Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
aneb patálie pokračují.
Minule jsem psal o tom, jak mi Acer eRecovery brání nainstalovat Linux. Když jsem obnovil původní masterboot record, dokázal jsem aspoň vrátit Windows. Takže jsem je zaktualizoval a chystal se udělat zálohu. Ale ta se o sto mega nevešla na jedno DVD. Proto jsem instaloval další a další nutné programy, ať ty dvě DVD zaplním.
Nevím, zda tam byla souvislost s instalací antiviru Avast, ale najednou mi zmizela ikonka pro eRecovery a ten program jsem nikde nenašel. Po googlování jsem našel, že FTP server Aceru obsahuje instalačky eRecovery. Nainstaloval jsem jej a zkusil spustit, ale psal nějakou chybu, že Acer eRecovery Management is not available. Zajímavé také je, že adresář C:\Acer\Empowering..\eRecovery
se mi sám od sebe ztrácí. Jako by jej něco smazalo.
Tak jsem to vzdal a rozhodl se začít odznovu. Vytáhnul jsem sadu 5 CD s inicální zálohou, ale tam nebylo, čím ji vrátit. Zkusil jsem ještě jedno CD (CD2D) a tam byl soubor recovery32.exe. Nicméně po spuštění a odsouhlasení obnovy mi při čtení CD2 zatuhnul s chybou
call err=3, szCommand=X:\I386\System32\ITWIN.EXE Z:\IMAGES\62OB31DT.P2 /AIM1R8
Napadlo mě z CD nabootovat. Asi pět minut se spouštěly windows a aplikace recovery. Vypadalo to dobře. Vše jsem tedy odsouhlasil a vyzvalo mě to ke vložení CD2. Byl tu ale malý problém - mechanika nešla otevřít. To už mi vážně přijde jako špatný žert.
Tak teď nevím, co dál. Bez zálohy systému se bojím pokračovat instalací Linuxu. Současné instalačky jsou mi k ničemu, když je nemohu použít. Z Aceru mám čim dál horší pocit. Nebaví mě dělat jim neplacenou QA.
Tiskni
Sdílej:
Potvrzuju, mam na IBM r51e vespod MAC adresy síťovky, wifiny, výrobní označení noťase a registrační štítek k woknům.
Stojí ti to za to? Kolik jsi s tim strávil času? Bude ti to k něčemu, ty zkušenosti? Pokud ano, tak máš pravdu, stojí to za to, to trmácení se cestou trnitou.
Mně prozatim stačí funkční dosbox. Tedy přiznávám, že i já mam nějaké pařanské choutky.
badblocks -w
'.