Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jenze lide nehlasovali pro SUSE a OpenSUSE, ale jen pro SUSE, kdezto u Redhatu a Fedory toto deleni dodrzovali. Nejsme tedy schopni (letos) odlisit SUSE od OpenSUSE. Takze secist SUSE a OpenSUSE a nesecist Redhat a Fedoru mi prijde nefer k Redhatu.Pokud vim tak SUSE a OpenSUSE ma nyni prakticky totoznou podobu, pro uzivatele. To se o Red Hat (at uz starem dobrem nebo RHEL) rici neda. Pocitat RHEL a CentOS a klony dohromady ano. Tj. SUSE a OpenSUSE jsou de facto klony, RHEL a CentOS jsou klony, ale Fedora Core a Red Hat IMHO klony rozhodne nejsou. Vezmete jako kriterium treba vyvojovy cyklus nebo dokonce totoznost kodu. Nebo co byste poradili novackovi, stahni si FC, to je stejny jako Red Hat? Muzete prehazovat balicky a konfiguraky mezi FC a RH stejne jako mezi SUSE a openSUSE? Pochybuji... Co z ceho pochazi, je podle me spis vedlejsi. To by nakonec Mandriva mohla taky skoncit jako "Red Hat"...
Na ty analýzy se moc těším
Žádná distribuce se jménem "openSUSE" neexistuje. "openSUSE" je název komunitního projektu, jehož cílem je poskytnout uživatelům i vývojářům přístup k distribuci s názvem "SUSE Linux" (viz http://cs.opensuse.org/O_projektu). Platí tedy přibližně něco takovéhoto:
openSUSE <-> Fedora Project
SUSE Linux <-> Fedora Core
SLES <-> RHEL (v anketě nesprávně jako "Red Hat")
SLES bohužel v anketě chyběl, pokud ho někdo uvedl do okénka pro jiné distribuce, měl by se asi počítat zvlášť.
Leošova zmínka o ekvivalenci dvojic Fedora/RHEL a SUSE Linux/openSUSE je tedy bohužel nesprávná
Částečně je to celé asi způsobeno nesprávným pojmenováním distribucí v anketě. Tak kupříkladu název distribuce není "Fedora", ale "Fedora Core". Obdobně není "Red Hat" (to je název firmy), ale "Red Hat Enterprise Linux"; či není "SUSE" ani "openSUSE", ale "SUSE Linux".
beztak zjistíme jen to, jestli uživatel své distro používá v práci a nebo kdekoliv, případně kolik do toho vrazil peněz.Logicky dusledek zmateneho (a nerealneho, protoze nekontrolovatelneho) zadani ankety "pouzivanych" distribuci. Pak nastanou krome evidentnich zkresleni (v pripade, kdy lidi pouzivaji nejakou centralne spravovanou sitovou instalaci, o niz ani netusi, jake je to distro - oproti lidem, kteri pouzivaji totez, ale zato to presne vedi, a tak budou hlasovat pro vice distribuci, i kdyz obe skupiny pouzivaji totez) jeste problemy s tim, ktere distribuce spolu "spojit". Kdyby se zadavatele drzeli logickeho terminu "nejoblibenejsi" distribuce, coz jedine muze takova anketa zjistit, byl by problem vyresen. Hlavne by nikdo netvrdil, ze RHEL je totez co Fedora Core (opravdu maji totozny kod?).
Hlavne by nikdo netvrdil, ze RHEL je totez co Fedora Core (opravdu maji totozny kod?).
Víceméně ano. Jen Fedora ho má dřív a RHEL ho má stabilizovanější.
Jakže? Kamže mi to utekla souvislost?
kernel-default-nongpl
… :-)
Tiskni
Sdílej: