Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Napsal jsem implementaci chyby #587 - možnost třídění ve výsledcích hledání podle data vytvoření, poslední změny a relevance. Požádal o to Robert z důvodu usnadnění schvalování zpráviček a po incidentu, kdy jsem nedávno schválil duplicitní zprávičku o gimpu, jsem pochopil důležitost této funkce. Navíc nedávno ohledně podobné funkce proběhl docela žhavý flamewar. Zároveň jsem upravil přepínání do rozšířeného hledání. Nově se při přepnutí nic nehledá a žádné checkboxy se nezatrhnou. To by mělo zlepšit použitelnost hledání (ušetřit dvě zbytečná kliknutí). Takže ať vám tato funkce dobře slouží.
V mailboxu mi přistál email, proč blokujeme programátorské dotazy. Dovolím si odpovědět veřejně.
Robert si pohrál s navigací a zobrazil ji v podobě prompt shellu. Já jsem dneska do ni přidal ikonku feedu, která se zobrazuje v závislosti na kontextu (bug 86). Luboš Doležel napsal feedy pro seriály Jaderných a Distribučních novin (bug 811). Také napsal export blogu do moveable type formátu (bug 60) a nástroj na mazání či slučování uživatelů (bug 233). Dále napsal opravu, aby se nezobrazovala mezera ve výpise blogů, pokud je mezi nimi některý blokovaný (bug 813), změnu vlastníka při vložení screenshotu (bug 756) a zobrazení správného emotikonu (bug 402). Ještě jsem přidal možnost zaznamenávat délku vyplňování ankety na žádost inzerenta. V bugzille zůstává 277 otevřených chyb.
Luboš Doležel naimplementoval záložky (bug 739), kdo je kdo (bug 833) a členění ovladačů do sekcí (bug 307). Dále se podílel na opravách chyb 544 a 685. Další změnou je návrat kompresního filtru, tentokráte si nikdo nestěžuje, takže snad je už bezproblémový. Dále jsem opravil pár dalších chybek, koho to zajímá přesně, ať si udělá report v cvs :-).
Zajímavější změnou v designu je přesunutí navigační cesty z modrého pruhu na začátek hlavní plochy s obsahem a přejmenování odkazu Diskuse na Komentáře. Název byl totiž matoucí. Také jsem tam vypíchnul odkaz na seznam dotazů uživatele. Snad to bude zvláště pro nováčky pohodlnější.
S narozením dítěte se stalo nezbytným pořídit si nějaké přibližovadlo (peugeot 307 break, docela populární mezi mými známými linuxáky). A protože mě čekal delší výlet po republice, koupil jsem si i navigaci, ať nemusím u každé křižovatky listovat mapami. Vybral jsem si Mio C520 a díky ní jsem získal možnost detailně se seznámit s krásami naší vlasti. Nechtěně.