Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
A ted pojdme za hranice. Ve svete je spousta problemu a trpicich lidi, kteri marne cekaji na pomoc svych vlad.Vidím to, co lidi přitahuje na možnosti (nebo pocitu) zachraňovat svět. Léčit lepru, krmit děti v Africe, adoptovat na dálku, ... Ale stačí mi rozhlédnout se po daleko bližších věcech a vždycky se najde něco nebo někdo, kdo by mohl využít nějakou pomoc. Vždycky, když nás popadne záchvat filantropie, podívám se na mapu městské čtvrti. Minule jsme zašli do kojeneckého domova, kde nám řekli, že mají akutní nedostatek takových těch dudlíkových lahví a jakéhosi druhu plenek. Tak jsme několikrát zajeli do Makra a narvali auto krabicemi. Nebylo to úplně levné, ale ani nijak děsně drahé. Ústav pak za ušetřené peníze nechal tuším opravit parapety u oken. Je sice pravda, že i děti v tom nejchudším kojeneckém ústavu v ČR se pravděpodobně mají lépe než spousta jiných dětí různě po světě, ale na druhou stranu alespoň vím, že byly moje peníze do posledního halíře využity přesně na to, co bylo v tu chvíli potřeba. Nic z toho nespolkla administrativa a zprostředkovatelská režie. I když žádné z těch dětí by i bez flašek na mlíko nikdy netrpělo kvůli hladomoru, tak mně stačí začínat u "malých ryb".
Tiskni
Sdílej: