Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Napsal jsem implementaci chyby #587 - možnost třídění ve výsledcích hledání podle data vytvoření, poslední změny a relevance. Požádal o to Robert z důvodu usnadnění schvalování zpráviček a po incidentu, kdy jsem nedávno schválil duplicitní zprávičku o gimpu, jsem pochopil důležitost této funkce. Navíc nedávno ohledně podobné funkce proběhl docela žhavý flamewar. Zároveň jsem upravil přepínání do rozšířeného hledání. Nově se při přepnutí nic nehledá a žádné checkboxy se nezatrhnou. To by mělo zlepšit použitelnost hledání (ušetřit dvě zbytečná kliknutí). Takže ať vám tato funkce dobře slouží.
V mailboxu mi přistál email, proč blokujeme programátorské dotazy. Dovolím si odpovědět veřejně.
Robert si pohrál s navigací a zobrazil ji v podobě prompt shellu. Já jsem dneska do ni přidal ikonku feedu, která se zobrazuje v závislosti na kontextu (bug 86). Luboš Doležel napsal feedy pro seriály Jaderných a Distribučních novin (bug 811). Také napsal export blogu do moveable type formátu (bug 60) a nástroj na mazání či slučování uživatelů (bug 233). Dále napsal opravu, aby se nezobrazovala mezera ve výpise blogů, pokud je mezi nimi některý blokovaný (bug 813), změnu vlastníka při vložení screenshotu (bug 756) a zobrazení správného emotikonu (bug 402). Ještě jsem přidal možnost zaznamenávat délku vyplňování ankety na žádost inzerenta. V bugzille zůstává 277 otevřených chyb.
Luboš Doležel naimplementoval záložky (bug 739), kdo je kdo (bug 833) a členění ovladačů do sekcí (bug 307). Dále se podílel na opravách chyb 544 a 685. Další změnou je návrat kompresního filtru, tentokráte si nikdo nestěžuje, takže snad je už bezproblémový. Dále jsem opravil pár dalších chybek, koho to zajímá přesně, ať si udělá report v cvs :-).
Zajímavější změnou v designu je přesunutí navigační cesty z modrého pruhu na začátek hlavní plochy s obsahem a přejmenování odkazu Diskuse na Komentáře. Název byl totiž matoucí. Také jsem tam vypíchnul odkaz na seznam dotazů uživatele. Snad to bude zvláště pro nováčky pohodlnější.
S narozením dítěte se stalo nezbytným pořídit si nějaké přibližovadlo (peugeot 307 break, docela populární mezi mými známými linuxáky). A protože mě čekal delší výlet po republice, koupil jsem si i navigaci, ať nemusím u každé křižovatky listovat mapami. Vybral jsem si Mio C520 a díky ní jsem získal možnost detailně se seznámit s krásami naší vlasti. Nechtěně.