Core". Obdobně není "Red Hat" (to je název firmy), ale "Red Hat Enterprise Linux"; či není "SUSE" ani "openSUSE", ale "SUSE Linux".
beztak zjistíme jen to, jestli uživatel své distro používá v práci a nebo kdekoliv, případně kolik do toho vrazil peněz.Logicky dusledek zmateneho (a nerealneho, protoze nekontrolovatelneho) zadani ankety "pouzivanych" distribuci. Pak nastanou krome evidentnich zkresleni (v pripade, kdy lidi pouzivaji nejakou centralne spravovanou sitovou instalaci, o niz ani netusi, jake je to distro - oproti lidem, kteri pouzivaji totez, ale zato to presne vedi, a tak budou hlasovat pro vice distribuci, i kdyz obe skupiny pouzivaji totez) jeste problemy s tim, ktere distribuce spolu "spojit". Kdyby se zadavatele drzeli logickeho terminu "nejoblibenejsi" distribuce, coz jedine muze takova anketa zjistit, byl by problem vyresen. Hlavne by nikdo netvrdil, ze RHEL je totez co Fedora Core (opravdu maji totozny kod?).
Hlavne by nikdo netvrdil, ze RHEL je totez co Fedora Core (opravdu maji totozny kod?).
Víceméně ano. Jen Fedora ho má dřív a RHEL ho má stabilizovanější.
Jakže? Kamže mi to utekla souvislost?
kernel-default-nongpl
… :-)
Tiskni
Sdílej: