Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Luboš Doležel naimplementoval záložky (bug 739), kdo je kdo (bug 833) a členění ovladačů do sekcí (bug 307). Dále se podílel na opravách chyb 544 a 685. Další změnou je návrat kompresního filtru, tentokráte si nikdo nestěžuje, takže snad je už bezproblémový. Dále jsem opravil pár dalších chybek, koho to zajímá přesně, ať si udělá report v cvs .
Zajímavější změnou v designu je přesunutí navigační cesty z modrého pruhu na začátek hlavní plochy s obsahem a přejmenování odkazu Diskuse na Komentáře. Název byl totiž matoucí. Také jsem tam vypíchnul odkaz na seznam dotazů uživatele. Snad to bude zvláště pro nováčky pohodlnější.
Tiskni
Sdílej:
LOL, takze kazdy vypadek bude zaznamenan asi na abclinuxu.cz. Skoda, ze v patek byl uptime serveru kolem 35 dnučímž vlastně kritizuješ své vlastní uživatele, že si dovolili informovat se mezi sebou o tom, že jim jabber nefunguje. A je samozřejmé, že se takový blog objeví tady - spousta lidí tu jabber využívá (nebo by jsi něco takového čekal na Živě?). Ale toho si nikdo nevsim.
Pěkné. Jen malá prosba, musí být funkce "do záložek" dostupná přes tlačítko? Nemůže to být formou odkazu? V designu je to pěst na oko.Suhlas, vyzera to rusivo.
A za tretiTo bol akoze vtip?tahat tyto informace z databaze (ci cache) pri kazdem zobrazeni stranky by melo vliv na vykonnost serveru.
Takhle je to ale vice na ocich a tudiz je vetsi pravdepodobnost, ze to lide budou pouzivat.No, když záložky nejsou dostupný rovnou bez extra klikání, tak to spíš (tak často) používat nebudu a dám přednost záložkám v browseru. Nicméně zašitý záložky jsou lepší, než pomalý Ábíčko
Pěkné. Jen malá prosba, musí být funkce "do záložek" dostupná přes tlačítko? Nemůže to být formou odkazu? V designu je to pěst na oko.Že to zatím vypadá jako pěst na oko, to je moje chyba - ještě jsem neměl čas to upravit, aby to do vzhledu zapadlo. Ale jako tlačítko je to schválně - aby to bylo výrazně odlišeno od "cesty", která je (a musí být) formou odkazů. Tlačítko však zanedlouho zeštíhlím a celý ten přesunutý řádek s cestou se pokusím upravit tak, aby byl zřetelněji oddělen od dalšího obsahu.