Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
O dnešní várku oprav jsem se podělil s Lubošem Doleželem, který se vrhnul na programování abíčka ve velkém.
681 - LD - správa obrázků v blogu
68 - LL - smazání fotky z profilu
512 - LD, LL - náhled ankety před odesláním
302 - LD, LL - systémové řešení duplicitních komentářů
658 - LD - javascriptový výběr datumu
720 - LL - bug v SQL při načítání FAQ sekce
619, 478 - LL - větší kontrola vstupních parametrů (asi stupidní boti)
574 - LL - hezčí stránka informující, že stránka neexistuje
698 - LL - přesměrovat stará URL mířící na Record na nadřazený objekt
647 - LL - snad konečně vyhovující podmínka pro report honorářů
686 - LL - chybka při náhledu vytvářeného inzerátu v bazaru
Tiskni
Sdílej:
574 - LL - hezčí stránka informující, že stránka neexistuje
Dokument se můžete pokusit najít pomocí našeho mocného fulltextového hledání.Řekl bych, že to "mocné" je poněkud odvážné tvrzení. To hledání je dost pomalé a mám pocit, že Google se site:abclinuxu.cz dává lepší výsledky (ve smyslu že najde to, co jsem hledal)
Ábíčko je moc pěkně strukturované, takže i Google dokáže hledat
jen v části, kterou zadám a je lepší mít více výsledků než, aby
ten, o který stojím, nebyl nalezen:
site:www.abclinuxu.cz/blog
site:www.abclinuxu.cz/hardware
site:www.abclinuxu.cz/software
site:www.abclinuxu.cz/faq
site:www.abclinuxu.cz/poradna
site:www.abclinuxu.cz/ucebnice
site:www.abclinuxu.cz/zpravicky
site:www.abclinuxu.cz/clanky
Nebo ještě podrobněji:
site:www.abclinuxu.cz/clanky/programovani
Samozřejmě, že jsem to nemyslel jako buzeraci Vážím si Tě a toho co děláš pro Ábíčko... Zajímala mě odpověď na to v čem je v tomto případě problém. Ostatně zdrojáky jsou k dispozici a tam se odpověď najde
Hledání je rychlé, pomalé je generování zvýrazněných částí nalezeného textu.Aha.
eclipse
je možné pracovat s CVS přímo z IDE naprosto bez problémů (checkout, commit, vytvoření branche, prohlížení historie atd.). Pro SVN existují minimálně dva pluginy do eclipse, ale každý má své mouchy. V poslední době se snad ledy hnuly a bude alespoň jeden normálně použitelný…
A pro Abíčko myslím nevýhody CVS oproti SVN nebudou moc znatelné, protože CVS pro Abíčko je důležité jednak proto, aby byly aktualizované zdrojáky brzy k dispozici a nedalo jejich zveřejnění moc práce, jednak se proti CVS daleko lépe dělají patche (třeba v eclipse
je to pár kliknutí, udělat patch proti lokální kopii originálu se mi v eclipse
nepodařilo).
Thread 10561: (state = BLOCKED) - java.util.Collections$SynchronizedMap.get(java.lang.Object) @bci=7, line=1979 (Interpreted frame) - org.dom4j.tree.QNameCache.get(java.lang.String) @bci=11, line=88 (Interpreted frame) - org.dom4j.QName.get(java.lang.String) @bci=4, line=86 (Interpreted frame) - org.dom4j.QName.get(java.lang.String, java.lang.String, java.lang.String) @bci=16, line=95 (Interpreted frame) - org.jaxen.dom4j.DocumentNavigator.getChildAxisIterator(java.lang.Object, java.lang.String, java.lang.String, java.lang.String) @bci=19, line=241 (Interpreted frame) - org.jaxen.expr.iter.IterableChildAxis.namedAccessIterator(java.lang.Object, org.jaxen.ContextSupport, java.lang.String, java.lang.String, java.lang.String) @bci=17, line=100 (Interpreted frame) - org.jaxen.expr.DefaultNameStep.evaluate(org.jaxen.Context) @bci=348, line=231 (Interpreted frame) - org.jaxen.expr.DefaultLocationPath.evaluate(org.jaxen.Context) @bci=87, line=151 (Interpreted frame) - org.jaxen.expr.DefaultAbsoluteLocationPath.evaluate(org.jaxen.Context) @bci=90, line=117 (Interpreted frame) - org.jaxen.expr.DefaultXPathExpr.asList(org.jaxen.Context) @bci=7, line=108 (Interpreted frame) - org.jaxen.BaseXPath.selectNodesForContext(org.jaxen.Context) @bci=5, line=687 (Interpreted frame) - org.jaxen.BaseXPath.selectNodes(java.lang.Object) @bci=8, line=233 (Interpreted frame) - org.jaxen.BaseXPath.selectSingleNode(java.lang.Object) @bci=2, line=252 (Interpreted frame) - org.dom4j.xpath.DefaultXPath.selectSingleNode(java.lang.Object) @bci=10, line=159 (Interpreted frame) - org.dom4j.tree.AbstractNode.selectSingleNode(java.lang.String) @bci=8, line=185 (Interpreted frame)Zkusim se poptat v DOM4J komunite nebo nastudovat zdrojaky. Mozna zkusim pouzit whirlycache mapu na synchronizaci.
org.dom4j.util.PerThreadSingleton
místo org.dom4j.util.SimpleSingleton
. Sice se nebudou cache používat napříč thready, takže bude o něco větší spotřeba paměti i bude nutné některé objekty znovu vytvářet, ale to asi bude pořád lepší, než vzájemné zdržování vláken. Mělo by fungovat nastavit systémovou vlastnost org.dom4j.QName.singleton.strategy=org.dom4j.util.PerThreadSingleton
.
Další řešení (spíš hack) by bylo oddědit z org.dom4j.util.SimpleSingleton
vlastní SingletonStrategy
, který bude natvrdo pro třídu org.dom4j.tree.QNameCache
vracet jejího potomka, který by byl postaven na jiné cache (přímo určit, která implementace cache se použije nejde, ve zdrojáku je natvrdo singleton.setSingletonClassName(QNameCache.class.getName())
).
Nejčistší řešení je upravit dom4j tak, aby bylo možné přes systémovou vlastnost určit třídu místo defaultní QNameCache, a QNameCache přepsat s využitím nové ConcurrentHashMap
z Javy 5. S protlačením takové změny do dom4j 1.7 asi problém nebude, protože 1.7 už má být pouze pro Javu 5, ale ofifiální verze 1.7 asi jen tak brzy nebude.